Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Bani cash in alte tari UE si non UE

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
salutare.
ma numesc adrian si as dori sa plec in vacanta afara.
m-am tot interesat si am aflat ca pe langa entuziasmul de a pleca trebuie si bani de cheltuiala afara.
am aflat ca in malta spre ex nu poti sa intri cu mai mult de 200 de euro cash. intrebarea mea este cum poti avea bani cash mai mult decat limita de la vama(unde e vama) si in acelasi timp sa nu risti sa pleci cu foarte multi bani cash la tine.
am inteles ca ar exista o posibilitate de a scoate bani de pe un card chiar in moneda tarii respective.
altceva ce nu am inteles, de ce acolo unde e valabil euro se mai cere sa ai si valuta tarii respective?
multumesc anticipat pentru raspusuri si lamuri.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da-mi si mie un link cu aberatia de 200 de euro.
uite, mai jos scrie 50.000 :

http://www.timesofma...-000-at-airport

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
spare-me, vezi ca in articolul ala cineva incerca sa scoata 50k "out of the country", nu sa-i introduca

in general, la intrarea si iesirea dintr-o tara, ti se cere sa declari sumele mai mari de 10.000 de euro. nu cred ca e interzis sa ai sume mai mari asupra ta, dar trebuie sa le declari si eventual sa le si justifici proveninenta.


poti sa folosesti si card-uri, nu neaparat in moneda tarii respective. eu am scos de la un ATM din bulgaria leva, de pe un card in lei, fara nici o problema (ba chiar cu un curs de schimb destul de avantajos).

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
o fi. nu conteaza.
oricum suma de 200 de euro e o aberatie.

#5
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
http://www.visitmalta.ro/utile.html aici am citit. este undeva pe la mijlocul paginii la vama spune ca nu se poate intra cu mai mult de 50Lm si in stanga e paritatea pentru o lira malteza=2.4 euro.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. in primul rand 50 Lm inseamna 120 de euro
2. asa scrie inseamna c-asa o fi. si daca asa e, si ai dreptate, nu stiu la ce te incalzeste o confirmare.
inseamna c-asa e. deci nu prea poti sa pleci cu mai mult cash.
3. raman insa de verificat niste aspecte si vedem ce si cum.

uite ce scrie aici, la aceeasi paritate.

Quote

In addition to goods falling under the excise duty regime, Customs is also duty bound to check for illegally-imported firearms, drugs, counterfeit goods under intellectual property rights regulations and amounts of cash exceeding e10,000/Lm4,293.

http://www.independe...ewsitemid=63200

si nu scrie nicaieri c-ar fi vorba de iesire

p.s. vezi ca site-ul citat de tine e din 2005

Edited by spare-me, 13 September 2009 - 18:27.


#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
care lire malteze? acum au euro.
nu te controleaza nimeni  la  aeroport daca ai bani sau alte chestii, e o tara libera, nu va faceti probleme...

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
corect. malta a adoptat euro la 1 ianuarie 2008.
site-ul e din 2005 so...

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
uite ce scrie pe alt site: http://www.iatatrave...ons-details.htm


Currency rules
Currency Import regulations:
Same regulations as for Export apply.

Currency Export regulations:
Local currency Euro-EUR and foreign currencies: no restrictions if arriving from or traveling to another E.U. country.
If arriving directly from or traveling to a country outside the E.U.: amounts exceeding EUR 10,000.- or more or the equivalent in another currency (incl. banker's draft and cheques of any kind) must be declared.

Edited by _Smiley_, 13 September 2009 - 21:49.


#10
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
ok asta nu am mai verificat data site-ului.ramane problema de fond. eu vreau sa plec cu card-ul la mine si sa scot de acolo banii. ce tip=uri de carduri sunt acceptate pe acolo? aveti idee? eu am un card in lei pe care imi iau salariul, un visa electron.
multumesc.

#11
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postdulamaa9, on 14th September 2009, 17:35, said:

ok asta nu am mai verificat data site-ului.ramane problema de fond. eu vreau sa plec cu card-ul la mine si sa scot de acolo banii. ce tip=uri de carduri sunt acceptate pe acolo? aveti idee? eu am un card in lei pe care imi iau salariul, un visa electron.
multumesc.
Ca sa raspund la intrebarea ta initiala: sunt tari de regula mici mici, cu monede mai exotice si cu masa monetara mica in circulatie+un curs fixat artificial sau convertibilitate limitata, care incearca sa impiedice iesirea din tara, respectiv intrarea in tara cu valuta lor. Si atunci ai interdictia asta de a intra sau iesi din tara cu banii locali peste o numita suma. Si in Romania erau pe la o vreme niste reguli din astea: nu puteai de exemplu sa scoti bancnote mai mari de 500.000 lei vechi din tara. Nu verifica nimeni, dar regula exista.
Deci aia in 2005 se refereau strict la LM, nu si la echivalentul in alte monede. Puteai sa intri linistit in tara cu 10.000 USD si atunci.

Intr-adevar, acum au EURO, deci nu se mai pune problema, dar daca mai vezi regula asta cand vrei sa mergi in Tunisia sau Maroc de exemplu, atunci sa stii ca se refera strict la moneda lor locala.

In rest, VISA Electron merge f. OK. Am avut si eu mai demult un card din acesta neembosat si a functionat in tot felul de locuri exotice, atat la plati cat si la bancomat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate