Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

cum fac rost de un fixomobil

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#19
ghineabogdan07

ghineabogdan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 21.11.2007
Fix mobilul Huawei Ets6630 merge si in retele de tip 2G numai ca este codat in reteaua Digi Mobil.

#20
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 ghineabogdan07, on 19th November 2009, 12:46, said:

Fix mobilul Huawei Ets6630 merge si in retele de tip 2G numai ca este codat in reteaua Digi Mobil.
Sigur? Pe cutie scrie doar wcdma 2100. Și sunt toate șansele să și fie așa. Nu cred că huawei fac cadou partea de 2G dacă rds a comandat terminale 3G only. Ce-i drept într-o gaură de semnal alaltăieri pe ecranul ets-ului a apărut 2G în loc de 3G, dar nu cred că are vre-o relevanță.

Edited by kineceler, 19 November 2009 - 12:52.


#21
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
Are cineva un numar de la vre-un agent de teren ? Poate pot rezolva asa.....

#22
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 alecsandrius, on 19th November 2009, 16:17, said:

Are cineva un numar de la vre-un agent de teren ? Poate pot rezolva asa.....
Ar fi... dar este cam departe de sibiu. Se ocupă numai de bucurești și ilfov.

#23
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006

 kineceler, on 19th November 2009, 19:10, said:

Ar fi... dar este cam departe de sibiu. Se ocupă numai de bucurești și ilfov.

Poti intreba ? Eventual poate are o idee sa o aplic pe plan local...

#24
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 31.08.2005
De ce nu-ti faci abonament la DIGI TV ( la 14 lei lunar) si ai  DigiTel Fix (apeluri gratis in retea). Fara alte complicatii.

#25
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 viktoras, on 19th November 2009, 18:37, said:

De ce nu-ti faci abonament la DIGI TV ( la 14 lei lunar) si ai  DigiTel Fix (apeluri gratis in retea). Fara alte complicatii.
Abonament se poate face chiar și la digi.tel only, cu 2 euro, dar trebuie să nu ai telefon fix deja la adresa respectivă. El vrea doar aparat că lui nu i l-au schimbat încă pe cel cu fir. Din păcate soluțiile la problema lui sunt foarte foarte puține. Atât de puține încât nu am reușit să descoperim una funcțională încă.

Edited by kineceler, 19 November 2009 - 18:44.


#26
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
De ce nu-ti faci abonament la DIGI TV ( la 14 lei lunar) si ai  DigiTel Fix (apeluri gratis in retea). Fara alte complicatii.




Am deja 4 play ...

Edited by alecsandrius, 19 November 2009 - 18:58.


#27
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 alexa32, on 18th November 2009, 22:00, said:

Te contrazic :D ,am un huawei 1220s care nu a fost codat,dar nu merge decat in 3G.

  Scuze de offtopic :worthy:

AModelul ala de telefon a facut parte din primele telefoane date de rds , probabil ca la inceput nu codau telefoanele dar de o vreme incoace le codeaza, iar aceste fixomobile au aparut la ceva timp dupa ce rds a inceput sa codeze telefoanele, deci...

#28
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009

 vasilemadalincristian, on 19th November 2009, 19:02, said:

AModelul ala de telefon a facut parte din primele telefoane date de rds , probabil ca la inceput nu codau telefoanele dar de o vreme incoace le codeaza, iar aceste fixomobile au aparut la ceva timp dupa ce rds a inceput sa codeze telefoanele, deci...
am incercat sa introduc un sim orange in telefonul digi astazi. am primit mesajul "operator retea fixa" si apoi imi cerea sa introduc codul NCK

ce cod este asta si cum il pot afla?

multumesc

#29
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007

 pazzno1, on 19th November 2009, 19:15, said:

am incercat sa introduc un sim orange in telefonul digi astazi. am primit mesajul "operator retea fixa" si apoi imi cerea sa introduc codul NCK

ce cod este asta si cum il pot afla?

multumesc
http://forum.softped...m...t&p=7353570

#30
claudiu98

claudiu98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.10.2009

 alecsandrius, on 18th November 2009, 13:30, said:

Salut am 4 play (fiberlink 1) (Sibiu, zona blocuri) si un Romtelecom la alta adresa (case zona cablata/fibra RSD ). Ma intereseza orice varianta de a face rost de un fixomobil sa-l duc la parinti (unde am Romtelecomul).
Am intrebat de portare romtelecom - imi baga tel cu fir.
Am cerut schimbarea fixului de la bloc cu fixomobil - nu se poate.
Am incercat sa fac un nou abonament de 0 plan tarifar 2 sau eventual 2 euro  cu un mobil asociat la adresa cu Romtelecomul , se poate ambele variante dar imi baga fix cu fir.
Am incercat sa cumpar unul second de pe okazii /alte forumuri sa bag in el simul meu de digimobil, nu am gasit

Cum pot face rost de un fixomobil ?
ma intereseaza pentru parinti, sunt in varsta si-l pot muta dupa ei , vad si tastele, cu digimobilul nu se descurca e prea mic.
Multumesc.


Daca vrei sa faci contract la adresa parintilor, telefon cu fir iti da numai daca contractezi un alt serviciu (catv sau internet) si serviciul de telefonie fixa se va numi digitel acociat. Daca vrei sa iei doar telefonie, fara catv sau internet, iti da tel fara fir si serviciul se va numi digitel 2 nelimitat ( adica 2 euro abonamentul si vorbesti nelimitat in rds). Cel putin la noi asa e.

#31
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006

 claudiu98, on 21st November 2009, 18:41, said:

Daca vrei sa faci contract la adresa parintilor, telefon cu fir iti da numai daca contractezi un alt serviciu (catv sau internet) si serviciul de telefonie fixa se va numi digitel acociat. Daca vrei sa iei doar telefonie, fara catv sau internet, iti da tel fara fir si serviciul se va numi digitel 2 nelimitat ( adica 2 euro abonamentul si vorbesti nelimitat in rds). Cel putin la noi asa e.

Nu prea e asa!
Se da telefon fix wired acolo unde are acoperire reteaua lor wired, iar unde nu au retea wired la dispozitie dau fixo-mobil!

Se numeste DigiTel Asociat daca este asociat altui serviciu de la RDS si nu se plateste abonament si clientul beneficiaza de un anumit plan tarifar si se numeste DigiTele 2(Euro) Nelimitat daca se obteaza pentru abonament de 2 Euro care are aferent un alt plan tarifar (cu tarife mai mici decat primul). Ambele au convorbiri nelimitate in retea! La cel asociat se platesc SMS-urile in retea iar la cel de 2 Euro nu se platesc.

Se poate opta pentru abonamentul cu 2 euro indiferent daca ai sau nu alte servicii de la ei!

#32
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 tonee, on 21st November 2009, 19:02, said:

Se da telefon fix wired acolo unde are acoperire reteaua lor wired, iar unde nu au retea wired la dispozitie dau fixo-mobil!
Umblă vorba de ceva vreme că pe fir nu se mai pune. Că s-ar da rețeaua la export în ungaria (că de, acolo nu au licență de mobil).

#33
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006

 kineceler, on 21st November 2009, 19:09, said:

Umblă vorba de ceva vreme că pe fir nu se mai pune. Că s-ar da rețeaua la export în ungaria (că de, acolo nu au licență de mobil).

Am o cunostinta la care acum cateva zile au venit instalatorii sa ii instaleze CATV+FL+TEL si a primit telefon wired si locatia e intr-un bloc nou construit unde sunt puse doar de curand echipamentele! Daca era asa sa se trimita in ungaria echipamentele banuiesc ca nu se mai oboseau sa le puna mai ales fiind bloc nou si locuind doar cativa locatari acolo...si le dadea la toti fixomobil!

Eu consider mai OK cu retea wired pentru fix fiindca mai sunt si locuri unde exista retea wired RDS dar semnalul 3G este slab...de exemplu in zonele cu multe blocuri apropiate la etajele de jos e foarte slab semnalul indoor!

#34
Korner

Korner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 11.12.2007
vin si instaleaza wired, dau gauri si toate cele si la cateva zile vine sa le schimbe cu fix3g ca au nevoie si de echipamentul din scara respectiva =))))))) .

#35
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006

 Korner, on 21st November 2009, 21:50, said:

vin si instaleaza wired, dau gauri si toate cele si la cateva zile vine sa le schimbe cu fix3g ca au nevoie si de echipamentul din scara respectiva =))))))) .

Noroc ca de data asta nu au mai trebuit sa dea gauri si sa traga fire pentru ca erau deja bagate toate firele (internet,CATV, telefon) prin tuburi si prin pereti de catre constructor!  :P

#36
ghineabogdan07

ghineabogdan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 21.11.2007
In Buzau in blocurile nou cablate dau ori fix mobil ori telefon cu fir in functie de casutele din scara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate