Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Īntrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

ce se intampla dupa ce murim?

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#163
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postrinser, on 29th November 2010, 11:12, said:

Eu cred ce spune in Biblie. Cred ca sunt suficiente detalii acolo sa stim ce si cum.
Lucrul curios este ca cei mai multi sar imediat ba ca e prea veche, ba ca e nu mai stiu cum, dar NIMENI dintre acestia nu a citit-o!
Faceti un efort si veti vedea daca e adevarat sau nu. Recomand Noul Testament mai ales pentru incepatori.

Bine,uite o intrebare simpla,cine a rescris biblia de n ori si de unde stii ca n-a bagat de la el.Ai atata incredere?  :lol:

#164
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View Postrinser, on 29th November 2010, 20:12, said:

Lucrul curios este ca cei mai multi sar imediat ba ca e prea veche, ba ca e nu mai stiu cum, dar NIMENI dintre acestia nu a citit-o!
Iata aici un verdict, daca tot vorbim de ele.

#165
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postrinser, on 29th November 2010, 12:12, said:

Eu cred ce spune in Biblie.
Si, vrei un Nobel pentru asta?

#166
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostGh3r0m, on 29th November 2010, 17:11, said:

Bine,uite o intrebare simpla,cine a rescris biblia de n ori si de unde stii ca n-a bagat de la el.Ai atata incredere?  :lol:

Biblia a fost retiparita in nici un caz rescrisa. Originalele din Septuaginta (traducerea Pentateuhului ?i a celorlalte cćr?i ale Vechiului Testament din ebraicć īn greacć) si Noul Testament se pastreaza si acum. Exista tentative de rescriere la diverse secte, in special tot felul de biserici de prin SUA si la iehovisti. Daca vrei sa te ei dupa ei nu ai decat sa o faci. Biblia pastrata la ortodocsi prin greci este aceiasi cu originalul de acu multe veacuri. Nu va lasati intoxicati cum o faceti in cazul tv-ului...
Dar repet: mai intai citit-o si vedeti voi singuri ce si cum!

Edited by rinser, 30 November 2010 - 11:01.


#167
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
1. O traducere nu este niciodata exacta, oricat ai vrea sa crezi chestia asta.
2. Cine confera aceasta certitudine?

#168
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostMoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...

Eu cred, ca daca nu s/alege praful de noi, ce ramane, nu are nici o legatura cu psihicul uman, nu tu ganduri si gandire, nu tu emotii, sentimente, afectivitate, nu tu imaginatie, nu tu durere, nu tu bucurie sau fericire, nu tu meditatii, nici contemplatii, nici vorba de deductii, de concepte, intuitia pierduta va fi fi si ea, trairile care de care mai minunate si laudate de fel de fel de traitori, aleluia si ele, revin ca sa nu las loc de nedumerire, nici vorba de ceva fizic oricat de subtil sau de vre/o senzatie ori perceptie, reprezentare.
Cred ca vom sta ca "tampii" fara a mai avea o identitate personala, in sensul ca (spre nefericirea unora din cei ce vor citi ce scriu), vom fi "unul", adica "unicul", sursa, fiecare il va "degusta" pe el (de fapt genul nu isi are rostul dar e o problema numai de exprimare) cu care fiecare vom fi totuna, intr/un mod de necuprins de noi in timpul vietii (de nici un om vreodata).

View Postwatami, on 30th November 2010, 12:19, said:

1. O traducere nu este niciodata exacta, oricat ai vrea sa crezi chestia asta.
2. Cine confera aceasta certitudine?
Sa va zic una tare.
Am avut ocazia cu mult timp in urma sa citesc din Psaltire intr/o biserica.
Am fost certat ca in loc sa citesc "žāže", asa cum scria in Psaltire, am pronuntat "piept".
Mi s/a reprosat ca am schimbat cuvintele rostite de David (primul rege al evreilor, presupus autor al psalmilor din Psaltire).
I/am explicat persoanei respective ca Psaltirea actuala (ca orice traducere dealtfel), exprima cuvintele celui care a creat textul original, in functie de cat de fidele au fost traducerile acelui text de/a lungul timpului, in functie de cat de bine a inteles el (ei, traducatorii) sensul celor pe care le/au tradus, si ca nu neaparat echivalentul din ebraica al sanilor trebuia tradus tate.
Ce/i drept persoana respectiva nu era preot.

Edited by altnume, 30 November 2010 - 15:22.


#169
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Cand cineva moare, altcineva tocmai se naste. De unde stiti ca nu ne reincarnam ? ...in alta viata, probabil in alta lume , alta planeta de exemplu ca eu cred ca mai exista viata si pe alta planeta, nu va ganditi la omuletii verzii cu capu' mare ...ma refer la viata pe alta planeta, dat tot oameni ca noi :) sunt planete la multi ani lumina de noi.

In Biblie scrie ca cei care cred in D-zeu vor avea viata fara sfarsit.

Edited by jijinho, 04 December 2010 - 10:28.


#170
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postbai_the_best, on 7th February 2010, 11:54, said:

Din perspectiva crestin ortodoxa si un mesaj pt cei ce-l vor primi..nu luati de bune toate mesajele acestor atei,pt ca au intentii rele.Chiar daca vi se pare mai usor de crezut ca nu va fi nimic dupa moarte nu va lasati inselati asa usor.Si daca ai nostri (batranii) cred in viata de veci de ce sa nu credem si noi?Cum spunea un sfant parinte, "de vom crede in Hristos si El nu exista, nu avem nimic de pierdut, insa de nu vom crede si El exista atunci vom indura consecintele".Deci va rog sa reflectati bine la ceea ce credeti si nu va lasati inselati."Cercetati Scripturile" asta e sfatul meu.

Adica tu crezi doar de frica ca ajungi in iad?

In cazul asta: Prefer sa ajung in iad decat sa cred de frica intr-un zeu imoral care si-ar tortura copiii pentru eternitate :)

Quote

Cand cineva moare, altcineva tocmai se naste. De unde stiti ca nu ne reincarnam ? ...in alta viata, probabil in alta lume , alta planeta de exemplu ca eu cred ca mai exista viata si pe alta planeta, nu va ganditi la omuletii verzii cu capu' mare ...ma refer la viata pe alta planeta, dat tot oameni ca noi  sunt planete la multi ani lumina de noi.

In Biblie scrie ca cei care cred in D-zeu vor avea viata fara sfarsit.

Si in Harry Potter scrie ca poti sa faci magie cu un batz.

Edited by SnowBlack, 15 December 2010 - 16:10.


#171
Soso1986

Soso1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.01.2010

View PostSnowBlack, on 15th December 2010, 16:08, said:

Adica tu crezi doar de frica ca ajungi in iad?

In cazul asta: Prefer sa ajung in iad decat sa cred de frica intr-un zeu imoral care si-ar tortura copiii pentru eternitate :)



Si in Harry Potter scrie ca poti sa faci magie cu un batz.

Nu stiu ce scrie Harry Potter, dar  nu mai raspunde de parca ai stii tu sigur ca nu se intamplate asta.

Cert e ca daca biblia e reala si D-zeu exista (si sunt sigur ca exista)...vom avea viata fara de sfarsit, cel putin asa scrie in biblie.

#172
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,162
  • Înscris: 31.07.2007

View PostSoso1986, on 16th December 2010, 11:41, said:

Cert e ca daca biblia e reala si D-zeu exista (si sunt sigur ca exista)...vom avea viata fara de sfarsit, cel putin asa scrie in biblie.

Deci daca tu zici ca e real atunci asa trebuie sa fie! In biblie mai scrie ca unu' Noe a construit o arca din lemn de a bagat in ea toate animalele.

#173
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Si in biblie dumnezeu ne-a spus modul optim prin care putem sa ne batem sclavii.
In biblie dumnezeu omoara bebelusi, copiii, femei, barbati care n-au crezut in el sau pur si simplu se aflau in the wrong place at the wrong time.
Il omoara pe Er (primul nascut al lui Iuda) doar pentru ca nu-i placea de el. Il omoara pe onan pentru ca si-a dat drumul pe jos si nu in cumnata-sa..

Daca spui ca biblia e adevarata, atunci inseamna ca si cele de mai sus sunt adevarate, si dupa ce stii chestia asta, cum mai te poti numi crestin?
Ai vazut vreodata o persoana torturata sau omoarata? Pe viu? Dezgustator... nu pot sa cred ca un zeu aparent superior si infinit de "bun" ar fi putut sa faca asa ceva... e de-a dreptul socant.

So think again.

Edited by SnowBlack, 17 December 2010 - 12:38.


#174
Fail

Fail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2010

View PostDarkEnemy, on 9th April 2010, 23:20, said:

In majoritatea religiilor lumii moartea e inceputul unei altfel de vieti, da!? Unii ii spun Rai, altii ii spun Paradis, Nirvana, Gan Eden, cativa ii spun Cleveland, hindusii cred in reincarnare, in transmigrarea sufletelor, budistii ii spun Samsara.

Sursa: Louie Anderson


Cleveland =))))))))) ? xDDDDD :)))))))))))))

Scuze d anu m-am putut abtine =))))))) Cleveland

#175
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postjijinho, on 4th December 2010, 10:28, said:

Cand cineva moare, altcineva tocmai se naste.
Pai in in WWII au murit circa 35 milioane de oameni....nu s-au nascut atatia copii in acelasi timp :nononbad:

Si cand se nasc gemeni sau tripleti inseamna ca au murit doi-trei cu acelasi glont??? :huh:

#176
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

View PostSecuristu, on 3rd January 2011, 17:18, said:

Pai in in WWII au murit circa 35 milioane de oameni....nu s-au nascut atatia copii in acelasi timp :nononbad:

Si cand se nasc gemeni sau tripleti inseamna ca au murit doi-trei cu acelasi glont??? :huh:


in zilele noastre sunt atatea ipoteze, multe dintre ele inventate de oameni insa nu o sa putem niciodata, sa dovedim gradul lor de adevar...poate dupa moarte...eh, dar atunci cum te mai introrci sa le spui la oameni ca dupa moarte e asa sau asa. Am citit niste carti scrise de  duhovnici romani cum ca ei eu murit, ca s-au dus in iad, apoi in Rai ..bla-bla-bla, sincer cred ca au facut-o pentru ca lumea sa creada si mai mult in varianta Raiului sau a iadului, dar cine stie cu adevarat ce e dincolo de moarte..poate sa fie continuarea vietii, sau poate fi incetarea definitiva a ei (adica omul o data mort tot ''destinul'' sau se termina aici)...nu o sa stim...

#177
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Da' eu nu inteleg de ce va contraziceti atata. Singura cale e sa ne killarim reciproc si atunci aflam raspunsul.

#178
soot

soot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 19.07.2009
sunt multeeee ipoteze....ce se intampla dupa morii....poate viata pe care o traiesti te pregateste pentru ceva, sau reincarnare....sau te duci intr-un loc mai bun sau mai rau....sau..pur si simplu de dezintegrezi...chestii

#179
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Te pregateste pentru un cacat... Ati innebunit cu totii.

Edited by SnowBlack, 05 January 2011 - 05:07.


#180
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Daca ati fi citit atent biblia si alte scrieri vechi, ati fi constatat un limbaj f pragmatic. Nu ca de atunci incoace cu mistificari abracadabrante. Ni s-a aratat ca moartea poate fi invinsa in corp. Isus a aratat, dar el s-a lasat ucis ptr a trece prin moarte clinica. Singur nu putea. Era f bolnav. Cind a fost strapuns cu sulita, soldatul a orbit de la lichid. Va inchipuiti ce infectie avea.
Ce se spune ca el s-a sacrificat sa preia pacatele lumii, e o prostie. Fiindca ii indeamna pe oameni sa duca mai departe aceleasi obiceiuri ce ii imbolnavesc, stiind ca cineva le sterge pacatele. Nu le sterge nimeni, in viata. Si nu se sacrifica nici o entitate ptr alta. Poate parintii. Priviti in jur si vedeti ca entitatile mai evoluate le consuma pe cele mai mici. Deci....
Prin moarte clinica, a reusit sa invinga moartea in corp.

Ceea ce e fara corp.....sa spuna cei fara corp. Nu sint prea agreate...fantomele.  :naughty:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate