Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#2719
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Salutare!
Cat timp pot tine maceratele de urzica si de gainat fara sa le filtrez de resturi? Toate retele recomanda filtrarea dupa perioada de fermentare, dar eu nu am in ce sa pun atata zeama ca am facut "o gramada".
Daca au mai mult de 2-3 saptamani plate sa afecteze rasadurile/plantele din solar?

#2720
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Eu am tinut vreo 3 saptamani la macerat gainatul si aseara am udat cu el in concentratie de 1:10 cu apa, dar dupa ce am udat prima data doar cu apa. Cine poate sa dea mai multe detalii despre asta sunt interesat si eu. Am sa vad cum reactioneaza dupa ce le-am dat.

#2721
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
maceratul de urzica fermenteaza acum pe calduri repede (1-2 zile) si se da foliar in concentratie de 1-10 proaspat. dupa aia se uda la radacina tot diluat. el proaspat e ingrasamant foliar si alunga insectele, mai vechi e ingrasamant pe pamant. am citit tot pe aici (parca) ca nediluat cineva il tinea in beci in sticle de plastic cu dop si era ok.

#2722
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Cum arata urzica asta moarta ?!
Pune cineva o poza cu ea sa ne luminam si noi,nepriceputii?!
Eu banui ceva dar nu sunt sigur...

Attached Files



#2723
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Nu cu urzica moarta se face, ci cu cele care inteapa. Asta stiu sigur ca am vazut pe youtube clipuri video despre prepararea maceratului.

@anknic: nu stiam asta, dar totusi pe mine ma intereseaza cat il pot tine in butoi cu urzicile putrezite pana sa se strice (daca se strica ...). Daca nu aflu nimic concret o sa caut sticle PET si o sa il depozitez undeva. Loc de depozitat este, recipiente nu prea...

Edited by ionut_mystic, 29 April 2013 - 20:12.


#2724
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Are ceva daca tin noile rasaduri in solar ? am castraveti ,vinete si altele, castraveti au iesit ,este posibil sa ii afecteze cumva soarele ? sa mai pun o folie peste alveole ?

#2725
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Tot in solar le tin si eu. Daca nu le aduci de la o temperatura mai joasa direct in solar, fara sa le calesti, atunci cred ca nu au nimic. Solarul oricum il aerisesti zilnic.
La mine doar ardeii aia mai exotici s-au ingalbenit putin, dar asa sunt ei, mai sensibil, incerc acum sa ii stabilizez scotand-ui afara ziua.
In rest toate sunt bine, ardei gogosar, kapia, vinete de 3 feluri, rosii, plus niste rasaduri de arbori si arbusti ornamentali.

Daca gresesc rog o explicatie ca sa ma corectez si eu.

#2726
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postionut_mystic, on 29 aprilie 2013 - 19:50, said:

Nu cu urzica moarta se face, ci cu cele care inteapa. Asta stiu sigur ca am vazut pe youtube clipuri video despre prepararea maceratului.

@anknic: nu stiam asta, dar totusi pe mine ma intereseaza cat il pot tine in butoi cu urzicile putrezite pana sa se strice (daca se strica ...). Daca nu aflu nimic concret o sa caut sticle PET si o sa il depozitez undeva. Loc de depozitat este, recipiente nu prea...


sincer nu stiu. eu fac vara maceratul intr-o galeata mare si il da tata imediat. daca mai ramane putin ud chestii.

View PostFunw, on 29 aprilie 2013 - 20:06, said:

Are ceva daca tin noile rasaduri in solar ? am castraveti ,vinete si altele, castraveti au iesit ,este posibil sa ii afecteze cumva soarele ? sa mai pun o folie peste alveole ?


eu duminica am reusit sa mut rosiile, ardeii si vinetele de pe balcon toate. am o invazie de dovleci si castraveti tot pe balcon, da' astept ploile ca sa le mut. oricum balconul cu pricina e in plin soare toata ziua. rosiile, ardeii si vinetele au fost crescute in casa si doar calite treptat pe balcon si nu s-au suparat, da' castravetii si dovlecii sunt rasariti direct in calduri infernale...cred ca la ora 12 sunt 50 grade pe balconul meu si vad ca momentan nu se plange populatia verde deloc.

#2727
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011

View Postionut_mystic, on 29 aprilie 2013 - 16:03, said:

Salutare!
Cat timp pot tine maceratele de urzica si de gainat fara sa le filtrez de resturi? Toate retele recomanda filtrarea dupa perioada de fermentare, dar eu nu am in ce sa pun atata zeama ca am facut "o gramada".
Daca au mai mult de 2-3 saptamani plate sa afecteze rasadurile/plantele din solar?

Din cate mi-a spus un vechi legumicultor de la mine din zona,zeama de gainat ,cu cat e mai veche cu atat e mai buna.

Edited by stefan1976, 29 April 2013 - 21:01.


#2728
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012

View Postroadmaster969, on 29 aprilie 2013 - 18:53, said:

Cum arata urzica asta moarta ?!
Pune cineva o poza cu ea sa ne luminam si noi,nepriceputii?!
Eu banui ceva dar nu sunt sigur...
NOPE!
Seamana perfect cu urzica urzicatoare, doar ca...nu urzica!

#2729
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
@stefan: asta chiar suna bine. Daca se aplica si la urzica cu atat mai bine! Nu mai fac tot restul anului alt macerat.

@guru: In capul meu urzica moarta arata intradevar ca cea piscatoare, in ceea ce priveste frunza,doar ca nu creste inalta precum cea adevarata.

#2730
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Nu stiu daca la urzica mai e valabila vechimea! Poate ne lamureste cineva,dar banuiesc ca pentru udare ar fi ok.

#2731
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
Buna seara  am o intrebare la ce adancime sa plantez rasadurile de ardei gras?

#2732
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de seara - dimineata all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
Iorgu s-a trezit la ora 5,30!
- grup sanitar, igiena de dimineata, cafeluta si vreo 2 tigari (m-am apucat iar de fumat, din momentul cand am vazut caisii uscati. Daca nu aprindeam o tigara, cred ca imi plesneau creierii in cap. Inima o am buna).
- 6.00 - dat drumul la tot sistemul de irigare prin picurare. Rezervorul face fata cu brio.
- 7.00 - inceput munca de sclav, la scos radacinile caisilor. Mai avem vreo 11. Pe la 9.00, am cedat , fizic, vreo 30 de minute. Nu mai aveam aer in mine. Mi-am revenit si am folosit aceiasi metoda ca la meri. Am sapat de jur imprejur si am umplut groapa cu apa. Dupa ce apa s-a remis, am taiat venele cu o ranga gen lama, de spart gheata la copca. Doamne, daca ma vedeati cat noroi aveam pe mine, cred ca-mi plangeati de mila. Am strans din dinti, am m-ai ,,sudat'' vreo doua tigari si am continuat. Un trecator, de pe dig, s-a uitat lung la mine, vreo 30 de secunde, cred ca ma studia mental si a plecat mai departe. Bine a facut saracutul!
- 13.20 - chemat Marinela sa mananc. Refuz. Aveam un dusman care nu vroia sa cedeze de loc. Ori el, ori eu. Am castigat eu.
- 14.00 - Bagam in gura o lingura de ciorba, ma gandeam cate radacini mai am (mai erau vreo 8). Mai luam o furculita de pilaf (asta am avut azi la cazan), iar ma gandeam la ce ma astepta. Sincer nu prea am simtit gustul mancarii. Daca aveam un ,,mac'' in mana cred ca dadeam in continuare cu ranga. Iorgu, are o idee fixa. Si nu este bine! Cand se apuca de ceva, trebuie neaparat sa finalizeze. Chiar daca moare in acel loc. Dar vorba proverbului: ,,Nu mor caii, cand vor...''
- 17.10 - A venit ,,un ajutor local'', sa-mi ceara niste bani imprumut. Frate, nu dau lunea, bani cu imprumut. dar fiindca esti de-al casei, iti dau pentru ,,ajutorul'' care mi-l vei da! Am ramas surprins si placut impresionat de vigoarea cu care a inceput sa continue operatiunea,,radacini''. Sincer sa fiu, eu cam stateam pe ..bara''. Nici nu mai puteam sa continui. Poate va intrebati de ce sunt atat de habotnic sa termin treaba asta intr-o zi? Asa sunt eu. cand planific ceva, nu pot face rabat de la timp. Si cum este ,,Saptamana Mare'', de joi, cam gata cu munca in solar si gradina! Imi este suficient ca de,, Florii '' am palisat si legat, 200 de rasaduri de rosii. Doamne, Doamne e sus! Prima data nu se pune, dar recidivand ai de suferit pe termen lung. Si lui Iorgu e frica! Si bine face!
- 20.40- terminat ultima ,,radacinoasa''. Am lasat toate radacinile pe loc. Aveau foarte mult pamant noroit pe ele. Cand se usuca, cade pamantul si am promisiune de la ,,ajutor'' ca va degaja terenul. Am lalait-o pret de vreo trei beri, cred ca meritam si m-am apucat de udat murele si zmeura. Saracutele, intra in inflorire si era pamantul cam uscat. Adica foarte uscat. terminat pe la 22.10. Mancat de tantari. Anul asta cred ca au aparut mai devreme. Am numai umflaturi pe mine. Dar ma bucur ca am realizat ce mi-am propus.
Foto cu ce a mai facut Iorgu prin solar. Astea sunt ,,miscarile'' de sambata si ieri.
- sosit plasa umbrire + fier striat de 10. Asa a recomandat jumbo, asa m-am comformat!
- aerisire partea stanga
- aerisire partea dreapta
- aerisire totala si umbrire
- umbrirea am suspendat-o. Madaline te-am ascultat!
- grasanele mele
- cele din stanga le-am tratat cu ,,zeama de gainat''. Cele din stanga nu. Diferenta este evidenta!
- 50% din gradina este full
- aici am scos radacini. Aici am ierbicidat acum 4 zile. Efectul se cunoaste. Aici, daca imi ajuta Doamne, doamne, in primavara va fi al doilea solar. Am si un nume pentru el: ,,Aici este viata mea''. Sincer cred ca asa va fi!
- un mar (pom) ,,rade in noapte''. Asta este imaginea care mi-a luat toata oboseala!
Cred ca trebuie sa ma culc. Azi muncesc pe bani!

Attached Files


Edited by 1orgu, 30 April 2013 - 00:07.


#2733
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Penultima imagine nu a vrut sa se descarce. A obligat-o Iorgu!

Attached Files



#2734
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Totul arata foarte bine, iorgule, la mai mare sau la cat te tin puterile !

#2735
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Iorgu
Imi place foarte mult solarul tau. Totul este foarte bine aliniat si aranjat.
Cand ma uit la el am impresia ca privesc un Zeppelin nemtesc pregatit sa-si inceapa fabuloasa calatorie. Posted Image
M


Daca aveti vreo indoiala in privina asemanarii priviti aici
Attached File  zepp.jpg   343.29K   118 downloads

Edited by meganedoi, 30 April 2013 - 10:04.


#2736
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

View Poststefan1976, on 29 aprilie 2013 - 21:35, said:

Nu stiu daca la urzica mai e valabila vechimea! Poate ne lamureste cineva,dar banuiesc ca pentru udare ar fi ok.
Eu anul trecut am facut zeama de urzici într-un butoi am udat prin stopire în combinatie 1 x 10 și la radacina plantelor și le-a mers foarte bine. Am udat și via cu ea si a fost foarte bine.
Am udat și ardeii cu zeama de urzici și acolo s-au cunoscut cel mai bine rezultatele. Ce am observat în timp am lasat urzicile taiate în butoi și au început sa putrezeaza si am vazut ca nu mai are asa mare putere. Am folosit-o doar la udat la radacina plantelor ultimele resturi ce au mai ramas. Anul asta fac doua butoaie cu zeama de urzica la unul dupa 30 de zile de la preparare am sa scot urzicile iar la celalalt nu.
Pentru a trage o concluzie sigura.

Edited by request, 30 April 2013 - 10:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate