Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Maxime si Cugetari .

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1316 replies to this topic

#469
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Hai să m-apuc să scriu contradicția, că... cu copiii ăștia, nu mai terminăm până mâine...:ermm:...
Realitatea este că, deși se consideră creștini, ei nu trăiesc prin credință ci tot într-o formă secularizată, ca și mine de altfel...

#470
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 17 februarie 2023 - 09:28, said:

Realitatea este că, deși se consideră creștini, ei nu trăiesc prin credință ci tot într-o formă secularizată, ca și mine de altfel...
O, da!
Și Grateful și Paco.

#471
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 17 februarie 2023 - 09:41, said:

O, da!
Și Grateful și Paco.

și Jake!Posted Image

#472
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Este evident că ăștia habar nu are ce scrie pe aici! Dacă și-a programat, Jake, 4 copii și atât! gata, că acum este aproape de pensie, atunci niciunul dintre credincioși, nu merge ”prin credință”, fiindcă ei opresc, cu bună știință, nașterea de copii... la fel ca neo-marxiștii bruxellezi progresiști...tot ce diferă este ”pragul”, fixat ...:ermm:.. în cazul lui Jake, cu una sau două unități mai sus decât cel popular printre secularizați... mda... se poate opri discuția.
Nu au credință. Clar. Căci dacă ar avea, s-ar ruga așa: Doamne Isuse, eu și soția mea vom avea relații sexuale binecuvântate, în mod normal, fără să ne preocupăm când și dacă soția va rămâne gravidă... asta este problema ta, Doamne, căci Ție ți-am încredințat trupurile noastre și întreaga noastră viață de familie... vom avea deci, câți copii decizi Tu, căci Tu știi cel mai bine...Amin.

#473
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 17 februarie 2023 - 10:08, said:

Este evident că ăștia habar nu are au ce scrie pe aici!

🙂

Vezi darkule, astea-s consecințele acțiunilor tale din trecut...

Edited by heartu, 17 February 2023 - 11:49.


#474
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Special scriu așa, fiindcă îmi place să mă prostesc! La fel procedează și Jake. Așa ne place nouă! Știu și eu să fac acordul predicatului cu subiectul și pluralul substantivelor...
Gândește-te că nu puteam greși atât de elementar...:ermm:...

#475
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Totuși, trebuia să pui ghilimelele de rigoare... 🤔

Edited by heartu, 17 February 2023 - 11:54.


#476
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 11:54, said:

Totuși, trebuia să pui ghilimelele de rigoare... ��

Corect, dar în felul acesta aș știrbi din savoare...Posted Image

#477
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Sper ca data viitoare când nu sunt atent și greșesc, să nu-mi stirbești din savoare... 🙂

#478
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Eu întotdeauna analizez eroarea și dacă consider că este din neatenție sau grabă, nu fac caz! Peste multe astfel de ”greșeli” de-ale tale, am trecut, fără a le mai semnala!Posted Image

#479
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Da, dar ai semnalat și atunci când nu a fost cazul... chiar mă grăbisem și greșisem...

#480
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 17 februarie 2023 - 10:08, said:

Doamne Isuse, eu și soția mea vom avea relații sexuale binecuvântate, în mod normal, fără să ne preocupăm când și dacă soția va rămâne gravidă... asta este problema ta, Doamne, căci Ție ți-am încredințat trupurile noastre și întreaga noastră viață de familie... vom avea deci, câți copii decizi Tu, căci Tu știi cel mai bine...Amin.
Rugăciunile sunt ascultate doar dacă au la bază promisiunile lui Dumnezeu.
Dacă ar fi fost scris în Biblie ce bălmăjești tu p'acolo, da. Dar NU este scris!

#481
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Păi asta a fost o pedeapsă pentru Noie! Eu nu înțeleg cu de a rezistat. Altul ar fi înnebunit în primele 40 de zile. De ce mă refer la perioada de 40 de zile? Fiindcă a tot plouat. Noie nu putea deșchide ferestruica de 45 cm, aflată în tavanul arcăi, din simplul și evidentul motiv că intra apa de ploaie și nici ușa de la arcă, pe care o închisese ermetic Dumnezeu, ca să nu intre apa...:ermm:...
deci, vă dați seama, ce hărmălaie era acolo? cât zgomot? leul răgea, câinele lătra, maimuța chirăia...cioara croncănea, ciocănitoarea bătea cu ciocul în lemnul arcăi...pisica mieuna, și ... ai este partea și mai horror taică, căcățui și pișeți, peste tot! Dimineața cum se scula, Noie nu putea face nimic, cel puțin primele 40 de zile. Unde să arunce căcatul? Pișatul nu-l putea colecta! Și, nu putea spăla arca, deloc! Arca avea 150m / 25m / 15m. O muncă titanică să o curețe de căcați.Posted Image Problema e... că scotea el cumva căcatul, dar... superficial, fiindcă de spălat, nu putea spăla arca, căci unde se scurgea apa?Posted Image  Și de unde furtun? Vă dați seama de la litri întregi de urină în fiecare oră, ce duhoare pestilențială era acolo? Iar noaptea, animalele se pișau întruna, se căcau, vacile mai ales, să bășeau...cum o fi dormit Noie? cu pisica pe față și păsările căcându-se pe fața lui? Posted Image Nu cred că putea dormi!Posted Image
Pedeapsă! Asta a fost. Pedeapsă. Primele 40 de zile, horror, că după aceea, până la terminarea anului + 10 zile, mai deschidea și el fereastra de sus, ca să scoată din rahat și să mai respire puțin aer curat, dar...!!! atenție, doar puțin, căci risca să iasă afară din păsări!!!Posted Image Îl penaliza Iehova, dacă pierdea din păsări!Posted Image

#482
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Animalele au hibernat în arcă, nu au avut nevoie de apă, mâncare sau să-și facă necesitățile fiziologice...

#483
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 21 februarie 2023 - 17:22, said:

Nu cred că putea dormi!
Darkule ai avut o exprimare mai plastică și plină de licențe poetice în această postare dar da, ai dreptate în felul tău: lui Noe nu i-a fost ușor.
Nu a fost ca și cum s-ar fi cazat la Marina Bay Sands.

Cineva spunea că și astăzi în biserică e cam la fel: dacă nu ar fi urgia de afară nimeni n-ar rezista în arcă. :)

#484
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
16. Sa faci corabiei o fereastra, sus, lata de un cot; usa s-o pui in latura corabiei; si sa faci un rand de camari jos, altul la mijloc si altul sus.

Aici și în Fidela, este fereastră de un cot, sus. Căci în NTR, BVA, nu este nici măcar fereastră sus în acoperiș...:ermm:...

BVA:
Geneza 6:16 Să-i faci un acoperiș care să fie cu un cot mai mare decât dimensiunea ei; și să pui ușa pe una dintre părțile laterale ale acesteia. Corabia să aibă trei nivele: unul în partea de jos, al doilea la mijloc, iar al treilea sus.

Deci la NTR, BVA, este doar o ușă pe o latură... dar această ușă evident că nu putea fi deschisă decât dacă arca era pe uscat, fiindcă intra apa! Din acest motiv, această ușă a fost închisă de Iehova însuși!

BVA:
Geneza 7:16 Au mai intrat în ea și animalele (mari) din orice specie. Ele erau perechi formate dintr-un mascul și o femelă, exact cum i-a poruncit Dumnezeu (lui Noe). Apoi Iahve a închis corabia acționând din exteriorul ei.

#485
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 22 februarie 2023 - 14:40, said:

Ești rătăcit complet, nu mai e nicio șansă pentru tine, ai fost cucerit 100% de forțele întunericului... poate și nick-ul tău e predestinat... Posted Image

Chiar și așa... colegul Jake (îl știi, da? chiar și cum arată, cât de bine, la vârsta pe care o are, fiind foarte prezentabil!)... a zis că el a înțeles Biblia de la mine, și că a învățat într-un an și jumătate, de când am deschis eu, topicul ”Discrepanțe” și contribuția pe ”Contradicții” [aici, doar Vechiul Testament], mai mult decât a învățat la ITP, unde a dat banii degeaba, că ... mare lucru nu a învățat!Posted Image
Aici învățați voi carte, bah, cu mine!Posted Image
Recunosc, nici eu nu aș fi devenit profesorul vostru, dacă... iubirea vieții mele, dulcea Francesca, nu m-ar fi învățat Biblia, pas cu pas, zi de zi, oră de oră...cu atâta răbdare și ...abnegație (devotament)...așa cum îi stă bine unei viitoare soții, ... față de soțul ei (”domnul” ei...Posted Image )

#486
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007
Darkule, vezi nu divorțezi și de Franny cum ai divorțat și de Muierușcă în 2005! :no:

[ https://i.ibb.co/NFrJ8Wq/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
upload image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate