Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#811
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 16th May 2012, 17:57, said:

E la noi acum, toata tara ploua de rupe si p'aci seceta, nu-s ce sa mai crezi.

Daca tot e timpul bun si n-am ce face am bagat si o prasila azi. Porumbul din imagine are si o apa data prin irigare.
frumos porumb, buna densitate.
O sa vina si ploile maine dupa ce se retrag de la noi :)

#812
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Erbicidarea cu Adengo+SDMA ,pana la cate frunze merge?Parca pana in 5 frunze?

#813
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsebannu1, on 16th May 2012, 22:10, said:

Erbicidarea cu Adengo+SDMA ,pana la cate frunze merge?Parca pana in 5 frunze?

Adengo preemergent sau pana la doua frunze si buruieni nerasarite sau in faza incipienta de crestere (2-3 frunze).
SDMA intre 3-5 frunze si buruieni in faza de rozeta.
Nu vad cum ai putea sa le amesteci.

Edited by rand, 16 May 2012 - 21:13.


#814
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Pai si postemergent,pe la 4 frunze,in combinatie cu sdma nu merge?

#815
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsebannu1, on 16th May 2012, 22:20, said:

Pai si postemergent,pe la 4 frunze,in combinatie cu sdma nu merge?
Adengo il dai degeaba, daca buruienile sunt rasarite deja. Si nici ieftin nu e.
Mai degraba pune ceva sulfonilureic sa omori gramineele.

#816
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Il am cumparat deja,daca mai iese ceva buruiana,dac o prasila mecanica mai incolo!

#817
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsebannu1, on 16th May 2012, 22:45, said:

Il am cumparat deja,daca mai iese ceva buruiana,dac o prasila mecanica mai incolo!
tine-l pe anul viitor

#818
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Da ,este si asta o varianta.
Maine o tai pana la cultura sa vad cum sta treaba!

#819
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012
sal sint din TR si am pus in jur de 28 Ha de porumb PR37M34 de la pioneer am bagat in jur de 200 kg de 20.20.00 la semanat si mai dau 200 kg de uree cu prasitoarea dar am o problema au venit ploile si nu mai pot sa intru pe teren la ierbicidat ci buctril si plantele au in jur de 6 , 8 frunze iar buruienile sint mai jos ca porumbu cu o palma . dar cind voi intra la ierbicidat sigur plantele vor fi mai mari . I-si mai face efectul ierbicidul sau recomandati o doza mai mare (eu dau 0.8 la Ha buctril) ? si zic eu dupa ce dau cu buctril sa intru la prasit in 3 zile sa dau si doar cu virfurile la prasitoare sa nu se incarce si sa dau si ingrasamintea . iar apoi daca permite vremea si plantele sa mai dau o data cu prasitoarea si cu rindunicile ... mersi!

#820
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
ploaie este destula acum ne trebuie caldura si vreme buna sa intram la prasit si sa dam ingrasaminte .

#821
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postbestman_adi, on 18th May 2012, 09:51, said:

sal sint din TR si am pus in jur de 28 Ha de porumb PR37M34 de la pioneer am bagat in jur de 200 kg de 20.20.00 la semanat si mai dau 200 kg de uree cu prasitoarea dar am o problema au venit ploile si nu mai pot sa intru pe teren la ierbicidat ci buctril si plantele au in jur de 6 , 8 frunze iar buruienile sint mai jos ca porumbu cu o palma . dar cind voi intra la ierbicidat sigur plantele vor fi mai mari . I-si mai face efectul ierbicidul sau recomandati o doza mai mare (eu dau 0.8 la Ha buctril) ? si zic eu dupa ce dau cu buctril sa intru la prasit in 3 zile sa dau si doar cu virfurile la prasitoare sa nu se incarce si sa dau si ingrasamintea . iar apoi daca permite vremea si plantele sa mai dau o data cu prasitoarea si cu rindunicile ... mersi!


Buctril 1 litru/ha, pana la 8 frunze la porumb. Daca ai buruieni cu frunza ingusta, il dai in amestec cu Laudis sau Equip. Vezi ca unele sulfonilureice nu permit amestecul cu bromoxinil.
In rest, cum reusesti sa faci... primavara asta si la noi va fi foarte greu de combatut buruienile. De azi pana miercuri o sa fie vreme buna, apoi pana in iunie tot ploaie se arata. Eu sper sa pot intra la erbicidat, ca la prasit / fertilizat nici  nu indraznesc sama gandesc.

Edited by rand, 18 May 2012 - 11:46.


#822
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Oare ajung 60gr nicosulfuron/ha pentru combaterea unui costrei de 30 cm inaltime? Acum are cam 20-25 cm, dar cum nu se poate erbicida...

Edited by farfulea, 18 May 2012 - 11:58.


#823
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postfarfulea, on 18th May 2012, 12:52, said:

Oare ajung 60gr nicosulfuron/ha pentru combaterea unui costrei de 30 cm inaltime? Acum are cam 20-25 cm, dar cum nu se poate erbicida...

Greu de spus, de omorat nu cred ca le omoara, dar poate le incetineste cresterea si nu mai concureaza porumbul. Eu as incerca cu ceva combinat (nicosulfuron si rimsulfuron)  de ex. Principal. Eu am cumparat Principal.

#824
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Eu deja am cumparat doar nicosulfuron insa buruienile nu sunt chiar cum ma asteptam: doar o parcela e infestata, dar puternic. As avea de unde sa-i dau si 120g/ha, numai sa nu dauneze prea mult porumbului.

#825
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postfarfulea, on 18th May 2012, 14:03, said:

Eu deja am cumparat doar nicosulfuron insa buruienile nu sunt chiar cum ma asteptam: doar o parcela e infestata, dar puternic. As avea de unde sa-i dau si 120g/ha, numai sa nu dauneze prea mult porumbului.
Nu mari doza peste 1.5litri /ha daca ai nicosulfuron 40g/litru. Ce denumire comerciala folosesti? Eu voiam sa iau GAT Motion, dar nu am gasit, asa ca daca tot am luat ceva scump, am luat Prinicpal.  1100RON cu TVA pentru 5 ha :( .


@katlin, vine si la tine ;)  http://www.hotnews.r...te-capitala.htm

Edited by rand, 18 May 2012 - 13:33.


#826
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Am cumparat Novapower, si e bun. Am stropit cu vermorelul niste porumb semanat foarte devreme ( la vremea respectiva avea 3 frunze ) la doza foarte mare, atat de mare incat incepuse sa curga solutia de pe frunze. Dupa 2 zile au aparut arsuri la porumb insa, surprinzator, si-a revenit si acum are 8 frunze, aratand foarte bine. Asta nu inseamna ca nivelul recoltei nu va fi afectat (nu am de unde sa stiu, momentan). In schimb, Poa annua s-a uscat de la aprox. 1 L/ha, chiar si in stadiu mai avansat de vegetatie.

#827
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postfarfulea, on 18th May 2012, 15:20, said:

Am cumparat Novapower, si e bun. Am stropit cu vermorelul niste porumb semanat foarte devreme ( la vremea respectiva avea 3 frunze ) la doza foarte mare, atat de mare incat incepuse sa curga solutia de pe frunze. Dupa 2 zile au aparut arsuri la porumb insa, surprinzator, si-a revenit si acum are 8 frunze, aratand foarte bine. Asta nu inseamna ca nivelul recoltei nu va fi afectat (nu am de unde sa stiu, momentan). In schimb, Poa annua s-a uscat de la aprox. 1 L/ha, chiar si in stadiu mai avansat de vegetatie.
Poa annua nu e buruiana problema.
Problema apare la costrei din rizomi (Sorghum halepense din rizomi) si la Agropyron repens (Pir tarator) sau Cynodon dactylon(pir gros).
La doua frunze nu apar scaderi de productie, doar c al adoua frunze, pirul sau costreiul nu este in ca rasarit, tre sa aiba un 10cm ca sa absoarba erbicidul. Daune la cultura apar cand stresul il afecteaza pe la 7-10 frunze, cand deja incepe sa se diferentieze mugurii axiali, paniculul si viitorii stiuleti.

#828
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postrand, on 18th May 2012, 14:32, said:

@katlin, vine si la tine ;)

Doamne ajuta! Deja am agatat discul sa intorc o parcela de 10ha de grau azi; am gasit samanta extratimpurie de porumb insa mi-am amintit ca am erbicidat acest grau cu metsulfuron metil(primstar-super) si nu e recomandat decat tot paioase a se pune datorita remanentei acestui erbicid. Oare porumbul nu o fi admis? Stau in dubii...am comandat si samanta... ce spui rand? Sa ma risc?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate