Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Apometre, Contoare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#91
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008

 FreeThinker, on 16 noiembrie 2014 - 19:57, said:


Sunt apometre de apartament sau din acelea in carcasa metalica?

de apartament

#92
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Vorbeste cu vecinii si inchide apa la toate cele 7 contoare pentru 1-2 ore, si vezi daca la contorul de intrare se schimba ceva. Sa nu fie o gaura in teava intre camine.

Roaga pe toti vecinii sa deschida un robinet si vezi dintre cele 7 contoare la care se invarte rotita mai incet, ala e primul de verificat daca e oxidat sau infundat cu nisip...

Edited by Oxigen1234, 17 November 2014 - 11:29.


#93
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Unii dintre locatari poate sa fure cu picatura- lasa apa sa picure si apometrul nu intregistreaza, dar daca fac mai multi asa centralul inregistreaza; sau sa le curge apa la wc si se intampla acelasi fenomen ca mai sus.

#94
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008

 Oxigen1234, on 17 noiembrie 2014 - 11:28, said:

Vorbeste cu vecinii si inchide apa la toate cele 7 contoare pentru 1-2 ore, si vezi daca la contorul de intrare se schimba ceva. Sa nu fie o gaura in teava intre camine.

Roaga pe toti vecinii sa deschida un robinet si vezi dintre cele 7 contoare la care se invarte rotita mai incet, ala e primul de verificat daca e oxidat sau infundat cu nisip...

aici e o problema ,nu prea ne iubim intre noi si este foarte greu de verificat

#95
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 07.06.2014
make love, not war :P

#96
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Zilele acestea o să trebuiască să schimb apometrul de la apa caldă bucătărie deoarece a făcut condens și de abia se mai poate citi. Noi avem un tabel ca cel din poza atașată în excel, în care trecem primele trei cifre ale fiecărui apometru (cam aiurea că se schimbă foarte greu, era mai bine dacă lăsa toate cifrele pentru un calcul exact). Acum la apometrul cu pricina am primele trei cifre 220. Dacă pun altul nou care va fi la 000 primele trei cifre pentru mult timp de acum încolo, cum voi trece în tabel luna viitoare?

Attached Files



#97
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
La index vechi treci citirea de luna trecuta ( de ex.218 ) la index nou treci 220.
Luna viitoare treci la index vechi 000 iar la cel nou...poate 001.

#98
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 gerbil, on 07 decembrie 2014 - 13:26, said:

Zilele acestea o să trebuiască să schimb apometrul de la apa caldă bucătărie deoarece a făcut condens și de abia se mai poate citi. Noi avem un tabel ca cel din poza atașată în excel, în care trecem primele trei cifre ale fiecărui apometru (cam aiurea că se schimbă foarte greu, era mai bine dacă lăsa toate cifrele pentru un calcul exact). Acum la apometrul cu pricina am primele trei cifre 220. Dacă pun altul nou care va fi la 000 primele trei cifre pentru mult timp de acum încolo, cum voi trece în tabel luna viitoare?
Si cu sigiliul ce faci ?
Eu stiu ca trebuie schimbat de o firma si facut proces verbal de desigilare si sigilare , cu citirea veche si noua. Cu ala se merge la administratie / administrator .

#99
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Au mai schimbat și alții în bloc și nu au fost probleme, la noi nu se verifică apometrele deloc, nici cele de la calorifere nici de la apă. Nu a venit nici naiba de 10 ani să le citească.

#100
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Vreau sa intreb daca stiti sa existe un apometru cu senzor de temperatura? Locuiesc la etajul 7 si sunt satul de cat astept zi de zi la ora 8 apa calda, pentru a face un dus. Am senzatia ca pe coloana mea, si nu vreau sa jignesc, pensionarii se spala cu apa calda doar de Paste si de Craciun. Exista vreun astfel de apometru sau trebuie inventat? Ideea ar fi ca acesta sa aibe un senzor care sa actioneze o supapa si o conexiune cu apometrul de apa rece. Ideea ar fi urmatoarea: atunci cand apa are sub temperatura normala , supapa de pe teava de apa calda se activeaza si comuta apa prin conexiunea deja creata, pe coloana de apa rece, apa fiind facturata ca apa rece. In momentul in care apa are temperatura ridicata ( normala pt o apa calda), sa se inchida supapa care trece apa prin apometrul de apa rece si sa o treaca din nou prin apometrul de apa calda. Sunt curios daca exista un astfel de dispozitiv si ce pareri aveti, daca ar fi util.

#101
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
nu exista !  apa a fost incalzita de asta o platiti la  pret de apa calda ,pentru ea ca sa ajunga s-a consumat o cantitate de gaz . ca nu -i si moral e alta discutie  ,dar din pacate legal e !

#102
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Te inteleg perfect, nu e moral dar legal din partea lor. Insa, in astfel de situatii daca ar aparea un astfel de dispozitiv si ar fi brevetat, nu ar mai exista pierderi la client si ar obliga atfel atat radet cat si asociatiile sa isi izoleze si modernizeze intreaga retea de conducte. Eu nu vad ilegal un astfel de apometru ci unul care ar trebui sa duca in final la oprirea furturilor cu pierderi, apa calda consumata aiurea care e de fapt apa rece, etc :)

Edited by skilton, 11 December 2014 - 14:11.


#103
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am fost in aceeasi situatie cu tine si pana la urma mi-am pus boiler electric de 80 de litri.

1 mc de apa rece costa cam 5 RON la mine.
Incalzirea acestuia cu curent electric de la 15 grade la 40 de grade necesita cam 30 kWh, deci vreo 15 RON.
In total vreo 20 de ron / mc, si macar e calda.

Tu cat platesti 1 mc de apa "calda" la RADET?

Edited by kolfleading, 11 December 2014 - 14:26.


#104
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Pai platesc in medie in jur de 14-15 RON, spun asta pt ca iarna RADET are tarif diferentiat si ajunge 1mc de apa calda si la 17 RON. Ma enerveaza mai mult asteptarea dimineata pana sa imi fac dus pe timp de iarna, decat faptul ca tre sa mai si platesc. Pe coloana mea am numai pensionari si eu fac lunar cam jumate din consumul de apa pe coloana ( am discutat si cu administratorul), deci m-a lovit "norocul". Am aflat insa acum de o instalatie foarte interesanta,  incalzitorul instant pentru dus. Luna asta o sa o instalez si va spun daca functioneaza, Prefer sa dau 10 ron in plus la enel pe luna decat sa incalzesc eu apa in fiecare zi pe toata coloana Posted Image

#105
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Instantul este o porcarie, ia-ti gandul.
Ca sa faca apa calda la un dus ar trebui sa aiba o putere in jur de 10 kW, iar instalatia electrica la bloc nu duce atata.
Am calculat un debit de dus zgarcit de 6 litri pe minut (0.36 mc/h) si o crestere a temperaturii de 25 de grade, de la 10...15 grade cu cat vine apa rece in mod uzual la bloc. Stiu din experienta proprie ca sub 6 litri pe minut nu se prea poate numi dus.

Consumatorii electrici mai mari de 2.5 kW sunt periculosi pentru instalatiile electrice vechi.
Dar chiar si la instalatii noi, la aceste puteri iti trebuie circuit separat din tabloul electric.

Edited by kolfleading, 11 December 2014 - 20:13.


#106
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Am inteles, ma gandeam ca la o solutie simpla si eficienta pt utilizare redusa, dar se pare ca nu e asa Posted Image .Personal, ma enerveaza foarte mult ca dimineata astept mereu pana vine apa, ma gandeam ca instantul imi va rezolva problema asta. O sa urmaresc sa vad ce solutii instant electrice de putere mare ar fi pe piata si cat de dificila ar fi montarea ( instalare, proiect, etc). As prefera oricand separarea, dar pe scara nu e toata lumea de aceeasi parere

Edited by skilton, 11 December 2014 - 20:25.


#107
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
skiilton ,o centrala ? pe gaz,nu ai posibilitatea ?

#108
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 skilton, on 11 decembrie 2014 - 20:24, said:

O sa urmaresc sa vad ce solutii instant electrice de putere mare ar fi pe piata si cat de dificila ar fi montarea ( instalare, proiect, etc).
Orice solutie instant electric va fi mai scumpa decat un boiler de 80 de litri, cu rezistenta de 2 kW.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate