Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

ce se intampla dupa ce murim?

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#199
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Cea de-a doua varianta expusa de tine e de necomentat, e doar o opinie umana. Cat priveste a treia varianta: cum mai viseaza un om decapitat accidental?

Edited by Iztaccihuatl, 20 September 2015 - 19:10.


#200
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005
Asa: [ http://www.sherv.net/cm/emoticons/sleep/sleeping-beauty-smiley-emoticon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#201
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 Iztaccihuatl, on 20 septembrie 2015 - 19:09, said:

Cea de-a doua varianta expusa de tine e de necomentat, e doar o opinie umana. Cat priveste a treia varianta: cum mai viseaza un om decapitat accidental?
"Viseaza" a doua varianta :) nu ?

#202
afroman77

afroman77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.03.2009
Visele sunt produsul mintii, creierul le genereaza, nu au legatura cu corpul. Daca creierul are suficient sange, probabil poate induce acea stare de visare chiar si fara trup. Sau, cel putin poate supravietui acea perioada de dupa moarte, de care se vorbeste.
Dar astea sunt experiente la limita mortii, intrebarea e ce se intampla insa dupa moartea totala a organismului. Supravietuim mortii sa nu. E greu de spus, exista dovezi la fel solide pentru ambele ipoteze.
Insa, vin cu o veste buna, demonstrata stintific - vom afla cu totii in curand.

#203
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

 afroman77, on 20 septembrie 2015 - 22:42, said:

Visele sunt produsul mintii, creierul le genereaza, nu au legatura cu corpul. Daca creierul are suficient sange, probabil poate induce acea stare de visare chiar si fara trup. Sau, cel putin poate supravietui acea perioada de dupa moarte, de care se vorbeste.
Dar astea sunt experiente la limita mortii, intrebarea e ce se intampla insa dupa moartea totala a organismului. Supravietuim mortii sa nu. E greu de spus, exista dovezi la fel solide pentru ambele ipoteze.
Insa, vin cu o veste buna, demonstrata stintific - vom afla cu totii in curand.
Exact. Dupa moartea organismului, doar sufletul supravietuieste. De la caz la caz, inca se identifica, temporar, cu forma-om/animal/etc pe care a luat-o si trece prin rai/iad pana la reintoarcerea aici sau, detasandu-se anterior de material, ajunge in lumea spirituala. Orice altceva e presupunere nefondata.

#204
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JkkfLCBntD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nimefHFk8y4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#205
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Phobos, poate tu vei fi coerent si precis, spre deosebire de Sadhguru:

Ce crezi/stii ca se intampla dupa moartea trupului material?

#206
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
Citeste 'Din tainele vietii si ale universului' , 'Viata de dincolo de mormant' de prof. Scarlat Demetrescu sau cartile lui Ion Tugui.

Edited by ninon, 21 September 2015 - 18:48.


#207
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Le-am citit. Dar daca tot le consideri de referinta, mentioneaza tu, te rog, ce sustin autorii amintiti.

#208
loveandpeace

loveandpeace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.02.2015
Sper ca ma reincarnez in martian.

#209
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Ne mănâncă viermii. Halali viermi.

Edited by Demon000, 10 October 2015 - 23:13.


#210
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016
Nu se mai intampla nimic. Murim si gata, se rupe filmul de tot.

#211
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Eu zic ca ne transformam in ceva energie si ne plimbam prin univers :-))

#212
southpaw88

southpaw88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.01.2016
Toate dovezile indica ca tot spectrul experientei de a fi constient este generat de creierul uman, nu prea exista nici un motiv rational sa crezi ca exista 'suflet', asa ca dupa ce nu mai functioneaza creierul din punct de vedere al experientei tale subiective, nu se mai intampla nimic.

#213
Cllausz

Cllausz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2016
Din cartile citite si argumentele aduse de respectivii autori intr-un mod foarte logic si coerent, am ajuns la o concluzie ce tine in egala masura de solipsism cat si de panteism. Mai precis, experienta realitãtii e produsul imaginatiei noastre colective.
Viata se exprima prin toate formele conturate de existenta pentru a se "cunoaste" pe "sine" prin experiente.
Dupa moarte, revenim la sursa, asta dupa ce experimentam pt o "perioada" credintele subiective despre "cum e dupa ce mori".
"Sursa" ar fi Dumnezeu iar acesta ar putea fi inteles ca pe o entitate de sine constienta ce s-a impartit in tot ceea ce reprezinta viata, pentru a se "re-cunoaste" pe sine in tot, prin experiente.
Pentru a putea face asta cat mai bine, noi, ca fiinte ce suntem parte din acest proces si implicit din sursa, am ales sa uitam informatiile ce tin de natura noastra dumnezeiasca si sa experimentam o perioada viata ca oameni sau plante sau tot ce exista si-i viu.
Procesul asta ar avea loc continuu si simultan, pana s-a trait tot ce se putea trai si s-a experimentat tot ce se putea experimenta, sau altfel zis pana ne reamintim prin joaca de-a fi in viata si a invata, tot ce stiam ca parte din sursa.
versiunea asta despre ce e dupa moarte si cine suntem de fapt mi se pare cea mai sofisticata si complexa si care explica cel mai bine si logic pentru mine ce ar fi dupa aceea si de ce tot ceea ce exista, exista in primul rand.
Ori asta ori e doar eternul si pasnicul nimic din care am plecat si la care ne vom intoarce.

#214
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005

 Iztaccihuatl, on 21 septembrie 2015 - 17:39, said:

Phobos, poate tu vei fi coerent si precis, spre deosebire de Sadhguru:
Ce crezi/stii ca se intampla dupa moartea trupului material?

Ce n-ai inteles din ce a incercat sa explice Sadhguru?

Ce cred/stiu eu?! Bineinteles, nimic. Cum as putea stii ceva? Iar de crezut, nu prea cred nimic, oricum ce conteaza daca cred ceva? Conteaza ce stii, iar in domeniul asta nu stiu nimic, n-am trecut prin experienta asta si sa-mi si aduc aminte de ce s-a intamplat. Mie mi se pare logic ce spune Sadhguru. E posibil sa mori, iar sufletul (sau ce-o fi) sa continue sa existe, chiar sa se reincarneze in alt corp, si sa nu-si mai aduca aminte nimic din ce a trait sau daca a mai trait inainte, daca amintirile tin de minte, iar mintea tine de trupul fizic, lucruri care se pierd dupa moarte.

Edited by Phobos, 21 October 2016 - 20:30.


#215
_PLA1N_3VIL_

_PLA1N_3VIL_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.10.2016
Consider ca dupa moarte, sufletul cu tot ceea ce a acumulat persoana respectiva pe parcursul vietii continua sa traiasca.Nu stiu neaparat daca merge in rai sau in iad, pentru ca exista si cazurile de bantuire, astfel incat nu se poate estima cati raman in aceasta lume si cati trec in cealalta existenta

#216
-Moonstone-

-Moonstone-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.10.2016
Eu consider că după moartea trupului fizic, sufletul merge în Summerland pentru o perioada de odihnă și pace până când vom fi renăscuți înapoi pe Pământ. Posted Image Dacă nu știți ce e Summerland dați un search pe Google cu "Summerland Wicca".Posted Image

Edited by -Moonstone-, 23 October 2016 - 09:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate