Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1226 răspunsuri în acest subiect

#91
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 866
  • Înscris: 31.10.2004

Vizualizare mesajBasarab, pe Jul 4 2006, 11:05, a scris:

Iti recomand Sambata, sub muntii Fagaras, varful Moldoveanu.

La jumatatea drumului Sibiu-BRasov.

Clujul, Maramures.

maramuresul nu cred ca se incadreaza in limita a 1500 KM

#92
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
daca vrei sa vii in maramures, evita partea vatra-dornei-->iacobeni-->carlibaba --> borsa. Prislopul practic e tot o groapa si-o duna, drum foarte foarte prost. Iar pe relatia campulung -->iacobeni se lucreaza intens is foarte multe semafoare , drumuri sparte etc.

Oricum , se merita sa vii vara in maramures, mai ales daca vrei sa mergi in drumetii. Cascada cailor de exemplu e dementiala sau izvorul albastru al izei. astea sunt doar cateva din atractiile maramuresului (iar daca te tin picioarele poti eventual sa urci pe pietrosu)

#93
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 866
  • Înscris: 31.10.2004
de bagat la cap :)

#94
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 23.02.2005
si eu sunt in aceesi situatie, doar ca eu vreau sa plec din timisoara, sa ajung prin maramures, brasov, tranfagarasan, si alte cateva locatii pe care nu le-am stabilit inca. ar fi binevenite alte informatii despre starea drumului.

#95
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
pai daca vrei sa vii in maramures din judetul bistrita, sa stii ca si drumul asta e destul de prost.. nu ca si cel de pe prislop , insa nu iti va permite sa poti merge relaxat. Mai ales in saliste -->dealul stefanitei e destul de prost.

#96
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 866
  • Înscris: 31.10.2004
spatii de cazare, in spcial pensiuni, cunoasteti? Am nevoie doar de un acoperis cu o buda si dus. In fiecare zi ma voi deplasa cu masina si nu sunt pretentios la cazare.

#97
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 305
  • Înscris: 05.05.2006

Vizualizare mesajbrebe85, pe Jul 4 2006, 14:34, a scris:

spatii de cazare, in spcial pensiuni, cunoasteti? Am nevoie doar de un acoperis cu o buda si dus. In fiecare zi ma voi deplasa cu masina si nu sunt pretentios la cazare.
Am mers acum 2 ani intr-o excursie cu masinile cam pe unde vrei tu.E minunat si ,daca ai si companie placuta ,te alegi cu amintiri pentru toata viata. :camera: Un an intreg ,dupa, am tot povestit celor care voiau sa ne asculte (si nu numai). :D   Noi am ajuns pana in Moldova si a trebuit sa ne mai si intoarcem ,asa ca, am fost cam pe fuga.
Mergeam in fiecare zi cam pana la ora 3-4, dupa care, unde ajungeam , acolo ne cazam .In zona asta gasesti pensiuni, cate vrei.

#98
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.084
  • Înscris: 10.05.2004
de ce zici ca sunt indulgent? drumul este chiar foarte bun (e drept, depinde acum si ce consideri ca referinta :D ).

in ceea ce priveste valea oltului, eu cred ca este mai aglomerata cu tir-uri pentru ca este totusi cel mai scurt drum de tranzit intre vestul si sudul tarii. de la sibiu la bucuresti sunt vreo 50 km mai putin prin pitesti decat prin brasov.

#99
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 866
  • Înscris: 31.10.2004

Vizualizare mesajtanu, pe Jul 4 2006, 15:03, a scris:

Am mers acum 2 ani intr-o excursie cu masinile cam pe unde vrei tu.E minunat si ,daca ai si companie placuta ,te alegi cu amintiri pentru toata viata. :camera: Un an intreg ,dupa, am tot povestit celor care voiau sa ne asculte (si nu numai). :D   Noi am ajuns pana in Moldova si a trebuit sa ne mai si intoarcem ,asa ca, am fost cam pe fuga.
Mergeam in fiecare zi cam pana la ora 3-4, dupa care, unde ajungeam , acolo ne cazam .In zona asta gasesti pensiuni, cate vrei.

:D stiu, pentru orice eventualitate imi voi lua si cortul  :coolspeak:

#100
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002
Daca mergi in Ardeal obligat trebuie sa vizitezi Apusenii si Valea Ariesului, pt ca acolo gasesti cele mai pitoresti peisaje si cele mai bune conditii de cazare.
Uite traseul Alba Iulia-Campeni-Albac-Scarisoara-Arieseni apoi Beius-Stana de Vale-Pestera Ursilor.
Gasesti aici toate informatiile.
http://forum.softped...showtopic=34496

#101
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.937
  • Înscris: 11.08.2002
daca ajungi in yona sibiului, nu ratati muzeul satului de-acolo; nu dati cu piciorul nici recomandarii facute de Masterboy; puteti s-o luati apoi in sus, spre satu mare - carei, apoi de-a lungul tisei, sapanta, sighetu' marmatiei, coborati in maramures; la intoarcere nu uitati de sighisoara, biertan si daca aveti timp, cetatea prejmer.

totul depinde de intervalul de timp alocat. mult succes.

#102
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 866
  • Înscris: 31.10.2004

Vizualizare mesajDeathRipple, pe Jul 5 2006, 18:41, a scris:

totul depinde de intervalul de timp alocat. mult succes.

pai avem cam 4 nopti, 5 zile la dispozitie, suficiente, daca facem 300km/zi

#103
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.937
  • Înscris: 11.08.2002
nu e bine. putin. foarte putin. o sa alergati mult cu masina. iti spun din experienta proprie. in acest caz, stabiliti-va mai putine obiective, nu va duceti pana in maramures.

sa nu uit. praid, sovata...sunt ok.

#104
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 866
  • Înscris: 31.10.2004

Vizualizare mesajDeathRipple, pe Jul 6 2006, 08:42, a scris:

nu e bine. putin. foarte putin. o sa alergati mult cu masina. iti spun din experienta proprie. in acest caz, stabiliti-va mai putine obiective, nu va duceti pana in maramures.

sa nu uit. praid, sovata...sunt ok.

Stiu ca e putin timp, dar... mai mult nu am de unde sa scot :D. Nu mi-am propus sa ajung chiar pana in Maramures

#105
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.937
  • Înscris: 11.08.2002
va trebui sa va planificati foarte bine timpul. tineti cont de distante si de faptul ca soferul va fi obosit. de ex, de la bucuresti la sibiu faci in jur de 4 ore. muzeul satului din sibiu va ia o dimineata intreaga, poate si mai bine. si asa mai departe....

#106
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 23.02.2005
iti recomand si eu Lugoj-Buzias-Timisoara. e exact aceeasi distanta si nu se compara drumul si traficul.

#107
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Care este cel mai bun drum de la Bucuresti la Oradea?

Avantaje si dezavantaje!!
Variantele ar fi:
1) Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Alba Iulia - Oradea

sau

2) Bucuresti - Brasov - Tg. Mures - Cluj-Napoca - Oradea

#108
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.095
  • Înscris: 07.07.2006
Varianta 1) fara discutie. Ai 100 km autostrada, pe linga faptul ca oricum traseul e nitel mai scurt. Ajungi mai repede pe aici. Cu atit mai mult acum, cind se lucreaza pe Valea Prahovei si poti prinde coada la semafor si 2-3 ore (unde s-a surpat drumul, inainte de Sinaia). Ai de traversat Pitestiul, Sibiul si Clujul. Mai ai bucati de drum latit inainte si dupa Sibiu, iar bucata Alba Iulia - Turda e trafic lejer.

Pe dincolo ai de traversat Brasovul (cosmar, semafoarele tin pe rosu peste 90 secunde), Tg Mures (pe varianta Acatari - Ungheni rupi masina), Cimpia Turzii si Cluj, plus trafic infernal pe Tg Mures - Turda. E drept ca e trafic mai lejer pe Brasov - Sighisoara (acum intrerupt de filtre de dezinfectie - sate in carantina de gripa aviara).

Pe scurt, pe Pitesti faci pina la Turda intre 4:30 - 5 ore, iar pe dincolo, fara drum surpat (deci in mod normal) peste 6 ore jumate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate