Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7590 replies to this topic

#55
megg_74

megg_74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2009
Buna ziua !
Am cablu internet RDS , la calculator, insa am cumparat un laptop si as vrea sa ma pot conecta la internet de pe laptop, deoarece vreau sa renunt la calculator. Am incercat sa creez conexiunea rds pe laptop insa nu se concteaza.
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ? Cum as putea sa ma conectez la internet de pe laptop, ce anume trebuie sa setez ca sa mearga?

#56
opslynx

opslynx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.01.2008

View Postmegg_74, on 17th March 2010, 13:08, said:

Buna ziua !
Am cablu internet RDS , la calculator, insa am cumparat un laptop si as vrea sa ma pot conecta la internet de pe laptop, deoarece vreau sa renunt la calculator. Am incercat sa creez conexiunea rds pe laptop insa nu se concteaza.
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ? Cum as putea sa ma conectez la internet de pe laptop, ce anume trebuie sa setez ca sa mearga?


Cablelink sau Fiberlink? Ai creat conexiunea PPPoE la laptop? Iti da vreo eroare cand incerci sa te conectezi?

#57
dumitrubit

dumitrubit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2010
in crangasi am patit la fel de lunea trecuta 8 martie numai in figuri merge plus ca de joi seara pana vineri seara am avut net din parti ,cica retea necunoscuta,cand merge fluctueaza viteza in draci ,de aseara pana azi la 3 fara net iarasi retea neidentificata,le-am trimis 3 e-mailuri am facut 2 reclamati dar din pacate nu vine nimeni si nici nu spune nimeni nimic ,cel mai tare este cand faci reclamatie e ca te intreaba de fiecare data acelasi lucru "ce eroare va da cand va conectati cu aplicatia rds",le-am zis de cand face figuri ca am mai facut o reclamatie etc raspunsul lor e acelasi "ce eroare va da cand va conectati cu aplicatia rds" orice ai zice iei iti raspund la fel parca vorbesti cu un robot

View Postmmc6124, on 7th March 2010, 22:17, said:

multumesc companiei rcs rds pt aceasta intamplare
este a 2 a oara in aceasta saptamana cand ma confrunt cu aceasta problema
mi se conecteaza netul dar nu fac trafic
daca nu eram atat de idiot incat sa mai resemnez contractul cu ei pe inca 15 luni maine eram la coada pt reziliere
trageti singuri concluziile
viitorul este conexiunea mobila



si eu patest la fel de pe 8 martie am facut reclamati dar din nefericire nici un raspuns,defapt nu se conecteaza nai trafic urmareste la status la local area conection sa vezi daca primeste pachete de date

#58
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Cum adică rețea necunoscută? Ce eroare e asta?

Și ce aplicație RDS? Join Air? Tu vorbești de netul mobil? Sau te referi la conexiunea PPPoE?

#59
dumitrubit

dumitrubit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2010

View Postinside_spy, on 17th March 2010, 18:17, said:

Cum adică rețea necunoscută? Ce eroare e asta?

Și ce aplicație RDS? Join Air? Tu vorbești de netul mobil? Sau te referi la conexiunea PPPoE?



Conexiunea PPPoE (ia-m zis aplicatie RDS fiinca asa zic si cei de la RDS cand am vorbit cu ei la telefon) ,si asa arata placa de retea "retea necunoscuta" si cu trafic 0 cand e asa,am schimbat trei placi de retea si tot la fel arata + ca am trei conturi la ei si trei calculatoare cu sisteme de operare diferite si toate fac la fel.Am vorbit aseara din nou cu ei la telefon si vad ca azi functioneaza dar sa vedem cat tine minunea ca ieri a tinut doua ore.

#60
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 03.02.2005
Din experienta celor care au activat serviciul de Internet pe mobil, varianta taxare pentru trafic, dupa cat timp a devenit serviciul disponibil?

Am activat pe 15.03.2010 serviciul de Internet pe mobil.
Mi s-a spus ca dureaza pana la activarea serviciului, dar nu mai mult de o zi.
Din pacate nu mi-a functionat, nici dupa o zi, asadar am sunat la *777, mi s-a spus ca serviciul este activ si ar trebui sa-mi functioneze. Am facut o sesizare in acest sens, insa recunosc, nu este ceva urgent, e mai mult o pasarica a mea, asadar nu am de gand sa isc pe aici vreo polemica asupra serviciilor acestui operator, ci doar sa obtin un raspuns cat mai obiectiv posibil.

Detalii:
- telefon: Sony Ericsson K800i (necodat, evident si nebranduit);
- sim: nou, schimbat ieri 17.03.2010 (ceea ce ma face sa scot din discutie varianta sim vechi, care nu suporta activarea pe telefon a unui serviciu de date);
- setari in telefon profil de date tip PS Data, APN: internet, comutat serviciul preferat (Preferred service) pe PS and CS
- testat telefonul cu sim-ul dintr-un stick de la RCS pentru Digi Internet Mobil, rezultatul: merge (de altfel am scris pe forumul asta setarile facute, prin noiembrie 2009 si faptul ca pot sa-l folosesc odata cu telefonul);
- testat simul de voce cu serviciul activat pe stick-ul de Internet Mobil: nu merge conexiunea la Internet.

#61
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
@dumitrubit
Cred ca ai probleme la laptop. il poti conecta in alta retea?
Eu pot sa imi conectez fara probleme si desktopul si laptopul la fiberlink, fara probleme. Si instant, fara sa astept x minute.

Edited by darklordsith, 18 March 2010 - 11:14.


#62
dumitrubit

dumitrubit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2010

View Postdarklordsith, on 18th March 2010, 11:12, said:

@dumitrubit
Cred ca ai probleme la laptop. il poti conecta in alta retea?
Eu pot sa imi conectez fara probleme si desktopul si laptopul la fiberlink, fara probleme. Si instant, fara sa astept x minute.


nu am laptop am 3 calculatoare toate fac la fel in acelasi timp,oricum am vb cu ei si au zis ca schimba echipamente in zona mea adica crangasi cica daia face fite

#63
cazzaro

cazzaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdumitrubit, on 18th March 2010, 21:09, said:

nu am laptop am 3 calculatoare toate fac la fel in acelasi timp,oricum am vb cu ei si au zis ca schimba echipamente in zona mea adica crangasi cica daia face fite

La fel am patit si eu tot in Crangasi. Acum vreo doua saptamani internetul de la ei a devenit inutilizabil, aveam pachete pierdute peste 40%. Nu se putea asculta un radio online sau urmari un live stream, de jocuri nici nu mai vorbesc. Am sunat la suport tehnic de doua ori si raspunsul lor a fost ca atat timp cat pot sa ma conectez la internet si mi se incarca paginile in browser, ei considera ca internetul imi functioneaza si ca nu imi pot oferi asistenta tehnica pentru cine stie ce programe care nu imi merg mie. Aceeasi problema era in tot blocul.
Pana la urma am renuntat sa mai sunt la ei si mi-am facut abonament la UPC. Nu e cine stie ce, dar alta alternativa nu aveam.

Edited by cazzaro, 18 March 2010 - 21:49.


#64
dumitrubit

dumitrubit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.01.2010
ce viteza ai la upc,cu cat downloadezi maxim

#65
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008

View Postdumitrubit, on 18th March 2010, 22:44, said:

ce viteza ai la upc,cu cat downloadezi maxim
Iti spun eu, viteza mica (ca doar e pe cablu, nu FO) si limitare drastica la p2p.

#66
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Din nou probleme cu factura. De data aceasta este vorba despre tarifarea internetului mobil la trafic, desi am activata optiunea de internet nelimitat de 10 ron pe telefonul mobil. Si e vorba de 150 ron trafic (aprox 700mb). Am facut sesizare, astept raspunsul RCS&RDS.

#67
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Am pus si eu Fiberlink 2 de la RDS. Toate bune si frumoase, pana ieri cand am vazut ca in my network place, apar si alte calculatoare, ca si cum as fi in retea cu cineva. De unde aceste calculatoare, de exemplu in clipa de fata vad 4 calculatoare, pe langa al meu. Folosesc Windows 7. In momentul cand bag cablul de la rds in placa de retea, aceasta ,isi ia un ip din clasa, 169.254.72.xx cu masca 255.255.0.0. In clipa cand deschid conexiunea pppoe, facuta din windows, in propiretatile conexiunii, apare ip din clasa 86.121.xx.xxx cu masca 255.255.0255.255 si DNS-urile rds-ului. De ce vad acele calculatoare si ele pe mine, implicit pot vedea si sharingul dat de mine in calculator. Sunt calculatoarele conectate in sw de pe scara? De ce asa ceva?

#68
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Debifeaza File and Printer Sharing for Microsoft Networks sau echivalent in Win 7. Nu o sa mai vezi alte calculatoare. Ai setarile predefinite. Vezi si alte calculatoare din retea acum.

#69
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
debifeaza tot ce ai la Local area conection, inclusiv TCP/IP

Attached Files


Edited by Bukovina, 23 March 2010 - 22:06.


#70
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Multumesc, vad ca au disparut, dupa ce am debifat toate acelea, s-a resetat conexiunea si acuma am internet, nu mai vad pe nimeni, dar altii ma vad pe mine? Inca o chestie, am observat ca nu mai imi apare default gateway, desi internetul functioneaza, nu scrie nimic in dreptul lui, in fine...Multumesc de ajutor.

#71
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
nu te vede nimeni. e bine asa cum e.

#72
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmarius_ar, on 23rd March 2010, 09:24, said:

Din nou probleme cu factura. De data aceasta este vorba despre tarifarea internetului mobil la trafic, desi am activata optiunea de internet nelimitat de 10 ron pe telefonul mobil. Si e vorba de 150 ron trafic (aprox 700mb). Am facut sesizare, astept raspunsul RCS&RDS.
A trecut o saptamana de la sesizarea catre RC si inca nu am primit nici un raspuns!
Intre timp a venit si desfasuratorul convorbirilor: 594.38MB trafic (29.74 euro).
De ce dureaza atat? Am contractul semnat in care scrie ca activarea netului cu abonament se face la 1 februarie, iar abonamentul pe februaire a fost platit (a aparut pe factura din ianuarie). Ce mai e de investigat?????

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate