Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Care este cea mai buna banca pentru angajati

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ghostly_1

ghostly_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.09.2009
Salut,

Sunt angajat si am cont la banca BRD, care mi se pare oribil..
Vreau o banca care nu ia bani la retrageri din bancomatele bancii, care emite card-uri rapid (BRD emite card-uri noi in cel putin 1 luna!). O banca care are un pret bun la schimbul valutar (in cazul in care primesc bani din strainatate sau in euro), sa pot sa folosesc card-ul lor de visa in paypal (BRD=Nu merge), alte beneficii.. am nevoie de un sfat, ca sa raman cu putin mai multi bani la sfarsitul lunii.

Mersi.

#2
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
Eu am Visa Electron de la Transilvania, nu ia comision la retragerile bancare de la bancomatele BT, cand am fost si mi-am facut cardul mi-a sosit intr-o saptamana, pot sa-l folosesc in paypal. In schimb, despre ratele de schimb valutar nu prea stiu nimic.

#3
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
Visa Electron de la Transilvania intr-adevar nu costa nimic, singura problema este ca iti ia comision la fiecare alimentare a cardului, care nu e mic. de exemplu, pentru incasarea unei sume de peste 1000 lei, comisionul este 6 lei. sunt foarte sireti cei de la Transilvania. pe de o parte isi fac reclama ca acest card n-are comisioane de administrare, dar te taxeaza bine de tot la fiecare alimentare. deh, nu poti sa le ai pe toate...

#4
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Eu am card de la Citibank, ni l-au facut prin firma. E cel mai ieftin card de pe piata (nu stiu daca facilitatile sunt oferite pentru ca firma are cont la ei, dar ma indoiesc). Ideea e ca nu costa nimic nici cand ti-l face, nici cand retragi bani de la bancomatele lor (care din pacate sunt putine, dar poti face 2 retrageri pe luna de la bancomatele altor banci fara sa te coste nimic), nu are comision de intretinere sau de gestiune, pot face plati online si la comercianti, ai acces online oricand la banii din cont, poti face viramente online catre alte conturi etc. Am avut card la BCR care intr-adevar avea costuri mici de intretinere si sucursale multe, dar era o bataie de cap cu accesul online.

#5
syber90

syber90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2007
Visa Electron de la ING. Merge PayPal, insa nu pot sa iti spun nimic de comisioane.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Nu este bine cu toate ouale intr-un cos...

ING pt dobanda 8%, calculata zi pt. cont  la vedere cu card atasat, inclusiv de salarii, etc., plati si transferuri etc.

Card Taifun de la BancPost pt plati externe, pe care-l incarci pt. siguranta doar inainte de plata.

BRD GSG este f. OK pt. swift-uri internationale oriunde, plus ca pt. Franta ai conversie directa RON- Euro.
La BRD comisionul de administrare pt. cont in euro este 0,5 E/luna, insa se poate inchide si deschide imediat altul gratis.

Edited by loock, 23 September 2009 - 09:30.


#7
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 ghostly_1, on 22nd September 2009, 12:05, said:

Salut,

Sunt angajat si am cont la banca BRD, care mi se pare oribil..
Vreau o banca care nu ia bani la retrageri din bancomatele bancii, care emite card-uri rapid (BRD emite card-uri noi in cel putin 1 luna!). O banca care are un pret bun la schimbul valutar (in cazul in care primesc bani din strainatate sau in euro), sa pot sa folosesc card-ul lor de visa in paypal (BRD=Nu merge), alte beneficii.. am nevoie de un sfat, ca sa raman cu putin mai multi bani la sfarsitul lunii.

Mersi.

Eu am la Garanti din februarie 2009 si sunt f multumit:

Am primit cardul dupa o saptamana de la completarea cererii.

Quote

ZERO comisioane pentru:

retragere numerar la orice ATM din Romania
emitere sau reînnoire card
interogare sold la ATM-urile GarantiBank
administrare card
plăți la comercianți naționali/internaționali

http://www.garantiba...antibank24.html

Singurul comision pe care il platesc este de 1ron/factura platita prin internet banking (asta pt ca platesc catre alte banci)

Fata de alte bancu dobanda la contul curent este foarte mica (0.25%) dar poti constitui depozite prin internet banking

Am si cont in euro (dar fara card atasat) si nu platesc nimic in plus.

#8
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

 lg, on 22nd September 2009, 18:36, said:

Visa Electron de la Transilvania intr-adevar nu costa nimic, singura problema este ca iti ia comision la fiecare alimentare a cardului, care nu e mic. de exemplu, pentru incasarea unei sume de peste 1000 lei, comisionul este 6 lei. sunt foarte sireti cei de la Transilvania. pe de o parte isi fac reclama ca acest card n-are comisioane de administrare, dar te taxeaza bine de tot la fiecare alimentare. deh, nu poti sa le ai pe toate...


despre ce comision de alimentare vorbesti?


Nu exista asa ceva.....am de aproape 2 ani cardul asta si nu am vazut o asemenea taxa

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Ce tampenie de intrebare, va spun un secret... toate bancile comerciale sunt gandite pentru a servi angajatilor.

#10
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004

 FireSky, on 23rd September 2009, 16:11, said:

despre ce comision de alimentare vorbesti?


Nu exista asa ceva.....am de aproape 2 ani cardul asta si nu am vazut o asemenea taxa
inseamna ca ai tinut cardul ala in dulap, sau pur si simplu iti lipseste informatia asta...

Attached Files

  • Attached File  111.JPG   9.98K   57 downloads

Edited by lg, 23 September 2009 - 19:58.


#11
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

 lg, on 23rd September 2009, 20:57, said:

inseamna ca ai tinut cardul ala in dulap, sau pur si simplu iti lipseste informatia asta...


M-ai facut curios si am verificat si eu in BT 24....am un card BT Visa Elctron, modelul vechi, albastru. Mi se vireaza salariul direct in cont,dar nu exista nici o taxa...De asemenea, uneori mi se mai alimenteaza cardul de catre o persoana din alt oras: nu plateste nici un comision ca sa depuna bani in contul meu si nici eu nu platesc vreun comision cand retrag banii.

Singura taxa pe care o stiu la cardul asta este taxa de interogare sold ( cam inutila, pentru ca am Internet Banking)


Imi scapa ceva?

#12
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
as putea intelege ca la salar nu-ti ia comision, poate fiindca firma ta are incheiata o conventie in acest sens cu banca. insa in cazul depunerilor in afara salariului chiar nu inteleg cum de nu-ti ia comision (la intrarea banilor in cont). oricum, ma bucur pentru tine.

ps: cardul meu e tot Visa Electron (galben) dar asta nu are nicio importanta. iar comisioanele inter/intrabancare mi-au fost confirmate si prin mail.

Edited by lg, 24 September 2009 - 20:06.


#13
iulic

iulic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.08.2005

 lg, on 23rd September 2009, 20:57, said:

inseamna ca ai tinut cardul ala in dulap, sau pur si simplu iti lipseste informatia asta...

Din cate am vazut in fotografia atasata ai alimentat contul din alt cont de la alta banca. Din cate stiu eu, la orice banca, orice virament intre conturi se comisioneaza (plateste atat cel care initiaza, cat si cel care incaseaza prin virament). Cei care incaseaza salarii nu platesc comisioane pentru ca asa prevad conventiile de plata a salariilor prin card (daca exista) intre banci si firme.
Deci nu se comisioneaza cardul, ci operatiunea de virament.

La postarea ta initiala am crezut ca alimentarea contului curent prin depunere de numerar se comisioneaza, pentru ca unele banci practica acest lucru. Din cate stiu cardul Visa Electron de la BT nu este comisionat nici la depunere de numerar, nici la retragere si nici nu are comision periodic de gestiune a contului curent. Singurele comisioane, se pare, sunt pentru interogarea soldului la bancomat si pentru eliberarea unui extras de cont la cerere (odata pe luna se elibereaza gratuit la o agentie bancara). Din punctul meu de vedere intr-adevar la BT detinerea unui cont curent si a unui card de salarii este poate cea mai ieftina. Nu ma pronunt legat de paypal, pentru ca nu am avut nevoie de acest serviciu.

Eu am un cont curent cu card de salariu, un cont de economii, un card de credit Mastercard cu perioada de gratie la BT (plus Internet Banking). In cazul meu, combinatia celor trei este mai avantajoasa decat contul curent cu 8% dobanda de la ING. Acesta din urma are comisioane de administrare destul de mari si este avantajos doar daca rulajul (venitul, salariul) este destul de mare astfel incat acea dobanda sa acopere comisionul.

Pe de alta parte, o idee buna este sa nu tii banii (salariul) in contul curent, ci sa-i tii cat mai mult in contul de economii, unde ai o dobanda aproape de cea de depozit si comisioane zero. Intre timp, utilizezi cardul de credit cu perioada de gratie si ai urmatorul avantaj: platesti cu banii bancii si, o data pe luna acoperi soldul din contul curent (sau de economii). In felul acesta nu platesti dobanda. In plus, daca cardul tau este fraudat, daca dintr-o eroare este debitat de doua ori etc., poti sa faci reclamatie, care se rezolva in vreo luna. Ideea este ca nu stau banii tai blocati, ci banii bancii. Consider ca acesta combinatie de 3 produse este optima din punct de vedere al costurilor si avantajelor. Ceea ce mai fac eu este sa urmaresc cat mai des, prin intermediul Internet Banking, ce se intampla prin conturile mele, ca sa nu ma trezesc cu suprize. Reamintesc, este vorba de produsele BT.

Din cate stiu si alte banci au venit cu produse similare avantajoase. Am vazut la Garanti o campanie cu carduri de credit foarte avantajoase, internet banking gratuit, nu stiu insa legat de celelate comisioane. Ideea este de a gasi o combinatie de produse care sa duca la cel mai mic cost, respectiv de cele mai mari venituri din utilizarea banilor.

Edited by iulic, 26 September 2009 - 14:21.


#14
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

 iulic, on 26th September 2009, 15:12, said:

Din cate am vazut in fotografia atasata ai alimentat contul din alt cont de la alta banca. Din cate stiu eu, la orice banca, orice virament intre conturi se comisioneaza (plateste atat cel care initiaza, cat si cel care incaseaza prin virament). Cei care incaseaza salarii nu platesc comisioane pentru ca asa prevad conventiile de plata a salariilor prin card (daca exista) intre banci si firme.
Deci nu se comisioneaza cardul, ci operatiunea de virament.

La postarea ta initiala am crezut ca alimentarea contului curent prin depunere de numerar se comisioneaza, pentru ca unele banci practica acest lucru. Din cate stiu cardul Visa Electron de la BT nu este comisionat nici la depunere de numerar, nici la retragere si nici nu are comision periodic de gestiune a contului curent. Singurele comisioane, se pare, sunt pentru interogarea soldului la bancomat si pentru eliberarea unui extras de cont la cerere (odata pe luna se elibereaza gratuit la o agentie bancara). Din punctul meu de vedere intr-adevar la BT detinerea unui cont curent si a unui card de salarii este poate cea mai ieftina. Nu ma pronunt legat de paypal, pentru ca nu am avut nevoie de acest serviciu.

Eu am un cont curent cu card de salariu, un cont de economii, un card de credit Mastercard cu perioada de gratie la BT (plus Internet Banking). In cazul meu, combinatia celor trei este mai avantajoasa decat contul curent cu 8% dobanda de la ING. Acesta din urma are comisioane de administrare destul de mari si este avantajos doar daca rulajul (venitul, salariul) este destul de mare astfel incat acea dobanda sa acopere comisionul.

Pe de alta parte, o idee buna este sa nu tii banii (salariul) in contul curent, ci sa-i tii cat mai mult in contul de economii, unde ai o dobanda aproape de cea de depozit si comisioane zero. Intre timp, utilizezi cardul de credit cu perioada de gratie si ai urmatorul avantaj: platesti cu banii bancii si, o data pe luna acoperi soldul din contul curent (sau de economii). In felul acesta nu platesti dobanda. In plus, daca cardul tau este fraudat, daca dintr-o eroare este debitat de doua ori etc., poti sa faci reclamatie, care se rezolva in vreo luna. Ideea este ca nu stau banii tai blocati, ci banii bancii. Consider ca acesta combinatie de 3 produse este optima din punct de vedere al costurilor si avantajelor. Ceea ce mai fac eu este sa urmaresc cat mai des, prin intermediul Internet Banking, ce se intampla prin conturile mele, ca sa nu ma trezesc cu suprize. Reamintesc, este vorba de produsele BT.

Din cate stiu si alte banci au venit cu produse similare avantajoase. Am vazut la Garanti o campanie cu carduri de credit foarte avantajoase, internet banking gratuit, nu stiu insa legat de celelate comisioane. Ideea este de a gasi o combinatie de produse care sa duca la cel mai mic cost, respectiv de cele mai mari venituri din utilizarea banilor.


Deci pana la urma stiam bine ce stiam:)

#15
ghostly_1

ghostly_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.09.2009

 iulic, on 26th September 2009, 15:12, said:

Din cate am vazut in fotografia atasata ai alimentat contul din alt cont de la alta banca. Din cate stiu eu, la orice banca, orice virament intre conturi se comisioneaza (plateste atat cel care initiaza, cat si cel care incaseaza prin virament). Cei care incaseaza salarii nu platesc comisioane pentru ca asa prevad conventiile de plata a salariilor prin card (daca exista) intre banci si firme.
Deci nu se comisioneaza cardul, ci operatiunea de virament.

La postarea ta initiala am crezut ca alimentarea contului curent prin depunere de numerar se comisioneaza, pentru ca unele banci practica acest lucru. Din cate stiu cardul Visa Electron de la BT nu este comisionat nici la depunere de numerar, nici la retragere si nici nu are comision periodic de gestiune a contului curent. Singurele comisioane, se pare, sunt pentru interogarea soldului la bancomat si pentru eliberarea unui extras de cont la cerere (odata pe luna se elibereaza gratuit la o agentie bancara). Din punctul meu de vedere intr-adevar la BT detinerea unui cont curent si a unui card de salarii este poate cea mai ieftina. Nu ma pronunt legat de paypal, pentru ca nu am avut nevoie de acest serviciu.

Eu am un cont curent cu card de salariu, un cont de economii, un card de credit Mastercard cu perioada de gratie la BT (plus Internet Banking). In cazul meu, combinatia celor trei este mai avantajoasa decat contul curent cu 8% dobanda de la ING. Acesta din urma are comisioane de administrare destul de mari si este avantajos doar daca rulajul (venitul, salariul) este destul de mare astfel incat acea dobanda sa acopere comisionul.

Pe de alta parte, o idee buna este sa nu tii banii (salariul) in contul curent, ci sa-i tii cat mai mult in contul de economii, unde ai o dobanda aproape de cea de depozit si comisioane zero. Intre timp, utilizezi cardul de credit cu perioada de gratie si ai urmatorul avantaj: platesti cu banii bancii si, o data pe luna acoperi soldul din contul curent (sau de economii). In felul acesta nu platesti dobanda. In plus, daca cardul tau este fraudat, daca dintr-o eroare este debitat de doua ori etc., poti sa faci reclamatie, care se rezolva in vreo luna. Ideea este ca nu stau banii tai blocati, ci banii bancii. Consider ca acesta combinatie de 3 produse este optima din punct de vedere al costurilor si avantajelor. Ceea ce mai fac eu este sa urmaresc cat mai des, prin intermediul Internet Banking, ce se intampla prin conturile mele, ca sa nu ma trezesc cu suprize. Reamintesc, este vorba de produsele BT.

Din cate stiu si alte banci au venit cu produse similare avantajoase. Am vazut la Garanti o campanie cu carduri de credit foarte avantajoase, internet banking gratuit, nu stiu insa legat de celelate comisioane. Ideea este de a gasi o combinatie de produse care sa duca la cel mai mic cost, respectiv de cele mai mari venituri din utilizarea banilor.


Mersi, e o idee foarte bine gandita :D

#16
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Chiar citeam...o banca opreste prin  comisioane pentru un card  ,in medie 83Eur/an  .

  http://www.gandul.in...ncherii-4927342

  

Quote

Costul deținerii unui cont curent poate fi considerat un lux în România. Un român plătește în medie 83 de euro pe an pentru că utilizează un asemenea instrument, fie că este vorba despre cardul pe care primește salariul sau pensia ori despre cel de credit. În alte țări, e mult mai ieftin: 58 de euro, în Belgia, 46 de euro, în Olanda, și 27 de euro, în Bulgaria, se arată într-o analiză a Comisiei Europene.

   83 de euro pe an, atât plătește în medie fiecare român care are un cont curent deschis la una din băncile comerciale din țară, respectiv un card de debit pe care primește salariul sau pensia ori un card de credit.

   Mie.personal mi se pare destul de mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate