Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#937
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Nu au furnir aplicat, sunt cat de poate de masive. aveau una taiata expusa in leroy merlin.
Despre cheltuielile care se adauga, sunt valabile si pentru usile de mdf. tot trebuie pervaze, captuseala, montaj, transport. iar preturile se invart la 500 lei la ce aveau pe acolo. Mai am vazut unele furniruite marca benati, 630 lei. Aceleasi conditii ca si la restul: fara pervaze, captuseli, transport, montaj. De Benati stiti ceva?

Problema ai punctat-o la sfarsit: minusuri de calitate,executie imprecisa,imbinari proaste,strambaturi care se vad cu ochiul liber...
si nu prea pot sa-mi dau seama, ca nu ma pricep. si una e sa vezi usa pusa teanc peste alte zece, si alta e sa fie montata in perete.

#938
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 14.02.2010

 lokki, on 01 octombrie 2013 - 22:22, said:

Nu au furnir aplicat, sunt cat de poate de masive. aveau una taiata expusa in leroy merlin.
Despre cheltuielile care se adauga, sunt valabile si pentru usile de mdf. tot trebuie pervaze, captuseala, montaj, transport. iar preturile se invart la 500 lei la ce aveau pe acolo. Mai am vazut unele furniruite marca benati, 630 lei. Aceleasi conditii ca si la restul: fara pervaze, captuseli, transport, montaj. De Benati stiti ceva?

Problema ai punctat-o la sfarsit: minusuri de calitate,executie imprecisa,imbinari proaste,strambaturi care se vad cu ochiul liber...
si nu prea pot sa-mi dau seama, ca nu ma pricep. si una e sa vezi usa pusa teanc peste alte zece, si alta e sa fie montata in perete.

Eu am acasa usi Benati furniruite, culoare stejar albit. Sunt montate cam de 5 ani si nu am nicio problema cu ele. Nu s-au deformat, desi la noi in zona e cam prea umeda atmosfera.
Sincer sa fiu, le recomand oricui.

#939
valente2013

valente2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.09.2013
vezi Door Land Romania, din Slatina, este producator de usi.
Are si in Bucuresti distribuitor SMART FENSTER

#940
sarmalutzaParty

sarmalutzaParty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
salutare!! ..caut si eu pe cineva sa imi monteze 5 usi de interior la un pret bun...cele vechi sunt date jos..iar tuburi cu spuma am eu ..usile sunt din MDF..locatie Bucuresti sector 3

#941
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
Am achizitionat 5 usi de interior Porta-Doors prin Far-Est.

Nu pot deocomandata sa ma pronunt asupra calitatii usilor insa montajul lasa mult de dorit.

Usa de la bucatarie este culisanta si acum, dupa 1 luna am observat ca o bucata din toc s-a desprins de perete. La usa de la baie, la masuratori nu au fost in stare sa ne spuna ca va fi foarte aproape de WC si acum daca este lasat capacul de la WC loveste in el si nu se poate inchide/deschide

De asemenea, am observat ca tocul nu este montat pe parchet si intre usa si parchet este distanta de 1,5 cm. (ca in pozele atasata) Mie mi se pare inestetic.
Pentru cunoscatori....este normal sa fie asa?

Attached Files



#942
valente2013

valente2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.09.2013
Nu este ok. Daca este vorba de interior, se poate spune ca montajul reprezinta cam 60 % din calitatea finala a lucrarii (asta e spusa de un producator de usi de interior).
Eu am facut cu Doorland. Si cand am discutat de montaj ... am ajuns la o firma specializata in tamplarie PVC si aluminiu care aveau o echipa ce sunt meserias in usi de interior.
Ei au luat masuratorile in casa si au spus exact ce si cum sa fac comanda.
La mine, usa se inchide ... pot sa spun ermetic. (nu vb. de glisanta). Tocul practic intra in parchetul decupat conform cu forma lui.

#943
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
Eu am montat cu echipa lor.... Far-Est este montator autorizat Porta-Doors. Din acest motiv am si ales sa pun cu echipa lor, pentru a fi autorizat si a face o treaba buna....dar din pacate lasa mult de dorit. De altfel, voi face o sesizare chiar si la Porta-Doors.

Edited by aly123, 26 October 2013 - 15:25.


#944
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Si la mine apare aceeasi problema. Am luat usi marca BestDoors, anul asta si le-am montat cu o firma de termopane.
Tocul nu pica exact pe pardoseala iar luftul de sub usa e putin inclinat...
Luftul se datoreaza pardoselio care nu e dreapta. Daca ar fi fost din cauza usii, aceasta nu s-ar fi inchis corect sau deschisa, nu ar fi stat pe loc. Usa e pusa la cumpana.
Diferenta dintre toc si pardoseala nu e asa mare ca in pozele tale si am zis a o sa pot sa le completez cu un silicon/chit la culoare.

#945
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005

 aly123, on 25 octombrie 2013 - 19:46, said:

De asemenea, am observat ca tocul nu este montat pe parchet si intre usa si parchet este distanta de 1,5 cm. (ca in pozele atasata) Mie mi se pare inestetic.
Pentru cunoscatori....este normal sa fie asa?

s-a gresit din start montand usile cocotate peste pragul de trecere, acela trebuia montat la final intre tocuri nu sub ele.
astfel se vedea mult mai frumos si putea fi inlocuit usor la nevoie.
luftul intre foaia de usa si prag ramanea undeva la 4-5mm si inclinatia pardoselii era mai putin vizibila..

#946
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Are cineva usi de la Alpa Prest??
Dezvoltatorul de la care vom achizitiona apartamentul are contract cu ei pentru usi!
Am vazut site-ul lor,sunt multe modele;par frumoase..
Am mai citit cate ceva pe forumuri,par f seriosi si ok,nu stiu ce sa facem...sa le luam de la ei,sau sa cautam noi in alta parte???Imi placeau cele de la BellaCasa,dar stau prost pe parte de montaj...

#947
ionut_bercea

ionut_bercea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.06.2007

 Musette76, on 29 octombrie 2013 - 13:17, said:

Are cineva usi de la Alpa Prest??
Dezvoltatorul de la care vom achizitiona apartamentul are contract cu ei pentru usi!
Am vazut site-ul lor,sunt multe modele;par frumoase..
Am mai citit cate ceva pe forumuri,par f seriosi si ok,nu stiu ce sa facem...sa le luam de la ei,sau sa cautam noi in alta parte???Imi placeau cele de la BellaCasa,dar stau prost pe parte de montaj...

eu am luat de la bellacasa si sunt foarte multumit de montaj.

#948
nicola700

nicola700

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2013
Buna, sunt nou pe forum si vreau sa va spun despre o problema pe care o am cu o firma care imnporta usi de interior din Germania. Am comandat 10(zece) usi in data de 31.07.2013, si mi le-au adus in 16.10.2013, deci dupa 10 saptamani (nu 6 cat era in oferta). Unele au fost mai mici decat masurile luate (precizez ca usile sunt ,,la comanda") dar cei de la firma nu au spus ca sunt la comanda doar pe inaltime, nu si pe latime. O usa a fost mai scurta cu 10 centimetri, iar dupa ce au montat 9 usi au zis ca o aduc si pe cea de a zecea. Am asteptat inca 5 saptamani si m-au purtat cu vorba, ca vine intr-o saptamana, ca vine in doua zile, s.a.m.d. Cand au zis ca usa a venit m-au pus sa platesc mai mult decat am negociat. Patronul MOLDOVAN FLORIN  este foarte arogant si nepoliticos cu clientii. A, era sa uit, firma se numeste S.C DEKO DOORS SRL si este din Medias. Sa nu cumparati de la ei, SUNT NISTE MINCINOSI ORDINARI.  

#949
KKU

KKU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.12.2013
Eu mi-am cumparat acasa usi de interior de la Prum, un producator german.
La interior nu au fagure de carton, ci o structura din PAL perforat.
Sunt foarte bune si foarte rezistente. Au o folie CPL pe care o poti zgaria cu cheia fara urmari.
Le-am cumparat din Ploiesti de la un magazin cu usi si parchet.

#950
ladydobro

ladydobro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 31.10.2013
Le.ai facut pe comanda? In cat timp au venit? Au fost ok dimensiunile luate cu ce ti.au livrat?
Ne.am vazut si noi azi cu un reprezentant Prum si par destul de solide si rezistente.Oscilam intre ei si Benati...

#951
FAQ46

FAQ46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2005
Am ajuns si eu la pasul usi de interior pentru apartament. Nu prea ma pricep insa din ce am citit pe acest forum exclud din start usile din lemn masiv din cauza pretului, faptului ca sunt ceva mai pretentioase si nu in ultimul rand ca dureaza pana ti le livreaza iar eu ma grabesc. Cele celulare cu mdf sau hdf vopsit sau folie nu imi plac asa ca mai raman cele cu furnir natural. Exista usi cu furnir care au rama si tocul din lemn nu carton, panel, mdf sau alte materiale de genul asta? Adica m-ar interesa o varianta intermediara intre cele de carton/rumegus si cele de lemn:d exista asa ceva? Eventual puteti recomanda un magazin?

#952
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Eu am luat de la Benati

#953
irinuca

irinuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2006
Subscriu ce a spus nicola700. Am luat si noi usi de la ei. Totul a fost ok pana cand mi-au adus usile... - undeva pe la mijlocul lui mai, la termenul stabilit impreuna
Au fost 7 la numar, 6 au fost ok ca dimensiuni, insa cea de-a 7a intamplator cea de la dormitorul matrimonial prapad.

Le-au montat 3 baietasi de 16-17 ani si care nu au avut nici o grija fata de materialul clientului - spuma pe parchet, spuma pe perete, o mizerie de nedescris in urma lor.
Cand l-am sunat pe dl Moldovan sa ii spun ca baietii de la montaj au murdarit parchetul mi-a zis ca imi aduc un spray data viitoare cu care se curata. Prostii... nu s-a curatat. Am frecat la parchet, cu prosop pe o bucatica de lemn de nu mai stiu de mine. A ramas lucios, si este lucios si acuma.

Povestea "frumoasa" abia acum incepe.   A 7a usa au adus initial o usa mai mare decat golul meu.
A doua oara au adus usa pe dimensiunea golului, insa tocul era ingust, pt 20cm de zid, nu 30 cat aveam eu. Au lasat foaia de usa si au plecat. Au venit aceeasi baietasi, care mi-au remontat o usa ca nu se inchidea si mi-au schimbat manerlee la toate, pt ca nu se inchideau.

A treia oara Imi trimit tocul prin curier intr-o zi.

A patra oara  Vine dl Moldovan in persoana la noi acasa sa monteze usa ca ii facusem scandal cu parchetul murdar de spuma... Se apuca sa decupeze tocul, ca aveam o mica diferenta de nivel si trebuia calculat...Taie prost, strica tocul intr-o parte... Imi lasa  restul de toc - partea de sus si partea dreapta si pleaca.

A cincea oara Peste vreo saptamana cand ma intorc de la servici gasesc pe masa de pe terasa, foaia de toc de pe partea stanga.  Il sun pe dl Moldovan sa il intreb cand vine la montaj, imi spune ca au o mare lucrare la mare.. si au de montat mult acolo la un hotel, dar ca revine la noi.

Dupa lungi asteptari, si telefoane saptamanal... am renuntat sa il mai sun. Si prin octombrie am luat pe altcineva sa imi monteze usa.

Asa ca fugiti de deko doors. Din ce spunea dl Fratila - de la comercial ei sunt importatorii directi de usi PRUM. Pacat! Usile arata bine.

Mai am de luat inca 2 usi, care din motive financiare nu le-am luat atunci si caut un alt furnizor.

 nicola700, on 22 noiembrie 2013 - 19:16, said:

Buna, sunt nou pe forum si vreau sa va spun despre o problema pe care o am cu o firma care imnporta usi de interior din Germania. Am comandat 10(zece) usi in data de 31.07.2013, si mi le-au adus in 16.10.2013, deci dupa 10 saptamani (nu 6 cat era in oferta). Unele au fost mai mici decat masurile luate (precizez ca usile sunt ,,la comanda") dar cei de la firma nu au spus ca sunt la comanda doar pe inaltime, nu si pe latime. O usa a fost mai scurta cu 10 centimetri, iar dupa ce au montat 9 usi au zis ca o aduc si pe cea de a zecea. Am asteptat inca 5 saptamani si m-au purtat cu vorba, ca vine intr-o saptamana, ca vine in doua zile, s.a.m.d. Cand au zis ca usa a venit m-au pus sa platesc mai mult decat am negociat. Patronul MOLDOVAN FLORIN  este foarte arogant si nepoliticos cu clientii. A, era sa uit, firma se numeste S.C DEKO DOORS SRL si este din Medias. Sa nu cumparati de la ei, SUNT NISTE MINCINOSI ORDINARI.  

A luat cineva usi de la depozitul de usi ? Sau usi 365 cum isi mai spun ei ?
Mai am de luat 2 usi in casa - dressing si baia matrimoniala si ma uitam la usile lor.
Nu am ajuns inca in showroom sa le vad si in realitate.

Edited by irinuca, 28 January 2014 - 16:23.


#954
profirenovator

profirenovator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2013
Salut,daca va dadeati usile la renovat la noi,ieseati si mai ieftin,si mai ,,calitativ,,indiscutabil superior fata de poloneze sau turcesti,noi renovam ceea ce aveti acasa,si se potriveste si cu ce vreti voi,pacat,dar asa este omul,se scarpina cu cealalta mana....imi pare rau de voi...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate