Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Cappadocia - Turcia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#217
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Din ce-mi aduc aminte in jurul orei 10:30 au inceput sa apara autocarele, doar ca asta era la inceput de septembrie 2013, nu pot spune care este programul autocarelor acum.
Spre exemplu, daca veti cere niste oferte de tur organizat pt Derinkuyu si Valea Ihlara, puteti vedea la ce ora este plecarea din Göreme, si ordinea locatiilor, astfel veti putea aprecia ora la care ajung autocarele. Poate reusiti sa primiti aceasta informatie de la cei unde va cazati.
Din ce vad, Derinkuyu Underground City se deschide de la ora 8:00 https://goo.gl/maps/B9YtAx6jDHEZsUCJ6

#218
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
La Derinkuyu am intrat lejer pe la 13:30 - 13:45. Turistii din autocare terminasera vizita in orasul subteran si ocupasera deja toate restaurantele din jur.
Camelia, daca va duceti cu moto la Derinkuyu, Valea Prumbeilor se afla in drumul vostru (doar belvedere).
https://www.google.c...d38.6203802!3e0

#219
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Buna, daca ati avea de ales o singura drumetie de cateva ore intr-o vale capadocciana, ce ati alege?
Multumesc!

#220
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postflorinbad, on 10 aprilie 2023 - 12:35, said:

Valea Prumbeilor se afla in drumul vostru

Da, mi-am notat cred toate locurile de panorama. Sper sa facem Valea Porumbeilor si pe jos, ma gandesc intr o dimineata sa mergem cu autobuzul in Uchisar, sa vizitam castelul si sa ne mai invartim pe-acolo pe la belvederi, poate la vreo cafenea cu panorama faina ca am vazut ca sunt destule,  apoi sa ne intoarcem in Goreme prin vale. Si dupamasa eventual sa mergem la Goreme Open Air Museum. E o idee de petrecut una din cele 4 zile.

#221
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Posthonney_bunny, on 14 aprilie 2023 - 19:54, said:

Buna, daca ati avea de ales o singura drumetie de cateva ore intr-o vale capadocciana, ce ati alege?
Multumesc!
Vezi pe site-ul lui nickro sau intreaba-l pe privat.

#222
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Posthonney_bunny, on 14 aprilie 2023 - 19:54, said:

Buna, daca ati avea de ales o singura drumetie de cateva ore intr-o vale capadocciana, ce ati alege?
Multumesc!

Cum v-ati organizat pana la urma cele 3 zile in Cappadocia? Si ce mai vizitati prin Turcia?

#223
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Camelia, si pentru noi este prima vizita in Turcia, cum am inteles ca este si pentru tine.
Planul este asa: Buc. - Canakale - Pamukkale (vizita Pamukkale, piscina Cleopatrei, Hierapolis) - Antalya (tras sufletul, vizita cascada Duden si prin zona) - Capadoccia - Istanbul  - Buc.
In Capadoccia am ales sa stam 3 nopti si am facut planul asa:
- venim dinspre Antalya, deci oprim pe drum la Mausoleul Mevlana si Caravanseraiul Sultanhani (din Konya) si seara cand ajungem in Capadoccia, ne cazam si sper sa vedem apusul in "Sunset point Goreme".
Vreau sa intrebam la pensiune de zborul cu balonul  (sa rezervam), de o seara turceasca (mai exact pt dansul dervisilor rotitori) si de Turul verde (aici inca nu m-am lamurit: am vazut harti diferite, in unele apare Valea Porumbeilor si in altele nu). O sa vedem oferta si vedem daca se poate lua doar o jumatate de zi
- ziua urmatoare: vrem sa mergem pe cont propriu la  Goreme Open air museum - Uchisar - Cavusin - Fairy Chimney (Zelve) - Pasabag Vadisi - Imagination Valley (Devrent) - Urgup (3 beauties) - ... aici mai vedem, in functie de timp si cat ne lalaim pe traseu (?Valea Trandafirilor poate sau Valea Rosie)
- Ziua urmatoare - Turul verde si mai vedem daca mai ramane timp. Nu ne-am hotarat inca daca luam tur organizat sau mergem noi la obictivele de la turul verde (Derinkuyu, Ihlara Valley, Selime... Valea Porumbeilor?).
Tu ce ai planuit? Unde va mai opriti in Turcia? Ce ai pus pe lista in Capadoccia?
Spor la planuit!

#224
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Si Efes?? Nu e pe lista? Cred ca e atractia no.1 in Turcia. Eu pt Efes ma duc, in primul rand. Si pt Cappadocia. Cam tot ce aveti voi pe lista o sa incercam si noi sa vedem in Cappadocia, avem 5 nopti acolo. Sunt curioasa ce pret scoti la balon, eu am rezervat din decembrie. Ca idee, intre Antalya si Goreme puteti vizita si Catalhoyuk, nu va abateti mult. Si pe mine ma mai tenteaza si un safari ceva...pt dervisi cred ca doar la Saruhan Caravanseray, daca vrei.

Edited by camelia19, 17 April 2023 - 20:36.


#225
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Gata,  am bifat  ci  Cappadocia .....   a  fost  4  zile plin ,  total 3500 km  facut  ,  am  luat Red  tour  , i  zi  am plimbat  singur  ,  1  zi  kayseri ,   Kaymaklidere ,  IIhlara vadisi  , Balon .  Merita  tot  bani   Recomand in Goreme   Restaurantul   SETEN .

Attached Files



#226
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Cu ce firma ati zburat? A fost ok? Ce preturi sunt la restaurant Seten? Trebuie rezervare?

#227
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcamelia19, on 18 aprilie 2023 - 09:21, said:

Cu ce firma ati zburat? A fost ok? Ce preturi sunt la restaurant Seten? Trebuie rezervare?
am luat prin  hotel ,  a fost  foarte OK,  Preturile  SETEN  este unpic mai scump  fata  da  oras  spun  ca % 10  mai  scump , dar meriat ,  nu  face  rezervare . trb sa  gasiti loc  liber ....

#228
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postcamelia19, on 17 aprilie 2023 - 20:35, said:

Si Efes??

Poate face o oprire la Aspendos/Perge, merita!

Teatrul Aspendos a fost construit în timpul domniei lui Marcus Aurelius, anii 160 -180 d.Hr. În inscripția de pe zidul vestic de la intrarea, este menționat Zenon, fiul lui Teodor din Aspendos, fiind considerat probabil arhitectul acestui teatru.
Că majoritatea teatrelor din zona Anatolia, Cavra sau tribunele publice, se sprijină pe versantul estic al unui deal, pe care se află acropola, în timp ce restul monumentului este construit pe arcade și bolți în ansamblu.
Monumentul are o fațadă de aproximativ 100 m lățime și 22 m înălțime si are o capacitate de 9000 de persoane.

Edited by Povestitorul, 18 April 2023 - 14:09.


#229
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

View Postcamelia19, on 17 aprilie 2023 - 20:35, said:

Si Efes?? Nu e pe lista? Cred ca e atractia no.1 in Turcia. Eu pt Efes ma duc, in primul rand. Si pt Cappadocia. Cam tot ce aveti voi pe lista o sa incercam si noi sa vedem in Cappadocia, avem 5 nopti acolo. Sunt curioasa ce pret scoti la balon, eu am rezervat din decembrie. Ca idee, intre Antalya si Goreme puteti vizita si Catalhoyuk, nu va abateti mult. Si pe mine ma mai tenteaza si un safari ceva...pt dervisi cred ca doar la Saruhan Caravanseray, daca vrei.

off topic: Camelia, tinta principala este Capadoccia acum, nu ajungem deloc pe coasta vestica, sunt acolo cateva obiective superbe pe care le-as lasa pe alta data: Ayvalik - Cesme - Alacati - Efes - Bodrum- Marmaris- Oludeniz. ... Inca nu suntem hotarati daca sa ocolim inainte de a ajunge la Pamukkale, si sa vizitam Efes acum, dar ar fi prea pe fuga.
on topic: Unde ai rezervat balonul, din decembrie? pe Get your guide? cu cat? (daca nu te deranjeaza intrebarea)

Edited by honney_bunny, 19 April 2023 - 20:33.


#230
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am inteles. Asa e, toate locurile alea enumerate de pe coasta de vest merita vazute, cu alta ocazie.
Balonul l-am rezervat pe direct pe site-ul companiei Royal Balloon. M-am panicat cand am vazut cum cresc preturile de la o luna la alta, am trimis mail la cazare si mi-au zis sa revin cu 30 de zile inainte, ca nu-mi pot spune cu atatea luni inainte (pe noi ne intereseaza pt iulie). Asa ca am rezervat cu 240 euro/pers, cos de 16 persoane. Pot anula cu 72h inainte daca intervine ceva si nu mai pot ajunge, sau daca nu se zboara in data aia o sa avem prioritate pt ziua/zilele urmatoare, daca mai putem noi. Daca nu, ne dau banii inapoi. Nu stiu daca e bun pretul, poate o sa vorbesc si la cazare cand se apropie data, sa vad ei cu pret vin.

#231
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Am înțeles ca acum sunt preturile între 230-280E, de la cineva care s-a intors de o săptămână, revin cu up-date după ce vom reveni.

Edited by honney_bunny, 21 April 2023 - 17:28.


#232
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Salutare tuturor! Multumesc pentru sfaturile dinaintea plecarii, au contat.
In Capadoccia am stat 3 nopti. In prima seara am ajuns tarziu, ne oprisem in drum sa vedem Muzeul Mevlana (unde era o aglomeratie de nedescris)  si Caravanseraiul Sultanhani, plus sa mancam in zona, la Mevlana, asa ca atunci cand am ajuns in Goreme, ne-am cazat si am mers la masa (nu am mai prins apusul cum planuisem, dar am recuperat a doua zi).

- A doua zi dimineata am zburat cu balonul (cu o zi inainte nu se zburase, ziua urmatoare nu s-a zburat,, am asteptat ceva sa se dea OK-ul legat de vant). Frig la rasarit, se pleaca cu noaptea in cap, zboara 1h, dar atmosfera este deosebita, zborul cu balonul este supraevaluat, dar zici ca daca ajungi acolo.. este o experienta de incercat o data in viata).
Dupa micul dejun, am vizitat practic obiectivele din Turul Rosu, dar pe cont propriu (buna decizie), mai exact:
- Castelul Uchisar - mi-a placut foarte mult vederea de sus
- Goreme Open air museum
- Pasabag Valley (Pasabag Vadisi) = Valea Calugarilor
- Valea Zelve si Zelve Open air museum - superba aceasta locatie
- din masina: Imagination Valley (Devrent)
- si apusul nostru superb in Valea Rosie

A doua zi am facut turul Verde, organizat, rezervat de la pensiune: Valea Porumbeilor (au oprit la 2 View pointuri) - Oras subteran (am vazut Kaymakli) - Ihlara Valley  - Selime.
Pro tur organizat: ajungi mai repede la obiective, in orasul subteran sunt foarte interesante explicatiile, la fel la Selime, care este deosebita. Ghidul pe care l-am avut a fost foarte amabil, a povestit o multime de chestii interesante. Grupul a fost foarte restrans, am fost 9 cu totii. Am nimerit cateva persoane deosebite in grup cu care am avut ocazia sa povestim.
Contra: ocupa toata ziua; trekking-ul promis a fost o plimbarica in jurul raului pana la masa; masa aleasa de ei unde au vrut; opriri la magazin de bijuterii si de "condimente" (un magazin de suveniruri de fapt)

Edited by honney_bunny, 13 May 2023 - 22:06.


#233
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Attached File  20230501_064232.jpg   381.22K   19 downloadsAttached File  20230501_072137.jpg   334.98K   17 downloadsAttached File  20230501_130930.jpg   732.19K   16 downloadsAttached File  20230501_174552.jpg   620.15K   16 downloadsAttached File  20230501_170441.jpg   625.29K   16 downloadsAttached File  20230501_193105.jpg   336.65K   16 downloadsAttached File  20230502_103407.jpg   924.5K   17 downloadsAttached File  20230502_101404.jpg   756.62K   22 downloadsAttached File  20230502_092016.jpg   466.91K   23 downloads

#234
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Superbe poze.
1. Spune-mi, te rog, cam cat timp ar trebui sa avem planificat pt Sultanhani, daca e cu plata si daca e aglomerat.
2. Poti da mai multe detalii despre zborul cu balonul (pret, companie, daca s-a putut negocia, daca recomanzi sau nu)?
3. Cazarea ai rezervat o pe booking? O recomanzi? Ma gandesc ca ultima poza e de pe terasa hotelului.
4. Niste preturi orientative la restaurante?
Multumesc. :)

Edited by camelia19, 14 May 2023 - 18:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate