Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

[DE] Steuererklärung

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008
Hallo! Si-a facut cineva steuererklärung la un steuerberater?Daca da cat v-a costat?Intreb pt ca si eu trebuie sa fac si n-am nici cea mai vaga idee despre costuri.

#2
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
la mine intre 200 si 300 EUR. io fac declaratia anual la Steuerberater.
m-ar mira sa trebuiasca sa faci, daca nu esti Freiberufler.

Edited by Pengoon, 08 April 2010 - 18:32.


#3
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008
:deadtongue: o mann! asa mult? Nu trebuie sa o fac, dar am auzit ca "ar fi bine" daca as face-o..

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
suma din cate stiu, e in functie de venitul impozabil. asta deduc io din factura contabilului. oricum, suma ce o dai contabilului, e deductibila de la impozit.
pe de alta parte mi se merita. restituirea din partea statului este, la mine, un multiplu al sumei care i-o dau contabilului. iar aportul meu este de a strange cateva hartii, sa ma intalnesc la o cafea o ora cu o gagica, care mai e si o bunaciune :D, ce-mi prelucreaza declaratia si apoi s-o semnez. cu valoarea adaugata ca, de-i cumva ceva gresit, raspunde contabilul. iar Finanzamt-ul e mai putin dispus sa comenteze, cand vede parafa unui contabil autorizat pe declaratie. acuma io am fost cu bun simt si am evitat sa umflu declaratia cu absurditati.

alternativa e, sa-ti iei pe vreo 30 EUR un soft si s-o faci singur(a). io n-am chef de asta ca mi-ar ocupa un weekend.

e bine s-o faci, daca esti cvasi-convinsa ca o sa iei un ban de la stat. declaratia de impozit, ca angajat, nu-i nimic altceva decat un statement fata de Finanzamt, ca nu esti de accord cu impozitarea pausala care se face la salar si ceri o analiza amanuntita. cand statul e de parere ca ii mai datorezi bani, te va notifica el, s-o faci urgent.
la mine se merita, ca umflu declaratia cu drumul pan' la lucru (vreo 40 km).

Edited by Pengoon, 08 April 2010 - 23:46.


#5
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008

View PostPengoon, on 8th April 2010, 23:45, said:

suma din cate stiu, e in functie de venitul impozabil. asta deduc io din factura contabilului. oricum, suma ce o dai contabilului, e deductibila de la impozit.
pe de alta parte mi se merita. restituirea din partea statului este, la mine, un multiplu al sumei care i-o dau contabilului. iar aportul meu este de a strange cateva hartii, sa ma intalnesc la o cafea o ora cu o gagica, care mai e si o bunaciune :D, ce-mi prelucreaza declaratia si apoi s-o semnez. cu valoarea adaugata ca, de-i cumva ceva gresit, raspunde contabilul. iar Finanzamt-ul e mai putin dispus sa comenteze, cand vede parafa unui contabil autorizat pe declaratie. acuma io am fost cu bun simt si am evitat sa umflu declaratia cu absurditati.

alternativa e, sa-ti iei pe vreo 30 EUR un soft si s-o faci singur(a). io n-am chef de asta ca mi-ar ocupa un weekend.

e bine s-o faci, daca esti cvasi-convinsa ca o sa iei un ban de la stat. declaratia de impozit, ca angajat, nu-i nimic altceva decat un statement fata de Finanzamt, ca nu esti de accord cu impozitarea pausala care se face la salar si ceri o analiza amanuntita. cand statul e de parere ca ii mai datorezi bani, te va notifica el, s-o faci urgent.
la mine se merita, ca umflu declaratia cu drumul pan' la lucru (vreo 40 km).

Acum am inteles de ce-ti faci Steuererklärung.. :naughty:
Softu l-am primit moca de la Bürgerservice,in 5 minute l-am instalat si dezinstalat ca ma uit ca curca -n lemne.Pt mine mine termenii sunt niste nebuloase pentru care nu cred ca o sa-mi bat capu prea curand..
Cat despre umflat,sunt inocenta :notangel: ,habar nu am ce si cum se face.Pana acum s-a ocupat raposatu-Dumnezeu sa-l ierte ! (nu ca ar fi mort dar e pacatos tare) si de-aia habar nu am cu ce se mananca Steueru in DE.
Hotarat! maine sunat-facut termin-scapat de o grija!

Ms fain pt ajutor!

Edited by ioana_ok, 09 April 2010 - 00:35.


#6
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
din cate stiu declaratia de venit trebuie completata chiar daca nu esti Freiberufler.  eu am facut-o de fiecare data singur dar iti trebuie si ceva cunostinte de germana sau macar un prieten care stie al inceput sa te ajute pentru prima data. apoi poti sa le faci pe celelalte pe baza primei, doar modificand datele si sumele. Sau sa faci rost de una deja completata de la un amic binevoitor. Pe masura ce apar si alte chestii legate de venit (actiuni, dobanzi, alte surse de venit in afara salariului) sau cheltuieli complexe (copii, spital, renovari, asigurari) gradul de dificultate al completarii creste proportional.
eu am trimis datele cu elster, are si un mic help la fiecare camp si un modul step-by-step de completare. Prima data, fara experienta, completarea  a durat cam vreo 5 ore de munca, a doua oara 2 ore.
mai gasesti si pe net diverse tips & tricks, sugestii pentru cheltuieli deductibile, google este prietenul tau.
multa bafta.

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postsqryn, on 14th April 2010, 13:08, said:

din cate stiu declaratia de venit trebuie completata chiar daca nu esti Freiberufler.
nu trebuie. io n-am facut-o vreo 2 ani de lene iar in anul 3 le-am facut din urma fara vreo problema. pana si contabilul zicea ca-i optional.

#8
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
se pare ca ar fi iesit o noua hotarare judecatoreasca prin care factura de la contabil nu mai e 100% deductibila.
referitor la obligativitate, eu stiam ca daca ai venitul din salariu mai mare de vreo 7k si ceva pe an esti cam obligat sa o faci. e posibil sa nu fie asa, cine vrea sa stie poate sa se documenteze mai atent. declaratia o poti da si cu 4 ani mai tarziu, dar intarzierea trebuie sa fie motivata la finanzamt.

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
http://de.wikipedia....
vezi la Abgabepflicht daca te incadrezi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate