Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#12763
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Brațele cât le-ai lăsat ? Cate 4 etaje ? Sau cat au mers ?

Edited by Achimitom04, 28 November 2016 - 20:21.


#12764
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Am plecat cu bratele de jos, au mers 4, 5 etaje, s-au infundat singure. Important e ca rasadurile sa aiba un sistem radicular foarte dezvoltat.
De fapt de la asta pleaca totul.

#12765
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Da probabil la prekos așa e, dar la nivelul său htp cred că se schimbă datele problemei. Probabil ar trebui carnit după 4 etaje dacă se merge pe 2 brațe și apoi să pleci mai departe cu un copil.

De sistemul radicular cred că se ocupă prima etapă a fertilizării si eventual ceva razormin în faza de răsad.

Edited by Achimitom04, 28 November 2016 - 21:20.


#12766
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
salut. apropos de prekos si de alte dracii olandeza, am experimentat anii astia .si cel putin la mine la tomate, daca pamantul e gras, cu mranita  in afara de un echilibrat si potasiu poate pe final ..sa obtii timpurietate , n ai ce sa dai . si cu npk si cu mranita ...la fel se misca. adica bine, daca aeriseasti si dai caldura cand trebuie n ai nevoie de altceva . cel putin la mine asa a fost .
prekosul e ok si pe cultura a 2 a ..de ce...sunt gustoase, mari , si faci destul de mult pe un fir .  merg pana la 5 etaje a cate 3-6 fructe.  atentie nu l stimulati cu tomatostim , ca o sa aveti super tugui , e celalalt care merge bine 36tipul b , parca. nu mai tin minte , sau mergeti si bateti florile intre 12 -1 4 cand e cald afara. eu personal am facut ambele lucruri in timp diferit si la fel au polenizat.  in primavara ..n ai cine stie ce productie , daca vrei timpurietate, daca le lasi normal , 4 etaje si ai parte de vreme buna , undeva la final de mai 25 mai incepi sa culegi . am avut in 2 solare diferite, unele cu mranita, altele cu mranita si le am dat si npk uri , rezultate aemanatoare. sunt alte lucruri naturale care stimuleaza planta sa lege si sa inroseasca mai bune , spun eu . oricum daca vrei sa iesi primul ..n ai ce face....dai ETHREL. , experimentat de mine pe 5 fine si da, in 3-5 zile ciorchinele se inroseste. nu recomand .
ca si gust ele sunt reginele.
cat despre cellelalte, care costa mult....o sa renunt . nu  sunt lafel deextratimpurii ca prekosul , se preteaza numai la npk uri , stiti fff bine acum 2 ani am aruncat juma de tona de magnus si platus ca nu se inroseau . era deja iunie la final si erau in parg , in conditiile in care producatorul spune jumatea lui mai . am intrebat si m a intrebat firma respectiva, ati  cumparat si schema de fertilizare.................. asa ca. eu personal renunt la ele .

daca are cineva seminte de polfast , sau cum se scrie , as cumpara doar sa experimentez . sa va cat de extratimpurii sunt .

am cumparat Prekos de anii trecuti , am luat pt vara OPAL f1 , bulgareasca da n am plantat o cica e pe ciclul lung, colibri si poate mai gasim ceva poate brillante dupa cum spuneau colegii de forum . sau poate aveti ceva recomandari.

despre castraveti , anul trecut  Mirabelle 200 de fire cu fertilizare 18-18-18 yara din 3-4 zile , peste 1000 de kg de castraveti . anul asta fara nimic doar apa si mranita ...250 de kg.

ardeii de la syngenta , Blondy ...primul an , doar mranita si apa ...productie enorma. merita.

momentan atat. ultimile rosii le am dat pe 20 nov 5 lei kg, atunci am dat si gog , ardei verdeata si ultimii castraveti . N a fost un an cum as fi vrut ca nu m am ocupat de solare,

nu va suparati pe mine, dat apropos de boli ...citesc si ma sperii , eu n am dat cu nimic la rosii, la castraveti de 2 ori  pt paianjen, ardei niciodata, fasole la fel . si au mers bine SIngura problema a fost la ardei ...efectiv 50% din productie a fost mancata de ceva . nu stiu de ce ...dar intra in el si se strica. doar fruct. . nu  afecta tulpina sau frunza . nu stiu daca mai am poze. in rest. ..atat.

Stima. Daca aveti idei cei care cultivati  prekos , cand ar fi ideal de pun la rasarit in solarii cu folie dubla fara incalzire, va multumesc.  Sunt mult mai ieftine  si nu atat de pretentioase.

Apropos de flori...anul asta am dat comanda la Agropataki ...la fel ca si anul trecut unde au rasarit peste 95%,

Gazania Kiss Mixed 250 s
VN##E323502*5  46,00 RON  1  46,00 RON
Gazania Kiss Rose 250 s
VN#E32645V2*5  46,00 RON  1  46,00 RON
Celosia Kimono Rose 500 s
VN#E177801050  23,00 RON  1  23,00 RON
Salvia Reddy *Mix 500 s
VN##E68037050  36,00 RON  1  36,00 RON
Tagetes Bonanza Mix 500 s
VN##E77240050  36,00 RON  1  36,00 RON
Petunia Picobella Mix 1000 s draj
VN#E58140E100  89,00 RON  1  89,00 RON
Petunia Focus Mix 1000 s draj
VN#E57700E100  35,00 RON  1  35,00 RON
Petunia Hurrah Formula Mix 1000 s draj
VN10033962100  36,00 RON  1  36,00 RON
Petunia Easy Wave Burgundy Velour 100 s draj
VN#E55687E010  81,00 RON  1  81,00 RON

Stima!!

#12767
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
eu anul viitor am sa merg pe mana tomatelor de la Florian dupa ce anul asta am luat mai mult din piata rasaduri
cand a fost Indagra eu am fost plecat din tara, dar am avut un prieten cu stand acolo si la inchiderea expozitiei a primit cadou de la standul respectiv o plasa de plicuri de seminte. de toate felurile si nu numai tomate.
am oprit pentru mine, desi sunt plicuri de 100 seminte iar eu nu am nevoie de mai mult de 100 de rasaduri  :
Final F1
Gigant Roz HOMESTEAD
Lacrimile Fecioarei (Momini Salzi)
Rosii TIGERELLA
Rosii CHERRY GALBENE
nu am timp, conditii  si nici cunostintele necesare pentru a produce eu rasadurile, o sa caut pe cineva din zona Tia Mare -Izbiceni din Olt, care sa se ocupe de treaba asta .
restul plicurilor le-am facut cadou , pe principiul ,,dar din dar,, si mai am un plic cu seminte mai mare de prekos ,pentru cel care imi va face rasadurile, in zona aia cam astea sunt de baza.
am reusit sa sap si eu cei 40 mp de solar,  la cazma ce alte operatiuni mai trebuiesc facute ?
pamantul este destul de tare , pe zonele unde nu au fost plante si deci neirigat, va trebui sa il ud ca sa se poata marunti cu motosapa sau cum ?
as vrea sa il dezinfectez cu ceva, poate imi dati ceva solutii, pentru fertilizare am cam 50 kg de gunoi de pasare si porumbel . asta cand se aplica , acum sau inainte de plantare in primavara ?
ziceam sa pun niste salata si ridichii dar a durat cam mult sapatul , cred ca renunt anul asta.
in rest , toate cele bune !

#12768
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna dimineata
Am ceva intrebari in legatura cu tomatele Prekos f1. Ma intereseaza ceva detalii din perioada de vegetatie.  Cine a mai cultivat prekos?

Edited by mariusares, 01 December 2016 - 07:27.


#12769
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013
Sal Marius.Am cultivat si eu .Am fost multumit la capitolul gust si pret seminte.Ca timpurietate s-au copt in acelasi timp cu soiurile care le cultiv (nu hibrizi)
La nemultumiri;Fructe neuniforme spre mici. semideterminate dar daca le lasi copili duc pana toamna.
Recomand pentru gust nu pentru vanzare.Au urmatoarele dezavantaje ,din punctul meu de vedere;
1. Fructe mici ,le bate Kiveli la fundul gol.
2.Fac mot si nestimulate, sa nu mai vorbim cand sunt stimulate . Ai sanse sa le vinzi mai greu ca au mot (tuguiate) chiar daca nu le stropesti cu o tona de chimicale,lumea care nu e in bransa a cam auzit de rosii cu mot si se mai feresc.
Se cultiva prin judetul Olt Precosul dar acolo se foloseste mult etrhelul si erbicidul pentru coacere rapida
dupa care se pune cultura a doua.
Bineinteles asteptam si alte opinii.

#12770
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005


 viczit2, on 01 decembrie 2016 - 22:24, said:

Bineinteles asteptam si alte opinii.

Care sa contrazica chestiunile importante din postul tau, nu?

Aia cu motul e invers, lumea asa le recunoaste si din 10 feluri de rosii pe taraba cumpara prekos pt masa...pana ies alea "grase" vara sau pana cauta pt bulion.
Apoi...motul nestimulat...e o aiureala
La prekos forma e, tipic inima, cu apex proeminent SI ascutit...
Asa e felul ei si nu are absolut nicio treaba cu stimularea.
La stimulare apexul ala se mareste mult si se ingroasa, arata ca un mamelon bine pronuntat....
Nu seamana stimulat cu nestimulat nici sa le rogi.
Per total, problema e cand ai loturi cu forma atipica, turtita..ca se uita lumea ciudat...nu ca e ascutita si de aia nube cautata...

Aia cu se coc odata cu soiurile...nu o mai comentez. Nu stiu ce faci tu in gradina dar e difetenta maricica rau, mai ales daca respecti  tipicul acestui hibrid, faptul ca e un extratimpuriu si e semideterminat, facut sa mearga fix cateva etaje ...
Normal se lasa 3 sau 4 si se carneste...
Daca tu ai ganduri de genul sa tragi de el pana se schimba banii, lasi copili samd...normal ca se coace la pulivara...
Fiind o extratimpurie si nefiind un hibrid megarezistent are niste particularitati..merge bine primavara, pe racoare, face urat la caldura...sa o duci vara e de regula chin si pt ea si pt tine...se suceste catoti dracii, spre exemplu...se lungeste la caldura chiar daca are lumina...leaga rau, mult si prost, daca are si copili normal ca faci o roaba de corcoduse...
Cand incep bolile se duce rapid, in primavara cand prekosul e in verva, mai spre iunie, bolile nu lrea isi fac de cap...

E o rosie fix asa cum zici ca o cultiva si oltenii...extratimlurie, o pui devreme, scoti de pe ea 3 sau 4 etaje si pui rosie de vara-toamna...la 15 iunie e out in solar, poate mai devreme, afara pe la 1 iulie cel tarziu, de regula mai devreme dar oricum afara pui cateva fire pt casa deci nu e paguba ca nu apuci sa pui altele...

Fiecare soi sau hibrid are tipicul sau, preferintele sale....in alte circumstante poate sa fie praf, asta nu inseamna ca e slab  ci inseamna ca il cultivi tu aiurea.

Daca te dai cu ferrari pe offroad nu e vina lui ca moare in 10m...








#12771
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Asai este foarte timpurie,minusuri e o tomata mica ,cu productie mica,si cam sensibila oricum la cat costa semintele eu cred ca merita ca ciclu scurt

#12772
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
la mine a fost exact invers ..rosii mari , chiar prea mari , de ma rugam sa nu mai creasca si sa se inroseasca. in ultimii 3 ani in fiecare toamna am bagat cel putin 6 carute de mranita in fiecare solar.
Daca le stimulezi cu 36 tipul b , stiti despre ce vb nu fac tugui , doar cum spunea Parintele , forma de inima .
La mine in solare anul asta , ele s au colorat primele .

pt anul asta am deja ceva gunoi de 2 ani . e afara  cuu paie . intrebare ... sa l bag acum in solare sa se usuce si in primavara sa bag tractorasul sa se omogenizeze? sau mai las si iarna asta afara si in primavara bag si amestec direct? am lucrat doar cu mranita adusa.

Stima !!

#12773
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai ar trebui bagat si apoi arat ca sa intre in pamant ..zic si eu.
daca este  arat atunci arunci mranita si bagi freza.

#12774
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Bravo, la mine nu au fost multe sa depaseasca 200g chiar daca au avut hrana si organica si chimica din belsug

#12775
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, depinde mult si de lotul de seminte, nu e un hibrid atat de uniform/omogen, nici in acelasi lot si nici in timp...si depinde mult si de vreme, daca au racoare/frig...cresc..daca bufneste caldura in aceleasi conditii de sol si fertilizare o pot vira spre copt inainte de a creste ca haplea..
Nu sunt un hibrid atat de rafinat si stabil in evolutie ca aia scumpi de la marile companii dar avantajele pe care le are sunt certe si suficiente pt a fi foarte ok.
1. Gust /calitate fruct pt un extratimpuriu, chiar comparat cu toti ceilalti la acest capitol e in top....
2. E extratimpuriu pe bune, se simte bine  la inceput de sezon ba chiar tuseste putin cand ceilalti/altii abia incep sa isi dea drumul
3. E ieftin ceea ce pentru multi la noi e un argument.
Cand ai de dat 20-30-40 de milioane pe seminte sau doar 2-3....mai ales pe o piata haotica si cu producatori inca in mare masura amarati...e un superargument.

Iar cel mai important argument e ca se vinde...prekosul nu ramane nevandut.
Si faotul ca are un aspect aparte, diferit, chiar daca vine la pachet cu sensibilitatea aia la stimulenti, il ajuta sa se vanda.

Alti hibrizi chiar daca ar fi ok si la fel de timpurii....sunt usor de confundat cu alti nspe hibrizi....asta e recunoscut de orice chior...

#12776
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013

 parintele, on 01 decembrie 2016 - 23:36, said:

Care sa contrazica chestiunile importante din postul tau, nu?

Aia cu motul e invers, lumea asa le recunoaste si din 10 feluri de rosii pe taraba cumpara prekos pt masa...pana ies alea "grase" vara sau pana cauta pt bulion.
Apoi...motul nestimulat...e o aiureala
La prekos forma e, tipic inima, cu apex proeminent SI ascutit...
Asa e felul ei si nu are absolut nicio treaba cu stimularea.
La stimulare apexul ala se mareste mult si se ingroasa, arata ca un mamelon bine pronuntat....
Nu seamana stimulat cu nestimulat nici sa le rogi.
Per total, problema e cand ai loturi cu forma atipica, turtita..ca se uita lumea ciudat...nu ca e ascutita si de aia nube cautata...

Aia cu se coc odata cu soiurile...nu o mai comentez. Nu stiu ce faci tu in gradina dar e difetenta maricica rau, mai ales daca respecti  tipicul acestui hibrid, faptul ca e un extratimpuriu si e semideterminat, facut sa mearga fix cateva etaje ...
Normal se lasa 3 sau 4 si se carneste...
Daca tu ai ganduri de genul sa tragi de el pana se schimba banii, lasi copili samd...normal ca se coace la pulivara...
Fiind o extratimpurie si nefiind un hibrid megarezistent are niste particularitati..merge bine primavara, pe racoare, face urat la caldura...sa o duci vara e de regula chin si pt ea si pt tine...se suceste catoti dracii, spre exemplu...se lungeste la caldura chiar daca are lumina...leaga rau, mult si prost, daca are si copili normal ca faci o roaba de corcoduse...
Cand incep bolile se duce rapid, in primavara cand prekosul e in verva, mai spre iunie, bolile nu lrea isi fac de cap...

E o rosie fix asa cum zici ca o cultiva si oltenii...extratimlurie, o pui devreme, scoti de pe ea 3 sau 4 etaje si pui rosie de vara-toamna...la 15 iunie e out in solar, poate mai devreme, afara pe la 1 iulie cel tarziu, de regula mai devreme dar oricum afara pui cateva fire pt casa deci nu e paguba ca nu apuci sa pui altele...

Fiecare soi sau hibrid are tipicul sau, preferintele sale....in alte circumstante poate sa fie praf, asta nu inseamna ca e slab  ci inseamna ca il cultivi tu aiurea.

Daca te dai cu ferrari pe offroad nu e vina lui ca moare in 10m...
Parinte tot respectul pentru tine la pregatirea pe care o ai dar eu vorbesc mai mult din practica.Hai sa le luam pe rand;
Referitor la Precos ca au mot ca asa e hibridul sunt total de acord dar cat din populatia tarii care cumpara rosii stie ca Precosul are mot?
Ai zis ca nu stii cum le cultiv eu in gradina.Eu am cultivat Precos numai in acelasi solar cu soiuri si Kiveli.Sunt curios daca exista cineva de pe acest forum care sa spuna ca face Precosul rosii mai mari decat Kiveli in aceleasi conditii.Eu vorbesc numai ce am cultivat eu.Anul acesta am cultivat klass f1,si soi care i-l am de peste 15 ani si nu renunt in veci la acest soi pentru gust.
Precizez ca nu am vandut in viata mea un kg de rosii la taraba,doar de acasa si toata lumea vrea doar soiurile care le am pentru gust.Pun si cate un rand doua de hibrizi mai mult de frumusete.Soiurile care  le cultiv in solar au randament mic dar stiu asta (avortare etaje intregi,boli cat cuprinde etc) dar au gust foarte bun.greutate intre100 si 1000grame,Nu am ce vinde de acasa dar cum am zis e si logic productia e mult mai mica.
In alta ordine de idei Marius (mariusares) e prietenul meu care m-a ajutat sa dau in functiune automatizarea solarului cu Arduino si nu pot sa ii dau informatii false mai ales ca el nu prea sta prin tara si nu stiu daca are timp sa infiinteze 2 culturi de tomate pe an.De aceea cred ca nu se preteaza pentru el sa puna Precos.(parerea mea)
Parinte inteb si eu de curios daca ai cultivat Precos si daca ai solar ca sa stim cum stam?
Sper sa nu te fii deranjat,multa stima.

#12777
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu stiu daca e important sau nu ...
Tot amintiti de olteni si Prekos ... eu cunosc zona si va zic ca circa jumatate din cei care
vand tomate la piata au inlocuit (de vreo doi ani) Prekosul cu Polfast! ... coace cam
la 50-55 zile (depinde unde cititi), are benzina mai multa (etaje mai mari care se coc
concentrat), leaga bine si la frig (aici se castiga putina timpurietate prin plantarea mai
devreme), etc.
Cei care cultiva Polfast merg tot pe doua plantari.
Eu nu l-am cultivat ... nu pot detalia din experienta proprie.
Hibridul asta l-am mai amintit si eu si un alt coleg (nu gasesc acum postarea lui) ... merita
sa cititi putin despre el!
Numai bine!

#12778
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ma kkmas pe Prekos asta de`l tot laudati intruna ca m`am saturat.
Fara suparare, dar la mine pe tarla a fost depasit la gust de foarte multe soiuri ba chiar si de cativa hibrizi. De productie si alte aspecte nici nu mai amintesc. La timpurietate iar nu a castigat vreodata categoric.
E doar o rosie buna de cumparat pe la jumatatea lui Mai de la aia cu incalzire in solarii ca sa ne facem poftele. Dar cine are habar scoate si hibrizi gustosi si produce de 5 ori mai mult si mai bine fara mitologicul Prekos, cea mai buna si mai ieftina tomata din lume. Cred ca sfârcul ala ne intarâta de fapt :>

#12779
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
DE fapt sfarcul e tot schepsisul, gospodina 'cunoscatoare' cauta rosia cu motz la tzatza...ca e mai sexi!
;)
Va place nu va place asta e si e greu de schimbat!!!...

Edited by subway_guru, 03 December 2016 - 02:13.


#12780
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am cultivat ani la rand precos,si la mine nu au facut niciodata motz,tzata sau cum vreti sa-i spuneti.
Din acelasi plic de samanta la un vecin a facut acel mot;cand l-am intrebat daca le-a stimulat a raspuns foarte natural ''bineinteles,ca altfel nu se poate''.
Ca si gust,... mi se par ok... Oricum eu nu obisnuiesc sa dau multi bani pe seminte,deci nici nu pot avea pretentii...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate