Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Trepte cu mocheta

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Va rog sa-mi dati si mie cateva adrese de net unde pot vizualiza (eventual si comanda) plinta pentru trepte.Si as dori sa cer parerea celor avizati in cazul in care montez doar bara la interiorul treptei fara sa mai pun coltar la exterior cam ce viata ar avea acea mocheta (speciala pentru trepte) intr-o casa cu 5 persoana iar scarile duc spre dormitoare. Intreb asta deoarece din cele putine coltare exterioare pe care le-am vazut m-i sau parut grosolane pentru o casa,mai degraba sunt ok pentru sediu de firma (birouri).

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Din cunostintele mele, plinta ti`o taie meseriasul din placa de de gresie/marmuta/granit sau ce-ai pus tu pe scarile alea.

#3
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
imi cer scuze ,nu am fost eu explicit,ma gandeam la protectia mochetei pe coltul exterior al trepte.Este oare neaparat nevoie sa pun un coltar la exterior sau este suficient doar bara din interiorul trepei,coltul interior.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 hulutag, on 6th October 2009, 06:11, said:

imi cer scuze ,nu am fost eu explicit,ma gandeam la protectia mochetei pe coltul exterior al trepte.Este oare neaparat nevoie sa pun un coltar la exterior sau este suficient doar bara din interiorul trepei,coltul interior.
eu cred ca spre deosebire de bara de la coltul interior care are rol doar de fixare, coltarul exterior are rol si de protectie efectiv, fara coltar de protectie mocheta se va uza mai repede in zona coltului exterior

Edited by dan210, 06 October 2009 - 12:41.


#5
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Clar,putini sunt cei ce calca cu toata talpa pe treapta.Multi folosesc numai jumatate de treapta.Revenind,trebuie sa protejezi cumva muchiile,vezi ceva coltare de aluminiu(exista o gama variata de culori)care sunt ''finute''ca si estetica si rezistente pt scopul predeterminat.

#6
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc pentru raspunsuri,am vazut coltare "finute" insa trebuie sa vad,sa am grija cum dau gaurile sa nu-mi "sara"coltul,Probabil o sa dau gaura la 45 grade pe colt si o sa iau cu flexul capetele la holzsuruburi,asta ca sa pot pone un coltar cu laturile de 2cm.

#7
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Succes!

Și nu uita să postezi un feed-back. :worthy:

#8
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Buna seara! Am si eu o intrebare. Doresc sa pun mocheta pe trepti dim beton,dar sunt putin deformate si colturile pe alocuri cam rotunjite. Cu ce ar fi bine sa le indrept? Sapa autonivelanta? Ciment? Altceva? De asemenea si holul de la etaj trebuie nivelat putin deoarece sapa existenta s-a cam sfarmat unde am folosit mai mult aspiratorul. Ce recomandati?

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Eu le-as indrepta cu un strat subtire de adeziv pentru faianta.

Edited by PoeOvidiu, 10 January 2017 - 08:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate