Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#163
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postsandel1, on 06 decembrie 2013 - 13:07, said:

Se gaseste la fiola ca-i foarte scump? Si se da la primavara...
Sulfatul de cupru nu-i bun (iarna)?
Se găsește și la sticluță de 0,025 L (vezi pe internet), costă 25 ron.
În cartea despre piersic, văd că și sulfatul de cupru e bun (iarna, 1%).
În timpul vegetației, se pare că e bun și Dithane.

#164
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Cupricele in afara perioadei de vegetatie (2-3 trat.) sunt de baza pentru piersic, pe vegetatie merg toate fungicidele, cu exceptia cupricelor,la piersic sunt fitotoxice.
Foarte eficente: captanul, mancozebul, Systhane, Maccani, Score.
La piersic cupricele merg pana in faa de buton roz.

#165
ciprian_celebrul

ciprian_celebrul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.07.2007
Interesant!

Edited by ciprian_celebrul, 21 January 2014 - 20:09.


#166
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View Posteureur, on 29 martie 2010 - 12:22, said:

In prima poza am impresia ca vedem o creanga de schelet rupta partial de vant sau de greutatea rodului, la care a inceput calusarea. Asa ca... e o boala, dar nu a pomului, a proprietarului, daca ne luam dupa pozele de ansamblu ale pomilor. Posted Image O sa tot ai surprize din astea cu sarpantele pe care le-ai lasat la meri!
In a doua poza, viermele respectiv pare a fi un cariu, dar nu o lua ca info sigura...
cariu sau cossus (sfredelitorul)

View Postasifilip, on 19 mai 2010 - 08:11, said:

am taiat mai bine un mar anul acesta si in locurile unde am taiat s-a format aceasta panza, cred ca e un cuib de viermi. e suficient sa le distrug manual? ce o fi oare?
Paduchele lanos, insecticid sistemis cu repetare.

View PostIulianix, on 15 martie 2011 - 14:20, said:

daca sunteti amabili sa-mi spuneti si mie de ce sufera marul meu si cum se poate rezolva...
in domeniul asta sunt afon  Posted Image
multumesc anticipat
umiditate crescuta, se strop  cu sol cu cupru metalic 50%

#167
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Raspunzi la posturi de acum 4 ani...

#168
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.07.2006
Nu are nimic. Poate pot fi de folos cuiva.

#169
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
ce vrei?... si eu nou pe aici.

cred ca cel mai bine ar fi trebuit sa fie asezat Descendent in pagini.

#170
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Bună ziua,vă rog să îmi spuneți dacă mărul (atașez poze mai jos)mai are vreo șansă să îl salvez ...dacă da cum...?  și dacă prezența a 3 meri bătrâni cu aceleași simptome(cancerul ramurilor bănuiesc că au toți) a contribuit la îmbolnăvirea celui tînăr sau l-am luat gata bolnav...mărul tînăr e in al doilea an de cand a intrat pe rod cei bătrâni au peste 20 de ani și sunt propuși pentru tăiere ...

Attached Files



#171
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View Postwillrock252000, on 06 martie 2014 - 11:21, said:

Bună ziua,vă rog să îmi spuneți dacă mărul (atașez poze mai jos)mai are vreo șansă să îl salvez ...dacă da cum...?  și dacă prezența a 3 meri bătrâni cu aceleași simptome(cancerul ramurilor bănuiesc că au toți) a contribuit la îmbolnăvirea celui tînăr sau l-am luat gata bolnav...mărul tînăr e in al doilea an de cand a intrat pe rod cei bătrâni au peste 20 de ani și sunt propuși pentru tăiere ...
Da este cancer, nu cred ca ii mai poti salva, asta devine o problema de carantina.
Sunt amator:)

#172
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Am o problema la pomii plantati anul trecut, in primavara: Am observat saptamana aceasta niste fisuri de forma ovala,ca niste crestaturi in ramurile tinere. Mentionez ca am facut un tratament cu polisulfura de calciu acum 6 zile, iar ieri i-am stropit cu sulfat de cupru. Mai prin ianuarie i-am stropit cu ulei horticol.
Cum ii pot salva?
Am plantat anul trecut 25 pomi si sufar dupa ei.
Help!
(Fotografiile sunt facute azi, nu am verificat data din aparatul foto, cand am pus bateriile).

Attached Files



#173
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am si eu aceeasi problema ca si ciudin.

in plus, la 2 ciresi (neafectati de fisuri) trunchiul pare acoperit de o .. rasina.

la pomii examinati mai am un mar, care are o ramificatie inegrita. sper ca nu e cancer :(.

la un par parca s-au facut .. cum sa zic, niste taieturi ca niste ochiuri pe trunchi.

toti sunt pomi tineri, i-am plantat anul trecut. din nefericire, noi mergand acolo la 1-2 saptamani, au cam suferit de sete.

vreo idee ce probleme as avea, inainte sa ma apuc sa ii stropesc/varuiesc ?

am facut niste poze, dar am uitat aparatul la tara.

#174
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Ai patit ca willrock....Posted Image
Eu am problema asta numai la semintoase (mar, par, ceva firav si la prun). Visinul si caisul sunt in forma.
Scrie-mi si mie, pe privat daca nu vrei altfel, ce solutie miraculoasa ai gasit pentru stropit!

Edited by ciudin, 16 March 2014 - 19:35.


#175
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
pai nu am gasit nici o solutie, vroiam sa ma apuc de stropirile de primavara, si am ajuns sa ii examinez, si am gasit problemele de mai sus, asa ca nu mai stropesc nimic pana nu identific problemele.
taieturile mici le am ca la tine:  mar destul de urat, par mai putin, dar parul are ranile (as zice) cele ovale, si foarte putin la prun. si la o magnolie Posted Image. magnolie care e la 50 de m de livada.
ramificatia inegrita e la un mar.
singurii fara probleme sunt visinii, nucii si un dud.
toamna singura problema care o aveam ar fi fost ca la gutui s-a uscat trunchiul, si au dat 10 lastari pe langa.
acu primavara vad ca am necazuri mai mari Posted Image.

Edited by fr0ggybv, 16 March 2014 - 20:12.


#176
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Mie mi-e frica sa nu-i fi pierdut...... Deja am dat in iarna un gutui jos.

#177
druid

druid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.01.2004
Buna ziua,

Aveti idee ce fel de boala poate fi cea din imaginile atasate? Nimeni de la o pepiniera nu a stiu sa imi spuna despre ce este vorba. Doar ca este cel mai probabil o bacterie, eventual monilia.
Am gasit aceleasi leziuni repetate, circulare, nu numai la pomi(gutui,prun, mar, par, cires amar,alun), ci si la tufe ca cires ornamental, rugi de zmeur, trandafir si altele.
Am taiat crengile afectate, doar lastarii tineri, de maxim 1 an, pina unde nu se mai observa maduva maronie, dupa cum se vede in una din fotografii. Este un atac care din exterior, patrunde in maduva si distruge mladitele.

Am stropit pomii cu zeama bordeleza primavara 0,5% si 2% toamna, doar o singura data anul trecut si cu insecticid exclusiv ecologic(bionid). Insecticidul a fost oarecum eficient pentru afide, ca alte probleme de infestare nu am avut.

Multumesc.

Attached Files


Edited by druid, 22 March 2014 - 17:53.


#178
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
la insecte nu te-ai gandit?
monilinia nu e.

#179
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
druid n-a batut grindina pe la tine? s-ar putea sa fie lovituri de grindina cicatrizate.

#180
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
sau asa...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate