Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1225 replies to this topic

#973
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Un nou week-end, o alta ieseala.
Am plecat pe la 11 din Bucuresti spre bacul de la Chiciu. Trafic lejer, ne-am temut ca o sa ploua cu fulgere dar vremea a fost ok.
Am luat-o pe A2 pana la iesirea de la Lehliu, pe urma am tinut DN 3 spre bac. Am mers fara sa apas pe acceleratie atat pe autostrada cat si DN. Aveam rezervorul apropae plin la plecarea din Bucuresti, cand am ajuns la bac am avut la un moment dat 910 km autonomia data de computer

Am gasit bacul mic aproape plin, ne-am strecurat si noi. Pretul a fost de 35 de lei

Goggle maps arata ca DN 3 ar fi pavat cu piatra dar imaginile sunt vechi. drumul este intr-o stare excelenta, trafic lejer, peisaje superbe atat pe partea cu Dunarea cat si pe dealurile care vin dupa.

Prima tinta Manastirea Dervent
Am parcat langa, e loc suficient

Am plecat spre manastirea si pestera sf. Andrei, drumul in continuare ok si cu niste serpentine de mai mare dragul. Partea buna este ca in mare parte nu este padure sa iti obtureze vederea si vezi, nu e ca pe DN 1 pe la Posada.

De la pestera am luat-o catre Tropaeum Traiani. distanta de la sosea pana la monument e maricica. Nevasta-mea cand era studenta a fost lasata cu colegii la sosea de catre sofer si au injurat tot drumul cand au vazut cat e de mers. Pretul a fost de 10 de lei de persoana pentru vizitat monumentul. E acolo o doamna intr-o chestie jumatate ghereta jumatate magazin care nu facea nimic era intr-o profunda meditare. Extraordinar jobul ei.
Monumentul a fost refacut acum doi ani

Am pus waze-ul sa ne duca spre Vama veche dar am luat pe cel mai sudic drum 391 A
La un moment dat ne opreste un echipaj de politie de frontiera si ne verifica actele si mie si nevestei. S-or fi mirat si ei ce cauta o masina cu numere rosii prin pustietatile alea.

Si am ajuns in vama veche

Attached Files



#974
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Mi-am facut planul pentru turul din august. M-am inspirat de aici
Ziua 1
17 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Bucuresti – Urziceni – Buzau – Adjud – Bacau – Piatra Neamt
Cazare Piatra Neamt
Vizita dupa-amiaza –
• Curtea si biserica domneasca si centrul orasului,
• Telegondola pe Muntele Cozla.
Ziua 2
18 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Piatra Neamt – Manastirea Varatec – Manastirea Agapia – Humulesti – Manastirea Neamt – Manastirea Secu – Manastirea Sihastria – Gura Humorului – Manastirea Voronet – Manastirea Humor – Suceava
Cazare Suceava –
Vizita daca mai avem energie in Suceava
• Muzeul Satului Bucuvinean
• Cetatea de Scaun a Sucevei
Ziua 3
19 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Suceava – Manastirea Arbore – Radauti – Manastirea Putna – Radauti – Manastirea Sucevita – Manastirea Moldovita – Campulung Moldovenesc – Vatra Dornei.
Cazare Vatra Dornei –
Ziua 4
20 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Vatra dornei - Borsa – Viseul de Sus – Sighetul Marmatiei – Cimitirul vesel Sapanta – Sighetul Marmatiei
Cazare Sighetul Marmatiei

Ziua 5
21 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Sighetul Marmatiei – Ocna Sugatag
Cazare –  Ocna Sugatag,
Ziua 6
22 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Ocna Sugatag – Turda
Cazare Turda,
Ziua 7
23 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Turda – Medias – Sighisoara – Sibiu
Cazare Sibiu,
Ziua 8
24 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Sibiu – Transfagarasan – Curtea de Arges - Bucuresti

Orice sugestii pentru locuri de vizitare pentru zilele de dupa plecarea de la ocna Sugatag sunt binevenite. Am facut deja rezervarile pe booking pentru nopti, e cerere mare pe acolo pentru zilele alea.

Edited by Kokoshmare, 08 May 2017 - 19:18.


#975
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009

 Kokoshmare, on 08 mai 2017 - 19:16, said:

Mi-am facut planul pentru turul din august. M-am inspirat de aici
Ziua 1
17 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Bucuresti – Urziceni – Buzau – Adjud – Bacau – Piatra Neamt
Cazare Piatra Neamt
Vizita dupa-amiaza –
• Curtea si biserica domneasca si centrul orasului,
• Telegondola pe Muntele Cozla.
Ziua 2
18 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Piatra Neamt – Manastirea Varatec – Manastirea Agapia – Humulesti – Manastirea Neamt – Manastirea Secu – Manastirea Sihastria – Gura Humorului – Manastirea Voronet – Manastirea Humor – Suceava
Cazare Suceava –
Vizita daca mai avem energie in Suceava
• Muzeul Satului Bucuvinean
• Cetatea de Scaun a Sucevei
Ziua 3
19 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Suceava – Manastirea Arbore – Radauti – Manastirea Putna – Radauti – Manastirea Sucevita – Manastirea Moldovita – Campulung Moldovenesc – Vatra Dornei.
Cazare Vatra Dornei –
Ziua 4
20 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Vatra dornei - Borsa – Viseul de Sus – Sighetul Marmatiei – Cimitirul vesel Sapanta – Sighetul Marmatiei
Cazare Sighetul Marmatiei

Ziua 5
21 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Sighetul Marmatiei – Ocna Sugatag
Cazare –  Ocna Sugatag,
Ziua 6
22 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Ocna Sugatag – Turda
Cazare Turda,
Ziua 7
23 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Turda – Medias – Sighisoara – Sibiu
Cazare Sibiu,
Ziua 8
24 august 2017
ITINERARIU TRASEU: Sibiu – Transfagarasan – Curtea de Arges - Bucuresti

Orice sugestii pentru locuri de vizitare pentru zilele de dupa plecarea de la ocna Sugatag sunt binevenite. Am facut deja rezervarile pe booking pentru nopti, e cerere mare pe acolo pentru zilele alea.
Concediu placut!
Sincer, mi se par cam multe manastiri de vizitat intr-o singura zi in Bucovina si apoi ai traseu prea lejer in Maramures, dar e optiunea ta.

#976
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Nu tin neaparat sa le vad pe toate , depinde de cum ne vom simti atunci
Ziua 5 la Ocna Sugatag va fi de odihna , am luat cazare undeva unde sa ne tragem sufletul.
Intre Ocna si Turda clar ca vom vizita si salina si aici ma intereseaza daca mai aveti ceva sugestii

#977
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009

 Kokoshmare, on 09 mai 2017 - 16:28, said:

Nu tin neaparat sa le vad pe toate , depinde de cum ne vom simti atunci
Ziua 5 la Ocna Sugatag va fi de odihna , am luat cazare undeva unde sa ne tragem sufletul.
Intre Ocna si Turda clar ca vom vizita si salina si aici ma intereseaza daca mai aveti ceva sugestii
In MM ai mai multe manastiri pe traseu: Botiza, Barsana, Poienile Izei, Rohia. In Turda ai castrul roman Potaissa, in apropiere Cheile Turzii si Manastirea Mihai Voda, unde este ingropat domnitorul. Intre Medias si Sighisoara ai mai multe biserici sasesti fortificate: Biertan, Malancrav, Mosna, Alma Vii.
Aici ai traseul facut de mine in 2015:
https://forum.softpe...6#entry17820188

Edited by mihaistoian, 09 May 2017 - 17:59.


#978
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

 mihaistoian, on 09 mai 2017 - 17:48, said:

In MM ai mai multe manastiri pe traseu: Botiza, Barsana, Poienile Izei, Rohia. In Turda ai castrul roman Potaissa, in apropiere Cheile Turzii si Manastirea Mihai Voda, unde este ingropat domnitorul. Intre Medias si Sighisoara ai mai multe biserici sasesti fortificate: Biertan, Malancrav, Mosna, Alma Vii.
Aici ai traseul facut de mine in 2015:
https://forum.softpe...6#entry17820188
Manastirea Barsana o am deja in traseu plus alte cateva chestii gasite aici

Nu am timp de bisericile fortificate ca Biertanul, o sa fac o iesire separate pentru ele.

Multumesc de link

#979
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009

 Kokoshmare, on 10 mai 2017 - 14:16, said:

Manastirea Barsana o am deja in traseu plus alte cateva chestii gasite aici

Nu am timp de bisericile fortificate ca Biertanul, o sa fac o iesire separate pentru ele.

Multumesc de link
Ai dreptate, merita sa le vezi pe indelete, dar sa ai rabdare, la marea majoritate a bisericilor e cate o persoana din sat care are cheia, doar sa fie disponibila.

#980
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
ce e de vazut frumos in bucovina intr-o zi? Peisaje etc? Si nu ma refer neaparat la biserici ci peisaje frumoase, linistitoare, drumuri frumoase de condus, cladiri spectaculoase ... Am inteles ca peisajele de la manastirea dragomirna is faine, a fost cineva pe acolO?

Edited by vanitty, 13 May 2017 - 17:15.


#981
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
transraraul

#982
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
o sa il fac si ala dar speram ceva prin bucovina. radauti etc etc..

#983
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

 mihaistoian, on 09 mai 2017 - 16:07, said:

... mi se par cam multe manastiri de vizitat intr-o singura zi in Bucovina ...

Mie mi se par cam multe de vizitat în ziua 2 (mânăstirile din Neamţ plus Humuleştiul şi Suceava), nu cele din Bucovina. De exemplu la Văratec au un muzeu excelent, iar la Agapia sunt mai multe de văzut, ca şi la Neamţ. Plus că la Sihăstria au o cramă unde se pot degusta vinuri, iar în apropiere e şi schitul Sihla. Ar fi fost o idee bună cazarea intermediară la Sihăstria, dar dacă deja s-au făcut rezervările atunci asta e ...
Oricum, înţeleg că planul nu va fi pus în aplicare în totalitate, ceea ce e în regulă.

Cocoşule, vezi că în Turda e un muzeu în centrul oraşului. N-a fost timp să-l vizitez acum 2 ani, dar am jinduit, pt. că am înţeles că e interesant. Dacă prinzi în Turda vreme mai nasoală, în afară de salină ai şi acel muzeu. Zoo din Turda acum 2 ani nu se putea vizita, poate e posibil anul acesta. Nu am timp să verific, mâine plecăm din ţară, dar dacă te pasionează, atunci şi zoo din Turda ar fi un obiectiv ok.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 14 May 2017 - 18:38.


#984
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
In apropiere de Sighisoara mai ai si Cetatea Rupea. Dar e pe drumul spre Brasov, nu spre Sibiu.

#985
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009
Ai dreptate, uitasem de Muzeul de istorie, e foarte interesant si are muzeografi pasionati de munca lor. Este expus un mormant princiar al unei tinere, care a fost gasit in zona, pe langa multe alte obiecte romane din Castrul Potaissa, dar si tabloul ,,Dieta de la Turda", care este foarte mare ca dimensiune. Merita vizitat!

#986
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
inafara de lista asta e ceva mai fain de vazut? daca plec dinspre radauti inspre nord , vad ceva fain pe acolo?

http://www.tuktuk.ro...ut-in-bucovina/

Edited by vanitty, 20 May 2017 - 20:00.


#987
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Alta ieseala ieri
Prima destinatie -Zimbraria Neagra de la Bucsani. E de fapt in apropiere mai e de mers. Drumul este in refacere sunt zone proaspat asfaltate, altele la care nu s-a inceput. Din sat se merge inca vreo patru cinci km prin padure dar waze-ul stie drumul desi semnalul cam dispare. Drumul e de pietris, e ok chiar daca mai sunt balti.Pretul e de sase lei de persoana, trebuie ajuns pana in 12:00 ca pe urma se retrage turma in padure. La fel daca e prea cald. Nu e gradina zoologica sa stea animalele la pozat.
De la zimbrarie am mers la Palatul Mogosoaia. Erau si zilele comunei Mogosoaia deci cascat gura si halit ca purceii.
Am plecat cu cateva secunde sa inceapa un potop. Erau si niste miresici acolo, sper sa se fi salvat la timp.
Poze maine.
Urmatoarea destinatie de o zi inca nu am stabilit-o, astept sugestii

#988
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Poze

Attached Files


Edited by Kokoshmare, 22 May 2017 - 09:10.


#989
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/leHT2qvu4nQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#990
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HblVIuY5s-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate