Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Hitler se implica in productia de electronice

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Puteti alege subtitrarea in limba romana din iconul din dreapta jos: CC > Romanian

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xsZxcMeDPSY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stiu ca e cam tehnic, dar sper ca multora sa va ramana in cap ideea importantei sunetului DTS ca sa nu cheltuiti banii aiurea.

enjoy,
Mtz

PS: nu uitati sa imi dati 5 stelute chiar daca nu pricepeti o iota. :lol:

Edited by Mtz, 30 November 2009 - 23:57.


#2
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Ma consideram un tip cu simtul umorului destul de bine dezvoltat. Ma tot intreb unde e partea funny in toata aceasta sceneta ?

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca nu ai tangente cu domeniul audio-video, nu ti se poate parea funny decat eventual o replica din final referitoare la gagicile alea.
Cei care au tangenta si chiar mai mult de atat isi dau seama ca 90% din ce se spune acolo e adevarat, doar actorii fiind schimbati.

enjoy,
Mtz

#4
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Foarte bine explicat :))

#5
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

View PostMtz, on 30th November 2009, 23:35, said:

Daca nu ai tangente cu domeniul audio-video, nu ti se poate parea funny decat eventual o replica din final referitoare la gagicile alea.
Cei care au tangenta si chiar mai mult de atat isi dau seama ca 90% din ce se spune acolo e adevarat, doar actorii fiind schimbati.

enjoy,
Mtz
am tangenta cu av but...whatever...mai curios de unde ideea cu asemenea personaje pentru o asemenea sceneta

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pana la urma nu conteaza nici personajele, nici sceneta, nici daca te pricepi sau nu la ceea ce scrie acolo ci doar daca am dat dovada de imaginatie cand am pus subtitrare la asa ceva, daca textul prezentat in subtitrare concorda cu trairile celor de acolo si poate parea la un moment dat real si mai mult de atat, vesel desi scena are o incarcatura nervoasa deosebita.

Avantajul folosirii respectivei scene (n-am folosit-o eu prima data, deci ideea de originalitate nu imi apartine) este faptul ca dialogul este in germana, limba mai putin cunoscuta decat engleza. Ca daca ar fi vorbit aia in engleza si subtitrarea este cea de acum (care imi apartine in totalitate), ar fi fost si mai greu de "digerat" filmuletul respectiv.
Probabil ca tu stii germana si din cauza asta nu ti se pare funny.

O doctorita (femeie si total a-tehnica) mi-a zis ca i-a placut foarte mult clipul si ca a fost cea mai faina chestie din ziua respectiva care i s-a intamplat.

Asa ca nu trebuie neaparat sa te pricepi la Audio-Video.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 01 December 2009 - 13:22.


#7
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Este BESTIALA scena si e prezenta pe Youtube cu o multime de alte parodii, de exemplu despre Dacia sau Microsoft :D

Edited by SINEKT, 01 December 2009 - 13:49.


#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostSINEKT, on 1st December 2009, 13:48, said:

Este BESTIALA scena si e prezenta pe Youtube cu o multime de alte parodii, de exemplu despre Dacia sau Microsoft :D
Mie imi zici? Ca am vazut-o de peste 100 de ori. De multe ori in timp ce am creat scenariul. Si de multe ori dupa ce l-am pus pe YouTube. Deja ma mir ca cei 2 neuroni ai mei pot debita asemenea fantezii.

Behind the scenes:
- ideea mi-a venit cand un user de pe forum intreba daca sa cumpere un anumit player HD. Citind specificatiile, mi-am dat seama ca era o teapa cu iesirea DTS, asa cum este prezentata in filmulet. Atunci m-am gandit "oare cum ar arata o scena dintr-o sedinta a unei companii, in care cei ce fac asemenea playere nu se pricep si dupa aceea realizeaza cat de prosti au fost?)
- la un moment dat facusem referire si la TrueHD, dar devenea prea tehnic, asa ca am lasat decat DTS-HD.
- initial, sistemul lui Hitler era 7.1, dar am redus la 5.1 ca sa nu ametesc lumea de tot pentru ca deja era prezent 5.1 in replici
- replica gagicilor despre conversia audio era ceva de genul: Sper ca nu a aparut filmuletul cu noi pe net. (era cam lunga replica pentru numarul de cadre aferente si nu prea avea treaba cu DTS-ul din urmatoarea replica a lui Hitler)

Initial ultima replica din film suna astfel:
WDTV Life wil decode DTS ( WDTV Live va avea sunet DTS)
Chestia se lega bine pentru ca WDTV 1 nu decoda DTS, lumea era nemultumita de asta (probabil si producatorii erau disperati de criticile aduse despre lipsa decodarii DTS). Un asemenea final ar fi avut un mare succes la posesorii de WDTV si care sunt cei mai numerosi.
Dar am zis sa nu le fac reclama chiar asa, moka si sa directionez clipul doar catre un anumit target.

enjoy,
Mtz

#9
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
Foarte reusit :) . Cum spuneai mai sus, cei care au avut de a face cu playerele HD inteleg ce inseamna lipsa decodarii DTS + lipsa iesirilor 5.1 analogice.

#10
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005
Din ce film e luata scena asta pana la urma?

#11
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Filmul se numește "Der Undergang".

#12
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.11.2005
:lol: :lol: :lol:   pur si simplu genial, 10 stelute!!!

#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cum, mah, tu esti ultimul care il vede? Nu ma asteptam... :D

enjoy,
Mtz

#14
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007
Ha , ha , haaaaaaa.... GENIAL!

Nici eu nu am DTS pe standalone... :(

#15
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
This video made my day :lol:
5 stelute si de la mine! :D

Felicitari! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate