Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Cel mai bun sistem 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#1
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009
Buna seara ,

In cautarea mea pe internet de asta seara in legatura cu titlul topicului nu am gasit mare lucru. Am observat cum fiecare producator sustine mare si tare ca sistemul sau de 4x4 este cel mai bun fara insa sa aduca dovezi sa sustina afirmatia. Dupa cateva ore am ajuns la concluzia (de necunoscator) ca din toate sistemele de la toare firmele cele mai performante ar fi :

Sistemul de la Subaru (Symetrical AWD) ,
sistemul de la Audi (quattro) ,
sistemul de la Infiniti (intelligent all wheed drive) ,
sistemul de la BMW (x drive)
sistemul de la Jeep (nu stiu numele)

Din punctul meu de incepator in ale cunostiintelor despre 4x4 , din cate am vazut pe internet sistemul de la Infiniti pare a fi cel mai performat , putand sa distribuie pana la 100% pe puntea spate si 50% pe puntea fata in functie de necesitati. Sistemul de la Subaru pare a fi unul performat , DAR este bazat la baza sa pe niste masini care au tractiune FATA ca standard. Audi este unul din cele mai respectate sisteme si unul din cele mai cu traditie in lume , DAR la fel ca si Subaru are la baza masini cu tractiune FATA. De BMW nu stiu ce sa spun , istoria celor din Bavaria nu are baza 4x4 de mult timp dar din cate am observat nu se descurca prea rau. O surpriza placuta este pentru mine Jeep care din cate am observat are un sistem destul de ok (din ce am vazut din clipuri).

Din pacate am vazut si cateva teste deplorabile cu niste masini care se doresc cu pretentii. Si aici ma refer la sistemele de pe Toyota , Honda , VW (culmea , quattro NU este copiat de 4motion) , Mercedes , Nissan si altele care nu merita mentionate.

Dupa voi , care credeti ca este cel mai bun sistem de tractiune 4x4 modern? De ce? Cum puteti sa sustineti alegerea facuta? Aveti informatii aditionale?

O sa incep eu si dupa ce am navigat netul cateva ore bune si am citit cateva reviews as merge pe un Infiniti sau un Audi. Ce doresc sa mentionez este ca mai toate locurile unde am citit despre 4x4 am observat ca si puterea motorului joaca un rol imens in calitatile 4x4.


La dorinta unui admin se poate face si un chestionar. Eu nu am facut unul pentru simplul motiv ca nu am stiut care sunt TOATE sistemele 4x4.

#2
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 00:48, said:

Din pacate am vazut si cateva teste deplorabile cu niste masini care se doresc cu pretentii. Si aici ma refer la sistemele de pe Toyota , Honda , VW (culmea , quattro NU este copiat de 4motion) , Mercedes , Nissan si altele care nu merita mentionate.
Daca Toyota, Mercedes, Nissan, Mitsubishi, Land Rover nu merita mentionate atunci nici topicul asta nu merita atentie. Oricum este destul de vag formulat si nu cred ca exista un raspuns. In primul rand sistemele 4x4 propuse de tine se adreseaza mai mult masinilor de strada si actioneaza ptr a imbunatatii tinuta de drum. 4x4 inseamna si off-road. Iar acolo este cu totul altceva. Acolo Infiniti-ul tau o sa ramana in prima balta si o sa vina unul cu un Samurai sa-l traga afara.

#3
hugbear

hugbear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.12.2007

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 00:48, said:

Aveti informatii aditionale?
Cateva explicatii despre functionarea lor si niste exemple de utilizare gasesti pe 4x4abc

#4
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 anakin28, on 16th December 2009, 00:00, said:

Daca Toyota, Mercedes, Nissan, Mitsubishi, Land Rover nu merita mentionate atunci nici topicul asta nu merita atentie. Oricum este destul de vag formulat si nu cred ca exista un raspuns. In primul rand sistemele 4x4 propuse de tine se adreseaza mai mult masinilor de strada si actioneaza ptr a imbunatatii tinuta de drum. 4x4 inseamna si off-road. Iar acolo este cu totul altceva. Acolo Infiniti-ul tau o sa ramana in prima balta si o sa vina unul cu un Samurai sa-l traga afara.

pai ma refer la masinile de strada. ma gandesc de exemplu la un deal noroios sau inghetat.

nu vad ce e vag formulat. Doar doresc pareri despre cel mai bun sistem 4x4 in vederea fiecaruia. Eu am spus PAREREA mai sus si am mentionat ca sunt novice. Nu vad de ce atat de multa  respingere din partea ta.

Totusi , dupa cum ai observat probabil mai sus am mentionat ca sunt sisteme care nu le am adus in discutie pentru ca nu sunt maestru in 4x4 , dar pentru tine special imi cer scuze ca nu am mentionat sistemul de la Land Rover care este unul cu traditie si istorie mare. Totusi doresc sa sustin in continuare ca toyota , mitshu si mercedes NU au unele din cele mai performante sisteme de pe piata , DAR asta e doar parerea mea.

Inca odata mentionez ca nu ma refer la offroad PUR unde un Jeep Rubicon urca nush ce munte si un Samurai are rotile cat casa , ma refer la SISTEMUL in sine , nu la o masina anume si cum poate ai observat mai sus am spus si de ce sunt atras de sistemul Infiniti. Deci , te rog nu confunda un SISTEM cu un model de masina. De exemplu , quattro se gaseste si pe q7 dar si pe a3. si nu cred ca merge lumea cu a3 ul pe unde merge ala cu q7.

eu sunt interesat si am numit titlul corect. Cel mai bun SISTEM 4x4

#5
alexshelby427

alexshelby427

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 30.05.2006
Cred ca ai deschis un subiect extrem de vast si de interesant.
In speranta unei discutii bine documentate si nu a unui versus inutil cred ca cel mai bine ar fi sa impartim sistemele 4x4 in functie de scopul pentru care au fost produse. (nu putem compara sistemul Rock-Trac de pe un Wrangler Rubicon cu 4motion spre exemplu).
Un test destul de interesant gasesti aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q7dVFY5CxT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 01:09, said:

Totusi doresc sa sustin in continuare ca Toyota,  mitshu si Mercedes NU au unele din cele mai performante sisteme de pe piata , DAR asta e doar parerea mea.
Pai Mitsubishi nici nu sustine ca face cel mai bun sistem 4x4 din lume. Ei doar spun ca au castigat de 13 ori Paris-Dakar.

 MembruAnonimelby427, on 16th December 2009, 01:11, said:

Un test destul de interesant gasesti aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q7dVFY5CxT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Testul din film este o facatura extraordinara. Subaru de fapt s-a si dezis de respectivul clip. Nu are nevoie Subaru de astfel de lucruri. Titlurile din WRC si aprecierile utilizatorilor din intreaga lume atarna mult mai greu decat o test masluit pe Youtube.

Edited by anakin28, 16 December 2009 - 00:15.


#7
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 MembruAnonimelby427, on 16th December 2009, 00:11, said:

Cred ca ai deschis un subiect extrem de vast si de interesant.
In speranta unei discutii bine documentate si nu a unui versus inutil cred ca cel mai bine ar fi sa impartim sistemele 4x4 in functie de scopul pentru care au fost produse. (nu putem compara sistemul Rock-Trac de pe un Wrangler Rubicon cu 4motion spre exemplu).
Un test destul de interesant gasesti aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q7dVFY5CxT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cu siguranta , eu doresc cat mai multe informatii dezbatute despre sistemele in sine si despre felul lor de functionare si gradul de inteligenta al fiecarui sistem.

de exemplu , am ramas impresionat de [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vT1xAecpsrI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si eu care credeam ca Audi q7 e doar o balena de figuri pentru sosea.

dar si mai important de asta am aflat ca sistemul quattro de la audi foloseste motoare dispuse longitudinal astfel oferind o simetricitate intre partile stanga si dreapta care din cate am observat ajuta foarte mult pe gheata datorita incarcarii aproape egale intre parti.

Sistemul de la Infiniti l am preferat datorita faptului ca transmite puntii cu aderenta destula putere pentru a pune vehiculul in miscare in o panta inghetata sau namolita. In comparatie , sistemul de la Honda de exemplu este incapabil sa transmita putere semnificativa puntii spate (care sa spunem ca in momentul respectiv are aderenta). De ce? sincer nu am inteles nici eu prea bine dar cred ca are legatura cu faptul ca layoutul masinii de baza este FWD.


 anakin28, on 16th December 2009, 00:20, said:

Pai Mitsubishi nici nu sustine ca face cel mai bun sistem 4x4 din lume. Ei doar spun ca au castigat de 13 ori Paris-Dakar.


Testul din film este o facatura extraordinara. Subaru de fapt s-a si dezis de respectivul clip. Nu are nevoie Subaru de astfel de lucruri. Titlurile din WRC si aprecierile utilizatorilor din intreaga lume atarna mult mai greu decat o test masluit pe Youtube.

chiar nu cred ca ma intereseaza pe mine sau pe altii ce trofeu a castigat mitshu atata timp cat noi nu folosim masinile de raliu ale lor. Tot la fel pot sa aduc aminte de quattro si audi care practic au introdus pe piata sistemul 4x4. Dar aceste aspecte nu ma intereseaza.

Eu doresc sa vorbesc despre sistemele de pe piata de azi , ce pot fi cumparate , despre inteligenta lor si despre cat de bune sunt si cum reusesc sa si surclaseze adversarii. Sper sa dezbatem aici informatii reale si "FACTS" despre aceste sisteme , cu cat mai multe dovezi , clipuri , informatii pertinente si exemple clare si concise.

de exemplu eu pot sa aduc in discutie acest clip [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mt07DdmMiMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] in care se vede CLAR cum forta masinii este distribuita intre punti si masina are destula forta sa urce scarile respective. Ceea ce nu pot sa vad este cum si daca lucreaza partile , adica daca partea dreapta are tractiune si stanga nu atunci dreapta fata si spate vor duce tot greul.

Edited by ge_ntleman, 16 December 2009 - 00:27.


#8
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 01:24, said:

Tot la fel pot sa aduc aminte de quattro si Audi care practic au introdus pe piata sistemul 4x4.
L-au introdus in WRC nu pe piata. Sunt altii care au introdus sistemul 4x4 pe piata. Dar din pacate tu ai ales sa-i desconsideri ptr ca nu te intereseaza titlurile. Pai daca tu nici macar nu iei in considerare Mitsubishi, Toyota, Land Rover si in schimb discuti despre Infiniti si Q7 se pretentii mai ai de la topic?

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 01:24, said:

de exemplu eu pot sa aduc in discutie acest clip [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mt07DdmMiMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] in care se vede CLAR cum forta masinii este distribuita intre punti si masina are destula forta sa urce scarile respective. Ceea ce nu pot sa vad este cum si daca lucreaza partile , adica daca partea dreapta are tractiune si stanga nu atunci dreapta fata si spate vor duce tot greul.
Pai nu inteleg ce te impresioneaza la clipul asta. Ce face asa extraordinar sistemul asta de pe Infiniti?

#9
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 anakin28, on 16th December 2009, 00:40, said:

L-au introdus in WRC nu pe piata. Sunt altii care au introdus sistemul 4x4 pe piata. Dar din pacate tu ai ales sa-i desconsideri ptr ca nu te intereseaza titlurile. Pai daca tu nici macar nu iei in considerare Mitsubishi, Toyota, Land Rover si in schimb discuti despre Infiniti si Q7 se pretentii mai ai de la topic?


Pai nu inteleg ce te impresioneaza la clipul asta. Ce face asa extraordinar sistemul asta de pe Infiniti?

face ceva ce , de exemplu sistemul de la o toyota NU face [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YypaXch0CU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu vreau sa intru in polemica cu tine , e clar ca nu ai inteles scopul topicului si ce se doreste a se dezbate. Totusi poate intelegi si tu ca primul meu topic este cu parerile MELE despre sisteme 4x4 . Tu poti sa ai altele , nu vad de ce trebuie inchis un topic doar pentru ca eu am considerat ceva diferit fata de tine.

Poate ma ajuta un coleg de pe forum si ii explica domnului anakin ce se doreste a se discuta aici si poate in un final reuseste sa treaca peste aceste impedimente existente doar pentru el.

LE: nu ma intereseaza cine cum a introdus. TU NU PRICEPI? pe mine ma intereseaza care face cel mai bun , inteligent , smecher , distins , perfect SISTEM de 4x4 in ziua de azi. NU ma intereseaza trofeele si modelele masinilor , ma intereseaza o discutie despre STRICT SISTEMUL 4x4. E al 4 lea post si inca nu ai inteles despre ce este vorba.

Edited by ge_ntleman, 16 December 2009 - 00:50.


#10
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 01:47, said:

...e clar ca nu ai inteles scopul topicului si ce se doreste a se dezbate...
Pai ce sa inteleg? Ca pentru tine Infiniti este o marca renumita pentru sistemele lor 4x4 in timp ce Nissan nici nu merita atentie? Asa ai spus in primul post. SI dupa aia te superi pe mine ca fac caterinca de topicul tau si ca nu intelg despre ce e vorba.

Edited by anakin28, 16 December 2009 - 01:06.


#11
alexshelby427

alexshelby427

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 30.05.2006
Personal consider actualul Nissan GT-R (ATTESA E-TS Pro desi doar numele este comun cu restul sistemelor ATTESA) ca avand unul dintre cele mai complexe si eficiente sisteme de tractiune integrala lansate vreodata.

#12
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 anakin28, on 16th December 2009, 00:54, said:

Pai ce sa inteleg? Ca pentru tine Infiniti este o marca renumita pentru sistemele lor 4x4 in timp ce Nissan nici nu merita atentie? Asa ai spus in primul post. SI dupa aia te superi pe mine ca fac caterinca de topicul tau si ca nu intelg despre ce e vorba.

ca sa aduci o completare , un argument sau contraargument trebuie sa faci caterinca neaparat?

PS: nissan = infiniti si invers ca firma , totusi nissan (cel putin la masinile de teren) nu beneficiaza de acelasi sitem 4x4 ca infiniti.

#13
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

 ge_ntleman, on 16th December 2009, 02:05, said:

... totusi Nissan (cel putin la masinile de teren) nu beneficiaza de acelasi sitem 4x4 ca Infiniti...
Pai cred si eu ca un Patrol nu ar fi patit asa ceva. Ia uite aici. :D

#14
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 anakin28, on 16th December 2009, 01:07, said:

Pai cred si eu ca un Patrol nu ar fi patit asa ceva. Ia uite aici. :D

culmea ironiei... se impotmoleste pe nimic... eu nu am vazut de ce si cum s a impotmolit si trece prin apa fara nici o problema.

oricum nimic nu se compara cu acel Fiat (cred) care sigur e 4x2 si trece fara nici o problema.

Totusi sa revenim la sistemele 4x4 in sine , la informatii despre ele , etc.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8zfKRdgoRo4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cred ca am gasit aici o comparatie f buna in care Audi cam bate tot :)


mda , chioru nu se uita dar deschide topic nou...

http://forum.softped...howtopic=108483

rog aminii sa inchida aici sau sa contopeasca topicurile. topicul gasit de mine ulterior cred ca merita sa stea la sectiunea 4x4

Edited by ge_ntleman, 16 December 2009 - 01:32.


#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,205
  • Înscris: 13.07.2005

 ge_ntleman, on 15th December 2009, 23:48, said:

.. Sistemul de la Subaru pare a fi unul performat , DAR este bazat la baza sa pe niste masini care au tractiune FATA ca standard. ..

Motor BOXER si Symmetrical AWD spune ceva ??

#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

 anakin28, on 16th December 2009, 00:00, said:

Daca Toyota, Mercedes, Nissan, Mitsubishi, Land Rover nu merita mentionate atunci nici topicul asta nu merita atentie. Oricum este destul de vag formulat si nu cred ca exista un raspuns. In primul rand sistemele 4x4 propuse de tine se adreseaza mai mult masinilor de strada si actioneaza ptr a imbunatatii tinuta de drum. 4x4 inseamna si off-road. Iar acolo este cu totul altceva. Acolo Infiniti-ul tau o sa ramana in prima balta si o sa vina unul cu un Samurai sa-l traga afara.
exact

a nu se confunda un 4x4 de strada ( infinti, Mazda cx7 etc) - masini de lux care nu au nici o treaba cu off roadul cu notiunea de 4x4 "adevarat" .
unele sunt de fitze respectiv trendul pietei (care vine din lipsa de educatie si globalizare) si celelalte au aparut prin prisma aspectului UTIL - satisfacerea unei necesitati


un 4x4 "Cinstit" este jeepul ala al armatei americane din timpul razboiului

restul e ..cancan ( si nu .ro )

respect

#17
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

 foxbat, on 16th December 2009, 08:32, said:

exact

a nu se confunda un 4x4 de strada ( infinti, Mazda cx7 etc) - masini de lux care nu au nici o treaba cu off roadul cu notiunea de 4x4 "adevarat" .
unele sunt de fitze respectiv trendul pietei (care vine din lipsa de educatie si globalizare) si celelalte au aparut prin prisma aspectului UTIL - satisfacerea unei necesitati


un 4x4 "Cinstit" este jeepul ala al armatei americane din timpul razboiului

restul e ..cancan ( si nu .ro )

respect

pai noi la astea ne referim , la cele de strada cu "lux" prin ele , cu electronica , etc... asa puteam sa aduc in discutie humvee care mi se pare printre cele mai performante masini de teren vreodata , dar aia e de armata.

PS: aici vorbim de sistemul in sine , de inteligenta si capabilitatea lui.

De exemplu , am invatat ca quattro are 2 sisteme , Hadlex si Torsen. Hadlex este cel cu motoare transversale si spam-spam cu motoare longitudinale.

#18
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
cred ca cel mai bun sistem 4x4 este ala ca la wrangler - 50%-50% putere distribuita pe punti, unde rotile se rotesc cu aceeasi viteza. o roata daca a prins, ai iesit !

Edited by Skizo, 16 December 2009 - 10:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate