Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#1
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Observ ca mai toate topicurile dedicate culturilor agricole n-au priza la forumisti.Sper ca porumbul sa aiba mai mult succes,chiar daca eu de anul asta am incheiat conturile cu agricultura.Mai precis o sa mai cultiv pentru necesarul propriu,nu pentru valorificare.                                                 As dori un schimb de informatii despre:                                        -ce soiuri ati mai cultivat si cu ce rezultate  ,                               -tehnologia de cultivare,poate unii dintre noi au semanatori de precizie (si avantajele lor )  ,                                                             -fertilizare,cu ce si cand       ,                                            -combatere buruienilor,prasila manuala sau erbicide(de care si cu ce rezultate) .                                                                                                                                                 As dori sa intreb moderatorul sectiunii daca putem da denumirile soiurilor de porumb,erbicide,etc.Daca nu ,cred ca se poate considera inchis topicul!

#2
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Si eu care credeam ca ma faceti sa ma apuc iar de agricultura!!!

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 catalindinu23, on 18th March 2010, 11:33, said:

...
                    As dori sa intreb moderatorul sectiunii daca putem da denumirile soiurilor de porumb,erbicide,etc.Daca nu ,cred ca se poate considera inchis topicul!

Asa cum se poate discuta pe forumul dedicat despre Ford, Opel, BMW, nu vad de ce n-am putea accepta aici denumirile soiurilor, ale pesticidelor etc.

Scopul acestei sectiuni este de informare si ajutor pentru fermieri, nu sa-i "bagam in ceatza"...

Eu iti urez sa-ti gasesti oameni dornici de vorba si despre porumb.

Ca sa dezmortesc un pic activitatea pe-aici, spune-mi te rog, de la ce suprafata in sus consideri ca este rentabila cultura porumbului la noi ? Ma refer la zonele bune de cultura, nu la cele necorespunzatoare...

Asta in conditiile in care avem oferte foarte bune de pret de la vecinii din Ungaria. Camioane si bani de motorina sa avem, ca marfa-i destula si la pret bun ...

#4
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 horia66, on 19th March 2010, 22:32, said:

Ca sa dezmortesc un pic activitatea pe-aici, spune-mi te rog, de la ce suprafata in sus consideri ca este rentabila cultura porumbului la noi ? Ma refer la zonele bune de cultura, nu la cele necorespunzatoare...

Asta in conditiile in care avem oferte foarte bune de pret de la vecinii din Ungaria. Camioane si bani de motorina sa avem, ca marfa-i destula si la pret bun ...
Dupa preerea mea cultura cerealelor,nu doar a porumbului,e rentabila doar in conditiile unei valorificari superioare.Adica malai,faina,furaje combinate pt.pui,pasari,porci,etc.Altfel sa vinzi doar cereale mai vezi pret pe ele cam o data la 4-5ani,si asta daca bantuie seceta prin alte parti,nu pe la tine prin tarla.Acum,suprafata depinde de ambitii.Daca treaba merge,te poti extinde an de an.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la ora actuala se cultina aproape exclusiv hibrizi de porumb. dupa parerea mea, cea mai buna firma este pioneer. dintre hibrizii ronamesti, cel mai mult mi-a placut hibridul campion. eu recomand cultura de hibrizi semitimpurii pt ca ajung la maturitate ceva mai repede si se pot recolta mecanizat.
porumbul raspunde foarte bine la irigare si fertilizare. buruienile se combat relativ usor cu ierbicide. la pretul la care se obtine, se poate folosi la combustibil, sa faci focul cu el. de pe un hectar de porumb poti obtine combustibil pt o iarna.....

despre valorificarea superioara se pot spune multe, dar nu este la indemana oricui!

mai sunt intrebari?

#6
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Campion n-am mai gasit decat acum 2 ani la Fundulea dar era vechi,cu germinatie 68%...foarte productiv hibridul.Pioneer am incercat o groaza de hibrizi...multumit doar de Florencia si unul mai timpuriu cultivat anul trecut PR38A24...ff. multumit ....un alt hibrid,tot timpuriu,cu rezultate bune Cornelius de la KWS(mi s-a spus ca are ceva gene de la F376)...din pacate atat Pioneer cat si KWS au preturi mari pt. buzunarele romanilor.

#7
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 rich1974, on 24th March 2010, 09:58, said:

la ora actuala se cultina aproape exclusiv hibrizi de porumb. dupa parerea mea, cea mai buna firma este pioneer. dintre hibrizii ronamesti, cel mai mult mi-a placut hibridul campion. eu recomand cultura de hibrizi semitimpurii pt ca ajung la maturitate ceva mai repede si se pot recolta mecanizat.
porumbul raspunde foarte bine la irigare si fertilizare. buruienile se combat relativ usor cu ierbicide. la pretul la care se obtine, se poate folosi la combustibil, sa faci focul cu el. de pe un hectar de porumb poti obtine combustibil pt o iarna.....

despre valorificarea superioara se pot spune multe, dar nu este la indemana oricui!

mai sunt intrebari?
Da  as  avea  eu  o  intrebare  :ai  crescut  vreun  animal  in  viata  ta ?cand  in  lume  se  moare  de foame tu  sustii  ca  porumbul  se  poate  folosi  ca  si  combustibil  ?bravo  ...in  lumea  asta  se  folosesc  tehnologii  avansate  pentru  a  bricheta  resturi de  materiale  si  a   le  transforma  in  combustibil si  tu  ce  propui  sa  cultivam  porumb  si  sa l  punem  iarna  pe  foc  nu  ?da  ce  tara  bogata  e  Romania  !

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ariet, sa-ti spun un paradox: Romania e obligata de UE sa bage in motorina 5% biodiesel, care se face din: rapita, soia, floarea soarelui. Culmea e mai scump (uleiul de biodiesel) decat motorina! Cu toate acestea in momentele de consum de varf, productia de biodiesel din tara nu face fata si producatorii/importatorii de motorina sunt nevoiti sa aduca din import, cu alte costuri! Pe de alta parte mii de hectare zac nelucrate! Ce parere ai de asta?

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 ariete41, on 24th March 2010, 22:13, said:

Da  as  avea  eu  o  intrebare  :ai  crescut  vreun  animal  in  viata  ta ?cand  in  lume  se  moare  de foame tu  sustii  ca  porumbul  se  poate  folosi  ca  si  combustibil  ?bravo  ...in  lumea  asta  se  folosesc  tehnologii  avansate  pentru  a  bricheta  resturi de  materiale  si  a   le  transforma  in  combustibil si  tu  ce  propui  sa  cultivam  porumb  si  sa l  punem  iarna  pe  foc  nu  ?da  ce  tara  bogata  e  Romania  !


chiar daca riciu e "dus cu curca la raze" de multe ori, aici are dreptate. :deadtongue:

e mai convenabil sa arzi stiuletii de porumb decat sa vinzi porumbul sub costul de productie.

acu sa fim seriosi, nu-i pune nimeni sa se impuieze ca iepurii si sa ceara ajutoare dupa, iar noi sa ne facem procese de constiinta ca dam foc la porumb si nu-l donam celor ce mor de foame, dar n-au dat cu sapa in viata lor si toata ziua invart margele si se scarpina intre degetele de la picioare.

#10
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 trestie-de-balta, on 24th March 2010, 22:05, said:

chiar daca riciu e "dus cu curca la raze" de multe ori, aici are dreptate. :deadtongue:

e mai convenabil sa arzi stiuletii de porumb decat sa vinzi porumbul sub costul de productie.

acu sa fim seriosi, nu-i pune nimeni sa se impuieze ca iepurii si sa ceara ajutoare dupa, iar noi sa ne facem procese de constiinta ca dam foc la porumb si nu-l donam celor ce mor de foame, dar n-au dat cu sapa in viata lor si toata ziua invart margele si se scarpina intre degetele de la picioare.
Tare  chestia  cu ,,curca"dar  eu  tot  nu  pot  fi  de acord  cu  arsul  porumbului  si  nici  cu  vanzarea  sub  pretul  de  productie  ,da  de  ce  nu  ne  intra  in cap  ca  fara  asociatii  puternice nu  ajungem  nicaieri ?asociatie  de  proprietari  de  terenuri  vinde  productia  asociatiei  de  crescatori  de animale  fara  ca  primul  sa  vanda  cu  banita  in  piata  si  al  doilea  sa  caute  inebunit  cereale  prin  toata  europa .Da  asa  i  la  noi  pamant  parloaga cat  vezi  cu  ochii  si  crescatorii  de animale  cumpara cereale  de  afara  da  stim   sa  ne  plangem ,nu  stiu   ce  sa  va  spun  da tare  mi  vine greu  sa  inteleg anumite chestii .

#11
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ariet, cel mai bine e sa ai tu tot lantul! Ai pamantul, animalele, fabricuta de lapte si un mic magazin! Si atunci esti boier! Asta cu asociatiile, mai trebuie sa treaca cel putin o generatie sau poate si mai multe, pana se schimba mentalitatea!

#12
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 dorel232004, on 24th March 2010, 21:31, said:

Ariet, sa-ti spun un paradox: Romania e obligata de UE sa bage in motorina 5% biodiesel, care se face din: rapita, soia, floarea soarelui. Culmea e mai scump (uleiul de biodiesel) decat motorina! Cu toate acestea in momentele de consum de varf, productia de biodiesel din tara nu face fata si producatorii/importatorii de motorina sunt nevoiti sa aduca din import, cu alte costuri! Pe de alta parte mii de hectare zac nelucrate! Ce parere ai de asta?
Pai daca  taranul  nu  are  bani  sa  si  munceasca  terenul  de  unul  singur  ce  o  fi  de  facut  ?

#13
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 ariete41, on 24th March 2010, 23:30, said:

Pai daca  taranul  nu  are  bani  sa  si  munceasca  terenul  de  unul  singur  ce  o  fi  de  facut  ?
Da pamantul in arenda sau il vinde! Alta solutie nu are!

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
draga ariete....vad ca traiesti intr-o lume de basm.....romantism de secol 19

eu vorbesc despre VIATA REALA

ESTE NORMAL CA NU AR FI RAU SA FIE BINE......DAR REALITATEA TE CONTRAZICE!

#15
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 ariete41, on 24th March 2010, 21:13, said:

si  tu  ce  propui  sa  cultivam  porumb  si  sa l  punem  iarna  pe  foc  nu  ?da  ce  tara  bogata  e  Romania  !
10kg stiuleti si crapa soba de teracota!!experimentat de sotia mea...am ars si eu destul atunci cand nu avea pret....acum ceva timp era in proiect o termocentrala,parca la Oradea,proiectata sa functioneze cu porumb stiuleti,avantajul fiind puterea calorifica net superioara carbunelui...nu stiu daca s-a pus in practica

#16
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 catalindinu23, on 26th March 2010, 20:17, said:

10kg stiuleti si crapa soba de teracota!!experimentat de sotia mea...am ars si eu destul atunci cand nu avea pret....acum ceva timp era in proiect o termocentrala,parca la Oradea,proiectata sa functioneze cu porumb stiuleti,avantajul fiind puterea calorifica net superioara carbunelui...nu stiu daca s-a pus in practica

Pai uite energie regenerabila ... iti cultivi singur combustibilu' ... costurile care ar fi pentru o casa rezonabil izolata de 150 mp/nivel parter si mansarda ... centrala termica pe lemn (stiuleti) ... 4000-5000 kg/iarna ?
0,1-0,2 RON/kg stiuleti ... costuri de productie pentru porumb ?
5000x0,2=1000 RON/iarna ?
Pai eu dau la gaze cam 700-800 /luna x4 luni = 2800 RON ... cu un varf de consum de 1000-1200 in ianuarie cand e geru mare.
E de trei ori mai ieftin sa ard porumb.
Iti ajung 1,5 ha sa-ti cultivi porumbul pentru soba ?
Cat te costa 1,5 ha de lucrat ... arat, samanta, semanat, ierbicidat si cules ?

Edited by masterd6ib6, 26 March 2010 - 21:30.


#17
Pericle23

Pericle23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 26.03.2010

 catalindinu23, on 19th March 2010, 23:07, said:

Dupa preerea mea cultura cerealelor,nu doar a porumbului,e rentabila doar in conditiile unei valorificari superioare.Adica malai,faina,furaje combinate pt.pui,pasari,porci,etc.Altfel sa vinzi doar cereale mai vezi pret pe ele cam o data la 4-5ani,si asta daca bantuie seceta prin alte parti,nu pe la tine prin tarla.Acum,suprafata depinde de ambitii.Daca treaba merge,te poti extinde an de an.


Sa stii ca si suprafata pe care cultivi porumbul e foarte importanta,mai ales pentru aplicarea agrotehnicii corespunzatoare culturii respective,si nu numai..Nu ai cum sa scoti profit de pe 0.25 ha cultivate cu porumb.Dupa parerea mea pentru inceput ai nevoie de minim 50-60 ha compacte si corespunzator lucrate pentru a putea scoate ceva profit.


            Sa auzim numai de bine!!

#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 masterd6ib6, on 26th March 2010, 21:28, said:

...
E de trei ori mai ieftin sa ard porumb.
Iti ajung 1,5 ha sa-ti cultivi porumbul pentru soba ?
Cat te costa 1,5 ha de lucrat ... arat, samanta, semanat, ierbicidat si cules ?

Da' nu iesi mai bine cu 1.5 ha de rapita ? Scoti uleiul si alimentezi constant un arzator pe combustibil lichid ... Nu mai lopatezi de 5 ori pe zi ca la porumb.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate