Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Ce fizic aveau oamenii din trecut?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta din cauza selectiei naturale... cei mai rezistenti rezistau. Spre deosebire de azi, cand medicamentele pot face si unele persoane mai putin dotate din acest punct de vedere sa supravietuiasca, lucru imposibil in trecut.

#20
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 mork, on 4th May 2010, 09:41, said:

Au fost inferiori. De ce? Pentru ca nu au supravietuit :D. In natura este superior doar cine supravietuieste. Pe termen foarte lung, nimeni...


Ce catastrofa? Eu stiam de o asemenea catastrofa acum vreo 70.000 de ani, din cauza eruptiei unui supervulcan. Dar nu nu avea cum ramane doar un singur barbat, pentru ca o populatie care sa poata supravietui in timp trebuie sa aiba un minim de persoane undeva pe la 600-700 de indivizi
(160 de persoane sunt strictul necesar atunci cand avem o reproducere precis controlata - ceea ce nu se poate spune ca a avut loc acum 70.000 de ani). Cu un singur barbat umanitatea ar fi disparut cu siguranta...

Iata ca era UNUL singur, ca vrei ca nu vrei ... http://en.wikipedia....hromosomal_Adam

PS: Noi, Homo Sapiens Recens, nu avem performanta cronologica a neanderthalienilor si a celorlalti care ne depasesc cu cateva sute de mii de ani bune.  :naughty:

Daca pe viitor specia actuala va disparea, crezi ca se va spune ca am fost superiorii supravietuitori ?!  :confuzzled:

#21
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Asta nu înseamnă că a fost unul singur... Probabil au fost mai mulți, dar doar unul dintre ei a reușit să-și transmită cromozomul Y până în zilele noastre (adică toți bărbații din linia lui au avut băieți). Poate ceilalți (și descendenții lor) au avut doar fete, sau nu au avut deloc copii, și la un moment dat s-a rupt linia.

#22
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 antigen, on 4th May 2010, 21:09, said:

Asta nu înseamnă că a fost unul singur... Probabil au fost mai mulți, dar doar unul dintre ei a reușit să-și transmită cromozomul Y până în zilele noastre (adică toți bărbații din linia lui au avut băieți). Poate ceilalți (și descendenții lor) au avut doar fete, sau nu au avut deloc copii, și la un moment dat s-a rupt linia.

Este imposibil ca ceilalti sa fi avut doar fete, ... cat priveste sterilitatea, ... ajungem tot la 1 Adam si cateva Eve. :naughty:

#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poate paragraful ăsta din articolul pe care l-ai pus tu explică mai bine:

Y-chromosomal Adam is named after the Biblical Adam. This leads to a misconception that he was the only living male of his times; in fact he co-existed with plenty of men around.[8] However, all his male contemporaries failed to produce a direct unbroken male line to the present day.

#24
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 antigen, on 4th May 2010, 23:57, said:

Poate paragraful ăsta din articolul pe care l-ai pus tu explică mai bine:

Y-chromosomal Adam is named after the Biblical Adam. This leads to a misconception that he was the only living male of his times; in fact he co-existed with plenty of men around.[8] However, all his male contemporaries failed to produce a direct unbroken male line to the present day.

Ce spuneam si eu, au fost si altii dar au trait de pomana.  :console:

#25
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 Cyber-sapiens, on 5th May 2010, 00:10, said:

Ce spuneam si eu, au fost si altii dar au trait de pomana.  :console:
De fapt nu au trait de pomana; fara ei "Adam" nu ar fi lasat urmasi...

#26
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 mork, on 5th May 2010, 11:00, said:

De fapt nu au trait de pomana; fara ei "Adam" nu ar fi lasat urmasi...

Ma confunzi, eu nu am treaba cu Adam biblic, cred in evolutie, deci suntem in acord.

#27
nico_and_KL

nico_and_KL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.09.2008
Eu cred ca,sedentarismul isi spune cuvantul,inainte oamenii erau mai inalti chiar pe teritoriul chine,intr-un sat s-au descoperit mormintele unei civilizatii ce a locuit acolo,nici unu nu era mai mic de 1,90m toti depaseau aceasta inaltime cu usurinta...

problema e ca oamenii inainte nu mergeau la sala in timpul liber,ci in fiecare zi faceau exercitii pe camp la cultivarea alimentelor,pt.a se hrani noi cei din ziua de azi suntem obijnuiti,sa "cultivam" pizza la birou sau o shaorma ,facem miscare cel mult o ora pe zi si asta in cazul lipsei de masina,un dus la servici si un intors acasa ,atatica...restul e istorie,slava cerului ca macar in somn mai facem miscare,altfel eram cu toti paralizati

#28
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 Cyber-sapiens, on 5th May 2010, 18:55, said:

Ma confunzi, eu nu am treaba cu Adam biblic, cred in evolutie, deci suntem in acord.
Nu te confund - observa ghilimele (Adam-ul pomenit de mine este de factura Evei mitocondriale, nu biblice).

Daca imi permiti sa fiu "scrofulos" (ghilimele din nou), incearca sa refolmuezi exprimarile bolovanoase de genul "eu cred in evolutie". In evolutie nu poti "sa crezi", ci sa crezi ca este adevarata (corespunde realitatii) sau nu (nu este o religie, este o teorie stiintifica). Unii ar pune botul repede sa zica ca iti esti un credincios habotnic in ale darwinismului  (alt termen impropriu folosit de oameni, care da nastere la speculatii).

 nico_and_KL, on 5th May 2010, 19:21, said:

Eu cred ca,sedentarismul isi spune cuvantul,inainte oamenii erau mai inalti chiar pe teritoriul chine,intr-un sat s-au descoperit mormintele unei civilizatii ce a locuit acolo,nici unu nu era mai mic de 1,90m toti depaseau aceasta inaltime cu usurinta...
Daca o populatie era peste 1,90 nu inseamna ca toate populatiile aveau aceasta inaltime. Asa cum existenta pigmeilor nu dovedeste ca acum suntem toti pitici...

Quote

problema e ca oamenii inainte nu mergeau la sala in timpul liber,ci in fiecare zi faceau exercitii pe camp la cultivarea alimentelor,pt.a se hrani noi cei din ziua de azi suntem obijnuiti,sa "cultivam" pizza la birou sau o shaorma ,facem miscare cel mult o ora pe zi si asta in cazul lipsei de masina,un dus la servici si un intors acasa ,atatica...restul e istorie,slava cerului ca macar in somn mai facem miscare,altfel eram cu toti paralizati
Munca dezumanizanta la camp nu inseamna "exercitiu fizic" benefic, ci un mod de a-ti scurta viata. Da, mai demult munmceau la camp, dar daca te uiti in istorie, acele persoane erau in mare masura exploatate si asta nu inseamna ca echilibrau "exercitiul fiizic" cu odihna. De altfel durata medie a vietii de numai 40 de ani o dovedeste...

#29
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 mork, on 9th May 2010, 18:07, said:

De altfel durata medie a vietii de numai 40 de ani o dovedeste...
La media asta scăzută contribuia și mortalitatea infantilă, care era foarte ridicată. Ar fi interesant de aflat și durata medie a vieții după eliminarea celor care mor în primii 5 ani de viață, de exemplu...

Edited by antigen, 09 May 2010 - 17:40.


#30
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Citeam pe undeva ca o femeie preistorica ar fi batut orice luptator de K1 din ziua de azi, de i-ar fi sunat apa in cap.

#31
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 accelerator, on 9th May 2010, 22:21, said:

Citeam pe undeva ca o femeie preistorica ar fi batut orice luptator de K1 din ziua de azi, de i-ar fi sunat apa in cap.

Eventual o femeie din rasa Goliat, ... poate.

#32
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 accelerator, on 9th May 2010, 22:21, said:

Citeam pe undeva ca o femeie preistorica ar fi batut orice luptator de K1 din ziua de azi, de i-ar fi sunat apa in cap.
Nu cred. Chiar daca era puternica, ii lipsea tehnica si de multe ori asta este suficient. Deci sa zicem ca faceau remiza... destul de onorabil :D.

#33
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Asiaticii sunt intoleranti la lactoza din laptele proaspat dar pot consuma produse deja fermentate (branzeturi, kumis)

http://en.wikipedia.org/wiki/Kumis

Pe de alta parte, oamenii dintrecut erau mai mici si traiau mai putin din cauza alimentatiei deficitare.

Aici un exemplu depre fizicul unui om din Europa preistorica.

http://en.wikipedia....

Vikingii (si nordicii in general) erau mai inalti decat ceilalti dar sub inaltimea medie a unui om din zilele noastre.

http://www.family-an...vikings/height/

Noi suntem mai inalti si mai solizi decat un razboinic din trecut. In schimb nu am avea sansa sa concuram la rezistenta la efort a unui om care isi petrecea viata in aer liber, vaslea sau taia copaci o zi intreaga, sau mergea 20-30 km pe jos zilnic prin noroi.

#34
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

 mork, on 10th May 2010, 13:46, said:

Nu cred. Chiar daca era puternica, ii lipsea tehnica si de multe ori asta este suficient. Deci sa zicem ca faceau remiza... destul de onorabil :D.


Tehnica obtinuta de luptatorul K1 este una destul de limitata avand in vedere regulile jocului. In plus, musculatura lui K1 este clar subdezvoltata in comparatie cu fumeia pesterilor care alearga cat e ziulica de lunga prin jungla. Ai vazut Fight Club? luptatorul de K1 e pseudo-artificial obtinut, pe cand pentru preistorica vanatul si lupta sunt modul ei de viata. In fine, nu putem argumenta prea avansat pentru ca e destul de teoretica confruntarea, dar eu tin bine minte ceea ce am auzit la discovery sau nat geo.

#35
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

 accelerator, on 9th May 2010, 21:21, said:

Citeam pe undeva ca o femeie preistorica ar fi batut orice luptator de K1 din ziua de azi, de i-ar fi sunat apa in cap.
Imposibil .Poate ar fi batut pe cineva de aceasi greutate sau sub dar nici odata peste.  
In k1 forta nu este pricipalul atu mai sunt tehnica,flexibilitate,rezistenta ,automatismele si nu in ultimul rand intelienta .

 accelerator, on 10th May 2010, 20:34, said:

Tehnica obtinuta de luptatorul K1 este una destul de limitata avand in vedere regulile jocului. In plus, musculatura lui K1 este clar subdezvoltata in comparatie cu fumeia pesterilor care alearga cat e ziulica de lunga prin jungla. Ai vazut Fight Club? luptatorul de K1 e pseudo-artificial obtinut, pe cand pentru preistorica vanatul si lupta sunt modul ei de viata. In fine, nu putem argumenta prea avansat pentru ca e destul de teoretica confruntarea, dar eu tin bine minte ceea ce am auzit la discovery sau nat geo.
Iti recomand un antrenament de k1 la o sala profesionista sa vezi cat de pseudo-artificial e un antrenament de luptator :console: .
Intradevar modul de viata ar fi un avantaj bun dar nu in fata unui luptator profesinist de k1.

#36
nico_and_KL

nico_and_KL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.09.2008

 mork, on 10th May 2010, 13:46, said:

Nu cred. Chiar daca era puternica, ii lipsea tehnica si de multe ori asta este suficient. Deci sa zicem ca faceau remiza... destul de onorabil :D.

Incearca sa il trimiti pe cel mai bun luptator de k1 sa se bata cu un urs,sa vadem care castiga,ursu nu are tactica,nici femeia preistorica nu avea dar era un animal salbatic ,iar cu ce e salbatic nu te pui ca te pune jos.

Nu e lege facuta de mine,ci e legea naturii sau (legea junglei)
Un om nebun,chiar daca e foarte slab, poate pune jos un om normal dar puternic.Psihologia dovedeste acest lucru,au existat femei criminale care si-au omorat sotii,altele care omorau numai barbati,in moduri brutale.Si asta se intampla ,datorita adrenalinei care impinsa la maxim da puteri supraumane unui individ,nu muschi fac totul si nici tactica.Pot avea eu mama tacticii daca mie imi e mila sa lovesc o sa lovesc cu forta unui copil adormit.

Edited by nico_and_KL, 13 May 2010 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate