Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#1675
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Ca-n Milaneza. Asta fiindca dialectele italiene si limba franceza vin din latina.

#1676
bcoriolan

bcoriolan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 11.06.2004

View Postmarcuzzzo, on 02 aprilie 2012 - 09:59, said:

Serios la nivel regional ii se spune lui usturoiului "ai"? :-)
Tare de tot e evident atunci ca vine din latinesc. "allium".
La noi in dialect milanez tot asa ii zicem: "ai"
In zona de unde ma trag(nascut la ... tara, vestul Ro) si azi, ii zice "ai". Se zice "...curata cateii de ai ..."(cand se fac carnatii, de ex).

#1677
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postanoano, on 16 iulie 2009 - 23:12, said:

Exista influente latine dovedite in cultura romana? Altele decat afirmatii pseudostiintifice de genul "dansul acesta e de la daci si romani". Care este proportia acestora relativ la cultura slava? Exista ceva major in cultura romana care este specific romanesc care defapt nu il au si slavii?

Intreb acest lucru deoarece am vizitat recent Rusia si am fost surprins de asemanarea cu Romania. Sa spun drept nu am vazut mare diferenta intre cum aratau oamenii, satele, orasele, etc. Modul in care oameniii se comporta era similar deasemenea. Nivelul de trai este la fel, deasemenea cu diferente mari intre sat si oras. Preferintele estetice aceleasi. Poate romanii sunt un pic mai dezghetati decat rusii. Nu pot sa spun acelasi lucru despre ce am vazut in vestul europei. Sa spun drept in Rusia m-am simtit chiar ca acasa (adica lucrurile erau familiare  :scratchchin: ), nu ca undeva in strainatate cum te simti daca mergi in Italia sau Anglia sau Germania (nu ca acestea nu ar fi tari super). Cum se compara cultura romana cu cea occidentala? Si nu ma refer aici de bine si rau ci de traditii, istorie, etc. Va recomand sa vedeti cel putin macar niste poze cu Rusia si rusii obisnuiti si veti vedea ca e cam la fel ca in Romania.

Multe probleme care sunt numite curent "romanesti" in sens peiorativ si de care romanii nu sunt mandri le-am vazut si acolo, chiar mai puternic in unele situatii. M-am regasit ca roman in multe lucruri.  :deadtongue: Am vazut si lucruri pozitive.

Este influenta slava cu mult mai mare decat admit romanii nationalisti? Poate chiar de departe majoritara?

Mentionez ca nu sunt pro-rus sau ceva taliban ortodox sau securist moldovean :D  ci doar m-am uitat cu un ochi clar la ce am vazut prin Europa si dincolo si am comparat cu Romania si incerc sa vad mai departe decat propaganda istorica oficiala din Romania (am deschis ochii la aceasta in vest).

Latin nu avem cam nimic, iar principala componenta este cea dacica.
Componenta slava este minora dar importanta si normala avand in vedere faptul ca nobilimea daco-geta provenea dintre scitii si getii stepelor, un fel de proto-slavi.

#1678
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postmarcuzzzo, on 07 septembrie 2012 - 11:19, said:

Ca-n Milaneza. Asta fiindca dialectele italiene si limba franceza vin din latina.
Nu vin din latină. Îți inchipui tu și o groază de istorici și lingviști nepricepuți.

View Postbcoriolan, on 22 august 2018 - 17:56, said:

In zona de unde ma trag(nascut la ... tara, vestul Ro) si azi, ii zice "ai". Se zice "...curata cateii de ai ..."(cand se fac carnatii, de ex).
Și de aici măreața concluzie că limba romină e o latină evoluată?

#1679
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostThomas-, on 17 iulie 2009 - 00:39, said:

Nu stiu cat de slava este, eu as zice ca-i mai degraba balcanica.

Influenta cea mai clara din partea slavilor e cea religioasa, cu tot ce vine de aici.

Calusul este non-slav. La fel si unele obiceiuri de botez/nunta/inmormantare.

Mi-e greu sa ma pronunt pentru ca nu cunosc cultura slava bine.

tzara, tzaran.
iubire, pi..a.
draga.
cneaz.
etc.
boier.

sunt cuvintele fundamentale. celelalte fundamentale sunt turcesti.
restul sunt venite dupa '48.

View PostInfinitty, on 22 august 2018 - 18:03, said:

Latin nu avem cam nimic, iar principala componenta este cea dacica.
Componenta slava este minora dar importanta si normala avand in vedere faptul ca nobilimea daco-geta provenea dintre scitii si getii stepelor, un fel de proto-slavi.

deci geto-dacii erau sclavii si p...imea.


daca s-ar scrie letopisetul lui neculce cu caractere latine (fara nici o traducere) ati avea o surpriza de proportii. credeti ca ati intellege ceva ?
limba romana s-a frantuzit enorm dupa '48.
acum suntem in proces de americanizare.
normal.

Edited by avenirv, 25 August 2018 - 15:08.


#1680
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
@avenirv, Ce a scris Neculce e transcris de mult  cu caractere latine, dar tu nici acum nu ai aflat și iți inchipui că nu poți pricepe.  Eu am citit prima dată lucrarea lui Neculce in secolul trecut, pe cind eram in liceu și ceaușescu a venit la putere, adică in 1965.
Citește mai intii ce scrie Neculce. Nu tot că obosești prea tare. Citește numai atit incit să pricepi că limba română nu s-a schimbat decit puțin in vocabular.
Neculce a scris inainte de constituirea limbii române literare. E scris in grai moldovenesc și totși pricepm foarte bine!

View Postbcoriolan, on 22 august 2018 - 17:56, said:

In zona de unde ma trag(nascut la ... tara, vestul Ro) si azi, ii zice "ai". Se zice "...curata cateii de ai ..."(cand se fac carnatii, de ex).
De acord, dar faptul că regional se zice AI la USTUROI nu probează că AI vine din latină din ALIUM. Au fost și inainte limbi asemănătoare cu dialectul latin  de la Roma, in primul rind celelalte limbi din Italia.

Attached Files



#1681
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postionelmironescu, on 26 august 2018 - 12:39, said:

@avenirv, Ce a scris Neculce e transcris de mult  cu caractere latine, dar tu nici acum nu ai aflat și iți inchipui că nu poți pricepe.  Eu am citit prima dată lucrarea lui Neculce in secolul trecut, pe cind eram in liceu și ceaușescu a venit la putere, adică in 1965.
Citește mai intii ce scrie Neculce. Nu tot că obosești prea tare. Citește numai atit incit să pricepi că limba română nu s-a schimbat decit puțin in vocabular.
Neculce a scris inainte de constituirea limbii române literare. E scris in grai moldovenesc și totși pricepm foarte bine!

De acord, dar faptul că regional se zice AI la USTUROI nu probează că AI vine din latină din ALIUM. Au fost și inainte limbi asemănătoare cu dialectul latin  de la Roma, in primul rind celelalte limbi din Italia.

(pe baza a ceea ce ai scris) exact, pe vremea lui neculce se foloseau cuvinte pur romanesti cum sunt pardon, apartament, trend, spot, sale, tren, parlament, vila, femeie, penis, problema, dormitor, sufragerie, dusman, inamic, iatac, strada, comuna, oras, sport, amanta, spert, mita, baccish, mishto, pistol, comision, agent, salariat, presedinte, inamic, automobil, prostituata, patrie, stat/e, ambitie, scor, etc.
pe acest forum se scrie des si tare ca cei din Moldova adevarata (Moldova lui ScelM se baza pe hotin, pe cetatea de balta, pe cetatea alba, orhei, chilia, tighina, soroca, etc) spun ca limba moldoveneasca nu este romana (moldovenii de dincolo de prut trag spre maica rusie, asa cum ultimul musatin si-a vandut dreptul la tron rusilor).
eu nu stiu dar repet ce se spune.

#1682
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Că nu știi vedem și noi.
Dar ai nimenrit bine, deci io zic că decât să repeți ce nu știi, mai bine întrebi :)

#1683
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Imi dau seama că avenirv nu prea cunoaște chestiuni de lingvistică.Eu am scris că limba nu s-a schimbat de pe vremea lui Neculce și i-am dovedit cu cartea lui Neculce. Eu ințeleg acest text foarte bine afară de unele cuvinte.
El apare triumfător cu o listă de cuvinte care  nu erau pe vremea lui Neculce.
Eu am afirmat că limba nu s-a schimbat, adică e tot aceeași limbă, nu că nu ar fi avut loc unele schimbări in vocabularul limbii, adică aveniv a înțeles greșit ceea ce eu am scris.
Văd că invățătura multă nu imi folosește pt că apar tipi din aceștia care se cred mai pricepuți ca mine fără să gîndească prea mult și fără vreo mare pregătire.

Nu interesează pe multă lume. Am pus cartea lui Neculce și văd că are două descărcări.

#1684
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Poi cartea lui Neculce e perfect citibilă în ziua de azi !
Cuvinte care să nu le înțelegi mai aveau și bunicii :lol:, lumea e dinamică, dar ale-a-s ceva 1%.

Ei în limba aceea aportul slav era undeva la 20%

Iar faza aia cu moldovenismul sovietic e de gazetă de perete :D

#1685
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,255
  • Înscris: 05.08.2015

View Postavenirv, on 25 august 2018 - 15:04, said:

daca s-ar scrie letopisetul lui neculce cu caractere latine (fara nici o traducere) ati avea o surpriza de proportii. credeti ca ati intellege ceva ?
limba romana s-a frantuzit enorm dupa '48.
acum suntem in proces de americanizare.
normal.

Ia si matale un basm de Petre Ispirescu si subliniaza toate neologismele, frantuzismele si americanismele

Sa vedem ce ramane si daca intelegi ceva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate