Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Tensiune intrerupator lumini

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
S@m0v@ru1_Pr@fu1t

S@m0v@ru1_Pr@fu1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2006
Ce alternative am daca am verificat cele 3 fire (doua rosii, unul albastru) de la intrerupatorul din sufragerie si nu are nici unul tensiune? Am ajuns aici incercand sa montez o lustra si constatand ca nu am tensiune, dupa care am verificat in intrerupator. Celelate intrerupatoare din celelalte camere functioneaza normal.

#2
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Nici nu o sa ai tensiune fara lustra+becuri montate pentru ca nu are pe unde ajunge in intrerupator.Repeta masuratoarea cu becuri montate.

#3
S@m0v@ru1_Pr@fu1t

S@m0v@ru1_Pr@fu1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2006
Am testat si cu un bec si cu doua si fara. Probabil conexiunile nu sunt facute corect. Am pus aici 2 poze cu modul cum sunt conectate firele in intrerupator si cu firele din tavan. In ambele cazuri sunt 2 fire rosii si unul albastru.

Ar trebui conectat intr-un anumit fel? Any ideas?

10x

Attached Files



#4
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
prin intrerupator trebuie sa ai trecuta faza.verifica daca nu ai trecut nulul iar faza iti merge direct la bec.in intrerupatorul tau ar trebui sa ai o faza care intra si se multiplica ai doua comenzi de iluminat.verifica si in doze.insa nu uita sa nu lucrezi sub tensiune.

#5
S@m0v@ru1_Pr@fu1t

S@m0v@ru1_Pr@fu1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2006

 chispas, on 11th November 2009, 18:59, said:

prin intrerupator trebuie sa ai trecuta faza.verifica daca nu ai trecut nulul iar faza iti merge direct la bec.in intrerupatorul tau ar trebui sa ai o faza care intra si se multiplica ai doua comenzi de iluminat.verifica si in doze.insa nu uita sa nu lucrezi sub tensiune.


pai asta este dilema mea: cum imi dau seama care e faza si care este nul? pentru ca nu mi se aprinde creionul la nici unul dinter fire. La celelalte intrerupatoare din casa (care sunt la fel) aveam tensiune pe unul dintre fire si stiam ca ala e faza... Aici nu am...

#6
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
daca la intrerupator nu ajunge faza atunci ea merge direct la bec aplica sau ce ai tu acolo.daca nici la bec nu ai faza pe nici un conductor verifici legaturile in doza.iar dilema ta nu este asa mare.faza intotdeauna se trece prin intrerupator.normativul 17.

#7
S@m0v@ru1_Pr@fu1t

S@m0v@ru1_Pr@fu1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2006

 chispas, on 11th November 2009, 20:16, said:

daca la intrerupator nu ajunge faza atunci ea merge direct la bec aplica sau ce ai tu acolo.daca nici la bec nu ai faza pe nici un conductor verifici legaturile in doza.iar dilema ta nu este asa mare.faza intotdeauna se trece prin intrerupator.normativul 17.

nu am nici la intrerupator, nici la bec. cand zici doza la ce te referi, ca nu stiu ce sa verific.. :)

M-am mai gandit ca ar mai putea fi vreun fir in tavan pe care meseriasii sa mi-l fi ingropat si care mi-ar fi util... Sau pur si simplu nu sunt facute legaturile corect / firul este intrerupt.

#8
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
deasupra intrerupatorului la vreo 30+40 de cm de tavan trebuie sa ai o doza++cutie metalica sau de plastic.are un capac care posibil sa fie acoperit cu var,glet etc.iei o surubelnita si bati in perete.o sa+ti dai seama cand gasesti doza.inca odata iti spun nu lucra sub tensiune daca nu ai experienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate