Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Problema tabele DW

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ciolo20

ciolo20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.05.2008
Salut.Incerc de ceva timp sa fac un site si am da peste o problema destul de mare si nu pot face nimic daca nu rezolv asta.Siteul meu este ceva asa:POZA.
Acum,de fiecare data cand scriu in E putin mai mult,sau inserez un tabel putin mai mare(dar cat sa incapa in spatiul ala,mult mai mic decat spatiul de acolo) tot D-ul se deregleaza si lasa un spatiu gol intre D si F.Exista vreo modalitate de a "ingheta" tabelul sa nu se mai miste chestiile din el?Exista vreo modalitate sa pot introduce ceva acolo si sa nu se modifice nimic?Va multumesc.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Problema: ce ai tu acolo nu e un singur tabel, deci se manifesta ca atare.

Solutii
1. The easy, wrong way
Ia-o de la capat (o pagina HTML goala) facand un tabel de 5 randuri si 2 coloane, si uneste coloanele pe randuri dupa nevoie (randurile 1,2,3,5).
2. The right, hard way
Invata CSS si fa-ti layout-ul cu div-uri.

Edited by OriginalCopy, 07 February 2010 - 02:29.


#3
ciolo20

ciolo20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.05.2008

View PostOriginalCopy, on 7th February 2010, 02:28, said:

Problema: ce ai tu acolo nu e un singur tabel, deci se manifesta ca atare.

Solutii
1. The easy, wrong way
Ia-o de la capat (o pagina HTML goala) facand un tabel de 5 randuri si 2 coloane, si uneste coloanele pe randuri dupa nevoie (randurile 1,2,3,5).
2. The right, hard way
Invata CSS si fa-ti layout-ul cu div-uri.
Ok,dar daca fac pagina cu div-uri atunci cand micsorez fereastra browserului tot site-ul n-o sa se mai vada(atunci cand mmicsorez de tot)sau fac div-ul principal,in care scriu tot,la 100% width and height si o sa se comporte atunci cand micsorez fereastra ca la tabele?Oricum,mersi de sfat.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
O sa se comporte cum trebuie, daca nu sari peste partea "Invata CSS", site-ul tau va fi semantic, google va putea culege informatiile mai bine din el, si va fi mai putin markup, iar css-ul il vei putea edita oricand fara sa te atingi de markup. Astfel poti crea "teme" ale site-ului.

Nu am spus ca e usor, am spus ca e corect, si ce e corect e bun. Depinde de tine daca vrei sa iti gasesti scuze pentru un site creat la nivelul mileniului trecut sau vrei sa fii (devii) profesionist.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate