Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Rambursarea anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
Va trebui sa inchei un credit ipotecar in curand si am 2 drafturi de contract de la 2 banci.
In fiecare este precizat ca rambursarea anticipata nu are loc decat cu acordul scris al bancii. Pe mine ma intereseaza f. mult rambursarea anticipata.
Este posibil ca banca sa refuze rambursarea anticipata?
Vi s-a intamplat?
Stiti pe cineva?
In ce conditii ar putea refuza?

Multumesc

#2
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
in mod normal ar trebui sa scrie ca au comision un procent.
Asa, daca vrei sa dai anticipat in primii ani, cand este avantajos pentru tine, e posibil sa primesti un refuz.
Daca o sa dai anticipat cand esti pe sfarsitul perioadei ( cand deja te-au "uscat" de dobanda), fiind mai avantajos pentru ei sa scape de tine, vor accepta plata anticipata.
Unele banci aveau clauze cum ca "nu poti da anticipat primii 5 ani", altele ca "minim 10 rate".
Acum poate ca daca vezi aceste clauze cand semnezi contractul, nu-l mai semnezi. Asa ca e posibil sa fie o noua metoda pentru a pacali oamenii de bunacredinta.
Parerea mea este ca, daca stii sigur ca o sa dai anticipat, sa scrie banca negru pe alb toate conditiile, pt ca altfel esti la mana bancii. Daca nu vrea sa scrie clar (iti poate spune ca au contract standard si nu poate fi modificat, dar te asigura verbal ca este banca serioasa!!!) , cauta alta banca. Sigur vei avea surprize. Daca banca n-ar vrea sa faca surprize, ar scrie pur si simplu conditiile si gata.
Daca esti solvabil, orice banca te va primi cu bratele deschise.

#3
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 pointiv, on 12th August 2009, 13:12, said:

in mod normal ar trebui sa scrie ca au comision un procent.
Asa, daca vrei sa dai anticipat in primii ani, cand este avantajos pentru tine, e posibil sa primesti un refuz.
Daca o sa dai anticipat cand esti pe sfarsitul perioadei ( cand deja te-au "uscat" de dobanda), fiind mai avantajos pentru ei sa scape de tine, vor accepta plata anticipata.
Unele banci aveau clauze cum ca "nu poti da anticipat primii 5 ani", altele ca "minim 10 rate".
Acum poate ca daca vezi aceste clauze cand semnezi contractul, nu-l mai semnezi. Asa ca e posibil sa fie o noua metoda pentru a pacali oamenii de bunacredinta.
Parerea mea este ca, daca stii sigur ca o sa dai anticipat, sa scrie banca negru pe alb toate conditiile, pt ca altfel esti la mana bancii. Daca nu vrea sa scrie clar (iti poate spune ca au contract standard si nu poate fi modificat, dar te asigura verbal ca este banca serioasa!!!) , cauta alta banca. Sigur vei avea surprize. Daca banca n-ar vrea sa faca surprize, ar scrie pur si simplu conditiile si gata.
Daca esti solvabil, orice banca te va primi cu bratele deschise.
bineinteles ca au comision de rambursare anticipata si doresc sa-l platesc.
Stiti pe cineva care a fost refuzat la plata anticipata a creditului?

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu au voie sa te refuze daca doresti sa faci rambursare anticipata (e o regula impusa de BNR, indiferent de ce scrie in contract). Eu fac asta in mod regulat o data la cateva luni si de fiecare data e nevoie sa vina acordul de la Bucuresti dar a venit mereu chiar in aceeasi zi. Mentionez ca am creditul al BCR.

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Ce se intampla cand rambursezi anticipat ? se schimba scadentarul ?

ca nu imi dau seama...

#6
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 rickysyv, on 12th August 2009, 14:02, said:

Nu au voie sa te refuze daca doresti sa faci rambursare anticipata (e o regula impusa de BNR, indiferent de ce scrie in contract). Eu fac asta in mod regulat o data la cateva luni si de fiecare data e nevoie sa vina acordul de la Bucuresti dar a venit mereu chiar in aceeasi zi. Mentionez ca am creditul al BCR.

merci pt. info.
Stii cumva unde se gaseste aceasta regula impusa de BNR sau cum suna ea?
As vrea sa o citesc.

Multumesc

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

 popovicias, on 12th August 2009, 14:17, said:

Stii cumva unde se gaseste aceasta regula impusa de BNR sau cum suna ea?
As vrea sa o citesc.

Cam complicat si cam pretentioasa cererea ta...

Aceasta prevedere este inserata in contracte, deoarece sunt foarte dese situatiile in care oamenii de buna credinta depun banii in contul bancii, cu intentia de a face o plata in avans, insa nu formuleaza si o cerere prin care instiinteeaza banca de acest lucru. Dupa un an sau poate mai mult, se trezesc oamenii la CRB sau BC cu datorii si rate neplatite, nemaivorbind de solduri care ar fi trebuit sa fie radiate de multa vreme.

In opinia mea, nicio banca din aceasta tara nu va avea tupeul sa refuze o plata in avans, cu atat mai putin motivul... tinand cont ca suntem intr-o piata in care nimeni nu da drumul la bani, ci dimpotriva ii strange.

Edited by floraur, 12 August 2009 - 16:41.


#8
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 floraur, on 12th August 2009, 17:40, said:

Cam complicat si cam pretentioasa cererea ta...

Aceasta prevedere este inserata in contracte, deoarece sunt foarte dese situatiile in care oamenii de buna credinta depun banii in contul bancii, cu intentia de a face o plata in avans, insa nu formuleaza si o cerere prin care instiinteeaza banca de acest lucru. Dupa un an sau poate mai mult, se trezesc oamenii la CRB sau BC cu datorii si rate neplatite, nemaivorbind de solduri care ar fi trebuit sa fie radiate de multa vreme.

In opinia mea, nicio banca din aceasta tara nu va avea tupeul sa refuze o plata in avans, cu atat mai putin motivul... tinand cont ca suntem intr-o piata in care nimeni nu da drumul la bani, ci dimpotriva ii strange.
Nu este nici complicata din pretentioasa. Am aflat. Este vb de ordonanta de urgenta 174/2008

http://www.dreptonli...or_174_2008.php

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate