Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 

Sa platesc sau nu impozitul forfetar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
seth10

seth10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.09.2008
De curand am aflat ca trebuie sa platesc impozit forfetar pentru un SRL care nu a avut activitate niciodata.
Pana acuma mi s-au adunat vreo 12+ mil.
Nu am fost pe faza in aprilie sa suspend firma, am fost si plecat din tara.

Sunt dispus sa renunt la firma, s-o falimenteze, sa face ce-or vrea cu ea.

Intrebarea mea este ce risc eu daca nu platesc ?

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

 seth10, on 2nd December 2009, 10:09, said:

De curand am aflat ca trebuie sa platesc impozit forfetar pentru un SRL care nu a avut activitate niciodata.
Pana acuma mi s-au adunat vreo 12+ mil.
Nu am fost pe faza in aprilie sa suspend firma, am fost si plecat din tara.

Sunt dispus sa renunt la firma, s-o falimenteze, sa face ce-or vrea cu ea.

Intrebarea mea este ce risc eu daca nu platesc ?
Nu e chiar asa, de joaca ...
Poti sa declari falimentul dar asta nu cred ca te va absolvi de plata impozitului. Nu platesti? Iti va veni decizia de executare si iti vor pune sechestru pe ce apartine firmei. Daca nu ai chiar nimic-nimic pe firma, ti=o vor inchide. Problema este ca TU ca si administrator raspunzi direct si vei fi obligat sa platesti milioanele respective. Nu vrei? Se va aplica aceeasi procedura de executare si daca ai bunuri pe numele tau, poti sa ramai fara ele pana se acopera valoarea respectiva. Dupa, risti sa te trezesti cu cazier fiscal negativ si nu o sa mai poti deschide firma pe numele tau. Vrei sa o inchizi definitiv? Te costa mai mult de 12 milioane alea, cat le ai de plata. Incearca sa o suspenzi pe 3 ani (si asta costa .. ceva) sau cedeaz-o. Vezi ca sunt anunturi de la oameni care preiau firme, chiar si cu datorii ;)
Asta e Roamanica noastra, sub deviza "NOI te ajutam sa te duci la fund!"

#3
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Nu, e romanica aia din Parazitii:

Quote

Tot statul te coboară, tot statul te suie: Te-ngenunchează, apoi, te ridică? Nu, î?i dă la m...e!


Deci cum zicea colegul, de platit tot platesti. Ce s-a adunat in contabilitatea statului nu mai poate fi sters decat daca esti ruda cu vreun ministru.

Edited by SPF, 02 December 2009 - 10:40.


#4
trancehell

trancehell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 28.09.2006

 seth10, on 2nd December 2009, 10:09, said:

De curand am aflat ca trebuie sa platesc impozit forfetar pentru un SRL care nu a avut activitate niciodata.
Pana acuma mi s-au adunat vreo 12+ mil.
Nu am fost pe faza in aprilie sa suspend firma, am fost si plecat din tara.
Sunt dispus sa renunt la firma, s-o falimenteze, sa face ce-or vrea cu ea.
Intrebarea mea este ce risc eu daca nu platesc ?

Pina se decid ei sa-l scoata el ramine valabil si nu se poate anula retroactiv, asa cum nu se pot anula datorii acumulate retroactiv prin abrogarea deciziei care le-a generat. Vezi cazul taxei radio-TV (si mai sint, in domeniul procedurilor auto). In general daca te pui cu statul pierzi, si singura data cind poti face ceva (si atunci degeaba) e cind ai stampila in mina. Iti recomand sa te duci la administratia financiara, sa te interesezi cit s-a adunat exact de plata, din cite stiu impozitul forfetar neplatit nu se penalizeaza in trimestrul fiscal respectiv, si sa platesti (eventual in transe), pentru ca figurezi ca datornic si pentru orice act o sa ai nevoie, legat de firma, te vor trimite sa platesti inainte de a-ti elibera hirtiile solicitate. Suspendarea firmei, in caz ca nu mai produce atit de mult incit sa acopere cheltuielile PLUS impozitul, e destul de simpla, la registrul comertului de la piata muncii, iti trebuie un formular, ei spun tip 1 dar de fapt poti completa si tip 3, certificatul de inregistrare in original si foaia verde cu stampile cu avize de la mediu de la pompieri, etc. Stai vreo ora, maxim, la o coada liber aleasa, si peste vreo 2 saptamini te duci cu bonuletu' si ridici decizia de suspendare. Pui pe 3 ani (vezi ca ai data calendaristica) si nu zgindari cuibul de viespi numit stat, ca nu scapi. Bafta.

Edited by trancehell, 02 December 2009 - 10:47.


#5
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
2 chestii am de spus si eu:

1. de platit tot platesti
2. administratoru raspunde cu patrimoniul personal doar in masura in care se dovedeste ca actiunile sale au prejudiciat patrimoniul firmei.

#6
LEX-US

LEX-US

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.12.2009
Daca societatea nu a avut activitate de la infiintare, iar capitalul social a fost minim legal (200 ron), fiscul nu-ti poate face altceva decat sa-ti puna poprire pe acel cont si sa-ti execute in limtia soldului disponibil. Poti sa stai linistit, pentru neplata impozitului forfetar in acest caz nu ai nici o raspundere patrimoniala personala. Ce se va intampla cu societatea? Cum va fi lichidata? Asta e o alta poveste ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate