Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#127
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003

 pogany, on Jul 24 2006, 20:40, said:

din Oradea pana in Constanta o tii pe E60,e chiar europeana care leaga Oradea de Constanta asa: oradea,cluj, tg mures, sighisoara, brasov, ploiesti, bucuresti, slobozia, constanta...
cin constantza spre iasi, vii pe E87:constanta-tulcea dupa aia tulcea-galati, focsani, focsani-bacau pe E85, bacau iasi...
Oradea -Constanta mai e cum e, dar Constanta -Tulcea -Galati-Focsani nu prea se leaga.
Mai degraba Cta- Slobozia-Braila -Galati-Tecuci-Barlad-Vaslui-Iasi

#128
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Cel mai frumos de la Constanta e sa urci la Macin - Smirdan si sa treci cu bacul la Braila, apoi Galati - Tecuci - Birlad - Vaslui - Iasi. Am facut acest drum, invers, in 2000. Vezi o parte frumoasa a Dobrogei, si e si cel mai direct drum Constanta - Iasi.

De la iasi la Oradea ai mai multe variante. Importanta e starea carosabilului, pe care ti-o pot recomanda cei care au fost de curind. Tot ce pot spune este ca Gheorgheni - Sovata, adica pasul Bucin, nu e asfaltat, cum apare pe harti, deci daca treci la Gheorgheni prin Cheile Bicazului cred ca e mai bine sa mergi pe defileul Muresului Toplita - Reghin, si de la Reghin direct la Cluj prin Mociu. Traseul ar fi Iasi - Pascani - Motca - Tirgu Neamt - Piatra Neamt - Bicaz - Gheorgheni - Toplita - Reghin - Cluj - Oradea. Sunt peisaje superbe aproape pe tot acest traseu. De la Bicaz poti merge si pe linga lac in loc de chei si iesi prin Borsec la Toplita.

#129
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
as vrea sa merg in concediu in zona arges-vilcea. pentru cunoscatori sau cei din zona as avea citeva intrebari:

1. ce ar fi de vizitat in zona, in afara de curtea de arges si manastirile de la horezu, arnota? ma intereseaza si obiective istorice si geografice, chiar din cele mai putin cunoscute si frecventate.

2. as vrea sa stau la baile olanesti? se merita de stat acolo, cum e statiunea? banuiesc ca sunt pensiuni.

3. care e starea drumului brasov-rucar-campulung-curtea de arges-ramnicu vilcea-horezu? sunt portiuni rele de tot sau e cit de cit bun? intreb pt. ca, cu noi merge si o femeie insarcinata si nu vrem sa ne bagam in drumuri proaste. sa o iau pe alt drum?
multumesc anticipat
mihail

#130
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
1. manastirea cozia, manastirea turnu, calimanesti, caciulata..si mai sunt o gramada, dar pune si tu niste limite..

3. ieri am venit de la ramnicu valcea la pitesti si drumul de la campulung la ramnicu valcea era inchis.

#131
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca nu aveati femeia insarcinata cu voi ati fi putut incerca sa stati la campingul Trei Stejari din Horezu, cu cabanute dinalea mici printre stejari... loc bun de chefuri. :cheers:

#132
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003

 abancor, on Jul 24 2006, 21:46, said:

Cel mai frumos de la Constanta e sa urci la Macin - Smirdan si sa treci cu bacul la Braila, apoi Galati - Tecuci - Birlad - Vaslui - Iasi. Am facut acest drum, invers, in 2000. Vezi o parte frumoasa a Dobrogei, si e si cel mai direct drum Constanta - Iasi.

Traseul ar fi Iasi - Pascani - Motca - Tirgu Neamt - Piatra Neamt - Bicaz - Gheorgheni - Toplita - Reghin - Cluj - Oradea. Sunt peisaje superbe aproape pe tot acest traseu. De la Bicaz poti merge si pe linga lac in loc de chei si iesi prin Borsec la Toplita.


Merg cu un bebe mic deci nu e timp de stat si admirat peisaje.
Iasi-Pascani-Motca-Targul Neamt dar nu mai am de  ce sa ma intorc la Piatra cand ma duc direct la Poiana Largului - Borsec-Toplita - Reghin - Cluj -Huedin - Alesd - Oradea

#133
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Am bagat din memorie traseul, pesemne am incurcat. Ai dreptate, e drum direct Tg Neamt - Borsec. Ocolul prin Piatra merita daca ai timp si daca vrei sa mergi pe linga lac.

Oradea - Constanta cum te-ai gindit sa-l parcurgi?

#134
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
La Curtea de Arges nu rata curtea domneasca cu muzeul de vizavi, ruinele bisericii Sin Nicoara, biserica olarilor (o biserica veche, in stil moldovenesc), gara, casa Goanga. Sunt destule obiective mai interesante decit cunoscuta catedrala. Uite o pagina http://www.apropo.ro...D=140&art=28980 Orasul e curat si ingrijit din punct de vedere turistic. Prin 1994 deja avea indicatoare spre toate obiectivele turistice.

In Cimpulung ai o manastire (cred ca Negru Voda) si centrul.

In Vilcea mai ai Manastirea Bistrita, cu pestera de sus (intreaba maicile), unde sunt 2 biserici, izvor cu apa minerala si lilieci - aici ascundeau moastele. Pe drumul forestier la nord de Cheia, inspre muntele Buila, ai schitul Pahomie, si inca un schit, care merita vazute, desi nu cunosc starea drumului (am fost in 1999). Manastirea Frasinei ar fi o experienta, doar ca femeile nu au voie. Poate prinzi o exorcizare in direct.

Ar mai fi satele cu cule, case fortificate boieresti tipice zonei.

Manastirile Jgheaburi, Surpatele - la astea ajungi mai greu. In schimb la Dintr-un Lemn si Govora ajungi lejer cu auto, si nu trebuie ratate, la fel ca Horezu.

Mai spre vest merita vazute manastirea Polovragi, Pestera Polovragi din Cheile Oltetului si Pestera Muierii din Cheile Galbenului (daca nu ma insel asupra denumirii). Pot fi vizitate si cheile respective, mai sunt ceva pesteri in zona. Apoi urmeaza Tg Jiu, iar mai la vest cheile Sohodolului merita vazute, si Manastirea Tismana. Mai la vest ai Ponoare, cu fenomene carstice, dar deja este departe de zona propusa de tine.

#135
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
multumesc pt. sugestii, sunt f. utile. am sa incerc sa vad cit mai mult din aceasta zona de care imi amintesc, din copilarie, ca e f. frumoasa.
de ce drumul de la campulung la ramnic e inchis? de la campulung la curtea de arges cum se ajunge, respectiv de la ct. de ag. la ramnic? prin pitesti?
mersi

#136
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Exista un drum direct Cimpulung - Curtea de Arges, si Curtea de Arges - Rimnic (iese in Pitesti - Rimnic la vreo 17 km de Rimnic).

Zona este superba, toti subcarpatii, de la Cimpulung la Tismana. Drum bun!

#137
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006

 mihail75, on Jul 24 2006, 22:52, said:

as vrea sa merg in concediu in zona arges-vilcea. pentru cunoscatori sau cei din zona as avea citeva intrebari:

1. ce ar fi de vizitat in zona, in afara de curtea de arges si manastirile de la horezu, arnota? ma intereseaza si obiective istorice si geografice, chiar din cele mai putin cunoscute si frecventate.

2. as vrea sa stau la baile olanesti? se merita de stat acolo, cum e statiunea? banuiesc ca sunt pensiuni.

3. care e starea drumului brasov-rucar-campulung-curtea de arges-ramnicu vilcea-horezu? sunt portiuni rele de tot sau e cit de cit bun? intreb pt. ca, cu noi merge si o femeie insarcinata si nu vrem sa ne bagam in drumuri proaste. sa o iau pe alt drum?
multumesc anticipat
mihail

Sa incep cu drumul. Drumul de la Pitesti la Valcea e bun (e drum european). Pe o portiune exista un semafor (de obicei cand e aglomerat, acolo se fac cozi destul de lungi). Drumul de la Valcea la Horezu e destul de bun (sunt 2 semafoare, unde e cazut un pod si in alt loc unde se repara un pod pe un sens).

Zona de la Horezu - Costesti este foarte frumoasa, dar exploatata turistic foarte putin. Deci are un potential turistic urias. Si dintre micile secrete, iti recomand sa te plimbi prin zona numita "Intre Rauri" mai sus de Bistrita (un sat din Costesti). Sau cand te duci spre Manastirea Horezu (dupa Romanii de Jos, la intersectia cu manastirea in stanga), poti sa ajungi dupa un drum lung si nerecomandat oricarei masini la o mica baza militara unde e cea mai grozava herghelie de cai pe care am vazut-o pana acum. Din pacate alte detalii nu mai stiu, vezi sa te nu pierzi din cauza mea pe acolo :lol:

Locuri de vizitat sunt prezentate in articolele din Jurnalul National (ultimul articol e de astazi):

Horezu se trezeste la viata prin turism

Lutul care naste viata

Calator la Manastirea Brancovenilor

Vitejii de la Maldaresti

Olanesti - Barul de sanatate

Costesti - Muzeul Trovantilor

Vila lui Ceausescu de la Olanesti

Edited by Syncron, 25 July 2006 - 19:05.


#138
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003

 abancor, on Jul 25 2006, 10:13, said:

Oradea - Constanta cum te-ai gindit sa-l parcurgi?
Oradea - Deva - Alba Iulia - Sibiu - Fagaras - Brasov
Pauza o zi
Brasov -Ploiesti  - Urlati - Urziceni - Slobozia - Harsova - Constanta - Mangalia

#139
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Vila lui Ceausescu de la Olanesti merita vazuta, daca se mai poate. Eu am vazut-o in 1991. Apoi am vrut sa o mai vad in august 1998, dar era un program dificil, numai in 2 zile pe saptamina, si n-am nimerit cind trebuia. Asa ca am revenit peste 2 saptamini, sa "pic" pe ziua care trebuie. Si mi s-a spus ca de 10 zile s-a inchis definitiv pentru public, ca RAAPPS-ul nu mai lasa vizitatori, e numai pentru gazduit oaspeti. Din Jurnalul se intelege ca acum ar fi iar deschisa pentru public.

In zona se afla si un sanatoriu mai vechi, si un lac cu nuferi.

#140
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
multumesc pt. sugestii, am sa incerc sa vad cit de mult pot.
pacat ca drumul de la ct. de arges la ramnic e inchis, nu as fi vrut sa o iau de la curtea la pitesti si de acolo la ramnic.

#141
scorpionul

scorpionul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.04.2006
Stie cineva un traseu din Bucuresti spre Vatra Dornei, fara sa trec prin Suceava?
Si daca a ajuns cineva pein Vatra Dornei daca stie un loc unde se poate campa.

#142
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Pai traseul clasic de Vatra Dornei nu trece prin Suceava. Mergi pe DN2 pina inainte de Falticeni, unde faci stinga si iesi la Gura Humorului. Eu asa am mers mereu in zona.

#143
carlos81

carlos81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2006
Salut!Eu iti dau alta idee , vino pana in Brasov si de aici mergi spre Sfantu Gheorghe-Baile Tusnad-Miercurea Ciuc-Gheorghieni si de aici ai doua optiuni:
-cea mai spectaculoasa-faci dreapta spre Lacul Rosu-Cheile Bicazului-Lacul Bicaz traversezi barajul si urci pe partea dreapta a lacului pana in Poiana Teiului, dupa care urci pe Valea Bistritei pana in Vatra Dornei
-din Sfantu Gheorgh-Toplita-Borsec-Poiana Teiului si din nou urci pe Valea Bistritei pana in Vatra Dornei.

#144
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 carlos81, on Aug 3 2006, 18:56, said:

Salut!Eu iti dau alta idee , vino pana in Brasov si de aici mergi spre Sfantu Gheorghe-Baile Tusnad-Miercurea Ciuc-Gheorghieni si de aici ai doua optiuni:
-cea mai spectaculoasa-faci dreapta spre Lacul Rosu-Cheile Bicazului-Lacul Bicaz traversezi barajul si urci pe partea dreapta a lacului pana in Poiana Teiului, dupa care urci pe Valea Bistritei pana in Vatra Dornei
-din Sfantu Gheorgh-Toplita-Borsec-Poiana Teiului si din nou urci pe Valea Bistritei pana in Vatra Dornei.
Eu plec la noapte pe traseul asta    :coolspeak:  m-ar interesa cazare prin Bistrita, pe urma cobor spre Sibiu si Transfagarasani
Prima data o sa cazez la Lacul Rosu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate