Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4560 replies to this topic

#3835
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 16.03.2006
Frumos.Cate kg ai?

#3836
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 03.02.2009
Cam 88-89kg.

#3837
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 16.03.2006
Ziua a 13a de dieta,greutate 77,5kg ieri dimineata(-2,3kg)

Greutatea scade iar forta se mentine/creste.La flexii cu bara pt biceps am mai reusit o repetare in plus fata de saptamana trecuta.Pt prima data cand reusesc sa mentin forta pe deficit caloric,o fi de la ashwaghanda,altfel nu-mi explic.

#3838
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
O sa vezi dupa 2 saptamani de dieta. Primele 2 kg nu prea se iau in consideratie, nici cand urci si nici cand scazi. E mai mult apa si glicogen. Asa e si la mine, forta se mentine bine si intr-o zi pac, dintr-o data brusc parca mi-o ia.

Acum de sărbători practic mi-am batut joc de munca mea. Am dat frau liber mancatului ca porcu si ma simt mai putin performant in sala, chiar daca m-am antrenat regulat. In ceilalti ani dadeam vin pe faptul ca plecam in vacanta si nu ma antrenam vreo luna.

#3839
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 16.03.2006
Adevarat,avand in vedere ca am luat 2kg peste noapte de Craciun.Sunt constient ca am dat multa apa jos.Totusi,pantalonii care acum 2 saptamanai imi veneau cam fix la stomac,acum am pus si un maieu si imi vin binisor.

Edited by pele, 15 January 2023 - 18:14.


#3840
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 15 ianuarie 2023 - 16:03, said:

Cam 88-89kg.

Trebuie sa ajungi la minim 10 repetari cu greutatea ta. Sunt concursuri de genul asta la care baietii fac minim 20 de repetari cu propria greutate.

#3841
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 16.03.2006
El face pe inclinat.

#3842
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 15 ianuarie 2023 - 23:47, said:

Trebuie sa ajungi la minim 10 repetari cu greutatea ta.
Sper s-ajung si-acolo. Dar as considera ca intru in categoria avansatilor (naturali) caci deja maximala ar fi de 120kg, sau 6repetari cu 102kg, etc.
Vad ca si la "standards" https://strengthleve...-bench-press/kg acolo-s avansatii. Nu stiu cat de naturala e "elita" din sondajele lor.

#3843
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Maximala de 120kg la impins din culcat nu-i deloc pentru avansati. Cand eram la facultate majoritatea prietenilor mei au atins performanta asta intr-un an de antrenament.



Un natural de 90 kg se poate numi avansat cand impinge de la piept intre 140 si 160 kg, ce mi se pare mult mai coerent.

#3844
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 03.02.2009
Eu din ce inteleg (nu recunosc termenii astia "confirme" ca fiind avansat, sau develope ca fiind impins, etc) dar imi pare ca ce ziceam intra la sectiunea Developpe incline (6RM) la care 100kg intra in sectiunea "confirme". 100kg x 6rep = maximala de 116lg. Si ultima categorie acolo, care o fi gradul mare de avansati e 112kg x 6rep adica 130kg maximala.
In rest nu stiu cu impinsul pe plan drept poate fac tehnici de powerlifting (se arcuiesc, iau priza f larga si ce s-o mai face), dar aia-i alta mancare de peste.

Edited by bursucelu_viesel, 16 January 2023 - 19:22.


#3845
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 03.02.2009
Apropo de impins la piept. E unul care pretinde ca-i natural si are porecla natural Arnold. Seama putin cu Arnold la fizic, dar nu cred o iota ca ar fi natural. Impresionanti pectorali are oricum. Nu stiu exact astia cat se prostesc, daca cumva vrea si sa-l imite pe Arnold si special nu-si antreneaza deltoizii, sau vrea sa para ca-i natural si face cu greutati mici (cand e filmat). Joel Kellet
si pe scena:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JiJDJP8qd80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3846
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Nu am observat ca tu vorbeai de inclinat. Oricum, da-i bataie. Avansatii fac cu 100kg 6 repetari.

#3847
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 16.03.2006

 bursucelu_viesel, on 16 ianuarie 2023 - 19:20, said:

Eu din ce inteleg (nu recunosc termenii astia "confirme" ca fiind avansat, sau develope ca fiind impins, etc) dar imi pare ca ce ziceam intra la sectiunea Developpe incline (6RM) la care 100kg intra in sectiunea "confirme". 100kg x 6rep = maximala de 116lg. Si ultima categorie acolo, care o fi gradul mare de avansati e 112kg x 6rep adica 130kg maximala.
In rest nu stiu cu impinsul pe plan drept poate fac tehnici de powerlifting (se arcuiesc, iau priza f larga si ce s-o mai face), dar aia-i alta mancare de peste.
https://www.superphy....org/articles/8

#3848
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cand am facut screenul am uitat sa tin telefonul in mod peisaj, o sa vedeti ca mai apare a 4a coloana dupa confirmé (avansat), e vorba de "elita".

#3849
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

 pele, on 16 ianuarie 2023 - 10:51, said:

El face pe inclinat.

Am plecat de la ideea ca ar trebui sa faca un sportiv 10 repetari x greutatea proprie la impins si s-a ajuns la elite.
Nu cred ca-i asa greu sa faci 10x89kg pe orice plan. Nu acum, dar pe viitor nu-i ceva greu de realizat.


Sau la tractiuni, ce e greu sa faci 10? ori genuflexiuni?

Nu vorbim de maximale ci de faptul ca Bursucel are 89kg si ar fi normal cat de cat sa faca cu mai mult la impins. Nu zic 10x89, dar un 5x89 ar fi fost normal. Mai ales ca a beneficiat de cunostinte. Nu-i ca acum 25 de ani cand te puneai la plan si faceai cum te ducea mintea.

#3850
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 11.04.2006
fiecare om cu puterea lui in muschi, am vazut slabanogi cu forta care pot ridica, impinge mai mult decat altii mai solizi. Apoi un nene de 1.60m va impinge mai putin decat unul de 1.90m asa ca cifrele alea au valoare relativa, adica spre zero Posted Image

Edited by andreim77, 18 January 2023 - 19:20.


#3851
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 03.02.2009

 andreim77, on 18 ianuarie 2023 - 19:20, said:

1.60m va impinge mai putin decat unul de 1.90m
Ca greutate absoluta, da. Dar relativa fata de propria greutate corporala, nu. Adica un tip de 60kg e posibil sa impnga 60kg din prima zi de sala, insa unul inalt de 100kg nu va impinge 100kg. In general natura nu se poate scala asa simplu. O furnica isi ridica de 5000 de ori propria greutate, insa daca o scalezi la dimensiunea unui efant s-ar proabusi sub propria greutate.
La tractiuni devine cel mai evident, cand tipii scunzi-usori iti fac zeci si zeci de repetari, indiferent cat de puternic te-ai face nu-i ajungi. Cica asta e si problema principala a lui David Popovici.
E subtirel tare si unii ar spune ca se maturizeaza si capata putere si-o sa devina si mai bun inotator, insa muschii aia ar veni la pachet cu o greutate pe care (muschii aia)i n-o pot compensa.

Edited by bursucelu_viesel, 18 January 2023 - 20:00.


#3852
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015

 andreim77, on 18 ianuarie 2023 - 19:20, said:

fiecare om cu puterea lui in muschi, am vazut slabanogi cu forta care pot ridica, impinge mai mult decat altii mai solizi. Apoi un nene de 1.60m va impinge mai putin decat unul de 1.90m asa ca cifrele alea au valoare relativa, adica spre zero Posted Image

Tabelul face referinta la greutatea corpului. Deci, din puctul tau de vedere, un tip de 1.90m si de 65kg va impinge mai mult decat un tip de 1.60m si tot 65kg. Interesant...

Daca citeai articolul ai fi vazut ca-i mentionat faptul ca nu intra in detalii referitor la structura schemetului, insertii musculare si multe alte aspecte care influenteaza forta, sunt chiar si cateva exemple de structuri care sunt avantajate in unele sau alte situatii. Si-i mentionat si faptul ca se refera la atleti cat de cat in forma, nu grasi. Si in ultimul rand, trebuie de inteles ca cifrele sunt orientative, valoare spre zero au pentru baietii ca tine care doar critica si nu fac nimic.

Edited by vinciun, 18 January 2023 - 22:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate