Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
466 răspunsuri în acest subiect

#145
mirqsl

mirqsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 11.05.2007
Problema e ca din ce am citit si am vazut despre cancerul ramurilor, acesta intra in profunzimea copacului, pe cand la mine se manifesta mai mult ca o exfoliere a scoartei. Scoarta e fragmentata doar la suprafata.

#146
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Din foto postata de tine  am vazut ca pe tulpina sunt niste portiuni sub forma unor rani cufundate la care marginile sunt ingrosate, semnele acestei boli(de-asta am si spus ''pare a fi'').Este destul de greu sa pui un diagnostic 100% corect privind doar o poza.

#147
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006
Salutari, desi nu e pom fructifer am postat aici, poate stie cineva cauza:
Este vorba de platan, mai exact am pus 3 bucati in primavara, iar acum au ceva rugina pe frunze (cred ca asa ii zice).
Stie cineva mai mult, sa ma poata ajuta ? Tin foarte mult la copaceii acestia !

Multumesc, am atasat si o poza, sper sa se vada cat de cat !

Fișier atașat  platan.jpg   266,77K   39 download-uri

Editat de tavktm, 24 septembrie 2013 - 09:45.


#148
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.961
  • Înscris: 12.10.2004
e toamna si ii cad frunzele.

#149
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006
M-am gandit si la treaba asta ! :)

#150
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postmedelin992, on 02 iulie 2013 - 15:41, said:

Daca era plum-pox ar fi trebuit sa ai pete circulare pe frunze, fructe.
Nu doar astea sunt singurele simptome .

View Postmedelin992, on 02 iulie 2013 - 15:41, said:

Din filmul ce l-ai pus ,pruna respectiva e taman buna si sanatoasa.
Nu auzim si nici nu vedem la fel.

View Postgheo_55, on 02 iulie 2013 - 21:15, said:

trebuie sa-i scoti mai ales ca prin afide sau alte cai virusul se transmite usor  la cais si piersic.
Bun. Ti-a ascultat sfatul si i-a taiat. Ce-i propui sa faca in continuare?

#151
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006
Sai puna pe foc. ;)

#152
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.340
  • Înscris: 24.02.2013
Mircea11s, in postarea 119 yossu a intrebat daca pomul lui are plum plox.I-am raspuns si am facut o propunere.Daca ar  fi intrebat ce sa faca mai departe,cred ca primea de la colegi mai multe raspunsuri(sa curete groapa de radacini ,sa puna un semintos in locul prunului,sa aduca pamint de imprumut,sa decaleze groapa,sa faca o pauza si sa nu mai puna nici un pom acolo,.sa controleze toti simburosii si sa-i elimine pe cei virozati,sa faca o analiza a solului pt. a afla daca nu are  ceva nematozi raspunzatori de necaz,in caz ca avea bani multi sa cumpere de la un producator italian o solutie ce reduce in buna masura efectele virusului ,etc)

#153
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postgheo_55, on 19 octombrie 2013 - 21:05, said:

cei virozati
Aici era buba. Restul raspunsului nu ma interesa.
Te-am citit si pe tine si pe altii (fara sa dau nume ca se interpreteaza ca sunt misogin ) sfatuind folosirea insecticidelor pentru combaterea afidelor care transmit virusuri. Bun. Teoretic merge. Practic poti limita doar intr-o mica masura raspandirea virusurilor.Cel putin la concluzia asta o ajuns un bulgar inca de pe vremea cand era bunica fata si croseta sosete de lana pentru bravii ostasi romani dusi la razboi in Rusia. Pentru a avea o oarecare sansa in a limita raspandirea trebuie sa cunosti dusmanul (tipul virusului,modul de transmitere,plante gazda,biologia afidelor,etc).Ori cu stropiri facute alandala nu ai nici cea mai mica sansa. Chiar daca tratamentele sunt facute la acoperire tot nu ai certitudinea ca virusul din vecinatati nu ajunge la tine. Singura arma eficienta impotriva infectiilor este una singura :izolarea. Si asta se poate face in 2 moduri,dar nu-i cazul sa dezvolt.
Solutia pe viitor trebuie cautata in alta directie. Si se cauta. Deocamdata putem folosi doar ce avem: soiuri tolerante.
Sa nu crezi ca yosu va face ce ii spui tu. I-am atras atentia de cateva ori ca greseste (si aici si pe blogul lui),dar nu i-a sunat nici un clopotel.

#154
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Bună seara, credeti că este devreme  sa efectuez stropiri( de iarnă in bărăgan) piatra vînătă 3% la meri (mai au frunze), piersici, nectarini si caisi aceiasi concentratie dupa 7 zile uleioasa?

#155
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.528
  • Înscris: 23.11.2006
Daca mai poti astepta,mai asteapta sa cada frunza. Nu de alta,dar faci mai bine stropirile,in sensul ca poti imbaia mai bine pomii. Si daca n-ai avut probleme deosebite,un 1-2% e suficient. 3% nu cred ca se justififca.
Pentru uleios eu zic sa astepti spre sfarsitul iernii.  Eu de ex.prefer sa-l dau chiar mai tarziu,inainte de unflarea mugurilor,ca sa prind si lighioanele care incep sa miste.

#156
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 03.11.2012

View Postmarian_nic65, on 02 decembrie 2013 - 18:07, said:

Bună seara, credeti că este devreme  sa efectuez stropiri( de iarnă in bărăgan) piatra vînătă 3% la meri (mai au frunze), piersici, nectarini si caisi aceiasi concentratie dupa 7 zile uleioasa?
Mai pun şi var sau las numai piatra vânătă simplă?Menţionez că vreau să mai repet odata înainte de înmugurit.(februarie)
Cu mulţumiri!

#157
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Numai piatra vanata acum (sulfat de cupru)Posted Image

#158
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Se poate si var, nu conteaza cantitatea, pentru marirea persistentei sulfatuluii de cupru in coroana pomilor. Va recomand si alte fungicide pe baza de cupru Funguran sau Superchamp, care au cateva avantaje fata de sulfatul de cupru, se dizolva mai bine, actiunea biologica este mai eficienta, aderenta mai buna. Atentie mare la concentratie si doza. Astfel pentru o livada de mar de peste 5-6 ani care a ocupat spatiul destinat prin schema de plantare cantitatea de solutie pentru care s-au omologat pesticidele este de 1500 l/ha, astfel la concentratia de 3% a CuSO4 trebuie sa utilizam 45 de kg, pentru Funguran 0,3% rezulta 4,5 kg/ha, daca printr-un bun reglaj al pompelor scadem cantitatea de apa la ha la 1000l, 800l, 600l s.a., doza de pesticid nu se modifica chiar daca concentratia se modifica, adica cele 4,5kg/ha  de Funguran trebuie aplicate, astfel eficienta biologica a produsului este aproape nula sau chiar nula. Pentru cei care utilizeaza atomizoare (Stihl, Cifarelli, Solo, Oleo Mac), din start va recomand dublarea concentratiei solutiei de stropit.
Tratamentele de iarna au eficienta asupra basicarii piersicului la care organele de rezistenta peste iarna (miceliul de rezistenta si ascosporii) se gasesc sub catafilele care inconjoara mugurele, si in zona dintre mugure si ramura. Asupra rapanului la mar si par efectul este limitat deoarece principala sursa de rezistenta peste iarna se gaseste in frunzele cazute (ascele cu ascosporii), ele se matureaza in frunza iar primavara are loc proiectia ascosporilor in coroana pomilor si realizarea primilor infectii primare cu rapan daca avem peste 6 grade temperatura, umiditate si organe verzi. Din aceasta cauza este bine ca frunzele sa fie adunate, aprinse unde este posibil, sau incorporate in sol (aratura, discuire, sapat). Rapanul merilor si perilor mai prezinta ca forme de rezistenta peste iarna si miceliul de rezistenta sau conidii de vara ramase in coroana pomilor care sunt distruse de frigul iernii.
La speciile samburoase un tratament cu cuprice trebuia efectuat la caderea a cca 75% din frunze pentru a opri infectiile de toamna cu bacteriile din genul Pseudomonas spp., realizate prin cicatricea rezultata la caderea  petiolului. Tinta principala a acestor tramente cu cuprice sunt bolile de scoarta ale pomilor.

#159
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postionathan, on 06 decembrie 2013 - 09:05, said:

Pentru cei care utilizeaza atomizoare (...), din start va recomand dublarea concentratiei solutiei de stropit.
Nu prea am înțeles fraza asta.
Cum dublăm concentrația? Prin înjumătățirea cantității de apă utilizată, la aceeași doză de produs chimic?
De ce ar fi nevoie de asta la atomizoare?

#160
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.094
  • Înscris: 24.02.2011
Pentru ciuruirea frunzelor la piersic cunoasteti vreun tratament?
La pomii mici oare nu-i suficient sa se reduca turatia atomizorului si sa se mareasca debitul de substanta?

#161
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postsandel1, on 06 decembrie 2013 - 12:03, said:

Pentru ciuruirea frunzelor la piersic cunoasteti vreun tratament?
Ciuruirea frunzelor (Coryneum beijerinckii) -> Score 250 (0,02%)

#162
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.094
  • Înscris: 24.02.2011
Ms
Se gaseste la fiola ca-i foarte scump? Si se da la primavara...
Sulfatul de cupru nu-i bun (iarna)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate