Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#2755
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
E prea umbroasa. Temperatura o sa fie buna sub ea, insa o sa iti creasca distantele internodale (nu tie personal, ci ardeilor, adica se lungesc) si e posibil sa ai probleme (nu tu personal, ci tot ardeii) si la legarea fructelor.

Daca ai cum, o poti pune in benzi, astfel incat portiunile umbrite sa beneficieze cateva ore pe zi si de soare direct. Ai putea pune plasa exact deasupra randurilor (daca sunt duble) si pe alei nu pui nimic. Asta inseamna sa tai plasa in fasii, insa trebuie sa vezi (faci o proba cu un colt) cum reactioneaza plasa la taiere cu foarfeca, sa nu se destrame, caz in care trebuie sa dai cu ceva incins pe marginea taiata, ca sa "stopezi" plasa.

Edited by jumborom, 03 May 2013 - 10:21.


#2756
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 Alin1me, on 03 mai 2013 - 09:50, said:

Ieri am dat pentru mana pe tomate cu antracol .Este bun ?

Bun. Si pentru altenarioza, patarea bruna si inca ceva.

Edited by cxd, 03 May 2013 - 10:17.


#2757
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 Alin1me, on 03 mai 2013 - 09:50, said:

Ieri am dat pentru mana pe tomate cu antracol .Este bun ?

E bun antracolul pentru mana, insa ar fi bine sa ai un program de stropiri (vezi topicul dedicat) pe care il ajustezi in functie de nevoile tale si incidenta bolilor / daunatorilor pe care le observi sau le-ai vazut la tine si vecinii tai.

Edited by jumborom, 03 May 2013 - 10:22.


#2758
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Ieri si azi am pus si eu in gradina 250 rosii si vreo 20 vinete,dne cat am lucrat,sapat,intins sfoara,facut gropite la 50cm ,pus doua maini de mranita putrezita bine in fiecare ,plantat rasadelul,etc,etc si nu m-am putut abtine nici macar un minut sa ma gandesc la nea Iorgu,dne cat te-am pomenit sunt atat de invidios pe gradina lui dar il admir atat de mult chiar il suspectam ca are ajutoare si nu spune Posted Image
Pun si eu cateva poze desi sunt departe inca,vroiam sa mai tin rasadurile pentru solar dar nu mai rezista inca 2 saptamani,au luat-o razna cum se vede din poze,vecini mor de invidie

Attached Files



#2759
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

 regeleflorilor, on 03 mai 2013 - 20:36, said:

Ieri si azi am pus si eu in gradina 250 rosii si vreo 20 vinete,dne cat am lucrat,sapat,intins sfoara,facut gropite la 50cm ,pus doua maini de mranita putrezita bine in fiecare ,plantat rasadelul,etc,etc si nu m-am putut abtine nici macar un minut sa ma gandesc la nea Iorgu,dne cat te-am pomenit sunt atat de invidios pe gradina lui dar il admir atat de mult chiar il suspectam ca are ajutoare si nu spune Posted Image
Pun si eu cateva poze desi sunt departe inca,vroiam sa mai tin rasadurile pentru solar dar nu mai rezista inca 2 saptamani,au luat-o razna cum se vede din poze,vecini mor de invidie


si se fac vinetele afara pe la cj , am vazut in prima poza mai in spate ca eveai ceva in 3 galetusi sunt cumva ceva arbusti?

#2760
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 regeleflorilor, on 03 mai 2013 - 20:36, said:

si nu m-am putut abtine nici macar un minut sa ma gandesc la nea Iorgu,dne cat te-am pomenit sunt atat de invidios pe gradina lui dar il admir atat de mult chiar il suspectam ca are ajutoare si nu spune Posted Image

Fratioare, cu cat, invidia vecinilor este mai mare, cu atat mai mult orgoliul, satisfactia, personalitatea, multumirea de sine, exemplul personal, realizarile, sunt direct proportionale!
Mergi inainte, urmeaza-ti pasiunea, talentul, chemarea pentru plantute, pasiunea pasnica pe are o ai, calea aleasa de tine(nu te-a obligat nimeni), si vei avea rezultate certe si multumitoare pe masura efortului depus. Prejudecatile nu au ce cauta in aceasta activitate. Nu te mai vaita de efortul depus.! Cu cat muncesti mai mult, mai corespunzator tehnologiei respective, mai cu suflet, singurul si merituosul castigator, vei fi tu!Posted Image
Ajutoare am avut numai la scoaterea radacinilor din livada de caisi. Deja sincer, ma cam simt obosit, depasit de volumul actual de munca. Nu cedez! Nu stiu cat timp! Voi mergeti inainte si imi ve-ti da si mie un imbold mobilizator!
Iorgu nu cedeaza!!!

#2761
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pentru prima data in viata mea voi pune mazare. Are cineva ceva sfaturi pentru insamantat afara? Se pune in cuiburi? Pe brazda in sir indian? La ce distante? Cate boabe la un loc?
Multam
M

#2762
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010

 Blanco25, on 03 mai 2013 - 21:13, said:



si se fac vinetele afara pe la cj , am vazut in prima poza mai in spate ca eveai ceva in 3 galetusi sunt cumva ceva arbusti?

Se fac daca ai grija iar in solar am avut candva soiul galina ,imensee,cele din gradina sunt turquis orange si kamo nste experiente sper placute,in galeti este vie nobila altoita anul acesta o voi tine in galeti,ev in solar si la anu voi muta intreg continutul in pamant,am si zmeura in galeti,am lucrat in scotia iar acolo toate solariile de zmeura erau in saci cu turba noi le-am plantat in luna iunie si au inceput rodirea in august nu-mi venea sa cred cum au crescut si cica urmatorul an vor fi si mai roditoare

#2763
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
megane
Personal am pus pe rand, la 10 cm, cate o bobita. Acum un an. Am avut ce culege. Acum sunt cam prea intarziat.  Am plicul nedesfacut. Trebuia sa-l seman de vreo doua saptamani. Cunosti situatia din teren. dar peste vreo 10 zile tot incercc. Sper ca nu este tardiv. Obligatoriu. voi sustine cultura pe palisare. Creste productia, iar in caz de ploi excedentare, nu se mai ,,cloceste''. Anul trecut, am patit-o!

Edited by 1orgu, 03 May 2013 - 22:11.


#2764
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@regeleflorilor, foarte faine rasaduri, ai avut ceva de munca!

#2765
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

 1orgu, on 03 mai 2013 - 22:08, said:

megane
Personal am pus pe rand, la 10 cm, cate o bobita. Acum un an. Am avut ce culege. Acum sunt cam prea intarziat.  Am plicul nedesfacut. Trebuia sa-l seman de vreo doua saptamani. Cunosti situatia din teren. dar peste vreo 10 zile tot incercc. Sper ca nu este tardiv. Obligatoriu. voi sustine cultura pe palisare. Creste productia, iar in caz de ploi excedentare, nu se mai ,,cloceste''. Anul trecut, am patit-o!
Mazarea? Poate acum fo' doua luni!...anul asta...le-ai ratat!
Mai ai o sansa mica spre toamna, la cultura a2a...

 regeleflorilor, on 03 mai 2013 - 22:05, said:



Se fac daca ai grija iar in solar am avut candva soiul galina ,imensee,cele din gradina sunt turquis orange si kamo nste experiente sper placute,in galeti este vie nobila altoita anul acesta o voi tine in galeti,ev in solar si la anu voi muta intreg continutul in pamant,am si zmeura in galeti,am lucrat in scotia iar acolo toate solariile de zmeura erau in saci cu turba noi le-am plantat in luna iunie si au inceput rodirea in august nu-mi venea sa cred cum au crescut si cica urmatorul an vor fi si mai roditoare
Turcesti oranj?...poti sa le smulgi...e pierdere de vreme pt niste buruieni necomestibile!

Edited by subway_guru, 03 May 2013 - 22:53.


#2766
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@subway_guru
Asa scrie pe plicurile cumparate de la Lidl ca se seamana in lana V sau VI.
Am fost cuminte si am asteptat sa vina luna Mai.
Ce sa fac acuma?
Si daca vreau totusi la insamantez ce sfaturi imi dai in legatura cu spatierea, adancimea, udarea etc?

#2767
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mergi, merg, inainte, pe ce scrie pe plic! Pentru salata de boeuf, de revelion, gura ne va cauta. Binenteles daca vrea calitate romanesca 100/%!!!

#2768
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

 1orgu, on 03 mai 2013 - 23:16, said:

Mergi, merg, inainte, pe ce scrie pe plic! Pentru salata de boeuf, de revelion, gura ne va cauta. Binenteles daca vrea calitate romanesca 100/%!!!
Chestia cu indicatiile de pe plic e 'porcarie totala'...producatorul a scris ceea ce e valabil pt tara de origine, iar 'distribuitorul' a copiat in prostie...de parca ar fi aceleasi conditii climatice in Scotia si in Baragan!
Urmeaza deci ce scrie pe plic...si o iei sigur 'in buba'!!!
Daca vrei calitate romaneasca...urmeaza calendarul ortodox!

Edited by subway_guru, 03 May 2013 - 23:32.


#2769
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ce imi place cum te bucuri ca am ratat startul la mazare :)

#2770
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010

 claudia313, on 03 mai 2013 - 22:12, said:

@regeleflorilor, foarte faine rasaduri, ai avut ceva de munca!

Multumesc nu a fost asa mare lucru deja sunt la transa 3 cea din poza e din transa 1 de repicari ,anul acesta a fost totul ok mai putin oribila de martie cand nu a fost soare aproape deloc
subway_guru@ nici nu sti ce suparat sunt,si eram asa de incantat de descrierea lor si de cum arata cand am facut rost de cateva seminte,oricum tot le las ca sunt doar 6 tufe
Are cineva coriandru? am rasaduri si am observat ca ii place doar la umbra si ma gandeam unde sa le pun in gradina,sau poate le tin in ghiveci?

#2771
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
@meganedoi
Mazarea se seamana conform traditiei in mustul zapezii pe carari facute din toamna. Adica in toamna faci cararile de 10-15 cm adancime ridicand pamantul intr-o parte, iar in februarie, martie cand se topeste zapada, daca este, si se zvanta pamantul de pe coama, semeni mazarea in sant si tragi pamantul zvantat peste ea, cu cat mai devreme ca atat tragi mai mult pamant peste ea. Daca ai loc suficient cel mai convenabil este sa faci randurile la 60-70 cm, daca nu ai loc poti sa cobori distanta pana la 25 de cm, iar pe rand boabele pot sa fie unul langa altul. Mazarea este sensibila la caldura si nu va lega bine la temperaturile mari din vara ( de parca acum ar mai fi primavara).
Daca ai posibilitatea sa o irigi si ai si timp si loc cred ca merita sa incerci.

#2772
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Mazarea mea are deja 10-15 cm inaltime si e semanata precum fasolea.distanta intre cuiburi e de 15-20 cm ,iar intre randuri de 20-25 cm.La fel am avut si anul trecut si a fost OK.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

0 members, 9 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate