Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Televiziune

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AlexJ

AlexJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.08.2003
Nu stiu daca e cel mai bun loc sa postez intrebarea asta, dar..
As vrea sa imi pun o antena de satelit. Dar am o mica problema: am mai multe televizoare in casa... Asta inseamna ca ori vad acelasi post pe toate televizoarele :( ori raman cu un singur televizor  :death:  . Mda...nu sunt variante astea... As vrea sa stiu daca existe vreun echipament care sa primeasca semnalul de la decocor si sa transmita toate canalele (stiu ca exista ca pe principiul asta merg toti providerii de televiziune din lume) Dar poate exista unu pt "amatori" (mai pe romaneste MAI IEFTIN...a da..si sa spuneti ce inseamna acest "ieftin")
Poate stie cineva ce s-ar putea face.
THX!!

Edited by AlexJ, 02 May 2005 - 16:34.


#2
plop

plop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.04.2005
iti trebuie atatea receptoare cate televizoare ai, si un distribuitor care sa dea semnal la toate receptoarele......

#3
AlexJ

AlexJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.08.2003

plop, pe May 2 2005, 17:19, a scris:

iti trebuie atatea receptoare cate televizoare ai, si un distribuitor care sa dea semnal la toate receptoarele......

<{POST_SNAPBACK}>

ei...asa stiam si eu...dar ma gandem ca e vreo alta varianta...nu pot sa iau 10 receptoare de alea...

#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...atunci nu-ti faci CATV acasa... :rolleyes:

#5
costi0n

costi0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.06.2003
mai AlexJ pai providerii de CATV nu au altceva decat o serie de receptoare care sunt conectate la grupuri de antene, diferenta dintre recepturul de-l ai tu acasa si ceea ce au providerii de catv este faptul ca alea sunt rack mount pt a coupa mai putin spatiu (cel putin asa aveau aia pe unde am vazut eu :P), dupa care toate iesirile sunt redistibuite in frecventa cu un aparat special ( imi scapa numele lui acu, sunt ceva ani decand nu ma mai ocup de tv :( )

#6
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...modulatoare RF... :rolleyes:

#7
AlexJ

AlexJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.08.2003
aha...now we are getting somewhere... cam cat costa si ende as putea gasi...daca e peste 300$nu mai spuneti

#8
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Poti sa ai pentru 4 televizoare:
-o antena parabolica cu vreo 50-60EUR
-un LNB quattro cam 100EUR
-4 receptoare digitale cam 4*80=320EUR
-cablu tu stii cat

Total cam 500EUR fara cablu.
Lamurit?

#9
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
problema e ca modulatorul doar moduleaza semnalele audio video pentru a putea fi receptionate de tv in rf.ca sa fac o analogie pentru a fi mai bine inteles modulatorul e ceva asemanator unui mixer la partea de intrare,fiecare intrare e modulata apoi transpusa intr-o frecventa,la iesirea de rf a acestuia fiind regasita fiecare intrare dar la frecvente diferite pentru a nu interfera intre ele.acum degeaba o sa ai un modulator asta nu va face decat la fel cum ai folosi un video (video cass player,vreau sa spun) pe euroscart sau pe rf-out. pentru a receptiona mai multe programe simultan e nevoie de mai multe receivere.

#10
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
... :rolleyes:
@gabiz_ro: Poate ca trebuie sa citesti in context completarea cu ...modulatorul... :rolleyes:
deci...

Citat

....dupa care toate iesirile sunt redistibuite in frecventa cu un aparat special...
si completarea:

Citat

...modulatoare RF...
...tu ce-ai crezut?!....  :w00t:

#11
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
despre ce? poate am explicat putin gresit sistemul modulatorului dar ideea de baza e ca degeaba ai modulator pentru a receptiona mai multe programe e nevoie de un receiver pentru fiecare,si abia apoi modulator.

#12
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Nu a zis nimeni altceva

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate