Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

ce facultate trebuie

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003

val252, on May 26 2005, 11:29, said:

Nu te supara dar cred ca nu prea stii ce vorbesti.Publicitatea nu inseamna doar marketing.

<{POST_SNAPBACK}>



Am zis eu asta? Oricum publicitatea se apropie mult mai mult de marketing decat de comunicare si....

#20
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
:console:
si daca vrei sa fii art director ce facultate trebuie sa faci?


si daca vrei sa fii copyrighter ce facultate trebuie sa faci?



si daca vrei sa fii client service ce facultate trebuie sa faci?


domnilor domeniul advertising este vast, eu nu stiu ce filme ati vazut dumneavoastra si cum va inchipuiti ca este intr-o agentie de publicitate.

in primul rand se muceste, in unele posturi pe rupte, ca designer sau grafician primesti briefuri peste briefuri ans so on. eu stiu ca voi visati frumos dar get real.

in al doilea rand nu uitati ca traim in romania. in multe locuri nu ai intrare decat cu pile, chiar daca ai fi tu tatal lor.


e o idee gresita formata despre un job in advertising pentru ca se mediatizeaza numai momente frumoase a unui astfel de job

( echipa adunata la un brainstorming cu glume si discutii aprine, atmosfera destinsa, prezentarea unor plannse cu basini, tinuta casual, iarasi planse cu desene basinoase, mac-ul de ultima generatie, colege tinere si bune care fac cu ochiul, aparenta bunastare materiala, sediu beton etc etc etc)

si de asta e la moda sa vrei sa lucrezi in advertising, asa cum era la moda acum vreo 2 ani sa vrei sa fii web designer.


ca sa o scurtez. traim in romania

daca tati are bani cel mai probabil ca o sa ajungi sa lucrezi in advertising (aici se pune problema:daca tati are bani de ce sa mai lucrez  :D ) ma refer la faptul ca va putea sa te tina la o scoala buna poate chiar in afara (cel mai bun institut de design este in italia, sia are sedii si prin torino milano etc, sau alt exemplu este 13000 de dolari australieni anul desstudiu plus inca 13000 cheltuieli la unul dintre cele mai bune colegii de graphic design si comunicare media in australia)


daca tati n-are bani pune mana si munceste de pe acum, intra in domeniu, in primul rand gandeste-te ce post vrei sa ocupi si fa sapaturi. asa cu nopti nedormite cu carti de la unul, cu site-uri ascunse pe net chiar poti sa ajungi sa stapanesti super bine un domeniu. nu uita cel mai bun profesor http://www.google.com

#21
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ca sa ne intelegem ...  era ceva de genu : conteaza facultatea ?? (am pus eu problema aiurea)
sunt constient ca e greu si nu sunt doar floricele pe campii and shit like that  :death:
cat despre idei ... am destule ...  :death:

#22
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

ioooo, on May 26 2005, 16:15, said:

salut
cam asa credeam si eu ca daca termini marketingul vei avea acces in lumea advertising-ului (m-a atras mirajul advertisingului dar vazand ca nu sunt pentru asa ceva m-am reprofilat). dar e departe de adevar asa ceva.
ca sa lucrezi in advertising trebuie sa ai 10 idei pe minut si nu orice fel de idei : una mai buna si mai nebuneasca decat alta... in momentul in care te consideri cat de cat  "inzestrat" nu ai decat sa cautzi o agentzie care sa te ia ca incepator sub aripa unui "creativ" de unde sa invetzi meserie.
crede-ma: nu o facultate te va face talentat pentru a fi creativ (cele din romania cu atat mai putin)

<{POST_SNAPBACK}>


Ai descris perfect cum stau lucrurile (o spune un copy).

#23
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

shobi, on May 26 2005, 20:07, said:

ca sa ne intelegem ...  era ceva de genu : conteaza facultatea ?? (am pus eu problema aiurea)
:death:

<{POST_SNAPBACK}>


Conteaza, dar nu iti garanteaza nimic.

#24
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

val252, on May 26 2005, 11:29, said:

Nu te supara dar cred ca nu prea stii ce vorbesti.Publicitatea nu inseamna doar marketing.

<{POST_SNAPBACK}>


Precum nici marketingul nu inseamna doar publicitate.
-

#25
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Daca tot vorbim de advertising. Cam cat castiga un copyrighter, vb despre copyrighter-ul mediu, fara genii si fara imbecili.

#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

val252, on May 26 2005, 02:29, said:

Nu te supara dar cred ca nu prea stii ce vorbesti.Publicitatea nu inseamna doar marketing.

<{POST_SNAPBACK}>

e un pic invers... Marketingul nu inseamna doar publicitate :)

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

mars0212, on May 29 2005, 18:12, said:

Daca tot vorbim de advertising. Cam cat castiga un copyrighter, vb despre copyrighter-ul mediu, fara genii si fara imbecili.

<{POST_SNAPBACK}>

ca sa cashtigi bine, trebuie sa sti 2 lucruri... sa scri si sa sti despre ce scri :)

lectzia nr 1.

se zice Copywriter :) pentru ca ei scriu ... copia, care urmeaza a fi folosita in diverse campanii :) copyrighterul, cum zici tu sincer, n'am idee ce ar face :)

#28
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Scuze, eram derutat, m-am gandit ca daca lume de pe forum tot scrie copyrighter asa o fi si sunt eu tampit, dar asta este alta problema. Cam cat castiga un copywriter?

#29
remuss

remuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.12.2003
:D  castiga atat cat cere, cu conditia sa fie si angajat cu cat cere  :D

#30
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Hai sa incercam sa dam cifre daca stie cineva. Pt ca : "castiga atat cat cere, cu conditia sa fie si angajat cu cat cere " se aplica pt absolut orice meserie si activitate de pe planeta asta

#31
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
depinde unde lucrezi. in general un copywriter nu este foarte bine platit. munca e mare si banii sunt mai multzi daca se lucreaza pentru campanii TV indeobshte. dar o campanie este mereu in x medii paralele.

la o agentzie ocupata, un copywriter trebuie sa "scoata" 10-15 texte zilnice, mai lungi, mai scurte, sa faca revizii, etc. pare foarte interesant initzial dar dupa o luna doua de rutina nu mai este. eu cunosc destui, pe la diferite publicatzii cu care am contact direct. geniali/e stiu 2 persoane. nu cashtiga extraordinar. unu din ei este o doamna, spre 50 ani deja... care n'are timp nici sa respire. o mai intreb una alta uneori si imi mai "varsa" 2-3 fraze printre picaturi, la telefon. nu stiu cat de fericita este. a avut un accident de mashina acu cateva luni si cat a stat in spital a fost singura vacantza ce'a a avut'o in ultima perioada.

in advertising nu cashtiga angajatzii agentziei de publicitate, ci patronii. la distributzie, la fel. dar parca angajatzii cashtiga bine pe undeva... hehehehe...  asha merg lucrurile

#32
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Ce inseamna extraordinar pt tine?

#33
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Castigul unui copy junior e intre 400 si 800 euro (in functie de agentie si de realizari), iar seniorul de la 800 pana la 1500 euro (desi am auzit si de 2000 - depinde tot de agentie si de premii etc).

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

tchocksoo, on May 26 2005, 10:18, said:

si daca vrei sa fii art director ce facultate trebuie sa faci?

<{POST_SNAPBACK}>

evident ceva in directzia artei care trebuie sa o stapaneshti. ca o lista, arte plastice, design, conservatorul, architectura, de ce nu teatru. depinde ce domeniu e necesar.

tchocksoo, on May 26 2005, 10:18, said:

si daca vrei sa fii copywriter ce facultate trebuie sa faci?

<{POST_SNAPBACK}>

probabil litere/literatura

tchocksoo, on May 26 2005, 10:18, said:

si daca vrei sa fii client service ce facultate trebuie sa faci?

<{POST_SNAPBACK}>

depinde ce support oferi. daca e unul tehnic, ceva in directzia aceea evident. daca nu, tot ceva care sa fie legat de problema.

e mai bine ca de anumite domenii sa se ocupe oameni care sunt pregatitzi pentru ele. asta nu exclude ca ar putea aparea oameni talentatzi si din alte partzi.... dar probabilitatea de a gasi un scriitor talentat e mult mai mare la o divizie de literatura in cadrul unui institut/universitatate decat intr'o hala industriala cu sculeri matritzeri si strungari, nu?

#35
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Bine, dar firmele astea cum gasesc talentele ascunse?

#36
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
@arty am vrut sa subliniez faptul ca advertising-ul este un domeniu complex si ca cekl care a pus intrebarea a facut-o f ambiguu, in genul:

domle vreau sa fiu mester.....




bine bine....ce fel de mester

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate