Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

help

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Attached File  coperta.JPG   31.13K   8 downloads
Attached File  pag.JPG   72.64K   6 downloads
Attached File  untitled.JPG   23.07K   9 downloads

Edited by danutz1, 17 October 2011 - 13:49.


#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Imi arati o versiune "corectata" sau "improved" ? De ce nu te uiti pe textul in greaca, pe care ti l-am  citat? Ai incredere mai mult in niste oameni decat in textul original ?

Daca nu ai incredere ca ti-am dat textul corect in greaca, by all means, spune-mi. Ma indoiesc, totusi, ca vei gasi textul original prin revistele voastre, pentru ca interesul sefilor vostri ar fi sa il ascunda si sa va bage in cap numai traducerile lor improved si corrected.

Edited by kruger, 17 October 2011 - 13:47.


#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdanutz1, on 17th October 2011, 14:37, said:

Hai ca tu esti mai "cetit" decat ceilalti habotnici din secta ta. Ce s-a intamplat, au vazut ca nu fac fata si au chemat un martor de "level mai mare" ?  :lol:

E veche discutia si cu textul Sahidic , cu "noute" fiind articol nehotarat. Poti citi aici explicatia "scholarilor" , desi nu cred ca incapatanarea voastra va va lasa sa acceptati ceva.

Eu te intreb altceva, mai concret. Zi-mi care din afirmatiile urmatoare sunt false :

- Tatal este dumnezeu
- Fiul este dumnezeu
- Exista un singur Dumnezeu adevarat.

#22
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postkruger, on 18th October 2011, 12:33, said:

Eu te intreb altceva, mai concret. Zi-mi care din afirmatiile urmatoare sunt false :

- Tatal este dumnezeu
- Fiul este dumnezeu
- Exista un singur Dumnezeu adevarat.
Inteleg unde bati dar afirmatiile tale nu sunt complete si in felul acesta se denatureaza sensul lor corect:

Tatal este Dumnezeu Atotputernic, Creator:

(Exodul 6:2,3) Eu sunt Iehova.Eu m-am arătat lui Avraam, lui Isaac și lui Iacob ca Dumnezeu Atotputernic, dar nu m-am făcut cunoscut lor sub numele meu Iehova.
(Revelatia 4:11) Tu ești demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primești gloria, onoarea și puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile și datorită voinței tale ele au venit în existență și au fost create!


Fiul este Dumnezeu Puternic, prima creatie a Dumnezeului Atotputernic:

(Isaia 9:6) Căci un copil ni s-a născut, un fiu ni s-a dat și domnia princiară va fi pe umărul lui. El va fi numit Sfătuitor Minunat, Dumnezeu Puternic...
(Coloseni 1:15) El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creația...

Dupa cum obeservi, atat Iehova cat si Isus au titlul de Dumnezeu, ceea ce ii deosebeste unul de celalalt este autoritatea.

Intelegi care e diferenta dintre Puternic si Atotputernic?

(Ioan 14:28) ...Tatăl este mai mare decât mine
(1 Corinteni 11:3) ...capul lui Cristos este Dumnezeu
(1 Corinteni 15:28) ... Fiul însuși se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile

Exista un singur Dumnezeu adevarat - Iehova, si un singur Domn - Isus. Dumnezeul lui Isus este Iehova, Tatal lui.

(1 Corinteni 8:6) există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, și noi pentru el, și există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate
(Ioan 20:17) ...Eu urc la Tatăl meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru


Nu pot fi unul si acelasi pentru ca Iehova, Dumnezeul Atotputernic exista din vesnicie in vesnicie, iar Isus, Fiul lui, are un inceput.
Nu degeaba se numeste "Fiu". Orice fiu este mai mic ca varsta decat tatal lui. De ce l-ar mai fi numit Biblia "Fiu" daca ar fi tot una cu Tatal?

(Psalmul 90:3)..din veșnicie în veșnicie tu ești Dumnezeu.
(Revelatia 3:14)...Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel și adevărat, începutul creației lui Dumnezeu

Edited by danutz1, 18 October 2011 - 13:35.


#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdanutz1, on 18th October 2011, 14:06, said:


Inteleg unde bati dar afirmatiile tale nu sunt complete si in felul acesta se denatureaza sensul lor corect:

Tatal este Dumnezeu Atotputernic, Creator:
Fiul este Dumnezeu Puternic, prima creatie a Dumnezeului Atotputernic:
Exista un singur Dumnezeu adevarat - Iehova, si un singur Domn - Isus. Dumnezeul lui Isus este Iehova, Tatal lui.


Bai prietene, tu spui ca exista dumnezeul A , apoi exista si dumnezeul B .... iar apoi ca, de fapt, exista un singur dumnezeu adevarat.  Care din cei doi e fals, Tatal sau Fiul ?

Edited by kruger, 18 October 2011 - 13:34.


#24
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Dar tu intelegi cu ce scop a fost numit Iehova singurul Dumnezeu adevarat?

(1 Corinteni 8:5) Căci, chiar dacă ar exista cei ce sunt numiți "dumnezei", fie în cer, fie pe pământ, așa cum și există mulți "dumnezei" și mulți "domni".

Ca titlu toti sunt egali, Dumnezeu, Isus sau alti dumnezei, nimic nu-i deosebeste unul de celalalt. Si Satan este tot un dumnezeu.
Dar unul singur este adevarat, Atotputernic, si unul singur este Fiul Dumnezeului adevarat.

Daca Iehova este numit "singurul Dumnezeu adevarat", de ce crezi ca Isus nu poate fi numit Dumnezeu?
Pentru ca trebuie sa fie neaparat adevarat sau fals? Biblia il numeste simplu "Dumnezeu Puternic" sau "Fiul lui Dumnezeu".

Edited by danutz1, 18 October 2011 - 14:10.


#25
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdanutz1, on 18th October 2011, 15:06, said:

Daca Iehova este numit "singurul Dumnezeu adevarat", de ce crezi ca Isus nu poate fi numit Dumnezeu?
Pentru ca toti ceilalti dumnezei sunt falsi, sunt asa-zisi dumnezei.

1 Corinteni 8:5 Căci chiar dacă ar fi așa numiți „dumnezei” fie în cer, fie pe pământ (cum și sunt în adevăr mulți „dumnezei” și mulți „domni”),iar dacă ar fi așa numiți „dumnezei” fie în cer, fie pe pământ (cum și sunt în adevăr mulți „dumnezei” și mulți „domni”), ...

Satan nu e dumnezeu adevarat, ci e doar un inger cazut, este domn peste puterile vazduhului si puterea lui e limitata si in timp. Nu inteleg cum nu ti-e frica sa spui ca si Isus si Satan sunt dumnezei ... unul mai puternic decat celalalt.

#26
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postkruger, on 18th October 2011, 15:27, said:

Nu inteleg cum nu ti-e frica sa spui ca si Isus si Satan sunt dumnezei ... unul mai puternic decat celalalt.
Satan este un dumnezeu:
(2 Corinteni 4:4)... cărora dumnezeul acestui sistem le-a orbit mintea...

Isus este Dumnezeu Puternic:
(Isaia 9:6) Căci un copil ni s-a născut, un fiu ni s-a dat și domnia princiară va fi pe umărul lui. El va fi numit Sfătuitor Minunat, Dumnezeu Puternic

Isus il va distruge pe Satan, adica este mai puternic decat el:
(Geneza 3:15) Voi pune dușmănie între tine și femeie, între sămânța ta și sămânța ei. El îți va zdrobi capul și tu îi vei zdrobi calcaiul.


De ce ziceai sa-mi fie frica? :D

Edited by danutz1, 18 October 2011 - 14:51.


#27
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdanutz1, on 18th October 2011, 15:44, said:

De ce ziceai sa-mi fie frica? :D
De Cel ce zice: Nu este alt Dumnezeu decât Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept și mântuitor, alt Dumnezeu afară de Mine nu este. si pe care il contrazici tu in fata, zicand ca Satan e dumnezeu.

#28
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postkruger, on 18th October 2011, 16:03, said:

Eu sunt singurul Dumnezeu drept și mântuitor
Cel fel de Dumnezeu este Isus?

Ti-am mai zis, dumnezei sunt toti.
Ceea ce ii identifica este numele, autoritatea si calitatile lor.

Si Satan este numit "tata" la fel cum este numit si "dumnezeu".
(Ioan 8:44) Voi sunteți de la tatăl vostru Diavolul și vreți să împliniți dorințele tatălui vostru. .... pentru că este mincinos și tatăl minciunii

Edited by danutz1, 18 October 2011 - 15:28.


#29
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Cel fel de Dumnezeu este Isus?

„ Atunci Dumnezeu a rostit toate ac,este cuvinte, și a zis: ‘EU sînt Domnul (Iahveh), Dumnezeul tău (Elohim), care te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.’ ” (Exod 20, 1-3)

„ Numai tu ai fost martor la aceste lucruri, ca să cunoști că numai Domnul este Dumnezeu și că nu este alt Dumnezeu afară de El.” (Deut. 4, 35)

„... Să știi dar în ziua aceasta, și pune-ți în inimă că numai Domnul este Dumnezeu, sus în cer și jos pe pămînt, și că nu este alt Dumnezeu afară de El.” (Deut. 4, 39)

„ Să știți dar că Eu sînt Dumnezeu, și că nu este alt dumnezeu afară de Mine.” (Deut. 32, 39)

„... ca să știți, ca să Mă credeți și să înțelegeți că Eu sînt: înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu, și după Mine nu va fi, Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este nici un Mîntuitor!” (Isa. 43, 10)

„ Ca să se știe, de la răsăritul soarelui pînă la apusul soarelui, că afară de Mine, nu este Dumnezeu: Eu sînt Domnul, și nu este altul.” (Isa. 45, 6)

„ Dar Eu sînt Domnul, Dumnezeul tău, din țara Egiptului încoace. Tu cunoști că nu este alt Dumnezeu afară de Mine, și nu este alt Mîntuitor afară de Mine.” (Osea 13, 4)

În textele următoare din Noul Testament, vom vedea că acestea confirmă citatele din Vechiul Testament:

„ Ascultă Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este un singur Domn... ‘Bine Învățătorule. Adevărat ai zis că Dumnezeu este unul singur, că nu este altul afară de El.’ ” (Mar. 12, 29-32)

„.... deoarece Dumnezeu este unul singur... ” (Rom. 3, 30)

„... totuși pentru noi nu este decît un singur Dumnezeu” (1 Cor. 8, 6)

„ Dar mijlocitorul nu este mijlocitorul unei singure părți, pe cînd Dumnezeu este unul singur.” (Gal 3, 20)

„ A Împăratului veșniciilor, a nemuritorului, nevăzutului și singurului Dumnezeu, să fie cinstea și slava în vecii vecilor! ” (1 Tim. 1, 17)

„ Căci este un singur Dumnezeu.” (1 Tim. 2, 5)

„ Tu crezi că Dumnezeu este unul, și bine faci.” (Iac. 2, 19)

„ ...singurului Dumnezeu, Mîntuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreție, putere și stăpînire, mai înainte de toți vecii, și acum și în veci. Amin.” (Iuda 25)

#30
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdanutz1, on 18th October 2011, 16:23, said:

Cel fel de Dumnezeu este Isus?
Te legi numai de mijlocul frazei :lol:

Nu este alt Dumnezeu decât Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept și mântuitor, alt Dumnezeu afară de Mine nu este

Nu exista tipuri de dumnezei, deca reali sau falsi. Si exista un singur Dumnezeu real. E usor de inteles, insa greu de acceptat.

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Toate versetele amintite de tine vorbesc despre Iehova, nu despre Isus.

View Postady_maris, on 18th October 2011, 16:29, said:

? ...singurului Dumnezeu, Mîntuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreție, putere și stăpînire, mai înainte de toți vecii, și acum și în veci. Amin.? (Iuda 25)

Uite cine e Mantuitorul in versetul acesta:

(2 Samuel 22:3) Dumnezeul meu este stânca mea. Mă voi refugia în el, el este scutul meu și cornul meu de salvare, turnul meu tare, locul meu de refugiu, Salvatorul meu; tu mă salvezi ...
(Isaia 43:3) Căci eu sunt Iehova, Dumnezeul tău, Sfântul lui Israel, Salvatorul tău. Am dat Egiptul ca răscumpărare pentru tine, Etiopia și Seba în locul tău.
(Tit 1:3) în vreme ce își dezvăluia cuvântul la timpul potrivit prin predicarea ce mi-a fost încredințată, la porunca Salvatorului nostru, Dumnezeu


El este Salvator prin Isus, Fiul lui:

(Matei 20:28) Nici Fiul omului n-a venit ca să i se slujească, ci să slujească și să-și dea sufletul ca răscumpărare pentru mulți.
(Ioan 3:16) Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credință în el să nu fie distrus..
(Romani 5:8) Dar Dumnezeu ne arată iubirea sa prin faptul că, pe când eram încă păcătoși, Cristos a murit pentru noi.
(1 Ioan 4:9) Prin aceasta a fost arătată iubirea lui Dumnezeu față de noi: că Dumnezeu l-a trimis în lume pe Fiul său unic-născut pentru ca noi să obținem viață prin el.

Edited by danutz1, 18 October 2011 - 15:50.


#32
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdanutz1, on 18th October 2011, 16:23, said:

Cel fel de Dumnezeu este Isus?

Ti-am mai zis, dumnezei sunt toti.
Ceea ce ii identifica este numele, autoritatea si calitatile lor.
Un Psalm frumos spune: "...idolii se inmultesc, oamenii alearga dupa dumnezei straini...". Asta nu inseamna ca dumnezeii aia exista si sunt adevarati ... pentru tine, Satan exista si este un dumnezeu adevarat.

#33
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Lucrurile sint mai complexe decit ne inchipuim
Dumnezeu nu este o entitate asa ca omul , el nu este om-- "Eu nu sint om"

asa incit nu e bine sa il facem dupa chipul omului
El  poate fi compus dintro multitudine de entitati care simt si actioneaza ca UNUL
Ori chiar si acel unul de o singura entitate sa se poata replica in diferite masuri , mai totale sau mai partilae  asa fel incit sa mai poata exista si alte entitati in afara de El in acest univers lipsit de viata.

Atit in Vede cit si In VT scrie
"La inceput a fost cuvantul si cuvantul era la Dumnezeu (Brahman) si Dumnezeu "Brahman) era cuvantul"

deci Cine e mai dumnezeu:  Dumnezeu sau cuvantul?

daca "cuvantul" e exact acelasi Dumnezeu cum sa fie Dumnezeu la Dumnezeu?

Apoi nu toate inchinarile la idoli sau la alte nume in afara de Yahve sint musai la cel rau cum s-ar intelege din psalmi
caci Domnul in Maeahi 1 ne spune (evreilor) ca
Mare este numele Meu intre neamuri ,de la rasarit la apus toate neamurile mie Mi se inchina si i-Mi aduc ofrande si tamaieri."

-ceea ce insamna ca acele inchinari din Psalmi se refera strict la inchinarile cu care evreii aveau tangenta in acel arel limitat atit geografic cit si in timp.

Domnul lui Israel care il desemneaza pe Iisus este acelasi Dumnezeu adevarat sau este unul fals???
Domnul Savaot este acelasi Yahve?

In care capitole VT este aratata sau sugerata prezenta lui Dumnezeu pe pamant ?-ca om vizibil? sau macar acolo un Domn minor care sa faca lucruri minunate pe placul Domnului ,o Sluga ceva , un Ales

Se pare ca ne confruntam cu o viziune lmitata de tip islamic unde Allah nu mai este conceptualizat si in alte forme de manifestare partiala desi profetia desper Mahdi (care va avea toate puterile lui Allah) sugereaza cel putin Duhul Sfint daca nu chiar Allah (Unic) in intregime.

In Maleahi 2 ne vbdespre incalcarea primului legamant e catre preoti prin juecata cu partinire
iar partinirea evreilor e binecunoscuta si a fost transmisa apoi si crestinatatii care se crede singura bisrica in are Domnul are voie as binecuvinteze pe cei sinceri innazuinta lor.
-primul lemanint spune ca peste toaet popoaele , limbile semintiile pamantului este un singur Dumnezeu , o singura credinta si un singur botez.
Domnul in obserbatia Sa critica arata ca toti oamenii sint copiii Sai , El e parintele tuturor oamenilor ,
cu ce judecata judeca dar preotii?
Domnul spune ca El a blestemat praznicelelor din acest motiv si la va inlatura aduncind aminte de Judecata

ceea ce inseamna ca in viitor va avea loc cel putin o revolutie doctriara care va acoperi cel putin partea iudeo-crestina

Cum si pe cie "au strapuns" evreii in profetia Domnului din ZAharia 12 ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate