Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1225 replies to this topic

#955
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Pe centură (de nord, evident) sunt vreo 10 km în plus. Mai e câte o gâtuire, nu poţi merge constant cu 100 - 110 pe oră.
Dacă ai cunoaşte Bucureştiul şi ai ajunge până-n ora 4, ar fi foarte probabil ca multe semafoare să fie pe intermitent, şi ai putea scoate un timp mai bun ca pe centura de nord. Dar la 6 - 7 dimineaţa semafoarele vor funcţiona, aşa că centura e soluţia, clar.


Sănătate şi tcb !

#956
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Merci mult.

#957
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.12.2004
Ati circulat recent pe traseul Craiova - Calafat? Care e starea soselei?
Multumesc,

#958
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Era impecabila si s-au apucat sa o refaca, acum e in lucru (am citit pe un grup pe FB)

#959
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.12.2004
Multumesc. Deci refacem impecabilul Posted Image  Parca si anul trecut era in lucru...dar nu am vazut sa lucreze nimeni.

#960
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Buna seara! Plec intr-un TB de 4 zile in Secuime si, din fericire, am flexibilitate maxima a programului. As vrea sa vizitez cat mai mult din zona in 3 zile si sa rezerv o zi pentru o calatorie de 500 km la Lacul Colibita si Transrarau. Intrebari:
1. Cum este drumul Reghin- Bistrita (am auzit pareri total contrare, nu stiu ce sa cred).
2. Cum este drumul Chiril- Roseni, dupa coborarea de pe Transrarau?

PS
O sa conducem cate 4 ore alternativ 2 soferi, sa nu fie o calatorie obositoare.

Edited by edi10000, 06 September 2016 - 20:52.


#961
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Reghin - Bistrița, este reabilitat și se circula în condiții bune.

#962
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
In mai vreau sa imi iau doua saptamani libere sa fac traseul asta si pe urma sa cobor Bistrita - Reghin - Sighisoara - Medias - Sibiu - Transfagarasan - Bucuresti. O sa fiu singurul sofer asa ca imi vor trebui ceva nopti de dormit, nu imi asum riscuri.
Ce ziceti imi ajung doua saptamani ca sa avem timp sa vedem ce este frumos  pe drum si sa ma si pot odihni ?

#963
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am făcut eu un traseu de genul asta dar plecarea a fost prin cheia, sf Gheorghe si secuime, lac sf ana, cheile Bicazului, izvorul muntelui, rarau, humulesti si apoi zona mănăstirilor din bucovina apoi am trecut muntii pe la vatra Dornei si am fost in Maramureș. La întoarcere ne-am mai oprit o noapte pe Transfăgărășan cu  ortul. Cand am ajuns in bucuresti am făcut un dus si am plecat in delta :D București - Focșani - Bacău mi se pare ca e o secțiune plictisitoare un drum "ca sa ajungi undeva" nu un drum de concediu.
Ps: am stat 5 nopti pe traseu (doua cu cortul, trei pe la pensiuni). Singurul sofer am fost si eu.

Edited by dreaQ, 18 March 2017 - 13:17.


#964
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Salutare ,

nu va mirati, dar nu am fost la mare si nici in zona aceea  de litoral.
Anul acesta o sa merg la Costinesti si ce mai e interesant in imprejurimi.
Plecare din Sibiu, rog detalii despre traseu, ce ar fi de evitat ca aglomeratie , ore de varf, drumuri rele , centuri ocolitoare si care sunt drumuri cu taxa, nu stiu unde e taxa acea spre mare.

#965
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Si nu in ultimul rand, recomandari de locuri cu mancare si cazare

Edited by adrian_popa, 05 April 2017 - 05:44.


#966
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In primul rand trebuie sa iti spun ca ai ales cea mai proasta destinatie de pe litoralul romanesc (sau la concurenta cu cele mai proaste). Daca se poate schimba destinatia. Locuri de cazare se gasesc gramada - e bine ca acum, pe net, sunt insotite si de harta ideea e sa nu te cazezi foarte departe de plaja (plaja mica, f aglomerata, cocalareala maxima). Despre mancare nu stiu nu am mai fost de mii de ani dar sigur se schimba de la un an la altul asteapta sa inceapa sezonul sa ai acest feedback.
Despre drum nimic deosebit trebuie sa pleci cu noaptea in cap din Sibiu - daca nu cumva chiar noaptea. Din Bucuresti mergi pe Autostrada Soarelui (A2) dupa care aproape de constanta mergi spre sud pe A4 drumul spre Mangalia (orice soft gen google maps, waze etc iti va arata drumul). Bucuresti - Costinesti vreo 3 ore +/- Exista o statie de taxare la Podul Fetesti-Cernavoda unde se poate plati prin SMS si treci direct, fara oprire. Ar fi de evitat ziua de Sambata spre mare cand se aglomereaza desi intre Agigea si "statiuni" e aglomerat mereu in sezon.

PS: Schimba destinatia cat mai poti :D

#967
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Cazarea e la Vila Julia, la cativa pasi de plaja.
Mersi de informatii.

In legatura cu centura Bucuresti , e mai bine pe nord, e mai bun drumul mai cursiv, ?
Am inteles ca pe centura sud sunt mai multe cai ferate , se merge mai greu ?

#968
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Totul depinde de ora la care esti aproape de bucuresti. Daca ora este spre dimineata 4-5-6 atunci as alege varianta "prin oras". Drumul cel mai scurt este prin sud iar calea ferata nu are treaba pentru ca in principiu aceasta este paralela cu centura.
Repet: ideal ar fi sa nu te duci sambata si sa nu te intorci duminica Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   852.67K   30 downloads
  • Attached File  2.jpg   832.37K   29 downloads


#969
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKokoshmare, on 17 martie 2017 - 10:20, said:

In mai vreau sa imi iau doua saptamani libere sa fac traseul asta si pe urma sa cobor Bistrita - Reghin - Sighisoara - Medias - Sibiu - Transfagarasan - Bucuresti. O sa fiu singurul sofer asa ca imi vor trebui ceva nopti de dormit, nu imi asum riscuri.
Ce ziceti imi ajung doua saptamani ca sa avem timp sa vedem ce este frumos  pe drum si sa ma si pot odihni ?
Pai nu stiu daca o sa poti traversa Transfagarasanul in mai, caci se deschide abia in 30 iunie. Ia in calcul si acest aspect.

View PostdreaQ, on 18 martie 2017 - 13:15, said:

Am făcut eu un traseu de genul asta dar plecarea a fost prin cheia, sf Gheorghe si secuime, lac sf ana, cheile Bicazului, izvorul muntelui, rarau, humulesti si apoi zona mănăstirilor din bucovina apoi am trecut muntii pe la vatra Dornei si am fost in Maramureș. La întoarcere ne-am mai oprit o noapte pe Transfăgărășan cu  ortul. Cand am ajuns in bucuresti am făcut un dus si am plecat in delta Posted Image București - Focșani - Bacău mi se pare ca e o secțiune plictisitoare un drum "ca sa ajungi undeva" nu un drum de concediu.
Ps: am stat 5 nopti pe traseu (doua cu cortul, trei pe la pensiuni). Singurul sofer am fost si eu.
Spune, te rog, cand ai mers la  Lacul Sf Ana, pe ce traseu si care era starea drumului! Ma intereseaza starea drumului spre lac atat dinspre Bixad, cat si dinspre Tg Secuiesc.

Edited by MembruAnonim, 23 April 2017 - 08:41.


#970
PlesaIanis

PlesaIanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2014
Cine a fost cat de curand pe DJ 186 (Sacel - Barsana) Maramures? Pe harta interactiva apare in culoare rosie. Chiar asa prost este?
Intentionez in vara asta sa ajung in Maramures. Sa ma lipsesc?

#971
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
In cateva zile urmeaza sa plec undeva in apropiere de Vatra Dornei. Stiu ca traseul de referinta este DN2, dar doresc sa-l evit din cauza peisajului deprimant. Asa ca as alege intre urm variante:
1. Bucuresti-Brasov-Toplita-Bilbor-Panaci-VD., cu un total de 426 km, ma sperie insa portiunea de cca. 60km pe DJ 174, nu am 4x4 si e posibil sa ploua. Am urmarit un filmulet pe YT, parea un off-road!
2. Bucuresti-Brasov-Topita-Reghin-Bistrita-VD. total 576 km, drumul pare cel mai bun, peisaj super, distanta cea mai mare.
3. Bucuresti -Brasov-Sighisoara-Tg. Mures-Reghin -Bistrita-VD,total 520 km.
Daca e cineva care a parcurs recent DJ 174(A,C) rog sa ma lamureasca. La fel si pentru variantele 2 si 3.

#972
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am fost in week-endul asta prelungit la vulcanii noroiosi (Paclele mari si mici) , Colti, schitul Alunis
M-a bagat Waze-ul pe un traseu tare ciudat ca sa ma scape de aglomeratia de pe DN 2.
Am iesit de pe A 3 pe la iesirea de la Gherghita, DJ 100 B - DJ 100C, Mizil, DN 1B, facut stanga spre Merei pe inspre DJ 205 ca sa ocolim Buzaul, intrat in DN 10 pana la Berca unde am luat-o spre Vulcani. Drumurile au fost de la cam nasol pana la excellent. Trafic foarte redus trebuia sa fii atent mai degraba la oamenii care o tandalesc pe strada.
La Vulcani cam plin de masini, e parcare fix in gura platoului de la Paclele mari.
De la vulcani am luat-o spre Colti pe DC 69. Sunt doua alunecari de teren care intrerup o sosea altfel foarte buna desi in unele locuri e cam ingusta. Pe google maps sunt imagini din 2012 inainte de refacerea drumului.
De la Colti am luat inspre biserica rupestra de la Alunis, drum ok, e pana sus e mai cu pietris, s-a facut o pensiune fix langa cu spatiu de parcare
Pe urma hai sa o luam psre Bucuresti, iar domnu Waze ne-a dus prin Valenii de munte pe 102 B si de acolo pe DN1A unde a inceput sa se aglomereze . Am trecut si pe la maretul pasaj circular de la Blejoi, impresionant ar trebui chestii de astea in locuri mult mai aglomerate din tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate