Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Despre semnul fiarei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
935 replies to this topic

#847
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 23rd September 2011, 22:40, said:

Deci nu-s bune versetele că nu esti tu, martoru lui pește, de acord.
Plimbă ursu bre.

Versetele postate de tine sunt bune ...

Interpretarea pe care le-o dai tu este eronată .....

Ți-am mai spus....  Biblia nu se contrazice ....

#848
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 24th September 2011, 15:39, said:

Versetele postate de tine sunt bune ...

Interpretarea pe care le-o dai tu este eronată .....

Ți-am mai spus....  Biblia nu se contrazice ....
Mă Jenule,
Eu numai am postat versetele, nu le-am comentat sau iterpretat, încă.
Tu crezi că trebuie să î-mi spui tu că Biblia nu se contrazice, eu nu văd?
Am zis că găsim în ea scris lucruri cu care NOI putem să ne contrazicem. Așa cum se contrazic Dumnezeu cu satana. Binele cu răul!! :console:

#849
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 24th September 2011, 21:49, said:

Mă Jenule,
Eu numai am postat versetele, nu le-am comentat sau iterpretat, încă.
Tu crezi că trebuie să î-mi spui tu că Biblia nu se contrazice, eu nu văd?
Am zis că găsim în ea scris lucruri cu care NOI putem să ne contrazicem. Așa cum se contrazic Dumnezeu cu satana. Binele cu răul!! :console:

Am discutat mult dacă va fi sau nu pământul fizic distrus de Dumnezeu.

Eu am postat versete directe care arată că pământul NU VA FI DISTRUS, ci răufăcătorii, așa cum s-a întâmplat și în timpul lui Noe, iar tu postezi versete care "par" să arate contrariul.  Nu asta lași tu să se înțeleagă?  Că Biblia s-ar contrazice?  

Nu e suficient să postezi niște versete din Biblie.  Trebuie să vii și cu o interpretare asupra unor versete care "par" să le contrazică pe altele ....

Dacă nu ai o explicație înseamnă că încă nu înțelegi bine Scriptura .....

#850
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 23rd September 2011, 09:36, said:

Unde afirmă Scriptura că sunt două pământuri?
Poate doar în imaginația ta ....

Apocalipsa 20:11
Apoi am văzut un scaun de domnie mare și alb, și pe Celce ședea pe el. Pămîntul și cerul au fugit dinaintea Lui, și nu s'a mai găsit loc pentru ele.

Apocalipsa 21:1
Apoi am văzut un cer nou și un pămînt nou; pentrucă cerul dintîi și pămîntul dintîi pieriseră, și marea nu mai era.

Scrie dintai, stimabile, deci al doilea este cel nou, mentionat in Scriptura si negat de lucratorii satanei.

#851
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostEugen3, on 25th September 2011, 14:37, said:

Am discutat mult dacă va fi sau nu pământul fizic distrus de Dumnezeu.

Eu am postat versete directe care arată că pământul NU VA FI DISTRUS, ci răufăcătorii, așa cum s-a întâmplat și în timpul lui Noe, iar tu postezi versete care "par" să arate contrariul.  Nu asta lași tu să se înțeleagă?  Că Biblia s-ar contrazice?  

...
Eu pun cuvintele Mele în gura ta și te acopăr cu umbra mâinii Mele, ca să întind ceruri noi și să întemeiez un pământ nou, și să zic Sionului: "Tu ești poporul Meu!" Isaia 51:16

Căci iată, Eu fac ceruri noi și un pământ nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute și nimănui nu-i vor mai veni în minte. Isaia 65:17

Toată oștirea cerurilor piere, cerurile sunt făcute sul ca o carte, și toată oștirea lor cade cum cade frunza de viță, cum cade frunza de smochin. Isaia 34:4

Tu ai întemeiat în vechime pământul, și cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
Ele vor pieri, dar Tu vei rămâne; toate se vor învechi ca o haină; le vei schimba ca pe un veșmânt, și se vor schimba.
Dar Tu rămâi Același, și anii Tăi nu se vor sfârși. Psalmii 102:25~27


~

Apoi am văzut un cer nou și un pământ nou; pentru că cerul dintâi și pământul dintâi pieriseră, și marea nu mai era. Apocalipsa 21:1



-------------------
Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde. Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă, așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului? Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea. De aceea, preaiubiților, fiindcă așteptați aceste lucruri, siliți-vă să fiți găsiți înaintea Lui fără prihană, fără vină și în pace. 2 Petru 3

#852
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 22nd September 2011, 17:54, said:

Tu ții cont de "toată Scriptura?"

Aceste versete fac parte tot din scriptură ...

(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.

(Psalmul 78:69) A început să-și construiască sanctuarul ca înălțimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veșnicie.

(Psalmul 104:5) Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.


Da .

Scriptura arata ce pamant nu va distrus si are temeli vesnice. Noul pamant.

Cel vechi nu.

Ridicati ochii spre cer si priviti in jos pe pamant! Caci cerurile vor pieri ca un fum, pamantul se va preface in zdrente ca o haina, si locuitorii lui vor muri ca niste muste; dar mantuirea Mea va dainui in veci, si neprihanirea Mea nu va avea sfarsit. (Isa.51:6)

Quote

Ți-am mai spus.... Biblia nu se contrazice ....

Insa tu si teologi tai da, contraziceti.

Edited by husand, 25 September 2011 - 20:35.


#853
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 25th September 2011, 13:37, said:

Am discutat mult dacă va fi sau nu pământul fizic distrus de Dumnezeu.

Eu am postat versete directe care arată că pământul NU VA FI DISTRUS, ci răufăcătorii, așa cum s-a întâmplat și în timpul lui Noe, iar tu postezi versete care "par" să arate contrariul.  Nu asta lași tu să se înțeleagă?  Că Biblia s-ar contrazice?  

Nu e suficient să postezi niște versete din Biblie.  Trebuie să vii și cu o interpretare asupra unor versete care "par" să le contrazică pe altele ....

Dacă nu ai o explicație înseamnă că încă nu înțelegi bine Scriptura .....
Jenule,
Eu nu am comentat nimic, îcncă. Tu ești cel care ai adus acest subient pe toate topicurile.

Susții că pămîntul nu va fi distrus ci numai...recondiționat, atît el cît și oamenii, de parcă Dumnezeu nu ar fi făcut bine ceia ce a făcut. Care sînt răufăcătorii? Desigur că cei care vă tolerează dar nu sînt de acord cu doctrina voastră.
Deci în Romînia, ca exemplu, nu sînt buni ortodocși, cît și alte cunfesiuni, decît martorii.
Te întreb. Cum s-ar descurca cei o sută de mii de martorii, aprox, pe acest teritoriu?  În considerentul că ceilalți ar...dispare.
Și cine sînt roufăcătorii celalți? Arabi că au petrol? Rușii că au gaze? Germani că fac automobile? Japonezi că fac calculatoare și televizoare?
Oameni nu prea înțeleg că au nevoie uni de alții și au intrat, din cauza banilor și a valorilor materiale, într-o concurență tîmpită.

Dumnezeu este de vină pentru aceasta? Datoria lui este să facă curățenie pe planetă? Nu aveau oamenii timp să se schimbe de la mesajul Lui Iisus?

Ia mai gîndeștete.
Căci dacă se înplinește acest verset vă veți uita "meritele":
Isaia 65:17. "Căci iată, Eu fac ceruri noi și un pământ nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute, și nimănui nu-i vor mai veni în minte.

Cui le ve-ți spune: V-am spus nou!

#854
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 25th September 2011, 21:32, said:

Caci cerurile vor pieri ca un fum, pamantul se va preface in zdrente ca o haina,

Dacă și cerurile literale "vor pieri", VOI UNDE VEȚI MAI MERGE?   :)

#855
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 23rd September 2011, 22:40, said:

Deci nu-s bune versetele că nu esti tu, martoru lui pește, de acord.
Plimbă ursu bre.
Dulgherule
Cind cu texttul acela tradus de mine din ebraica, Eugen a avut dreptate si nu dumneata.
Acolo chiar era folosit timpul prezent [si nu viitor].

#856
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 26th September 2011, 08:22, said:

Dulgherule
Cind cu texttul acela tradus de mine din ebraica, Eugen a avut dreptate si nu dumneata.
Acolo chiar era folosit timpul prezent [si nu viitor].
Galule,
Eu numai am postat versetul. Nu am făcut comentarii. Nu era bun versetul postat?

#857
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 26th September 2011, 10:18, said:

Dacă și cerurile literale "vor pieri", VOI UNDE VEȚI MAI MERGE?   :)

Caci, dupa cum cerurile cele noi si pamantul cel nou, pe care le voi face, vor dainui inaintea Mea - zice Domnul - asa va dainui si samanta voastra si numele vostru. (Isa.66:22)

numai ca pentru asta

Doamne", i-am raspuns eu, "tu stii." Si el mi-a zis: "Acestia vin din necazul cel mare; ei si-au spalat hainele si le-au albit in sangele Mielului. (Apoc.7:14)

Si in gura lor nu s-a gasit minciuna, caci sunt fara vina inaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu. (Apoc.14:5)

Edited by husand, 26 September 2011 - 12:52.


#858
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 26th September 2011, 13:45, said:

Ca sa merg la Dumnezeu trebuie sa fiu gasit neprihanit

Doamne", i-am raspuns eu, "tu stii." Si el mi-a zis: "Acestia vin din necazul cel mare; ei si-au spalat hainele si le-au albit in sangele Mielului. (Apoc.7:14)

Si in gura lor nu s-a gasit minciuna, caci sunt fara vina inaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu. (Apoc.14:5)

Întrebarea era "Unde veți merge?", dacă și cerurile vor fi distruse?  :)

#859
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 26th September 2011, 13:50, said:

Întrebarea era "Unde veți merge?", dacă și cerurile vor fi distruse?  :)

Inaintea lui Dumnezeu, deci acolo unde va fi El. Ce, vrei coordonate GPS ?

#860
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 26th September 2011, 13:54, said:

Inaintea lui Dumnezeu, deci acolo unde va fi El. Ce, vrei coordonate GPS ?

Să înțeleg că Dumnezeu nu este capabil să ducă la bun sfârșit scopul pe care l-a avut încă de la început cu acest pământ?  :)

(Geneza 1:28) 28 Apoi Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Fiți roditori, înmulțiți-vă și umpleți pământul, supuneți-l și stăpâniți peste peștii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor și peste orice creatură vie care se mișcă pe pământ“.

A renunțat El la scopul său?

#861
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 26th September 2011, 13:50, said:

Întrebarea era "Unde veți merge?", dacă și cerurile vor fi distruse?  :)
Tu nu citesti INTENTIONAT si comentezi tendentios. Scrie clar ceruri NOI si pamant NOU.

#862
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 26th September 2011, 14:25, said:

Tu nu citesti INTENTIONAT si comentezi tendentios. Scrie clar ceruri NOI si pamant NOU.

Și, acestea vor fi create ÎNAINTE sau DUPĂ distrugerea celor actuale?

#863
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

A renunțat El la scopul său?

Pai a avut o idee mai buna .Vezi cu VT si NT ....zice ca Legea era veche si a venit cu un nou legamant .

#864
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postady_maris, on 26th September 2011, 14:29, said:

Pai a avut o idee mai buna .Vezi cu VT si NT ....zice ca Legea era veche si a venit cu un nou legamant .

Deci a greșit ... și nu este în stare să-și ducă la îndeplinire promisiunea ....

Ce Dumnezeu o mai fi și acesta?  

Odată ce Dumnezeu a apucat să-și facă cunoscut scopul, El nu se mai schimbă!  Va face tot ce este necesar să-și ducă la îndeplinire scopul inițial.  

(Geneza 1:28) . . .Apoi Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Fiți roditori, înmulțiți-vă și umpleți pământul, supuneți-l și stăpâniți peste peștii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor și peste orice creatură vie care se mișcă pe pământ“.


(Isaia 55:10–11) . . .Căci așa cum ploaia bogată și zăpada coboară din ceruri și nu se mai întorc acolo până nu satură pământul și nu-l fac să rodească și să încolțească, pentru a da sămânță semănătorului și pâine celui ce mănâncă, 11 tot așa va fi și cuvântul meu, care iese din gura mea. Nu se va întoarce la mine fără rezultat, ci va face negreșit ce-mi place și va reuși în lucrul pentru care l-am trimis.

(Psalmul 37:9) . . .cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul.

(Psalmul 37:29) Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el.

(Matei 5:5) Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul!

(Isaia 65:21–24) . . .Vor construi case și le vor locui, vor sădi vii și le vor mânca rodul. 22 Nu le vor construi ca altcineva să le locuiască, nu vor sădi ca altcineva să mănânce. Căci zilele poporului meu vor fi ca zilele copacului și aleșii mei se vor folosi din plin de lucrarea mâinilor lor. 23 Nu se vor osteni în zadar, nici nu vor aduce pe lume copii pentru necaz, căci ei sunt descendența alcătuită din cei binecuvântați de Iehova și urmașii lor vor fi cu ei. 24 Înainte ca ei să strige, eu voi răspunde și, în timp ce încă vor vorbi, eu voi auzi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate