Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce inseamna sa-ti urmezi visul...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#19
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
A dat 30000 de euro pt o masinuta rosie care suna a tractoras...genial.
In banii astia gasea Porsche relativ nou sau un Ferrari clasic de iti era mai mare dragul...

#20
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ce usor e sa stai in spatele tastaturii si sa critici.......
Mai greu cu facutul, dar nah, asta-i tara, n-ai ce face.  :death:

Face vreunul diferenta intre "a cumpara" ceva si "a face ceva" ?

Edited by calinkgb, 13 July 2010 - 13:16.


#21
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
de fapt cica era o celica 2001 1.8 benzina

mie imi place cum i-a iesit insa suma este mare,exista destule optiuni la banii respectivi

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
E diferenta mare intra a cumpara si a face, e diferenta mare intre a fi pasionat de manufacturare si a nu fi , e diferenta mare, nu in ultimul rand, intre a intretine un Porsche sau un Ferrari cumparat cu 30k euro si aceasta copie...... e multe diferente :)

Cinste lui.

L.E. A...si BMW850, nu e nici pe departe un sport car veritabil....

Edited by richelieu, 13 July 2010 - 13:26.


#23
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 furiousdoc, on 13th July 2010, 13:58, said:

Ultima data cand am vazut una d-asta in trafic era acum vreo 6-7 ani.

sint in conservare pt ca inca nu au impozit de oldtimer...

#24
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

 calinkgb, on 13th July 2010, 14:14, said:

Ce usor e sa stai in spatele tastaturii si sa critici.......
Mai greu cu facutul, dar nah, asta-i tara, n-ai ce face.  :death:

Face vreunul diferenta intre "a cumpara" ceva si "a face ceva" ?

Da taticu, facem diferenta intre "a cumpara" si "a face ceva".
Si la fel de bine cum poti cumpara o masina care sa te arate ca toparlan poti sa o si faci.
Si daca ingropi o suma de bani si ai chef de mecanica, macar fa ceva care sa fie deosebit, gen:
http://www.shellvall.../Cobra_Replica/
sau reconditioneaza o masina de epoca.

Asa, Ferrari-ul ala e din seria "Vuitoanelor" false. Un fel de prea sarac sa imi permit, prea prost sa stiu mai bine...

PS: nu e cu nimic mai breaz ca asta:
http://www.wackyowl.com/porsche/

Edited by Rapier, 13 July 2010 - 13:32.


#25
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Omul ala a facut ce facem fiecare: ce l-a durut pe el cu banii lui. Si i-a iesit ceva destul de frumos. Ca nu place puritanilor si mega-bogatanilor de pe forumuri e alta poveste.

#26
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
sarac nu cred ca este,nu ar fi bagat 30k euro doar sa se plimbe cu un ferrar fals,a bagat din pasiune,scria undeva ca o si vinde cu 25k euro

#27
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Atunci eu unul nu il inteleg. Cu banii aia putea sa petreaca un week-end/doua pe circuit cu un Ferrari real...da prefera sa faca unul fals...
Mare iti e gradina doamne si multi sar gardu...

Edited by Rapier, 13 July 2010 - 13:39.


#28
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010

 Rapier, on 13th July 2010, 14:38, said:

Cu banii aia putea sa petreaca un week-end/doua pe circuit cu un Ferrari real...da prefera sa faca unul fals...
Mare iti e gradina doamne si multi sar gardu...
Daca tie ti-ar spune cineva ca cu banii pe care-i bagi in aparate si obiective ai putea cumpara un tablou, cum ar fi?  :D I-ai spune ca nu-l freaca pe el grija ce faci tu cu banii tai?

#29
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
din pasiune cu siguranta,buget are,pt om asta a fost visul sa isi construiasca propriul Ferrari,o vinde si poate isi va face si propriul lambo sau mai stiu eu ce

#30
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,338
  • Înscris: 14.06.2006
Mie mi-i lene sa desfac o pompa de servodirectie sa ma uit in ea. Tot respectul pentru munca depusa de omul ala. Indiferent de cati bani a costat jucaria si indiferent cum suna motorul, e jucaria facuta de el.

#31
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Toparlan sau nu, si-a urmat visul, si asta e cel mai important.
Ma rog, nu stiu de unde si pana unde categorisirile astea pline de simt estetic, da' ma rog, fiecare are dreptul sa comenteze...

#32
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Mie mi se pare chiar faina jucaria, si e laudabila hotararea si ambitia de a avea un Ferrari la bani putini.
Intr-o masura a reusit, daca ar putea face ceva si in legatura cu motorul eu zic ca ar fi ceva. B)

#33
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Interesanta masina (desi nu arata identic ca originalul, mi se pare ca e un pic mai mica). De laudat munca. Dar 30 000 euro mi se pare exagerat..s-ar putea sa minta. Daca nu minte, e nebun :)

Si da, cu 30 de mii gaseam un super-car autentic. Dar fiecare om cu piticii lui.

Edited by Loox, 13 July 2010 - 14:11.


#34
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
eu nu inteleg chestia asta: "omul si-a dorit un Ferrari si il are".
vorbim de o REPLICA!!!

gumele Turbo din anii '80 au lasat sechele...

#35
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Se mai scapa din vedere un aspect, si anume: cand te apuci sa meshterizezi ceva, n-ai un buget fix, gen: "max. 30.000 euro bag si gata, nici un cent in plus."
Cat ii body kit-u? Atata. Bun. Cat ii setu' de scaune? Atata. Bun. A, mai trebe niste de-alea. Si de-alea, si de-alea. Si nu uita de alealalte. Si uite asa, se aduna.

In principiu, pe pasiunea omului nu poti pune un pret, iar faptul ca unora dintre noi ni se pare ca nu merita, chestia cu meritatul e pur subiectiva.
De exemplu, o scrumiera care are pret normal de raft 50 de lei poate fi considerata o mega-afacere la 15 lei, insa nu si de un nefumator. Pentru el, utilitatea acelui produs este 0 lei. La fel si Ferrari replica. Pentru el merita, ca a investit timp si pasiune in treaba asta. Pentru altii, problema se reduce simplist la "de banii aia, isi putea lua [...]. Fraieru'..."

#36
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Omul a avut un VIS. Si l-a realizat cum a crezut de cuviinta, si in plus a MUNCIT pentru el. Nu l-a prezentat ca fiind un Ferrari original, si pur si simplu un lucru la care a muncit si care pana la urma poate fi apreciat mai mult sau mai putin subiectiv de catre ceilalti.

Personal stiu ce inseamna sa reconditionezi/reconstruiesti o masina, asa ca am tot respectul pentru ceea ce inseamna munca pentru asa ceva, si mai ales pasiune. Pentru restul exista Mastercard  :coolspeak: .

Cu privire la bani, probabil ca a luat in calcul si varianta vanzarii. Si in mod sigur nu era prost sa spuna ca l-a costat jumatate din cat a afirmat. Pana la urma, daca gaseste client dispus sa dea acei bani, bravo lui inca o data. Sunt curios cati dintre carcotasii de aici si-au dorit un lucru, si pentru ca nu aveau indeajuns de multe resurse financiare, au incercat sa il faca cu bani mai putini si cu munca lor. La aruncat cu noroi in altii romanii sunt campioni, de aia ne si merge atat de bine...

Edited by RealThing, 13 July 2010 - 15:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate