Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Pisica Bombay

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Salut!
De cateva luni, in timp ce faceam gratar, a venit o pisica neagra la noi. Dupa cateva cautari pe internet, am realizat ca e de rasa Bombay. Ca sa o vedeti intrati aici.

As avea doua intrebari.

1. Cam ce varsta are? eu cred ca are aproape un anisor.
2. Ce mancare de pe site-ul royalcanin.ro i s-ar potrivi? Acum nu e sterilizata, are cam 3KG, dar o voi duce la sterilizat. As vrea sa stiu ce sa-i iau si acum, dar si dupa ce e sterilizata. As vrea in paralel mancare umeda si uscata. Cam cat ar costa?

Multumesc anticipat :) .

PS: Daca Negruței nu-i place mancarea dau vina pe tine :lol: , asa ca ai grija ce spui ;) .

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Să-ți trăiască maidaneza!

Am glumit! E foarte simpatică! Orice rasă ar fi, e a ta și merită toată atenția. Despre pisici nu știu ce să îți spun cu hrana, că nu posed.

Eu am 6 câini, 3 maidanezi, un yorkshire terrier(din ăla mic, ca al lui Smiley, Moga, Iulia Vântur,etc), un ciobănesc mioritic și unul carpatin.

Baftă!

#3
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Eu sunt sigur ca e Bombay (poti sa cauti pe google Bombay cat, arata la fel ca a mea).
Multumesc pentru lucrurile bune spuse :) .
PS: Ciobanestii sunt foarte mari, nu? :)

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
:D

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 01:42, said:

Eu sunt sigur ca e Bombay (poti sa cauti pe google Bombay cat, arata la fel ca a mea).
Multumesc pentru lucrurile bune spuse :) .
PS: Ciobanestii sunt foarte mari, nu? :)

Da, ăla mioritic are cam 80 de kg, iar carpatinul vreo 60. Mioriticul pe nume Max, e cel de la avatar și e favoritul.
Am un vecin foarte apropiat cu un motan birmanez foarte frumos. Ne mai vizitează câteodată pisoiul și pe noi.
Nu prea se înțelege cu Tzutzi, femela de Yorkshire, dar cad ei la pace până la urmă! :D
Sunt foarte haioși când se mai întâlnesc Tzutzi cu Max. e diferență de vreo 75 de kg între ei!!

Edited by Digix, 29 December 2009 - 01:58.


#5
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Varsta cred ca ti-o poate spune medicul veterinar. Cu mancarea tot el o sa-ti faca niste recomandari in functie de nevoile pisicii. Eu la al meu ii dau cu tratament pentru ph control, ca are probleme si face nisip in urina. Cand o duci la veterinar neparat sa-i faca si vaccinurile si o deparazitare interna.

#6
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 00:55, said:

Salut!
De cateva luni, in timp ce faceam gratar, a venit o pisica neagra la noi. Dupa cateva cautari pe internet, am realizat ca e de rasa Bombay. Ca sa o vedeti intrati aici.

As avea doua intrebari.

1. Cam ce varsta are? eu cred ca are aproape un anisor.
2. Ce mancare de pe site-ul royalcanin.ro i s-ar potrivi? Acum nu e sterilizata, are cam 3KG, dar o voi duce la sterilizat. As vrea sa stiu ce sa-i iau si acum, dar si dupa ce e sterilizata. As vrea in paralel mancare umeda si uscata. Cam cat ar costa?

Multumesc anticipat :) .

PS: Daca Negruței nu-i place mancarea dau vina pe tine :lol: , asa ca ai grija ce spui ;) .
1.varsta nu o poti sti nici o data exact daca nu ai carnetu ei de sanatate
2.orice mancare pt pisici
si inainte de sterilizare si dupa se da aceeasi mancare
oricum nu vei sti nici o data daca este de rasa sau nu,si eu am doua pisici una care seamana leit cu albastra de rusia si una "siameza" eu nu am pedigree la ele deci nu sunt de rasa,asa poate fi si in cazul tau cu acea pisica

View Postcitronelle, on 29th December 2009, 02:38, said:

Varsta cred ca ti-o poate spune medicul veterinar. Cu mancarea tot el o sa-ti faca niste recomandari in functie de nevoile pisicii. Eu la al meu ii dau cu tratament pentru ph control, ca are probleme si face nisip in urina. Cand o duci la veterinar neparat sa-i faca si vaccinurile si o deparazitare interna.
doar cu aproximare

#7
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, ai Bombay clar, doar e neagra :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast: scrie si pe net, ce naiba!
ce daca nu exista felisa de Bombay in tara, ce daca sansele sunt minuscule ca cei care au cumparat pe cel putin 1000 de euro din afara sa o piarda si sa o lase asa fara sa rascoleasca orasul dupa ea... tu ai pisica de rasa rara, care a venit intr-o zi la voi la gratar.
Felicitari!

#8
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Look, daca nu credeti ca e Bombay, foarte bine. Seamana PERFECT cu o pisica Bombay "Bombay cat" pe google. Habarnam cum a ajuns la noi iin oras, dar se potriveste perfect cu o pisica Bombay! Comportamentul (eg. Pe internet spune ca se-ntelege bine cu cateii. Am si un catel, se joaca mereu cu el!) , aspectul, TOTUL se potriveste!

Da, stiu ca e rara, dar unii au noroc chior :) .

Edit: Ca sa nu credeti cine stie ce, in poze, Negruta e in garaj (e vila noastra, care nu e terminata ;) )

Edited by andreigherghe, 29 December 2009 - 15:24.


#9
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 15:16, said:

Look, daca nu credeti ca e Bombay, foarte bine. Seamana PERFECT cu o pisica Bombay "Bombay cat" pe google. Habarnam cum a ajuns la noi iin oras, dar se potriveste perfect cu o pisica Bombay! Comportamentul (eg. Pe internet spune ca se-ntelege bine cu cateii. Am si un catel, se joaca mereu cu el!) , aspectul, TOTUL se potriveste!

Da, stiu ca e rara, dar unii au noroc chior :) .

Edit: Ca sa nu credeti cine stie ce, in poze, Negruta e in garaj (e vila noastra, care nu e terminata ;) )

daca rasa nu exista in RO, cum crezi tu ca a ajuns la voi un exemplar matur? :rolleyes:
e f simplu sa crezi ca e Bombay pentru ca nu e nimic cu adevarat deosebit la aspectul fizic al acestei rase si poate fi usor confundata cu orice pisica neagra.
sunt insa cateva caracteristici, printre care musculatura si blanita unui Bombay, care o deosebesc de alte pisici. dar e o rasa relativ tanara, confirmata pe la sfarsitul anilor '70 si nu sunt f multi crescatori. e si o rasa destul de scumpa asa ca e imposibil ca cineva care a cumparat-o claaaar din afara pe multi bani sa o fi pierdut pur si simplu.
ca sa fii 100% sigur mergi la un vet si vezi daca are microchip. orice pisica de rasa pleaca din felisa cu microchip, identificabil oriunde in lume. daca intr-adevar e o pisica din rasa Bombay cum afirmi tu, cu siguranta are microchip si ii poti identifica crescatorul/tara de origine.
Reamintesc ca nu avem crescatorie Bombay in tara.

daca te incalzeste cu ceva si te face sa te porti mai frumos cu ea, doar pentru ca tu ai impresia ca e de rasa, so be it. dar e incorect fata de animalul tau sa nu il accepti asa cum e

#10
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Nu imi pasa daca e sau nu e. Cel mai probabil, un om din afara a adus-o si s-a inmultit. Si da, blanita si musculatura ei e diferita de alte pisici.  A da, cand am gasit-o era muuuuuuuuult mai mica de cat e acum. Aproape pui, deci nu a fost un exemplar matur.

#11
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 16:22, said:

Nu imi pasa daca e sau nu e. Cel mai probabil, un om din afara a adus-o si s-a inmultit. Si da, blanita si musculatura ei e diferita de alte pisici.  A da, cand am gasit-o era muuuuuuuuult mai mica de cat e acum. Aproape pui, deci nu a fost un exemplar matur.

in mod firesc, un exemplar dintr-o felisa pleaca la proprietar in 90% din cazuri deja sterilizat, deci e exclus sa se fi inmultit. animalul se da nesterilizat doar intr-o alta felisa, cu scopul unic de imbunatatire a rasei respective.
din pacate, e clar ca nu stii mare lucru despre rase in general si despre pisici in special.

sper doar s-o iubesti mult, ca e tare frumusica. personal am o slabiciune pentru pisicile negre complet, sunt matze frumoase si misterioase, fix cum ii sade bine unei feline

#12
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Eh, ma rog. Poate sa fie Bombay, poate sa nu. Eu o iubesc la fel de mult. O sa o duc la veterinar sa verific.

#13
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 15:16, said:

Look, daca nu credeti ca e Bombay, foarte bine. Seamana PERFECT cu o pisica Bombay "Bombay cat" pe google. Habarnam cum a ajuns la noi iin oras, dar se potriveste perfect cu o pisica Bombay! Comportamentul (eg. Pe internet spune ca se-ntelege bine cu cateii. Am si un catel, se joaca mereu cu el!) , aspectul, TOTUL se potriveste!

Da, stiu ca e rara, dar unii au noroc chior :) .

Edit: Ca sa nu credeti cine stie ce, in poze, Negruta e in garaj (e vila noastra, care nu e terminata ;) )
daca seamana perfect nu inseamna ca si este din rasa aceea
stiu ca nu ne vezi cu ochi buni ca zicem asta,asa am facut si eu cand am primit raspunsuri de la altii despre pisica mea"siameza"

#14
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 16:22, said:

Cel mai probabil, un om din afara a adus-o si s-a inmultit.
prin polenizare  :D

n-am priceput, bombay sau nu, venita pe jos din India sau parasutata din avion, de ce e topicul asta separat? tusea bombayu' daca era la "pisici"?  :rolleyes:

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 16:34, said:

Eh, ma rog. Poate sa fie Bombay, poate sa nu. Eu o iubesc la fel de mult. O sa o duc la veterinar sa verific.

Toată stima pentru modul de abordare al problemei! Ce importanță are rasa?
La mine, de exemplu, cel mai inteligent din toți 6 cățeii este Corleone, un mascul maidanez, care seamănă cu câinii din filmele cu Buster Keaton, de talie destul de mică.

#16
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007
aoleo, pai la mn la tara e plin de pisici B/Mombay.zici ca-i Bolywood

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postandreigherghe, on 29th December 2009, 16:34, said:

Eh, ma rog. Poate sa fie Bombay, poate sa nu. Eu o iubesc la fel de mult. O sa o duc la veterinar sa verific.


pai daca o iubeai mult o duceai din prima zi la vet!

(eu mi-am luat catel-metis duminica seara si luni dimineata la ora 8 eram la vet cu el!)

#18
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postanknic, on 30th December 2009, 20:56, said:

pai daca o iubeai mult o duceai din prima zi la vet!

(eu mi-am luat catel-metis duminica seara si luni dimineata la ora 8 eram la vet cu el!)
nu asta consta in ati arata iubirea fata de animal

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate