Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

De ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
ma intrebam de ce se aude un zgomot atunci cand dau volumul la maxim, desi nu merge nici o melodie...banuiesc ca nu sunt singurl care are aceasta problema...se aude braitul ala...?

#2
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Pai daca dai volumul la maxim normal ca se aude un zgomot, pentru ca dai mai multa putere in boxe, mai mult "curent". Energia aia merge in boxe, pentru ca tu ai dat-o, dar nu se aude nicio melodie, pentru ca nu ai pus!

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,463
  • Înscris: 08.12.2006
Ce anume se aude, la ce anume se aude, în ce configurație și în ce condiții? Mama omida e în concediu (fără plată, e bugetară).

#4
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008
acel "zgomot" se numeste zgomot de fond si poate proveni din mai multe surse (de la sursa de curent a amplif, din placa de sunet, interferente cu alte aparate)
cum a zis si antinari, da mai multe detalii...apropo de ce sistem e vorba?

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Asa cum s-a mai zis, amplificatoarele genereaza un zgomot de la sine - masurat prin raportul semnal/zgomot (sau S/N in engleza). Cu cat este mai mare, cu atat amplificatorul este mai "tacut" la volum maxim. In genral variaza intre 60dB pentru chestiile gen boxe PC pana la 100-105dB la receivere serioase. 3dB in plus insemna injumatatirea zgomotului, 6dB extra insemna de 4 ori mai putin, 12dB extra insemna de 8 ori....

Pe langa zgomotu propriu (ca un fasait) mai exista zgomote captate datorita conexiunilor proaste. Astea in general sunt un barait deoarece provin de la campul electric de 50Hz al retelelor electrice, dar poate fi si din alte surse - de exemplu statii radio pot fi auzite uneori cand firele lungi se comporta ca antene.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
zic ca cel mai mare generator de zgomot nu e nici amplificatorul, nici alte surse externe care ar perturba sistemul ci placa de sunet sau preamplificatorul surse folosite (cd/dvd player, mp3 player etc). daca asta scoate un fasait, amplificatorul va amplifica ce primeste pe intrare, deci fasaitul ala.

#7
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 undercoverbrother, on 23rd November 2009, 10:00, said:

zic ca cel mai mare generator de zgomot nu e nici amplificatorul, nici alte surse externe care ar perturba sistemul ci placa de sunet sau preamplificatorul surse folosite (cd/dvd player, mp3 player etc). daca asta scoate un fasait, amplificatorul va amplifica ce primeste pe intrare, deci fasaitul ala.
Si daca pe intrare nu ai nici o sursa conectata si totusi amplificatorul genereaza un zgomot?... atunci e de la filtare, nu e bine filtrata si(sau) stabilizata sursa de alimentare a amplificatorului...Daca este vorba despre un fasait, atunci problema e la unul din etajele amplificatorului, e de proasta calitate si are un raport semnal-zgomot mic.E adevarat ca orice sursa conectata pe intrare va adauga zgomotul propriu de fond si deci la iesirea amplificatorului vei avea zgomotul propriu plus zgomotul sursei de pe intrare.

Edited by buncar, 23 November 2009 - 16:00.


#8
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009

 buncar, on 23rd November 2009, 16:00, said:

Si daca pe intrare nu ai nici o sursa conectata si totusi amplificatorul genereaza un zgomot?... atunci e de la filtare, nu e bine filtrata si(sau) stabilizata sursa de alimentare a amplificatorului...Daca este vorba despre un fasait, atunci problema e la unul din etajele amplificatorului, e de proasta calitate si are un raport semnal-zgomot mic.E adevarat ca orice sursa conectata pe intrare va adauga zgomotul propriu de fond si deci la iesirea amplificatorului vei avea zgomotul propriu plus zgomotul sursei de pe intrare.

Va multumesc pt pareri:)
Intradevar placa mea audio are vro 4 ani...poate si mai bine;)) ,asa ca nu ar stica sa fie inlocuita....orcum mi-am dat seama ca este intr-un  fel normal sa aud acel zgomot :)
Ceva idei cum poate fi redus...?:-?

 antinari, on 22nd November 2009, 20:22, said:

Ce anume se aude, la ce anume se aude, în ce configurație și în ce condiții? Mama omida e în concediu (fără plată, e bugetară).

este vorba despre un amplificator + 2 boxe legate la PC prin auxiliar, pe 3.5.
cand nu dau drumul la muzica si ridic volumul peste 3 sferturi se aude un bazait...asa ceva care creste in intensitate odata cu volumul.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,463
  • Înscris: 08.12.2006

 spiridusul_0591, on 23rd November 2009, 16:27, said:

este vorba despre un amplificator + 2 boxe legate la PC prin auxiliar, pe 3.5.
cand nu dau drumul la muzica si ridic volumul peste 3 sferturi se aude un bazait...asa ceva care creste in intensitate odata cu volumul.
1. Scoți cablul din placa de sunet (jack-ul să rămână în aer sau pe covor/mochetă/linoleum/parchet, să nu se atingă de nimic metalic) și vezi cum se comportă > ne spui și nouă
2. Scoți cablul și din amplificator și vezi cum se comportă > ne spui și nouă

#10
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009

 antinari, on 23rd November 2009, 16:36, said:

1. Scoți cablul din placa de sunet (jack-ul să rămână în aer sau pe covor/mochetă/linoleum/parchet, să nu se atingă de nimic metalic) și vezi cum se comportă > ne spui și nouă
2. Scoți cablul și din amplificator și vezi cum se comportă > ne spui și nouă

Am scos cablul de la PC l-am tinut in aer si am dat volum la amplif, si acel sunet se tot audea la volum ridicat, la fel am facut si cu mufele care intra in amplif.
deci...problema trebuie a vina de la amplif de undeva:-?

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Asa este construit "amplificatorul" ala. Cum am mai zis, se cheama raport semnal zgomot in specificatii. Desi multi zic ca nu cred in cifre, eu zic ca daca acolo scrie ceva sub 80dB se va auzi exact asa cum zici tu.

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,463
  • Înscris: 08.12.2006
Da, zgomotul e al amplificatorului dacă se aude și fără cablu/sursă conectată. Poate fi din construcție sau, dacă până acum nu a avut problema asta, poate fi o defecțiune (cum ar fi de exemplu un cablu care în loc să fi fost pus la locul lui, dacă a umblat cineva prin el, a fost lăsat peste transformator).

#13
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
ahha, oke multumesc, am inteles

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
sunt amplificatoare care fac destul de urat daca scoti jackul si sunt cat se poate de tacute in mom in care il bagi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate