Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Dihor in Pitesti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Stefana_sso

Stefana_sso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2009
Azi am trecut pe la Carrefour Pitesti si am vazut la petshopul de acolo o dihorita albinoasa. Am aflat ca sta singura din ianuarie si nu cred ca va mai avea vreo sansa sa fie adoptata fiind atat de mare. Eu sper totusi ca sunt oameni care cauta asa ceva. Stiu ca exista prejudecati in legatura cu aceste animale, dar va rog din suflet daca puteti sa dati acest mesaj mai departe pe mail, pe messenger sau cum vreti voi. Poate se gaseste cineva. Nu as vrea sa moara acolo singura sau mai rau... sa fie trimisa cine stie unde. Asa ca va rog, ajutati-o!
Probabil nu voi mai ajunge pe acest forum sa citesc eventualele mesaje private pentru ca mi-am mai facut cont pe alte cateva zeci cu acelasi scop, sa ii gasesc un stapan iubitor.Asa ca daca sunteti interesati, dati un e-mail la adresa: [email protected]

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Io as interzice vinzarea de animale salbatice pentru scopul de a fi tinute in captivitate si a distra. Nu mi se pare normal sa detii jucarii vii.

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Subscriu! Locul uni animal nu e in cusca!
Nu am mai auzit de dihori in pet0shopuri pana acum! Cine dracu' adopta un dihor?!?!??!

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Cam asta vroiam sa zic, ar fi perfect sa se limiteze lumea la ciini si pisici (eventual pesti), plus, normal, cai, vaci, capre etc. (doar ca astea nu sint "pet"-uri), asa ca fenomene de genul dihor nevindut ar face un mare bine pe termen lung, daca s-ar generaliza. La fel cu sobolanii si alte rozatoare de le vad expuse in custi.

#5
Stefana_sso

Stefana_sso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2009
abancor: Aceste animale "salbatice" nu mai sunt salbatice de mult timp. Cum cainii si pisicile au fost domesticiti, la fel si dihorii. Sunt crescatorii speciale cu dihori obisnuiti cu oamenii si vaccinati. Sunt jucausi, inteligenti si iubitori ca orice alt animal de casa. Si nu vorbesc din auzite. Dar, dupa cum am spus in mesajul meu precedent, exista prejudecati si mesajele primite aici mi-au demonstrat-o. Aceste animale sunt "expuse in custi" pentru ca oamenii sa le cumpere. Din pacate la noi multi impartasesc modul tau de a gandi. Cu sobolanii este aceeasi poveste, la noi nu sunt populari, dar in alte tari sunt printre cele mai cautate animale de companie. Si nu pentru ca strainii sunt excentrici sau nebuni, ci pentru ca aceste animale sunt foarte jucause si incredibil de inteligente in comparatie cu un caine spre exemplu. Dihorii si sobolanii sunt preferati in detrimentul cainilor tocmai pentru ca sunt mai micuti si pot fi foarte usor crescuti intr-un apartament.
dan84: In mod evident, nu tu.

Edited by Stefana_sso, 28 May 2010 - 21:35.


#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Dar cu mirosul, cu mirosul ce facem bre!? :wallbash:

#7
Stefana_sso

Stefana_sso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2009
Daca le scoti glandele nu mai miros :) Si operatia respectiva nu costa mai mult de 20-30 lei.

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Belea! Imi iau si eu cativa!

#9
Stefana_sso

Stefana_sso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.09.2009
Super! Poate mai inveti si tu ceva de la ei.

#10
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Nu musca? Eu am vazut odata,mai demult, tot la un petshop un pui de dihor si scuipa de numa numa.

#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 Stefana_sso, on 28th May 2010, 23:24, said:

Poate mai inveti si tu ceva de la ei.
De exemplu? S sar garduri si sa mananc gaini?

#12
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Stiu ca sunt off, da' eu as interzice petshopurile cu totul.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
N-as zice ca daca un animal e crescut obisnuit cu oamenii e domestic, chiar daca asa o fi definitia. Nu creste firesc in preajma omului, cum e ciinele sau pisica, nu aduce nici foloase. Nu cred ca daca lasi un dihor din ala domestic liber in curte il mai gasesti a doua zi. Sint crescuti in ferme speciale pentru a deveni animale de companie, dar asta nu inseamna ca au o destinatie nobila. Tot pe post de jucarii vii ajung, ceea ce mi se pare urit. As zice ca e chiar vanitos si egoist sa tii in casa, pentru placerea personala, un animal care nu face parte natural din habitatul omului.

#14
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Dihori "domestici" se gasesc pe net la greu gratis! Sunt multi nestiutori care si-au luat astfel de animale si apoi au constatat ca animalul e mult mai pretentios decat si-au imaginat! Asa se intampla si cu cei care isi iau maimute pe post de pet-uri, apoi dupa ce animalul creste, devine foarte pretentios, agresiv, il omoara sau il abandoneaza!

Si eu as desfiinta pet-shopurile! Animalul nu trebuie sa stea inchis in casa, nici macar caine sau pisica!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate