Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2071
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Daca ai debit in exces, merge. Vei pierde din debit cam raportul dintre cele doua sectiuni si vei 'obosi' ceva mai tare motorul. Dar, daca tot folosesti  furtun de pompieri de 1,5 toli, nu exista racorduri speciale dedicate pentru acesta?

Edited by FaneDuru, 27 May 2015 - 20:09.


#2072
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Nu am gasit pana acum . Sunt doar de 2 respectiv 1 tol.  Daca zici ca asa obosesc motopompa voi renunta la idee si voi cauta alta metoda .

#2073
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ia un metru de teava PVC de 40 din dede si taie bucati de 20 cm pe care le introduci in furtun, strangi cu ceva coliere si gata.

#2074
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
GATA!
A venit salvatorul. bucatarul. doctorul, scavul meu, chimistul, dozatorul, linistea si optimizarea timpului meu. Injectorul. Comandat ieri, la 12.00, sosit azi la 11.30.
Nu aveau manometre. Nici o problema. le luam din zona. Am o masa plina de plasice.. E ca un fel de lego.
Fane ma ajuta cum sa le imbin si Achim cum sa reglez concentatia dorita pe liniile de irigare. Deja le-am impus. au intrat in joc si trebuie sa mearga pana la sosire.
Eu postez imaginile si voi ma ajutati pe mine si viitorii nostrii colegi.
Fane, bag in foto si coltul din solarel, unde vreau sa implementez sistemul. Cat si partea exteriora de unde intru in solarel. Ce-mi recomanzi ca imbinare corespunzatoare?
Agentul de la vanzari mi-a zis ceva de mufari cu polietilena intre racordari. posibil sa nu fi inteles eu.
Cum fac functionale plasticele alea?
Foto
- sosire colet
- imprastiate
- colt instalere
- de aici intru in solarel

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   410.37K   90 downloads
  • Attached File  006.JPG   410.95K   98 downloads
  • Attached File  007.JPG   525.58K   87 downloads
  • Attached File  010.JPG   487.11K   87 downloads


#2075
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Ma tem ca lipsesc doi robineti...
Am incercat sa incropesc o schema de montaj folosind piesele (Lego...) din poza.
Nu prea ma prind (din poza cu rezolutie modesta...) ce e piesa in dreptul careia am pus semnul intrebarii... Sunt doua piese de genul celor folosite (de mine) la cuplarea injectorului? daca ta, s-a gandit ca poate vrei sa folosesti un robinet obisnuit de 1" si sunt cuple pentru prinderea acestuia. Daca e dintr-o singura bucata e doar o mufa pentru prelungirea tevii HDPE.
In schema atasata, cand inchizi robinetul (care lipseste) de pe coloana principala, tot debitul trece prin tubul venturi si ai suctiune maxima. Daca vrei sa 'traga' mai putin, mai slabesti robinetul cu pricina. Daca nu pui robinet si intre venturi si sorbul sau, va trage continuu aer pe acolo, la debit mare si va pierde apa, la debit mic, daca n-are supapa de sens pe stut...
Nu prea inteleg de ce n-ai vrut matale sa determini debitul consumat, ca acum inclin sa cred ca foloseai doar doua piese si restul erau rezerve pentru viitor, dar daca se indarjeste omu' intr-o directie nu cred ca e bine sa insisti prea mult... Daca debitul necesar este sub 15 l/min, nu mai ai nevoie de bypass. Montezi totul in linie folosind doar racordurile pentru prins tubul venturi. Tot ai nevoie, insa, de robinet pe teava dinspre sorb.

Atentie! E recomandat sa montezi venturi in pozitie orizontala, cu partea pentru sorb in jos.
Vasul cu fertilizator trebuie sa fie deschis. Cu cat nivelul fertilizatorului se afla peste nivelul tubului venturi, cu atat trage mai mult fertilizator.
Teava HDPE (HIgh Density Polyethylene), despre care vorbea 'agentul de vanzari' este cea existenta, pe care montezi dumneata ansamblul. Cum tot ziceai ca nu vrei sa te mai lovesti la cap si trebuia sa scoti 'bara fixa', ai de unde sa tai niste bucati...

Spor la treaba!

Attached Files


Edited by FaneDuru, 27 May 2015 - 22:42.


#2076
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt rupt, fizic si mental!
Te stresez maine! Mii de multumiriri, pentru accept.

#2077
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Mai ai nevoie de inca doi robineti (incercuiti cu galben in figura) pentru izolarea injectorului atunci cand nu distribui ingrasamant si de doua manometre (incercuite cu rosu) pentru a putea citi caderea de presiune pe injector. Pentru o mai mare finete a reglajului, pe conducta principala in locul robinetului sferic ar fi de preferat unul cu sertar.

Succes !

Attached Files



#2078
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Pe mine mă interesează de unde ai luat treaba aia cu bilă care vine înainte de injector și care îți arată debitul aspirat.
Iorgule văd că ți-am zis degeaba că injectorul nu vine cu robinet pentru dozarea zeamilului...

#2079
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Fane
Este exact un robinet. In afara de robinetul de la injector si de manometre, pe care le caut si achizitionez maine, cred ca pot sa trec la montaj. Voi lasa un singur filtru.
Ai dreptate in legatura cu masurarea debitului. Era mai simplu si mai ieftin sa montez direct pe teava de alimentare a benzilor. Dar am optat in final pentru aceasta varianta din urmatoarele motive:
- acum irig ca apa adusa de hidrofor. Presiune constanta si controlata, 2 bari. Este bine. Dar cum se intampla de regula, acesta poate sa ma lase cu ochi-n soare, exact atunci cand plantele au ,,buzele'' fripte dupa apa.
- in acest caz trec la planul B. Cuplez imediat pompa submersibila si folosesc robinetul. Mai incomod este sa reglez debitul. Dar oricum am apa pe teava si eventual daca debitul este prea mare, am posibilitatea sa deschid si alti robineti la una din cele 3 zone de irigare.
Am luat in calcul si posibiltatea ca sa fie vreo pana de curent, iar generaratorul sa nu poneasca.  Atunci trec la planul C.
- alimentarea din retea, pana rezolv una din defectiuni
Poate sunt prea negativist in scenariul mentionat, dar sunt sigur ca este posibil. Si cum timpul imi este dusman, vreau sa-l fac ,,preten''.

dragos
Este perfect sistemul tau. Acum nu cred ca-l implementez, dar cand mai trece sezonul, te asigur ca-l implementez. Poza ta este foarte edificatoare.
Multumesc!

adi
Cand am sunat sa dau comanda, a raspuns o domnisoara. Aceasta mi a zis ca ma contacteaza cel de la departammentul??? respectiv. Intradevar in cateva minute m-a apelat. I-am spus ce doresc si am discutat cateva minute bune pe subiectul respectiv. Nu avea cum sa scape de intrebarile mele. A fost foarte amabil. Dar...in final ca de obicei trebuia sa uite Iorgu ceva. Si am uitat! Dar rezolv si robinetul respectiv

#2080
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdragos I, on 27 mai 2015 - 23:57, said:

Mai ai nevoie de inca doi robineti (incercuiti cu galben in figura) pentru izolarea injectorului atunci cand nu distribui ingrasamant si de doua manometre (incercuite cu rosu) pentru a putea citi caderea de presiune pe injector. Pentru o mai mare finete a reglajului, pe conducta principala in locul robinetului sferic ar fi de preferat unul cu sertar.

Succes !
Cred ca se poate lipsi de cei doi robineti marcati cu galben, daca il are pe cel de la admisie fertilizator. Daca trece apa si prin venturi, atunci cand nu fertilizeaza, nu cred ca tuseste... Judecand dupa diferentele de dimensiune intre conducta principala si bypass, tu ai debit, nene... La solarul conului Iorgu sunt aproape sigur ca va merge cu robinetul de pe conducta principala complet inchis, ca sa aiba cadere de presiune, respectiv, depresiune pe furtunul de aspiratie... Asta pentru ca nu cred sa aiba debit prea mare. Interesant, intr-adevar, debitmetrul ala montat pe aspiratie. L-ai primit cu toata furnitura venturi, sau l-ai luat ulterior?
A last question: Amenajarea aia care acopera ansamblul este panou solar (foto voltaic)? Nu cred ca voiai doar sa aperi de ploaie sistemul...

View Post1orgu, on 28 mai 2015 - 08:40, said:

Fane
Este exact un robinet. In afara de robinetul de la injector si de manometre, pe care le caut si achizitionez maine, cred ca pot sa trec la montaj. Voi lasa un singur filtru.
Ai dreptate in legatura cu masurarea debitului. Era mai simplu si mai ieftin sa montez direct pe teava de alimentare a benzilor. Dar am optat in final pentru aceasta varianta din urmatoarele motive:
- acum irig ca apa adusa de hidrofor. Presiune constanta si controlata, 2 bari. Este bine. Dar cum se intampla de regula, acesta poate sa ma lase cu ochi-n soare, exact atunci cand plantele au ,,buzele'' fripte dupa apa.
- in acest caz trec la planul B. Cuplez imediat pompa submersibila si folosesc robinetul. Mai incomod este sa reglez debitul. Dar oricum am apa pe teava si eventual daca debitul este prea mare, am posibilitatea sa deschid si alti robineti la una din cele 3 zone de irigare.
Am luat in calcul si posibiltatea ca sa fie vreo pana de curent, iar generaratorul sa nu poneasca.  Atunci trec la planul C.
- alimentarea din retea, pana rezolv una din defectiuni
Poate sunt prea negativist in scenariul mentionat, dar sunt sigur ca este posibil. Si cum timpul imi este dusman, vreau sa-l fac ,,preten''.
Multumesc!
Culcasi robinetul ala cu maneta de actionare aproape invizibila (in directia nepotrivita, ca nu se prea observa...). Bine ca-l ai.
Planurile A, B si C sunt, cred, independente de solutia constructiva la care te referi... Variabila importanta este DEBITUL CONSUMAT DE SOLAR, care in toate trei cazurile este acelasi la aceeasi presiune. Inteleg ca presiune (care, daca trece de 1 - 1,5 bar e suficienta) ai in toate cazurile. Chiar daca o controlezi dintr-un eventual robinet.
Spor la treaba!

Nu uita de robinetul de pe furtunul de absorbtie. Cred ca poti sa faci niste adaptari pentru robinet de 1/2 ".

Edited by FaneDuru, 28 May 2015 - 09:12.


#2081
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View Postadilie2003, on 28 mai 2015 - 03:34, said:

Pe mine mă interesează de unde ai luat treaba aia cu bilă care vine înainte de injector și care îți arată debitul aspirat.
Iorgule văd că ți-am zis degeaba că injectorul nu vine cu robinet pentru dozarea zeamilului...

Asa a fost echipat injectorul de la inceput. Are debitmetru cu minirobinet, si sorb cu supapa de sens pentru a nu permite patrunderea apei in vasul cu ingrasamant la viteze ale apei prin injector mai mici decat cea de la care incepe aspiratia.

View PostFaneDuru, on 28 mai 2015 - 09:06, said:

Cred ca se poate lipsi de cei doi robineti marcati cu galben, daca il are pe cel de la admisie fertilizator. Daca trece apa si prin venturi, atunci cand nu fertilizeaza, nu cred ca tuseste... Judecand dupa diferentele de dimensiune intre conducta principala si bypass, tu ai debit, nene... La solarul conului Iorgu sunt aproape sigur ca va merge cu robinetul de pe conducta principala complet inchis, ca sa aiba cadere de presiune, respectiv, depresiune pe furtunul de aspiratie... Asta pentru ca nu cred sa aiba debit prea mare. Interesant, intr-adevar, debitmetrul ala montat pe aspiratie. L-ai primit cu toata furnitura venturi, sau l-ai luat ulterior?


Se poate si fara cei doi robineti, dar acestia se dovedesc utili atunci cand in timpul functionarii instalatiei vrei sa demontezi injectorul sau componente ale lui pentru a le curata, verifica etc.

View PostFaneDuru, on 28 mai 2015 - 09:06, said:

A last question: Amenajarea aia care acopera ansamblul este panou solar (foto voltaic)? Nu cred ca voiai doar sa aperi de ploaie sistemul...

Da, este un sistem fotovoltaic.

#2082
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View PostFaneDuru, on 27 mai 2015 - 20:08, said:

Daca ai debit in exces, merge. Vei pierde din debit cam raportul dintre cele doua sectiuni si vei 'obosi' ceva mai tare motorul. Dar, daca tot folosesti  furtun de pompieri de 1,5 toli, nu exista racorduri speciale dedicate pentru acesta?

O sa iau teava de 40 , o tai si prind cu coliere cum a zis  e_miron.
Ramane intrebarea : daca la capat pun un racord tip D ca sa pot racorda o teava de refulare tot D ( ca de 1,5 nu o sa gasesc)  fortez motopompa sau ar fi ok ?

Edited by Achimitom04, 28 May 2015 - 11:22.


#2083
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Dragos I:
Ma gandesc ca daca suspectezi ca ceva merge prost la aspiratie si vrei sa verifici daca s-a infundat venturi, sau alta componenta o sa cam opresti instalatia de picurare ca sa rezolvi problema... Pot sa jur ca cei doi robineti nu strica, dar si ca te poti lipsi de ei mai ales atunci cand debitul necesar udarii 'cere' ca totul sa treaca prin venturi (cum banuiesc ca va sta treaba la Iorgu).
Chiar daca poate fi cotat off-topic, nu ma pot abtine sa nu intreb: Ce putere genereaza panoul/panourile fotovoltaice pe care il/le ai si la ce folosesti energia generata?

Achimitom04:
Daca folosesti racord tip D (de 1 1/2") si teava de refulare tot D (de diametru interior 1 1/2") e acelasi lucru. Motopompei ii place sa aspire si sa refuleze pe teava pentru diametrul careia a fost proiectata. Dar daca-i obturezi cu un sfert sectiunea de refulare nu cred ca o sa fie mare bai. Oricum, orice sugusare a debitului 'oboseste' pompa mai tare. Acum depinde si pe ce lungime intentionezi sa imprastii furtunele alea de 1 1/2"...

Edited by FaneDuru, 28 May 2015 - 11:36.


#2084
hortifun2

hortifun2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.03.2015
De unde ai cumparat instalatia ?

View Postdragos I, on 28 mai 2015 - 10:43, said:

Asa a fost echipat injectorul de la inceput. Are debitmetru cu minirobinet, si sorb cu supapa de sens pentru a nu permite patrunderea apei in vasul cu ingrasamant la viteze ale apei prin injector mai mici decat cea de la care incepe aspiratia.


#2085
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
FaneDuru, intentionez sa duc apa cam la 80-100 m. Dupa cum am mentionat, furtunele au diametrul interior de 4 cm si le voi racorda intre ele cu teava tot de 4 cm.

Doar in capat, la 100 m as pune un racord tip D ca sa pot folosi o teava de refulare tot tip D pentru ca acestea sunt de cumparat, nu as mai fi nevoit sa improvizez.

Acuma ma gandesc si la motopompa ca se poate regla turatia astfel incat sa nu o fortez. Gresesc ?  

   Daca nu e bine asa voi cauta o varianta cu ceva care sa refuleze tot pe 4 cm. Sper si eu sa nu fie mare problema pentru ca am comandat deja furtunele, la celelalte nu ma incadram in buget.

#2086
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View PostFaneDuru, on 28 mai 2015 - 11:23, said:

Dragos I:
Ma gandesc ca daca suspectezi ca ceva merge prost la aspiratie si vrei sa verifici daca s-a infundat venturii, sau alta componenta o sa cam opresti instalatia de picurare ca sa rezolvi problema... Pot sa jur ca cei doi robineti nu strica, dar si ca te poti lipsi de ei mai ales atunci cand debitul necesar udarii 'cere' ca totul sa treaca prin venturi (cum banuiesc ca va sta treaba la Iorgu).
Chiar daca poate fi cotat off-topic, nu ma pot abtine sa nu intreb: Ce putere genereaza panoul/panourile fotovoltaice pe care il/le ai si la ce folosesti energia generata?

In general fertirigarea nu se face pe toata durata udarii. Prin montarea celor doi robineti puteai interveni asupra injectorului chiar si in timpul udarii, eliminand astfel niste timpi morti. Cam asta era ideea.
Panourile genereaza 2400W si alimenteaza pompa instalatiei de udare.

#2087
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
OK. Eu ma gandisem ca te apuci sa umbli la venturi, doar daca ti se pare ca nu 'suge' suficient. Dar nu e rau deloc sa mai ai doi robineti de izolare...
Panourile voltaice, pentru 2.4 kw, cam ce suprafata ocupa? Le folosesti pentru ca n-ai curent electric acolo, sau e mai fancy si vrei sa vezi cum se comporta? Locuiesti acolo, sau ai doar vecini cumsecade...?

Edited by FaneDuru, 28 May 2015 - 15:23.


#2088
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View Posthortifun2, on 28 mai 2015 - 11:35, said:

De unde ai cumparat instalatia ?
Injectorul a fost cumparat in urma cu vreo 3-4 ani, l-am comandat de pe net, dar chiar nu-mi mai aduc aminte de unde.

View PostFaneDuru, on 28 mai 2015 - 15:22, said:

Panourile voltaice, pentru 2.4 kw, cam ce suprafata ocupa? Le folosesti pentru ca n-ai curent electric acolo, sau e mai fancy si vrei sa vezi cum se comporta? Locuiesti acolo, sau ai doar vecini cumsecade...?

Proiectia lor pe sol este 2,90 x 5 m. Nu exista curent in zona, iar vecinii sunt ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate