Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

ce limba straina sa invat?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
cguiu

cguiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.03.2010
Vreau sa invat o limba straina(mai putin engleza) dar nu stiu ce sa aleg, ce e "de viitor". Sunt clasa a XII.

#2
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Chineza.Vorbesc serios.

#3
szabo

szabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.05.2004

 cguiu, on 26th March 2010, 11:24, said:

Vreau sa invat o limba straina(mai putin engleza) dar nu stiu ce sa aleg, ce e "de viitor". Sunt clasa a XII.


   Pentru inceput, este bine sa inveti limba romana :vorbit, citit, scris ! Viitorul este si maine....

#4
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Engleza este cea mai vorbita limba , se vorbeste in majoritatea tarilor .

#5
cguiu

cguiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.03.2010

 szabo, on 26th March 2010, 11:38, said:

Pentru inceput, este bine sa inveti limba romana :vorbit, citit, scris ! Viitorul este si maine....

GLUMA :deadtongue:

 Tutzzu, on 26th March 2010, 11:42, said:

Engleza este cea mai vorbita limba , se vorbeste in majoritatea tarilor .

Pe langa engleza,o a doua limba

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Cel mai probabil vrei o limba de circulatie internationala. Cel mai bine ar fi sa alegi intre: germana, rusa, franceza, spaniola sau italiana. Acestea sunt cele mai utilizate limbi la nivel international, dupa engleza.

 tc2007, on 26th March 2010, 11:37, said:

Chineza.Vorbesc serios.
Dureaza prea mult ca sa fie invatata in paralel cu altceva. Adica daca persoana mai se duce si la scoala unde invata engleza romana, mate etc. ii va fi greu sa studieze o limba asiatica deoarece trebuie sa acorde mult timp acestui lucru.

#7
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Mandarina este cea mai vorbita limba pe glob, abia dupa aceea vine engleza, apoi hindustani, spaniola, rusa, araba, bengali, portugheza, franceza.

Gandeste-te ce planuri de viitor ai, abia dupa aceea invata o noua limba straina, o limba ce te va ajuta sa iti duci la bun sfarsit proiectele.

Limbile orientale sunt mai dificil de invatat, mai ales ca trebuie sa te familiarizezi si cu noi alfabete, total diferite de cele cu care erai cat de cat familiarizat (latin, grec, chirilic), insa lingvistii romanii care cunosc aceste limbi nu sunt foarte numerosi si sunt in general bine remunerati.

Succes!

#8
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

 cguiu, on 26th March 2010, 11:24, said:

Vreau sa invat o limba straina(mai putin engleza) dar nu stiu ce sa aleg, ce e "de viitor". Sunt clasa a XII.
Lucrez intr-o multinationala in care trebuie sa comunic cu englezi, germani, belgieni, spanioli, turci, americani, francezi. TOTI VORBESC ENGLEZA. Nu exista o alta limba ''de viitor''. Daca ai ocazia fa o facultate cu predare in limba engleza. Doar daca vrei sa te relochezi intr-o alta tara e bine sa inveti limba tarii respective (putin probabil daca ai intrebat aici ce limba sa inveti).

#9
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Mandarina e cam grea in sensul ca pentru un occidental e greoi sa se indentifice cum se gandesc astia chinezi.
Asta se reflecta asupra intorsaturilor de fraza,asupra verbelor.
Nu exista timpuri verbale,ghicesti la ce se refera numai prin folosirea adverbelor si uitandu-te la context.
Pe langa toate astea, limba chineza este una foarte muzicala care se invata pe tone precum un pentagram.

Spre exemplu cuvantul "ma" in raport cu intonatie pe care o pui cand vorbesti inseamna cu totul altceva.

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Spaniola si italiana ar fi pacat sa nu le inveti pentru ca se invata usor! Apoi germana zic eu, iar daca vrei sa faci si bani din asta, poti sa incepi sa inveti limbi exotice ceva gen japoneza, chineza, araba, norvegiana, daneza...!

#11
xGrimReaperx

xGrimReaperx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.03.2010
Germana, franceza, italiana, spaniola, portugheza, greaca, araba, japoneza, ebraica, rusa.

#12
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

 xGrimReaperx, on 26th March 2010, 20:53, said:

[...] ebraica[..]
Huh? Pt. ce ebraica?

Edited by Kakashi-Hatake, 26 March 2010 - 23:39.


#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Kakashi-Hatake, on 26th March 2010, 23:39, said:

Huh? Pt. ce ebraica?

Pentru fisia Gaza  :lol:

#14
shark95

shark95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2009
Eu zic sa inveti ori germana, franceza sau spaniola. Ai avantajul ca se invata usorsi sunt limi ale unor state bogate si puternice . Dar nu ar trebuii sa inveti a II-a limba la scoala? Eu la scoala fac engleza si franceza si acum m-am apucat de germana.

#15
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Depinde de ceea ce vrei să faci, la general spaniola pentru că e a doua limbă de circulație internațională după engleză. Comunitatea hispanică se extinde și în Statele Unite. Oricum cel mai bine e să stăpânești una și bine.

#16
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
germana

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
spaniola!
desi mie nu imi place, va trebui sa ma apuc sa invat cat de cat.
spaniola am gasit vorbindu-se in japonia, america latina, sua, europa...e destul de raspandita si daca vrei ceva pentru uz, e folositoare :)

#18
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Germana , cel mai bine .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate