Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#577
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalalaltu, on 5th August 2009, 20:59, said:

Eu am zis in jurul anului 800. Dar daca vrei "coboram stacheta". 600.
S-au descoperit dovezi si din anul 600 si din anul 700. Uita-te si o sa gasesti (google iti sta la dispozitie)

P.S. Cand ziceam de Sud nu ma refeream la bulgaria de azi ci la Campia Romana de azi adica sudul Romaniei.

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 20:09.


#578
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostThor3, on 5th August 2009, 20:06, said:

Uita-te si o sa gasesti (google iti sta la dispozitie)

Da-i drumul cu exemplele. Exclude-le pe cele gasite pe malul nordic al fluviului sau hai sa zicem 50 km la nord.

#579
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009

View Postalalaltu, on 5th August 2009, 21:10, said:

Da-i drumul cu exemplele. Exclude-le pe cele gasite pe malul nordic al fluviului sau hai sa zicem 50 km la nord.
Eu m-as multumi si macar cu ceva exemple din bucovina sau de pe langa bug, ca arealul istoric al romanilor nu se limiteaza la 50+1 km de dunare :D

Edited by anoano, 05 August 2009 - 20:13.


#580
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostThor3, on 5th August 2009, 20:42, said:

Pai m-am bagat ca nu asa se defineste genul neutru la noi sau in limba latina, daca tu crezi ca asa se defineste genul neutru mai invata gramatica. Thor este zeu din popoarele nordice nu din germania ca sa sti, iar ca sa am un nick nu trebuie sa cunosc o limba intreaga.

P.S. Tu crezi ca nu ma pot combate intr-un topic ca asta? Pai din cate vad sunt multe aberatii pe topicul asta iar uni dintre ei ii contrazic chiar si pe istorici si arheologi care totusi au facut studii serioase pe domeniul asta. Daca o tinem in felul asta se va ajunge sa se spuna ca noi am venit din Asia iar slavi au fost aici. In fine fiecare isi spune parerea dar mai documentati-va inainte (si eu am gresit dar nu am ajuns la asemenea aberatii mari)
hai lasa-ma, chiar asa, sa mai invat gramatica?!?!  look who's talking! unul care scrie Tu crezi ca nu ma pot combate intr-un topic ca asta?  ce sa inteleg de aici? ca tu vrei sa te autocombati?
sau, alta: ...iar uni dintre ei ii contrazic...

thorule, thorule, sezi bre cuminte...

#581
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

View Postego_zenovius, on 5th August 2009, 21:44, said:

hai lasa-ma, chiar asa, sa mai invat gramatica?!?!  look who's talking! unul care scrie Tu crezi ca nu ma pot combate intr-un topic ca asta?  ce sa inteleg de aici? ca tu vrei sa te autocombati?
sau, alta: ...iar uni dintre ei ii contrazic...

thorule, thorule, sezi bre cuminte...
Pai tu ai inceput sa ma acuzi fara sa sti despre ce e vorba. Mai greseste omu dar tu crezi ca nu stiu ce inseamna genul neutru in romana de mai acuzat acolo? Si da sa mai inveti gramatica ca daca stiai ce inseamna genul neutru in romana nu mai incepeai cu acuzele (crezi ca daca nu stiu germana nu am dreptu sa ii dau replica cuiva care a spus ceva aberant care nu are nimi de-a face cu genul neutru din limba romana)
Eu zic sa incetam cu astfel de acuzatii ca suntem pe un forum public totusi si nu asta e subiectul.

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 21:37.


#582
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View Postalalaltu, on 5th August 2009, 20:59, said:

Eu am zis in jurul anului 800. Dar daca vrei "coboram stacheta". 600.

Si pentru perioada aia gasesti orase in Rusia, Germania ori Polonia? Sigur, gasesti anumite asezari mai serioase, fortificate cu barne de lemn si valuri de pamant, acest tip de asezare pre-urbana se gaseste si pe teritoriul Romaniei. Si da, s-au gasit si inscriptii la nord de Dunare, pentru perioada la care faci referire! De exemplu inscriptiile de pe vasele din Tezaurul de la Sannicolaul Mare, inscriptia cu Ponsiona de la Craiova (sec. VIII-IX), inscriptia cu "facit patela bonam" (ceva aproximativ, o inscriptie pe un ciob de lut care s-ar traduce prin "face placinta buna"). Ti-am mai explicat ca standardul de viata de la noi, pentru acea vreme, era in ton cu standardul de viata pentru mai bine de jumatate din Europa, deci nu inteleg de ce te raportezi mereu la zona Balcanilor, evident mai dezvoltata la acea vreme? Se pare ca asta ne-a si slavat de asimilare, migratorii au ravnit mereu sa se aseze in regiunile bogate ale imperiului roman, acolo aveau ce sa prade, ce sa paraziteze/exploateze. De ce sa ramana aici cand in sud erau orase bogate, cu aur, argint, stofe, sclavi, maslini si cine stie ce mai visau ei?

#583
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Posttihomir, on 5th August 2009, 21:52, said:

Si pentru perioada aia gasesti orase in Rusia, Germania ori Polonia?

Rusia sau Polonia actuala nu. Germania si Franta actuala da. Si in Balcani. De ex. Singidunum (Beograd) pana la cel putin 625. Mai sus, pauza. Eventual niste mici asezari in apropierea dunarii.

Edited by alalaltu, 06 August 2009 - 00:17.


#584
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postalalaltu, on 6th August 2009, 01:13, said:

Rusia sau Polonia actuala nu. Germania si Franta actuala da. Si in Balcani. De ex. Singidunum (Beograd) pana la cel putin 625. Mai sus, pauza. Eventual niste mici asezari in apropierea dunarii.

Degeaba te chinui, zonele care au cele mai multe urme arheologice romane, inclusiv inscriptii, sunt Palestina-Iordania, Africa mediteraniana, Siria, si cu toate acestea nu iti sunt de folos.

Nu ii poti da afara pe albanezi, pe greci, ori pe altii doar doar se va ivi un cadru geografic mirific sud-dunarean pt. etnogeneza ROM^NILOR !  ;)

#585
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Posttihomir, on 5th August 2009, 22:52, said:

Si pentru perioada aia gasesti orase in Rusia, Germania ori Polonia? Sigur, gasesti anumite asezari mai serioase, fortificate cu barne de lemn si valuri de pamant, acest tip de asezare pre-urbana se gaseste si pe teritoriul Romaniei. Si da, s-au gasit si inscriptii la nord de Dunare, pentru perioada la care faci referire! De exemplu inscriptiile de pe vasele din Tezaurul de la Sannicolaul Mare, inscriptia cu Ponsiona de la Craiova (sec. VIII-IX), inscriptia cu "facit patela bonam" (ceva aproximativ, o inscriptie pe un ciob de lut care s-ar traduce prin "face placinta buna"). Ti-am mai explicat ca standardul de viata de la noi, pentru acea vreme, era in ton cu standardul de viata pentru mai bine de jumatate din Europa, deci nu inteleg de ce te raportezi mereu la zona Balcanilor, evident mai dezvoltata la acea vreme? Se pare ca asta ne-a si slavat de asimilare, migratorii au ravnit mereu sa se aseze in regiunile bogate ale imperiului roman, acolo aveau ce sa prade, ce sa paraziteze/exploateze. De ce sa ramana aici cand in sud erau orase bogate, cu aur, argint, stofe, sclavi, maslini si cine stie ce mai visau ei?
sigur nu insemna -face farfurie buna?

#586
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View Postsoka norman, on 6th August 2009, 12:11, said:

sigur nu insemna -face farfurie buna?
Și sigur ăla nu învățase să scrie la sud de Dunăre?

#587
k84

k84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.12.2007

View Postprosicontra, on 4th August 2009, 22:37, said:

pana la urma o sa ne spui ca si rusii sunt mai latini decat romani

:)


Cred ca vorbea de mentalitate, si daca da, are dreptate.  In afara limbii oricum apartinem culturii slavone. Cautati cateva texte scrise inaintea "latinizarii" limbii din sec. XIX, bineinteles transcrise cu litere latine. Daca deschizi DEX-ul si cauti cuvinte latine vei observa ca majoritatea sunt preluate din franceza sau italiana in sec XIX.

View PostThor3, on 5th August 2009, 15:41, said:

Se vorbea o latina stalcita, exista dovezi din ani 700 cu scrieri in latina. In Nord erau si popoare migratoare dar localnici aveau baza tot in latina chiar daca nu era ca cea originala.


In principiu se vorbeau limbile Germanice. In "acte" nord vestul tarii era numita "Ghotia" iar apoi "Gepidia". Si mormintele la care sapam cu totii sub indrumarea prof. Mihai Barbulescu (UBB Cluj) erau germanice (printesa germanica de la Turda, tezaurul din Salaj, etc...)


"dar localnici aveau baza tot in latina chiar daca nu era ca cea originala." arata-mi te rog dovezi referitor la aceasta afirmatie. Se presupune, dar inca nu exista dovezi.

Edited by k84, 06 August 2009 - 19:33.


#588
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View Postalalaltu, on 6th August 2009, 01:13, said:

Rusia sau Polonia actuala nu. Germania si Franta actuala da.

Bine, asa si in Romania actuala gasesti in Dobrogea dar am exclus Dobrogea pentru ca tine de Balcani cum si pentru Germania trebuia sa excluzi zona care tinea/tinuse de imperiul roman. Ceea ce vreau sa spun e ca nu ai nevoie de orase romane pentru a avea populatie. Marea majoritate a europenilor de atunci nu traiau in orase romane, la noi acest tip de orase fusesera devastate de huni si alti migratori si parasite de localnici (cu mici exceptii ca Morisena, Drobeta, Pelendava/Ponsiona sau Dierna).

View Postalalaltu, on 6th August 2009, 01:13, said:

Si in Balcani. De ex. Singidunum (Beograd) pana la cel putin 625. Mai sus, pauza.

E un cliseu, nu e pauza, ti-am enumerat chiar in fraza anterioara cateva.

View Postk84, on 6th August 2009, 20:30, said:

Cred ca vorbea de mentalitate, si daca da, are dreptate.  In afara limbii oricum apartinem culturii slavone.

Croatii si polonezii apartin culturii latine iar noi apartinem culturii slavone? Voi sunteti batuti in cap? Nu apartinem culturii slavone (cum o fi aia daca zici ca nu despre limba e vorba) ci celei bizantine, de care tin si slavii ortodocsi care cultura bizantina se traduce prin cultura romana tarzie.

View Postk84, on 6th August 2009, 20:30, said:

In principiu se vorbeau limbile Germanice. In "acte" nord vestul tarii era numita "Ghotia" iar apoi "Gepidia"

Nord-vestul? :confuzzled:
Se vorbeau limbi germanice pe naiba, migratorii erau o fractiune din totalul populatiei, de aia vor si disparea fara urma.

View Postk84, on 6th August 2009, 20:30, said:

Si mormintele la care sapam cu totii sub indrumarea prof. Mihai Barbulescu (UBB Cluj) erau germanice (printesa germanica de la Turda, tezaurul din Salaj, etc...)

Pentru ca sapati intr-un sit al unei culturi germanice.

#589
k84

k84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.12.2007

View Posttihomir, on 6th August 2009, 20:41, said:

Croatii si polonezii apartin culturii latine iar noi apartinem culturii slavone? Voi sunteti batuti in cap? Nu apartinem culturii slavone (cum o fi aia daca zici ca nu despre limba e vorba) ci celei bizantine, de care tin si slavii ortodocsi care cultura bizantina se traduce prin cultura romana tarzie.



Nord-vestul? :confuzzled:
Se vorbeau limbi germanice pe naiba, migratorii erau o fractiune din totalul populatiei, de aia vor si disparea fara urma.



Pentru ca sapati intr-un sit al unei culturi germanice.
Am sapat intr-un sit al unei culturi ce apartinea secolului VII. Ce trebuia sa gasim intr-un site din sec. VII? Cucuteni-Petresti??



Tu unde te-ai scolit frate? Teologie?  Dovezi ! Arata-mi dovezi!  Cauti harte Bizntine si acolo scrie "Gothia" iar mai incolo "Gepidia".

Unde sapam?? Ti-am dat cateva exemple. Dovezile arheologice trebuiesc sa mearga in paralel cu alte dovezi istorice (documente)


"Nu apartinem culturii slavone (cum o fi aia daca zici ca nu despre limba e vorba) ci celei bizantine"  Probabil de aceea am folosit sute de ani alfabetul chirilic...???

Edited by k84, 06 August 2009 - 19:54.


#590
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postk84, on 6th August 2009, 20:45, said:

Am sapat intr-un sit al unei culturi ce apartinea secolului VII. Ce trebuia sa gasim intr-un site din sec. VII? Cucuteni-Petresti??



Tu unde te-ai scolit frate? Teologie?  Dovezi ! Arata-mi dovezi!  Cauti harte Bizntine si acolo scrie "Gothia" iar mai incolo "Gepidia".

Unde sapam?? Ti-am dat cateva exemple. Dovezile arheologice trebuiesc sa mearga in paralel cu alte dovezi istorice (documente)


"Nu apartinem culturii slavone (cum o fi aia daca zici ca nu despre limba e vorba) ci celei bizantine"  Probabil de aceea am folosit sute de ani alfabetul chirilic...???

Deci cum ramane, suntem o cultura GERMANICA-gepida ?!, ori optezi pt. cea SLAVA, ori Bizantina, ori ...

Cultura noastra este prea mult legata de antichitate ca sa o numesti cultura in sensul citadin clasic ori religios.
ROM^NII  au trait intr-o cultura rurala, romanica si ne-crestina pana tarziu.

#591
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postk84, on 6th August 2009, 20:30, said:

Cred ca vorbea de mentalitate, si daca da, are dreptate.  In afara limbii oricum apartinem culturii slavone. Cautati cateva texte scrise inaintea "latinizarii" limbii din sec. XIX, bineinteles transcrise cu litere latine. Daca deschizi DEX-ul si cauti cuvinte latine vei observa ca majoritatea sunt preluate din franceza sau italiana in sec XIX.

In principiu se vorbeau limbile Germanice. In "acte" nord vestul tarii era numita "Ghotia" iar apoi "Gepidia". Si mormintele la care sapam cu totii sub indrumarea prof. Mihai Barbulescu (UBB Cluj) erau germanice (printesa germanica de la Turda, tezaurul din Salaj, etc...)

"dar localnici aveau baza tot in latina chiar daca nu era ca cea originala." arata-mi te rog dovezi referitor la aceasta afirmatie. Se presupune, dar inca nu exista dovezi.

Ba io m-am saturat, ba, de semidoctii lu peste imparat, care vin aci, nu citesc nici doua pagini in urma si reiau toate cliseele...
Ce cultura slavona, ba? Ce mentalitate slavona? Exista etnia asta " slavona"??? Exista o singura etnie slavica? Sau exista doar limbi slavice? Brazilienii si portughezii sunt inruditi genetic la modul profund?

Tu nu iti dai seama de enormitatile pe care le debitezi?
Majoritatea cuvintelor de origine latina din limba romana sunt chiar asa: de origine LATINA, nu franceza sau italiana. Macar nu incerca sa contrazici lingvistii cu aprecieri urechiste cu aere de profesionist.

Daca ai facut practica sau voluntariat intr-o vara la un sit nu inseamna ca stii tot repretoriul arheologic... Mai cauta, mai citeste...

Gothia si Gepidia sunt doua chestiuni foarte diferite... Intre ele se intinde falnic umbra lui Attila.

#592
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View Postk84, on 6th August 2009, 20:45, said:

Am sapat intr-un sit al unei culturi ce apartinea secolului VII. Ce trebuia sa gasim intr-un site din sec. VII? Cucuteni-Petresti??

Pai depinde de sit nene, au fost mai multe culturi materiale simultan, depinde careia din ele ii apartine situl, e la mintea cocosului.  


View Postk84, on 6th August 2009, 20:45, said:

Tu unde te-ai scolit frate? Teologie?  Dovezi ! Arata-mi dovezi!  Cauti harte Bizntine si acolo scrie "Gothia" iar mai incolo "Gepidia".

Eu am terminat cu studiile, stiu bine cam ce si unde scrie, nu era voba de nord-vestul Romaniei ci cam de toata Romania, gotii au trecut mai mult prin sudul-moldovei si muntenia, cat au stapanit aici au dat numele teritoriului, gepizii au controlat mai mult Banatul si Ardealul, la fel au dat si ei numele teritoriului. Dovezi ca ce, ca nu erau numerosi sau ca s-au asimilat? Nu erau numerosi, asta reiese din efectivele lor militare si din numarul lor, cifre mentionate in treacat de cronicarii bizantini precum si din faptul ca se vor asimila in populatia locala, nu atat cea din Dacia cat mai ales cea din Italia, Balcani sau Spania pentru ca ei nu au ramas aici ci au trecut mai departe.

View Postk84, on 6th August 2009, 20:45, said:

Probabil de aceea am folosit sute de ani alfabetul chirilic...???

Si albanezii din Kosovo l-au folosit si tatarii din Rusia il folosesc si multe alte popoare neslave l-au folosit sau il folosesc. Germanii il folosesc pe cel latin desi inainte foloseau runele, sunt germanii latini? Au folosit si limba latina cam tot atatea secole cate am folosit si noi slavona. Daca germanii sunt romanici suntem si noi slavi.

#593
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009

View Posttihomir, on 6th August 2009, 22:07, said:

Si albanezii din Kosovo l-au folosit si tatarii din Rusia il folosesc si multe alte popoare neslave l-au folosit sau il folosesc. Germanii il folosesc pe cel latin desi inainte foloseau runele, sunt germanii latini? Au folosit si limba latina cam tot atatea secole cate am folosit si noi slavona. Daca germanii sunt romanici suntem si noi slavi.

Ce cultura au avut germanii pana cand acestia au inceput sa foloseasca literele latinesti? Daca compari cultura actuala a germaniei cu cea pre-crestina este clar ca cea actuala este foarte asemanatoare cu cea latina din moment ce cultura latina a sters fosta cultura germanica in cea mai mare parte. De aceea germanii sunt cultural mult mai latini decat au fost vreodata romanii. Englezii, germanii, scandinavii, ei au adoptat cu adevarat cultura latina intr-o proportie covarsitoare si sunt mult mai apropiati cultural de italia si spania si franta. Uiti ca pana la reforma protestanta metropola lor politica si culturala a fost Roma. Nu poti sa spui ca romanii sunt mai latini ca germanii decat daca inventezi un nou sens pentru latini decat cel care este dpvd istoric.

Edited by anoano, 06 August 2009 - 23:46.


#594
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postanoano, on 7th August 2009, 00:44, said:

Ce cultura au avut germanii pana cand acestia au inceput sa foloseasca literele latinesti? Daca compari cultura actuala a germaniei cu cea pre-crestina este clar ca cea actuala este foarte asemanatoare cu cea latina din moment ce cultura latina a sters fosta cultura germanica in cea mai mare parte. De aceea germanii sunt cultural mult mai latini decat au fost vreodata romanii. Englezii, germanii, scandinavii, ei au adoptat cu adevarat cultura latina intr-o proportie covarsitoare si sunt mult mai apropiati cultural de italia si spania si franta. Uiti ca pana la reforma protestanta metropola lor politica si culturala a fost Roma. Nu poti sa spui ca romanii sunt mai latini ca germanii decat daca inventezi un nou sens pentru latini decat cel care este dpvd istoric.
deci germanii sunt mai latini decat roma^nii. aha. da' ia spune-mi - cine sunt mai latini, spaniolii sau cehii? portughezii sau croatii? apropo, nu crezi ca, de fapt, cehii sunt cam germanici, probabil mai germanici decat slovacii care sunt nitel mai slavi dar sunt si oleaca latini, poate chiar mai latini decat roma^nii, ce zici? oricum, sunt mai germanici decat portughezii. cehii, vreau sa spun. ca si slovacii, de altfel. la fel si slovenii. acuma n-as putea sa spun care sunt mai germanici, slovacii sau slovenii, dar, sigur sunt si unii si altii mai germanici decat portughezii. dar daca stai sa te gandesti, cam toata lumea e mai germanica decat portughezii - chiar si noi. oberliht, foraibar, smeker... ok, in fond nu e mare lucru sa fi mai germanic decat portughezii. portughezii sunt, cred, pe ultimul loc la germanitate in europa (adevarul e ca sunt situati si foarte departe de germania, asta-i situatia - nu sunt ei vinovati). sau, poate grecii? sa fie grecii ultimii la germanitate? oricum, grecii sunt, in mod aproape sigur, primii la grecitate. cine ar putea sa fie mai grec decat grecii, nu? intrebarea e daca poate sa fie cineva mai germanic decat germanii?  poate cehii? oare sunt cehii mai germanici decat germanii? e posibil? eu cred ca e. caci, daca  germani sunt mai latini decat roma^nii, inseamna ca germanilor li s-a dezvoltat excesiv latinitatea si asta nu putea sa se intample decat in detrimentul germanitatii, asa ca e posibil ca cehii sa fie mai germanici decat germanii, nu? sau, poate ca germanii sunt mai latini decat roma^nii nu pentru ca li s-a dezvoltat excesiv latinitatea, ci pentru ca li s-a atrofiat roma^nilor. latinitatea, vreau sa zic. si, conform legii compensatiilor, li s-a dezvoltat slavitatea, in locul latinitatii pierdute. acum, cu slavitatea atat de dezvoltata, s-ar putea ca roma^nii sa fie mai slavi decat polonezii, nu crezi? decat cehii - in mod sigur, ca astia sunt, practic, germani. adica, cum ar veni - latini. iar latinii sigur nu erau slavi, pana la proba contrarie. deci, adevaratii latini sunt cehii. qed. noapte buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate