Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

''reducere'' tensiune curent continuu

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
mugur-neacsu

mugur-neacsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.09.2009
toata lumea si-a dat seama ca era vorba de 2,5V si nu 25V.
pina si eu.
o sa fiu atent la ce mi-ai spus.
am luat deasemena cuple serioase si cablu gros.
deocamdata o sa "alimentez" un bazin de 25 lt ca sa-l probez. deci vreo 20 -30 A sunt suficienti. Diodele sunt de 200.
chiar sunt curios sa masor curentul da n-am gasit un ampermertru de putere mare. vreun sfat?
ulterior exista posibilitatea sa maresc bazinul si implicit suprafata anodica, sau sa inserez inca 2 sau 3 si atunci consumul va creste.

#38
mugur-neacsu

mugur-neacsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.09.2009
si documentindu-ma pe mai departe am reusit sa gasesc un manual pentru elecrodepuneri cu specificatiile de curent.
lucrurile stau cam asa: solicitarea de curent intr-o baie de electroliza este de aproximativ 1-1,5 A per decimetru patrat.(suprafata anodica)
cu alte cuvinte o suprafata desfasurata anodica de 100 de decimetrii patrati ( adica un metru pe un metru) ar necesita 150 A.
eu sunt departe de a avea asemenea suprafete anodice.
sigur.specificatiile sunt pentru echipamente industriale care folosesc asemenea suprafete pe linii intregi de bai.

dar eu oare am calculat corect? ca inseamna ca 160 A sunt pentru o uzina si nu pentru ce fac eu.
suprafata anodica le mine este cam de 6 decimetrii patrati.asta inseamna ca sunt suficienti 9 A?
hai sa zic ca mai inseriez inca doua bazine. pai tot nu iese. cine spunea ca sunt supecti de mari cei 160A avea dreptate.
pai ce naiba? caut ca prostu transformatoare de 130 160A? am innnebunit?

#39
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 10.02.2007

View Postem2006, on 23rd September 2009, 23:00, said:

...Opinia mea e total opusa fata de ce s-a scris pana aci, anume ca o solutie eleganta la problema ta poate fi modificarea unui invertor de sudura...
Sper sa nu te superi ca ma repet, si poate ai in vedere si aceasta opinie. Vei fi surprins cat de simplu se poate rezolva problema. Asta pentru ca tot ai deja invertorul...

#40
mugur-neacsu

mugur-neacsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.09.2009
multumesc. nu e nici o suparare. mai ales ca am dat o circa de bani pe el.
aseara vorbeam cu un prieten care foloseste un invertor rceva mai mic pentru suduri diverse. el spune ca modelul pe care il am este controlat electronic prin comutatie si ca este destul de complicat sa-l modific.
in nici un caz nu sunt eu in masura sa ma apuc de asa ceva ca nici macar nu inteleg prea bine cum functioneaza.
daca te oferi sa ma ajuti cu modificarea cu mare drag. imi asum si riscul sa se defecteze total. si platesc daca trebuie. macar sa experimentez.

Edited by mister_rf, 26 September 2009 - 11:43.


#41
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 10.02.2007
Nu e greu de "modificat", si-l vei putea folosi in continuare si pt sudura.
Daca esti din Bucuresti, te pot ajuta intr-un week-end. Ce tip de invertor ai, poti pune o poza cu eticheta pe care scrie caracteristicile (placa de timbru)?

Edited by em2006, 26 September 2009 - 10:13.


#42
mugur-neacsu

mugur-neacsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.09.2009
suna excelent.
iata specificatiile din manual. medelul este Pegas 160E.sincer nu tin sa-l folosec si pentru sudura. ca nu pentru asta l-am luat.
sunt din bucuresti.
pot face si o poza dupa placa de timbru dupa amiaza.
spune-mi daca e nevoie. in mod normal sunt aceleasi date.
chestia e ca n-am gasit nicaieri schema. normal probabil sa nu o publice.
merci mult

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   107.57K   36 downloads


#43
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postem2006, on 23rd September 2009, 23:00, said:

Opinia mea e total opusa fata de ce s-a scris pana aci, anume ca o solutie eleganta la problema ta poate fi modificarea unui invertor de sudura (e o sursa in comutatie), dar trebuie facuta in cunostinta de cauza. Si e o solutie mai costisitoare.
Pana la urma modificarea nu este imposibila, (cred ca asta am spus si eu anterior ) dar trebuie sa fie facuta de cineva care are un minim de experienta in domeniu... :rolleyes:
Si ca exemplu o schema simpla de invertor ce permite reglarea tensiunii de iesire:
Attached File  Invertor_sudura.pdf   98K   63 downloads
Eu consider ca reducerea factorului de umplere sub un anumit prag poate duce la scaderea randamentului si la o sensibilitate crescuta la variatii de temperatura/vibratii/etc.
Corect este sa se reduca si din spirele trafului de iesire.

#44
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 10.02.2007

View Postmugur-neacsu, on 26th September 2009, 12:12, said:

...pot face si o poza dupa placa de timbru dupa amiaza...
Nu mai este nevoie.
Nici de schema.

#45
mugur-neacsu

mugur-neacsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.09.2009

View Postem2006, on 26th September 2009, 15:12, said:

Nu mai este nevoie.
Nici de schema.
adica e suficienta descrierea? atunci cum te contactez sa vedem cum facem?

ok. eu intre timp am facut urmatoarele:
am luat un autotransformator de 5KW. conform ultimelor calcule nu am nevoie de mai mult de 10 maxim 15 A.
ca urmare am folosit doar autotransformatorul si am construit o punte redresoare la iesire din 4 diode de 60 A (sa fie).
am alimentat instalatia si am facut teste de depunere. iese foarte bine.
din voltmetru rezulta ca tensiunea optima este de 2 Volti.cel putin pentru dimensiunea catodului pe care am folosit-o la test.
ce depaseste doi volti creeaza o viteza prea mare si neformarea optima a depunerii.
deci finalmete am reusit.
din pacate n-am gasit ampermetru cu care sa masor si curentul. pe unde sa caut unul pina pe la 20A?
si cum masor? il inseriez cu anodul?

#46
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ampermetre de valoarea aia sunt greu de gasit. Se foloseste un transformator de masura curent pus pe unul din conductoarele de alternativ care pleaca din trafo.
Acel trafo va reduce curentul de masura de la 100A la 1A sau la 5A (de exemplu) - valoare care se poate citi cu un aparat normal de masura. Ai raportul de transformare (multiplicare a citirii) scris pe ei.
Electrica ii foloseste mereu pentru contoare - desi aia sunt mai precisi si relativ scumpi, exista si unii mai ieftini. Arata ca niste covrigi: http://www.simpsonel...r_datasheet.pdf

ATENTIE - acest tip de trafo nu se lasa niciodata cu secundarul in gol, permanent trebuie sa aiba fie un ampermetru fie un scurt-circuit pe iesire. In caz contrar pot aparea tensiuni periculoase la iesire.

Edited by SuperDuper, 28 September 2009 - 05:24.


#47
mugur-neacsu

mugur-neacsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.09.2009
aoleu. pare complicat.
am gasit pe un site urmatorul articol -Ampermetru de panou 50A dc. ma gindeam ca sunt si pentru valori mai mari.
e unul clasic analogic.sa inteleg ca oricum trebuie folosit cu acel trafo de control?

Edited by mugur-neacsu, 28 September 2009 - 09:30.


#48
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Se foloseste direct dupa redresare. Banuiesc ca are si rezistenta de shunt necesara. De fapt se poate folosi orice ampermetru clasic la care se micsoreaza rezistenta de shunt pentru a permite masurarea unui curent mai mare.

Edited by mister_rf, 28 September 2009 - 09:34.


#49
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ampermetrele de curent continuu nu pot folosi acel trafo toroidal, au nevoie de rezistente "shunt" de valoare exacta, stabile cu temperatura si care sa reziste la curentul tau. Ceea ce este greu de gasit la valori mari, peste 20A.
De acceea sugeram masurarea curentului alternativ. Pe piata se gasesc chiar si aparate de masura gen "cleste" (clamp-meter) care iti pot masura curentii alternativi mari: http://www.multimete.../clampmeter.htm

PS: Masurarea in curent continuu iti va da informatii eronate mai mult ca sigur, pentru ca aparatele sunt calibrate pentru curent continuu, dar tu ai curent pulsatoriu acolo.

Edited by SuperDuper, 28 September 2009 - 14:03.


#50
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Inteleg ca masurarea curentului este doar din curiozitate, valoarea obtinuta este pur orientativa, nu se utilizeaza in procesul de electroliza.

#51
mugur-neacsu

mugur-neacsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.09.2009

View Postmister_rf, on 28th September 2009, 16:35, said:

Inteleg ca masurarea curentului este doar din curiozitate, valoarea obtinuta este pur orientativa, nu se utilizeaza in procesul de electroliza.
asa este. pina la urma imi este suficient sa ajustez tensiunea din autotrafo si sa verific vizual depunerea(ceea ce fac acum).
era doar asa de a completa aparatul . nu e necesar pentru ca oricum n-ar fi foarte exacta din cite inteleg.

in ce priveste modificarea invertorului cumparat, fara suparare dar nu cred ca mai e necesar. mai bine il dau cuiva sa-l foloseasca la sudura.
va multumesc inca o data tuturor.

#52
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 10.02.2007
mugur-neacsu,
Daca la experimente folosesti doar autatransformtorul si puntea redresoare, IZOLEAZA TEMEINIC BAIA DE ELECTROLIZA FATA DE PAMANT si dupa ce bagi in priza agregatul, nu mai atinge nimic inafara de butonul variacului. Baia de electroliza poate avea potentialul retelei cata vreme nu ai si un traf de separare, prezentand un real pericol de electrocutare..
Daca doresti totusi monitorizarea parametrilor, contacteaza-ma pana la weekend sa-ti imprumut pt experimente o trusa de masura pana la 600 amperi, AC si DC. Iti pot da si shunturi din manganina 75mV calibrate la orice curent cap de scala doresti. Trebuie doar inseriat acest shunt pe unul din firele care alimenteaza baia (cabluri cu papuci). Poti masura si pe alternativ, inainte de punte, inseriind ampermetrul AC, fie un ampermetru cu conectare directa (se gasesc pana la 200A) fie unul cu cap de scala 5A (asta e valoarea standardizata la aparatele electrice de panou) cuplate prin intermediul unui transformator de curent care livreaza in secundar max.5A).
Dupa experimente alegi valorile cele mai potrivite pentru ampermetru si voltmetru, aparate care cred ca nu trebuie sa lipseasca din dotarea instalatiei pentru ca sunt foarte utile.

View Postmister_rf, on 28th September 2009, 16:35, said:

Inteleg ca masurarea curentului este doar din curiozitate...
Trecand peste curiozitate,eu cred ca dotarea cu aparate pt monitorizarea tensiunii si curentului e e esentiala in cazul lui, cel putin in faza de experimentare, pana se lumineaza complet si cunoaste concret necesarul de putere pentru ceea ce vrea sa faca, dar nu numai in aceasta faza, pentru ca o cunoastere exacta a parametrilor curent-tensiune il va ajuta atat la alegerea corecta a parametrilor in diverse experimente, cat si la verificarea reproductibilitatii rezultatelor; poate vedea cum aceste marimi variaza in timp, mai ales ca in varianta rudimentara care a adaptat-o in acest stadiu, nu stabilizeaza nimic (in diverse instalatii de electroliza se merge ori pe tensiune constanta, ori pe curent constant, ori pe densitate de curent constanta).

Dupa atatea discutii aflam ca de fapt are nevoie de ciraca 2 volti, sub un curent pe care l-a apreciat a fi de ordinul zecilor de amperi, deci o putere de ordinul DOAR a zeci-sute de watt (nu kilowatt!), putere la care stabilizarea oricaruia din parametri (cu reglaj continuu) se poate face fara dificultate cu mijloace simple. Sa modifici un invertor de sudura pt puterea asta nu e rentabil, desi se poate face, cu interventii minime in aparat, sau chiar fara, daca nu deranjeaza adaugarea unor componente disipative in detrimentul randamentului.

Oricum, solutia din acest stadiu, desi se pare ca il satisface, eu nu o agreez, o consider cam contra firii, atat datorita pericolului de electrocutare care nu e de neglijat (autotransformatorul nu ofera separare galvanica), cat si diferentei mari intre tensiunea de iesire (2Vcc) si cea de intrare (230Vef), elementele din circuit fiind doar autotransformatorul reglabil (variac) si puntea redresoare.

Edited by em2006, 28 September 2009 - 18:20.


#53
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Solutia corecta propusa initial era: autotransformator, transformator sudura, punte.
Nici nu se pune in discutie lucrul fara separare galvanica intre retea si baia de electroliza. Simplificarea poate duce la accidente prin electrocutare.

Quote

...valoarea obtinuta este pur orientativa...
Pe de alta parte, masuratoarea cu un ampermetru etalon sau altul care  va avea erori nu va face diferente  in acest caz. Si cu unul si cu altul se poate repeta un experiment  la care se pastreaza o anumita valoare determinata anterior.
Oricum are de ales curentul optim in baza determinarilor practice si nu a unor date impuse din exterior. E doar o problema de conventii...

#54
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sper ca a conectat nulul la partea comuna a autotrafo... :)
Un clampmeter costa extrem de putin. Si un detector de faza...

PS: Acum m-a prins - tensiunea de electroliza este cumva stabila si data de materialele folosite, exact ca la elementele acumulator. Bine, mai are si o componenta variabila datorata rezistentei interne a lichidului (exact ca la acumulatori).

Edited by SuperDuper, 28 September 2009 - 19:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate