Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#3871
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
O teorie e ceva nedemonstrat in realitate dar asta pare plauzibil, un câștig cu ajutor chimic poate fi menținut cu antrenament chiar daca e întreruptă substanța.

#3872
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 andreim77, on 25 ianuarie 2023 - 22:19, said:

un câștig cu ajutor chimic poate fi menținut cu antrenament chiar daca e întreruptă substanța.

Tu spui asta, dar cum iti explici ca toti care se lasa de doping (sau cum isi astia de la Olympia daca nu mai baga ce-au bagat exemplu Jay Cutler, clar baga e mare, dar nu ca inainte) scad de zici ca n-au fost nicodata culturisti?

#3873
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 18.11.2021
eu as fi curios sa inteleg care-i chimia din spate de ii face sa slabeasca asa usor, ca si cand ai impunge cu acul un balon.

#3874
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 sandu222, on 27 ianuarie 2023 - 20:06, said:

Tu spui asta, dar cum iti explici ca toti care se lasa de doping (sau cum isi astia de la Olympia daca nu mai baga ce-au bagat exemplu Jay Cutler, clar baga e mare, dar nu ca inainte) scad de zici ca n-au fost nicodata culturisti?
E doar o presupunere și condiția e sa continui antrenamentele dar nu și doape, cum spuneți voi. Eu unul as fi f dezamăgit ca după ce în floarea vârstei am participat la olimpia, să mă fleșcăieșc, de ex ca Paul Dillet.

 jumperishere, on 27 ianuarie 2023 - 21:41, said:

eu as fi curios sa inteleg care-i chimia din spate de ii face sa slabeasca asa usor, ca si cand ai impunge cu acul un balon.
Probabil substanțe și dieta. A explicat Bute o dată când era pe val cum procedează ca sa se incadreze in categorie înainte de meci.

Edited by andreim77, 28 January 2023 - 12:13.


#3875
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 jumperishere, on 27 ianuarie 2023 - 21:41, said:

eu as fi curios sa inteleg care-i chimia din spate de ii face sa slabeasca asa usor, ca si cand ai impunge cu acul un balon.

Daca pui cuvantul chimie deja e prea complicat, nu stiu cine ar putea raspunde corect in cazul asta.

Dar asa in mare e vorba  despre nivelul de testosteron. El dezvolta sau mentine masa musculara. Nu aduc aminte aici si de alimentatie si antrenament ca si alea trebuie.
Cand nu mai iei testosteron sau alte substante (care mai retin si multa apa) pierzi treptat mare parte din musculatura pentru ca si daca ai face o recuperare buna a propriului testosteron, el nu-i de ajuns sa mentina acea musculatura daca e mult peste nivelul potentialului genetic natural. Cu alte cuvinte daca  Phil Heath se lasa  de doape total, de maine, si face si recuperare(si totul devine 100% natural), in maxim 6 luni o sa ramana doar cu atata masa musculara cat ar fi avut natural daca ar fi facut totul ca la carte. Sau putin peste. Asta ar fi scenariul ideal.
Ce vedeti acum la Jay Cutler e cu steroizi, deci Cutler inca baga steroizi chiar daca nu mai e asa mare.

 andreim77, on 28 ianuarie 2023 - 12:11, said:

Eu unul as fi f dezamăgit ca după ce în floarea vârstei am participat la olimpia, să mă fleșcăieșc, de ex ca Paul Dillet.


Da, e nasol, dar asta e. Ar fi avut de ales sa fie precum Petru Ciorba de exemplu, s-a dopat, a fost si inca e longeviv, dar nici n-a ajuns ca monstrii aia. Nu ma pricep, dar nu cred ca poti duce chestia asta mai mult de 10-15ani. Nu stiu Dexter cum o fi rezistat atat.

#3876
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Altfel spus, daca genetica umana e cu x cantitate de testosteron, cei care injecteaza de n ori cantitatea deja nu mai sunt oameni Posted Image sunt alta specie de animale.

#3877
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Evident că fără chimie și după o vârstă nu se mai poate mentine nivelul de olimpia, dar cu disciplina și antrenament poți păstra un nivel excelent și pe la 60 de ani. Daca mai ai motivație pt așa ceva atunci.

#3878
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Toti care arata bine dupa 55-60 de ani fac TRT sau iau diverse substante.

Am dubii ca Dorian Yates ar fi pe natural. Daca ar fi pe natural 100% atunci probabil ar fi impotent si nu cred ca i-ar conveni.
Nici despre Shawn Ray n-as sti ce sa zic. Dar vedeti ca nici unul nu arata "bine" spre deosebire de Jay Cutler.

https://barbend.com/...ummer-physique/

Attached Files



#3879
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 18.11.2021
ce suplimente legale, dintre cele care se gasesc pe siteurile astea populare, gymbeam intre ele, pot sa iau pt cresterea testoseronului, sau reducerea estrogenului ?
am luat tribulus si parca imi da o stare de bine, eu avand 40 ani (si probabil deci productie redusa de tst), insa am observat ca la un moment dat imi afecteaza (si nu imbunatateste) sistemul reproducator. am gasit ceva articole care spun ca tribulus poate afecta prostata, iar asta ar putea explica ce simt uneori de cand iau suplimentul.

#3880
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Majoritatea sunt apa de ploaie.Incearca ashwagandha (neaparat ksm66) sau tongkat Ali(asta nu am incercat).

#3881
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 andreim77, on 28 ianuarie 2023 - 14:16, said:

Evident că fără chimie și după o vârstă nu se mai poate mentine nivelul de olimpia, dar cu disciplina și antrenament poți păstra un nivel excelent și pe la 60 de ani. Daca mai ai motivație pt așa ceva atunci.
Depinde ce intelegi tu prin "nivel excelent"

 sandu222, on 28 ianuarie 2023 - 18:26, said:

Toti care arata bine dupa 55-60 de ani fac TRT sau iau diverse substante.

Am dubii ca Dorian Yates ar fi pe natural. Daca ar fi pe natural 100% atunci probabil ar fi impotent si nu cred ca i-ar conveni.
Nici despre Shawn Ray n-as sti ce sa zic. Dar vedeti ca nici unul nu arata "bine" spre deosebire de Jay Cutler.

https://barbend.com/...ummer-physique/

Poza cu Dorian este de acum multi ani...din pacate el acum arata cam asa.
Bratele sunt ciudate si urate rau de tot...de parca vrea sa le dea apa la moara celor care zic "ti se lasa si fleoscaiesc muschii dupa ce te lasi".
Se intrevede un pic si in filmuletul asta, dar nu gasesc pe cel in care i se ridicase maneca tricoului si aparuse bratul ala atat de ciudat...mai mult os decat carne.
https://www.instagra.../p/Cn41FetDTuJ/

Attached Files

  • Attached File  DY1.JPG   32.2K   10 downloads
  • Attached File  DY2.JPG   34.92K   10 downloads

Edited by the_lion, 29 January 2023 - 11:32.


#3882
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 jumperishere, on 29 ianuarie 2023 - 04:45, said:

ce suplimente legale, dintre cele care se gasesc pe siteurile astea populare, gymbeam intre ele, pot sa iau pt cresterea testoseronului, sau reducerea estrogenului ?

Din experientele proprii nu e suficienta sala, antrenamentul cu greutati/corpul liber/aparate trebuie combinata cu o forma de antrenament aerobic de intensitate
Doua care le-am gasit foarte eficiente alergarea si boxatul la sac...dar nu de anduranta, trebuie antrenamente scurte si intense
Bine pe langa astea conteaza alimentatia, somnul si lipsa stresului

#3883
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

 sandu222, on 25 ianuarie 2023 - 19:01, said:

Si daca pauza e de 10 ani si pierzi tot, mai exista vreo infrastructura ca sa ajungi ( chiar mai repede) ca inainte daca faci totul identic?

Salut, scuze ca ma bag. Infrastructura sunt de fapt nucleii suplimentari care se adaugă în celulele musculare când te antrenezi (plus modificări induse de antrenament la nivelul genelor)
Când te lași, nucleii suplimentari totuși rămân, timp lung sau permanent, dupa ultimele studii. Asta e infrastructura.
Se păstrează și conexiuni la nivel SNC și neuromusculare (gen daca ai învățat sa mergi pe bicicleta, nu mai uiți)
Reactivarea e mult mai ușoară când te apuci din nou.
Se confirma și ce scria Stalker pe pagina precedenta:

https://en.m.wikiped...rength_training)

https://www.washingt...skills-fitness/

https://en.m.wikiped...i/Muscle_memory

Din experienta proprie: am făcut ceva sala/acasă prin tinerețe (amator, cu pauze)
După 13 ani m-am reapucat acasă, la 43 de ani, split 1 grupa pe săptămână.
Pus 5cm la brat în 6 luni, fara nici un supliment,  doar BCAA. Doar cu o gantera de 10kg. Mi-am egalat și depășit forma de acum 13 ani.

Apoi mult mai lent, dar asta e alta poveste. Mi-am luat gantere ca lumea, trecut de la Split la Fullbody la sfatul lui Vinciun etc.  
Niciodată steroizi.

Articolele de mai sus (mai ales primele două) răspund la multe întrebări, merită citite cu atenție.

Edited by zveroboi78, 29 January 2023 - 15:52.


#3884
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 jumperishere, on 29 ianuarie 2023 - 04:45, said:

ce suplimente legale, dintre cele care se gasesc pe siteurile astea populare, gymbeam intre ele, pot sa iau pt cresterea testoseronului, sau reducerea estrogenului ?
am luat tribulus si parca imi da o stare de bine, eu avand 40 ani (si probabil deci productie redusa de tst), insa am observat ca la un moment dat imi afecteaza (si nu imbunatateste) sistemul reproducator. am gasit ceva articole care spun ca tribulus poate afecta prostata, iar asta ar putea explica ce simt uneori de cand iau suplimentul.

N-as putea sa dau un exemplu concret. Trebuie incercate mai multe variante de la Plafar si tribulus/ashwaganda pana la ce zicea Stalker. As mai adauga ca exercitiile de coapse si ridicarile de obiecte de jos ajuta la potenta.
Eu zic ca doar prin teste se poate verifica daca vreun supliment are efect asupra testosteronului. Asa doar presupunem si cheltuim bani inutil.

 stalker2142, on 29 ianuarie 2023 - 13:15, said:


Doua care le-am gasit foarte eficiente alergarea

Nu mai dau numele celui care a zis asta, un youtuber, dar spunea omul ca veneau la el persoane care erau la TRT si totusi nu erau multumiti de rezultate, aveau testosteron cat trebuie confirmat de analize dar nu si potenta adecvata. Si omul ii intreba daca alearga zilnic sau daca macar fac drumuri pe jos de minim 30minute si aia evident ca erau sedentari.
Deci da, sa alergi ajuta. Sau orice activitate pana la urma, cred ca si munca in gradina ajuta. Numai ca noi am devenit societate sedentara, Musk zicea ca pana in 2030 vom putea avea si propriu robotel, va dati seama cum o sa fie atunci, trimiti robotelu la magazin, ala face mancarea, face curat, iar omul doar gandeste. Generatiile viitoare o sa aiba corp ca de flamingo si IQ dublu.

#3885
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 29 ianuarie 2023 - 17:22, said:

Numai ca noi am devenit societate sedentara
Speak for yourself. Posted Image Pele parca tu pare ca stai la casa? Ceva treaba in ultimele 2 zile? Ca intra zapada in casa.

Attached Files



#3886
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Da,stau la casa(Bucuresti).N-am prea avut de munca cu zapada,s-a topit repede.
Eu am activitate la servici.Cam asa au fost toate zilele in ultima saptamana la munca.

Attached Files


Edited by pele, 29 January 2023 - 18:14.


#3887
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 sandu222, on 29 ianuarie 2023 - 17:22, said:

As mai adauga ca exercitiile de coapse si ridicarile de obiecte de jos ajuta la potenta.
Deci da, sa alergi ajuta.

Asa e, e cunoscut faptul ca dintre exercitiile clasice de culturism genoflexiunile si indreptarile produc cel mai mult testosteron si GH
Ridicarile de jos sunt in general exercitii de strongman care tot asa sunt ideale...intreaga paleta de probe de la strongman are efectul asta.
Doar ca la sala sunt mai dificil de facut pentru ca mai toate miscarile de la strongman unde ridici o greutate de jos, e mai usor sa ii dai drumu ulterior pe podea.
Ceva se poate simula cu un disc de haltera de 50kg dar mai putine sali au asa ceva, altfel cu o gantera grea sa o ridici cu ambele maini de jos si sa o pui pe umar
In concluzie da, pentru cine vrea sa fie terminator combinand exercitii de culturism, strongman cu alergare si boxat la sac greu produce rezultate

#3888
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 the_lion, on 29 ianuarie 2023 - 11:42, said:

Depinde ce intelegi tu prin "nivel excelent"
Am mai spus, in zilele noastre cu disciplina și studiu se poate ajunge și menține natural nivel similar cu Larry Scott sau Frank Zane chiar și la 60 de ani. Dificil dar nu imposibil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate