Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Receptie PRO TV HD si TVR HD

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008
Salut,

Dupa cum am scris in alt topic...unde nu am primit nici un raspuns am o plasma Panasonic TH42PYspam.spam Locuiesc in Bucuresti asa ca ar trebui sa pot receptiona PRO TV HD si TVR HD.

Ce antena si ce alte lucrui imi trebuie pentru receptie? Va rog cu link ca sa pot si vedea ce costuri sunt.

Cu multumiri

#2
micu_vali

micu_vali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 14.07.2009

 cristiantr, on 5th October 2009, 18:38, said:

Salut,

Dupa cum am scris in alt topic...unde nu am primit nici un raspuns am o plasma Panasonic TH42PYspam.spam Locuiesc in Bucuresti asa ca ar trebui sa pot receptiona PRO TV HD si TVR HD.

Ce antena si ce alte lucrui imi trebuie pentru receptie? Va rog cu link ca sa pot si vedea ce costuri sunt.

Cu multumiri
vezi la www.antech.ro

#3
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Sau iesi mai ieftin de la chinezii de la coltul blocului. :D

Care este locatia ta in Bucuresti?

#4
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

 Zygoth, on 5th October 2009, 22:34, said:

Sau iesi mai ieftin de la chinezii de la coltul blocului. :D

Care este locatia ta in Bucuresti?

Natiunile unite, et 5, vedere balcon catre Nord

#5
bulbimic

bulbimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.05.2008
Din cate stiu eu panasonic th42py8p nu are tuner DVB-T.

Deci iti trebuie un tuner separat DVB-T mpg4 pentru receptia TVRHD si PROTVHD.

#6
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

 bulbimic, on 6th October 2009, 11:00, said:

Din cate stiu eu panasonic th42py8p nu are tuner DVB-T.

Deci iti trebuie un tuner separat DVB-T mpg4 pentru receptia TVRHD si PROTVHD.

Multumesc....din pacate sunt cam paralel cu tehnica.

Daca nu cer prea mult...link se poate cu tot ce imi trebuie?

Multumesc

#7
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 cristiantr, on 6th October 2009, 11:01, said:

Multumesc....din pacate sunt cam paralel cu tehnica.

Daca nu cer prea mult...link se poate cu tot ce imi trebuie?

Multumesc
Una la mana : trebuie tuner DVB-T care sa stie HD si apoi antena :
fa 2 sarme de 11-12 cm, una o pui pe centrul  cablului coaxial de 75 ohmi (ala standard de tv) si una pe tresa, amplasezi antena la geam sau afara in balcon, vezi fara probleme tot DVB-T si HD-ul in zona aia, suntem vecini, eu stau pe Eforie si sarmele astea fac minuni, am o placa cu tuner DVB-T, a venit cu o mizerie de antena - sarma rasucita care abia merge, nu are plan de masa :cursing: , inventia te costa asta costa 5 minute de munca :coolspeak: si iti da satisfactia ca vezi cu antena homemade by U :coolspeak:  - ai grija sa o pui in picioare, polarizare verticala adicalea. La mine sta in casa la geam 7/9 - elevatie 93m antena si capteaza excelent, daca as scoate-o afara m-as da la DX pe la bulgari ca am vedere spre ei. Ca si tunere iti recomand unul extern daca te tin curelele, merge si unul de PC
bafta

#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 14.10.2004

 cristiantr, on 5th October 2009, 17:38, said:

Salut,

Dupa cum am scris in alt topic...unde nu am primit nici un raspuns am o plasma Panasonic TH42PYspam.spam Locuiesc in Bucuresti asa ca ar trebui sa pot receptiona PRO TV HD si TVR HD.

Ce antena si ce alte lucrui imi trebuie pentru receptie? Va rog cu link ca sa pot si vedea ce costuri sunt.

Cu multumiri


Am vazut pe alt forum (nu spun unde :)) unde cineva recomanda acest receptor.
Stie cineva ceva de el?

#9
badslick

badslick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.12.2008
explicati-mi si mie care stiti ca nu sunt lamurit: deci plasma mea are dvb-t (scrie pe ea). asta inseamna ca pot viziona porgramele transmise HD sau imi mai trebuie vreun tuner ???? eu inteleg ca deja pot sa receptionez aceste programe doar ca am nevoie de o simpla antena, deoarece televiuziunea de cablu nu transmit.

am vazut linkul cu receptoarele respective si nu inteleg la ce folosesc. sunt pt cei care nu au dvb-t sau si aceste tv-uri au nevoie.

multumesc.

#10
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

 cristiantr, on 6th October 2009, 11:01, said:

Multumesc....din pacate sunt cam paralel cu tehnica.

Daca nu cer prea mult...link se poate cu tot ce imi trebuie?

Multumesc

Daca TV-ul /PC -ul nu are tuner digital iti trebuie un tuner sau un receptor digital stand-alone ( de preferinta si cu decodare HD caci altfel prinzi numai programele emise in SD ( standard definition ) + antena DVB-T;

www.antech.ro pentru preturi:
Receiverul HD T1000 parca te costa 620 de roni; ti-l configureaza nea Andrei direct de acolo; tu doar te duci si-l bagi in priza si-l conectezi la antena -
Antena digitala de exterior, DA 6000 - 150 de roni; vine cu cablu 3 metri + alimentator + sistem de montare pe perete sau pe catarg
La Hornbach gasesti trecere fereastra cablu coaxial la 26 de roni;

Cam asta e pentru maxim de confort fara sa-ti bagi degetelele prin sarme;

PS: receiver digital care sa stie si HD nu prea gasesti sub 580 de roni pe oriunde ai cauta . . .. deci nu prea ai de unde sa faci economie .....

 badslick, on 7th October 2009, 14:32, said:

explicati-mi si mie care stiti ca nu sunt lamurit: deci plasma mea are dvb-t (scrie pe ea). asta inseamna ca pot viziona porgramele transmise HD sau imi mai trebuie vreun tuner ???? eu inteleg ca deja pot sa receptionez aceste programe doar ca am nevoie de o simpla antena, deoarece televiuziunea de cablu nu transmit.

am vazut linkul cu receptoarele respective si nu inteleg la ce folosesc. sunt pt cei care nu au dvb-t sau si aceste tv-uri au nevoie.

multumesc.

DACA AI TUNER DVB-T tot ce-ti mai trebuie este antena DVB-T; eu recomand D6000 de la antech ( sau unde o mai gasesti );
Totusi, de principiu asigura-te ca tunerul stie decodare pe amble norme mpeg2/mpeg4 ( cauta in documentatia lui sau pe net ) ; cei de la magazin nu cred ca te pot lamuri ...o sa-ti zica DA, DA, DA la tot ce ii intrebi ;
PROGRAMELE HD - 2 la numar in prezent si receptionate local in Bucuresti ( ProTV HD si TRV HD ) sunt codate mpeg4;

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 14.10.2004
Badslik, ce plasma detii?
asta de exemplu prinde ProTV/TVR hd

Daca modelul tau are la specificatii:
Tuner Digital DVB DVB-T / DVB-T(H.264) / DVB-C este perfect, te vei bucura de cele doua programe

LE Daca locuiesti in Bucuresti si Sibiu (parca) altfel.....nu

Edited by xymzar, 07 October 2009 - 16:34.


#12
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008
Multumesc pentru rapunsuri.

Din ce am calculat costurile ar fi undeva la 1000 RON. Ma gandesc sa vad ce voi face, variantele fiind 2 (UPC sau tuner+antena)

La UPC dau sum intr-un an si beneficiez de mai multe programe, pentru tuner si antena trebuie sa pltesc pe loc, dar le folosesc cred mai mult timp.

Exista diferente de calitate intre ce transmite UPC pe HD si ce se receptioneaza?

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 14.10.2004
Cristian, nu iesi mai bine cu un receptor de 450lei + antena 150 lei?
Desi parerea mea este ca mai bine "bagi" UPC daca ai posibilitatea.

PS Ma tot gandesc si eu la un receptor digital terestru dar un singur lucru ma retine: cat timp vor fii cele doua canale HD la liber?

#14
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

 xymzar, on 9th October 2009, 08:59, said:

Cristian, nu iesi mai bine cu un receptor de 450lei + antena 150 lei?
Desi parerea mea este ca mai bine "bagi" UPC daca ai posibilitatea.

PS Ma tot gandesc si eu la un receptor digital terestru dar un singur lucru ma retine: cat timp vor fii cele doua canale HD la liber?
Receptorul este 620, antena 150. Daca le voi lua acestea trebuie sa mai iau si un amplificator de semnal pentru RDS...si ajung in total pe la 1000 ron.

Daca bag UPC nu mai iau nimic din astea, ca nu ma intereseaza nici amplificatorul. Diferenta de calitate pe imagine sunt?

#15
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003

 cristiantr, on 9th October 2009, 09:12, said:

Receptorul este 620, antena 150. Daca le voi lua acestea trebuie sa mai iau si un amplificator de semnal pentru RDS...si ajung in total pe la 1000 ron.

Daca bag UPC nu mai iau nimic din astea, ca nu ma intereseaza nici amplificatorul. Diferenta de calitate pe imagine sunt?

vezi http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=372172&st=90&start=90

LAFAYETTE zice ca nu exista diferenta de calitate intre FTA si UPC - asta verificat pe LCD/plasma pana in 42''
Nu inteleg de ce iti trebuie amplificatorul pentru RDS; receptorul + antena digitala iti trebuie pentru a putea receptiona posturile transmite FreeToAir ...n-are nici o legatura cu operatorul de cablu . . . . .

Daca privesti strict din perspectiva costurilor cred ca cea mai ieftina solutie este pachetul HD de la UPC ........la 17 RON/luna, suplimentar fata de abonamentul standard ....care costa si ala 30-35 de Roni parca ...

In ceea ce priveste trecerea de la televiziunea analogica catre cea digitala, procesul este deja in curs; de asemenea, tendinta ar fi sa mai apara si alte posturi in digital care cel putin pentru inceput vor fi transmise FTA cel putin in Bucuresti;  si "batalie" in zona asta ar trebui sa existe pentru ca avantajele transmisiei digitale terestre sunt multe ...respectiv poti receptiona oricand si oriunde, fara necesitatea unei infrastructuri trase in prealabil ( cum e situatia operatorilor de cablu ); de cealalta parte toate televiziunile traiesc din incasarile provenite din reclama ....nu se va imbogati nimeni daca pune taxa de 2-3 lei pentru receptia de PRO TV sau TVR/HD;

   Plus de asta, inca o data, in momentul de fata se acopera pe digital FTA ( in special cu referire la HD ) Bucuresti si Sibiu ; iar target-ul va fi acoperire nationala pentru orice televiziune serioasa ........in fine ...eu unul astept pachetul de "ANTENE"1,2,3; cu astea si cu cele doua posturi in HD nu-ti ajunge 1 zi intreaga sa butonezi TV-ul ...nici daca esti somer si stai toata ziua pe canapea ..........

#16
cristiantr

cristiantr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.05.2008

 warrior, on 9th October 2009, 10:58, said:

vezi http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=372172&st=90&start=90

LAFAYETTE zice ca nu exista diferenta de calitate intre FTA si UPC - asta verificat pe LCD/plasma pana in 42''
Nu inteleg de ce iti trebuie amplificatorul pentru RDS; receptorul + antena digitala iti trebuie pentru a putea receptiona posturile transmite FreeToAir ...n-are nici o legatura cu operatorul de cablu . . . . .

Daca privesti strict din perspectiva costurilor cred ca cea mai ieftina solutie este pachetul HD de la UPC ........la 17 RON/luna, suplimentar fata de abonamentul standard ....care costa si ala 30-35 de Roni parca ...

In ceea ce priveste trecerea de la televiziunea analogica catre cea digitala, procesul este deja in curs; de asemenea, tendinta ar fi sa mai apara si alte posturi in digital care cel putin pentru inceput vor fi transmise FTA cel putin in Bucuresti;  si "batalie" in zona asta ar trebui sa existe pentru ca avantajele transmisiei digitale terestre sunt multe ...respectiv poti receptiona oricand si oriunde, fara necesitatea unei infrastructuri trase in prealabil ( cum e situatia operatorilor de cablu ); de cealalta parte toate televiziunile traiesc din incasarile provenite din reclama ....nu se va imbogati nimeni daca pune taxa de 2-3 lei pentru receptia de PRO TV sau TVR/HD;

   Plus de asta, inca o data, in momentul de fata se acopera pe digital FTA ( in special cu referire la HD ) Bucuresti si Sibiu ; iar target-ul va fi acoperire nationala pentru orice televiziune serioasa ........in fine ...eu unul astept pachetul de "ANTENE"1,2,3; cu astea si cu cele doua posturi in HD nu-ti ajunge 1 zi intreaga sa butonezi TV-ul ...nici daca esti somer si stai toata ziua pe canapea ..........

Salut

Furnizorul meu este acum RDS. In cazul in care iau tuner si antena vreau sa iau si un amplificator sa se vada ok cat de cat si ceea ce primesc de la ei. Asta e legatura  :)

In cazul in care trec la UPC nu imi voi mai lua si acel amplificator, am mai avut UPC in alta locatie si am fost multumit de ceea ce primeam de la ei.

Ceea ce ma deranjeaza la UPC este ca trebuie sa stau abonat minim 12 luni.

Referitor la partea cu statul pe canapea......nu sunt somer si sper sa nu ajung aici  :)

Multumiri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate