Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Contestare proces verbal politie rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
durasso

durasso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2008
Buna ziua,

Pe 24.02 mi-a fost ridicata masina (de serviciu) parcata neregulamentar. Astazi am primit si procesul verbal de amenda prin posta. Am fost sanctionat pe baza OUG 195/02, art. 108/1/b/7. Ceva mai jos la sectiunea "Alte mentiuni" scrie: "s-a dispus ridicarea autoturismului cfr. art. 64 din Legea 49/2006". Toate bune si frumoase, dar art. 64 din legea 49/2006 nu are nici o legatura cu subiectul de mai sus. Pot sa sper la anularea procesului verbal din cauza acestei greseli? In mod normal trebuia sa fie art. 64 tot din OUG... Ce ar trebui sa scriu in contestatie? Multumesc

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdurasso, on 11th March 2010, 09:23, said:

Buna ziua,

Pe 24.02 mi-a fost ridicata masina (de serviciu) parcata neregulamentar. Astazi am primit si procesul verbal de amenda prin posta. Am fost sanctionat pe baza OUG 195/02, art. 108/1/b/7. Ceva mai jos la sectiunea "Alte mentiuni" scrie: "s-a dispus ridicarea autoturismului cfr. art. 64 din Legea 49/2006". Toate bune si frumoase, dar art. 64 din legea 49/2006 nu are nici o legatura cu subiectul de mai sus. Pot sa sper la anularea procesului verbal din cauza acestei greseli? In mod normal trebuia sa fie art. 64 tot din OUG... Ce ar trebui sa scriu in contestatie? Multumesc
Daca art. de lege in baza caruia ai fost sanctionat e gresit indicat, da, ai sanse. Dar te cred pe cuvant, ca nu am timp sa verific.

#3
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Recomand OUG 2/2001 privind regimul contravențiilor:
"Art. 17  Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu. "

Nu cred că poți solicita anularea P-V pe motivul arătat.

#4
durasso

durasso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2008

View Postdurasso, on 11th March 2010, 09:23, said:

Buna ziua,

Pe 24.02 mi-a fost ridicata masina (de serviciu) parcata neregulamentar. Astazi am primit si procesul verbal de amenda prin posta. Am fost sanctionat pe baza OUG 195/02, art. 108/1/b/7. Ceva mai jos la sectiunea "Alte mentiuni" scrie: "s-a dispus ridicarea autoturismului cfr. art. 64 din Legea 49/2006". Toate bune si frumoase, dar art. 64 din legea 49/2006 nu are nici o legatura cu subiectul de mai sus. Pot sa sper la anularea procesului verbal din cauza acestei greseli? In mod normal trebuia sa fie art. 64 tot din OUG... Ce ar trebui sa scriu in contestatie? Multumesc

Revin cu citarea art. 64 din legea 49/2006:
"Art. 64. - (1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba varsta de cel putin 16 ani.
   (2) Pentru a conduce o bicicleta pe drumurile publice, conducatorul acesteia trebuie sa aiba varsta de cel putin 14 ani.
   (3) Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dispozitive in stare de functionare."

Deasemeni, mai mentionez ca nu este trecuta adresa exacta a locului savarsirii faptei. Este scris : bd. X in fata scolii Y, in zona de actiune a indicatorului oprire interzisa.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ataseaza te rog o copie pv.

sunt convins ca e un 4 de mana care e de fapt un 7 sau un 1 cu codita scrisa in graba.
nu-i banuiesc pe toti politistii a fi asa prosti cum cred unii.
doar ca tu ai citit ce-ai vrut tu sa citesti...

Art. 67. Articolul 61 va avea urmatorul cuprins:
   "Art. 61. - (1) Politia rutiera poate dispune ridicarea si depozitarea in locuri special amenajate a vehiculelor stationate neregulamentar pe partea carosabila si care constituie un obstacol pentru circulatia publica. Ridicarea si depozitarea vehiculelor se realizeaza de catre administratiile publice locale sau de catre administratorul drumului public, dupa caz.

Edited by spare-me, 11 March 2010 - 13:54.


#6
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Sancțiunea contravențională principală a fost aplicată în baza art. 108 alin. (1) lit. b pct. 7 din OUG nr. 195/2002 republicată.
Legea nr.  49/2006 a fost legea prin care s-a aprobat cu modificări OUG nr. 195/2002, dar la art. III al acestei legi se dispunea republicarea ordonanței, dându-se textelor o nouă numerotare. În baza acestei dispoziții a legii, OUG nr. 195/2002 a fost republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006. Fostul art. 61 (forma modificată prin Legea nr. 49/2006) a devenit, în urma renumerotării, art. 64.
În completarea celor remarcate corect de silviu_n, art. 16 din OG nr. 2/2001 (ordonanță simplă, nu de urgență!) dispune ca mențiune obligatorie indicarea actului normativ prin care se stabilește și se sancționează contravenția, fără a se face vorbire de articol, alineat, punct sau literă. În aceste împrejurări, indicarea OUG nr. 195/2002 la sancțiunea contravențională principală acoperă cerința legală iar indicarea legii prin care s-a aprobat ordonanța de urgență și s-a dispus republicarea este redundantă. Chiar dacă actul normativ prin care se stabilește contravenția s-ar fi indicat greșit, aceasta nu era o cauză de nulitate absolută (cauzele de nulitate absolută sunt cele enumerate la art. 17 din OG nr. 2/2001). Nerespectarea cerințelor art. 16 din OG nr. 2/2001 se poate sancționa eventual cu nulitatea relativă, care se constată în condițiile art. 105 alin. (2) din Codul de procedură civilă (adică actul se declară nul numai dacă, prin neobservarea formelor legale, s-a pricinuit părții o vătămare care nu se poate înlătura altfel). Chiar dacă vătămarea se prezumă, dacă sancțiunile au fost aplicate în limitele prevăzute pentru fapta constatată și s-au respectat celelalte dispoziții privind constatarea și sancționarea faptei, este ușor de răsturnat această prezumție, deci actul nu va fi anulat. Așa cum am mai spus, în cazul de față este respectată cerința art. 16 privind indicarea actului normativ care stabilește și sancționează contravenția, așa că nu s-ar pune nici măcar problema nulității relative.
„Bd. X în fața școlii Y, în zona de acțiune a indicatorului Oprirea interzisă” este o indicare destul de exactă a locului contravenției.

#7
tukyy84

tukyy84

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 345
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare, am avut si eu astazi neplacearea de a mi se retine permisul de catre cei de la rutiera.
Mergeam linistit pe banda mea pana cand dintro data iese unul cu masina dintr-o  parcare   si se baga in fata mea la 10 m de semafor,ca sa evit impactul am virat rapid stanga pt a-l evita si am intrat in intersectie  pe culoarea galben intermitent (posibil sa se fi facut rosu cand eram deja in intersectie).M-au vazut baietii de la rutiera  si mi-au spus sa trag pe dreapta.Le-am povestit  cum a stat dreaba dar tot mi-au luat permisul 30 de zile si 120 lei inn 48 de ore.La obiectiuni i-am zis sa scrie ca am trecut pe culoarea galbena intermitent.Daca fac contestatie  ce sanse am de castig ? (fapta s-a petrecut in Iasi)

Edited by tukyy84, 09 July 2010 - 14:37.


#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu!
Intr-o intersectie patrunzi numai pe cunoarea verde a semaforului electric!

#9
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Art. 84. - (1) Când semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei în care, la aparitia semnalului, se afla atât de aproape de acele locuri, încât nu ar mai putea opri vehiculul în conditii de siguranta.

la asta adaugi faptul ca masina cu nr. xxx te-a obstructionat si ai fost obligat sa intrii in intersectie pentru a evita accidentul. Daca ai fi oprit ai fi fost acuzat de blocarea intersectiei.

Aici ti-ar prinde bine niste martori. La ei cine a semnat de martor? Au filmat?

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postattempt, on 15th July 2010, 23:23, said:

Art. 84. - (1) Când semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei în care, la aparitia semnalului, se afla atât de aproape de acele locuri, încât nu ar mai putea opri vehiculul în conditii de siguranta.

la asta adaugi faptul ca masina cu nr. xxx te-a obstructionat si ai fost obligat sa intrii in intersectie pentru a evita accidentul. Daca ai fi oprit ai fi fost acuzat de blocarea intersectiei.






Scuzele astea nu tin!
Motivarea cum ca ai patruns in intersectie pentru ca nu puteai opri masina in siguranta este puerila si implicit recunosti ca rulai cu viteza! :naughty:
Iar cea cu blocarea intersectiei nu se refera la un participant la trafic care patrunde in intersectie..... :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate