Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#2683
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,620
  • Înscris: 27.01.2012
Lasa Coane Iorgule, gasesti matale 'o cale' si treci si peste acest mic inconvenient...dar la anul cu 90/60/90 cine va fi 'super-guru'?...Conu' Iorgu...desigur!
Iar Roadmaster...tot la anul, ne va demonstra ca palisatul pe 'pagode japoneze' se face la densitate de 10000rasaduri/mm2!!!
Bafta tuturor, si nu va lasati impiedicati de 'mici buturugi' nesemnificative!
Eu sunt cu voi!

Edited by subway_guru, 26 April 2013 - 22:06.


#2684
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am pus in solar astfel incat mi-a iesit 2,77 plante/mp.Am lasat 50 de cm de la folie,apoi rand cu tub cu distanta de 40(cu cate o planta lipsa dupa fiecare a  5 picuratoare),apoi alt rand la 75(la fel cu cate o picuratoare fara planta dupa 5 plante puse).apoi rand la 67(cu 2 plante puse si una lipsa pe picuratori),rand la 67(5 plus 1 lipsa),rand la 75(la fel cu 5+1)Astfel am ajuns la 5 randuri cu 2 cai de acces,iar la randul din mijloc ma voi ”intinde” un pic din laterale.Abia dupa ce am plantat mi-a dat seama ca trebuia sa pun doar 4 randuri si sa ma folosesc toate gaurile de picurare(si imi rezulta si o densitate multumitoare).Pentru la anul o sa imi modific configuratia randurilor.Ca multi de pe aici invat si din greselile proprii nu numai din ale altora!
Pentru afara ma gandesc sa merg pe sistemul clasic de 90-60--90 sau chiar o sa maresc la 95-60-95 ,cu o distanta intre picuratori de 40 cm.

#2685
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
stefane
joaca fratioare o varianta simpla la 6/49.
100/% iti ies 4 numere minim!
Mergi pe picuratori din 10 in 10 cm.!

#2686
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,620
  • Înscris: 27.01.2012
Coane Iorgule, eu am furtune de picurare cu picuratori la 30cm...si mi se par suficiente...

#2687
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postsubway_guru, on 26 aprilie 2013 - 22:48, said:

Coane Iorgule, eu am furtune de picurare cu picuratori la 30cm...si mi se par suficiente...
De gustibus no disputandum!

#2688
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
A pus cineva zilele astea tomate in camp ?

#2689
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Post1orgu, on 26 aprilie 2013 - 22:37, said:


Mergi pe picuratori din 10 in 10 cm.!
din 10 in 10 stiu numai banda ,tubul are 20/30/50cm asa am gasit si eu !
Sunt controverse tub versus banda,eu am mers pe tub !
Am avut banda si-mi pocnea des,presiunea mare !

#2690
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Fratilooooor! Ma ingrozesc vazand la ce densitate lucrat si pe ce stil de plantare pe gaura tubului.
Sunt si eu chinez, dar voi ma intreceti bine.
Parte ca ideal ar fi sa pui planta la gaura, dar sa stiti ca plantei ii merge bine oriunde o vei pune langa tubul/banda de picurare de 20-30. Eu am apucat sa iau banda de 30 si plantez de 4 ani la 40cm. La 10-15cm sub pamant se produce jonctiunea apei provenita din doua gauri alatuate. Apoi, planta este suficient de isteata sa mearga cu radacinile acolo unde simte ca ii vine apa.

In primul an am facut randurile la 60cm intre ele. Rasadurile erau de max 30cm si era mai mare dragul sa ma plimb printre randuri, in tip, cand plantele au depasit 1m nu mai aveam aceeasi placere. Ma loveam de fiecare planta. Daca te gandesti ca frunzele plantelor intra 20-30cm pe rand, atunci poti intelege de ce tu nu mai ai cum sa treci.
Acum sunt pe varianta de 100cm intre randuri si sper sa fie ok.

#2691
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Scuzati greselile de scriere, dar le-am comis din cauza telefonului Posted Image

Densitatea la mine in solar este de 3.04 plante la mp excluand zonele necultivate cum ar fi capetele randurilor. Daca faca calculul la suprafata totala a solarului ajung la o densitate de 2.7 plante/mp

Edited by meganedoi, 27 April 2013 - 01:27.


#2692
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Eu consider gresita incercarea de a planta in dreptul picuratorului deoarece, dupa cum stie toata lumea, plantele se hranesc prin absorbirea apei si a substantelor nutritive prin perisorii absorbanti aflati pe varfurile de crestere ale radacinii. Cand vor creste mai mari plantele vor avea varfurile de crestere chiar si la 50 de cm. La rosii, vinete, ardei, varza si altele asemanatoare distanta de 30 de cm intre picuratorii este multumitoare pentru ca oricum dupa cum veti observa petele de apa se vor unii si se va forma o banda uda cu o latime de vreo 30 de cm. La morcovi, ridichi si altele semanate des este praferata o distanta de 20 de cm intre picuratorii pentru ca apa va ajunge mai repede la jumatatea distantei dintre ei. Oricum se tine cont de debitul picuratorilor care in general este de 2 litri pe ora la presiunea in retea de o atmosfera. Avand in vedere ca o rosie consuma intre 0,5 si 2,5 litri pe zi in functie de marime si de conditiile atmosferice, calculam cat trebuie sa curga apa in functie de densitatea picuratorilor.

#2693
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Eu am folosit duzele picuratorului si ca reper in pastrarea distantei intre plante !
In rest f pertinenta precizarea ta, Maddox !

#2694
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011

View PostAlin1me, on 26 aprilie 2013 - 23:01, said:

A pus cineva zilele astea tomate in camp ?

Am pus un rand de tomate acum 2 zile si vad ca rezista(mai ales ca la mine a fost si destul de cald).
Mai astept sa se ridice si cele din rasadnita sa le plantez si pe alea zilele urmatoare.
Din cate stiu.Iorgu le-a pus afara de cateva zile!

#2695
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara.
Ieri am plantat afara o parcela cu 50 de fire de tomate.
Azi dimineata erau tepene, drepte dar pe timpul zilei cand era cam 19 grade afara s-au blegit putin.
Sa vedem in continuare cum merg.

#2696
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Si eu vreau sa pun tomate de 1 mai in camp. Ca doar este" ziua munci " .

#2697
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Salutare, azi a fost o zi minunata de munca : http://forum.softped...3#entry13097683

imbunatatiri , reprosuri ceva ?

#2698
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
O intrebare intrebatoare, daca pun randurile pe lungul serei si aerisirea pe laterale, o sa fie 14 randuri posibil sa nu se ventileze cum trebuie?  am zis ca me margini pun plante care cresc mai putin si rosiile si castravetii mai pe mijloc ca sa nu faca o bariera aerului.

#2699
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
1. se stie ca rosiile cu castravetii nu au ce cauta in acelasi solar. Castravetii au nevoie de altfel de tratamente in timpi diferiti.
2. randurile se orienteaza in directia N-S; de regula, asa se orienteaza si solarul, pe aceasta axa. Asa ca la majoritatea dintre noi randurile sunt in lungul solarului.

#2700
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Ieri am vazut la ”magazinul din colt” rasaduri la vanzare.Ceea ce m-a mirat nu era pretul(1 leu tomatele si 1,5 lei ardeiul),ci modul cum erau crescute.Erau in alveole de 300  si destul de ridicate si sanatoase(tomatele aveau cca 25 de cm,iar ardeiul cca 20 cm).Stau si ma intreb cu ce le-a crescut cu o radacina atat de mica(1/1/2 cm)?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate