Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Am facut si eu accident, ce hartii imi trebuie la asigurator?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Astazi in jurul orei 18.00 la mine in oras, Tg.Mures, mi-am busit masinuta pt prima oara. M-am ofticat dar asta-i viata. Desteptul nu mi-a acordat prioritate si am intrat in el. Eu cu Solenza, el cu BMW 320d din 2007 cred. Saracu o innebunit, dar prostia se plateste. Zicea ca are Casco in fine treaba lui. Am fost cu el la politist pt constatare, lui i-a luat permisu`pt 2 luni (ghinion), iar mie mi-a dat o copie dupa asigurarea lui si procesul verbal. Imi ajung astea 2 hartii pt maine cand ma duc la asigurator, sau imi mai trebuie ceva? Ajutati-ma ca nu am mai patit asa ceva niciodata!

#2
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Autorizati de reparatie nu ai primit de la politie? In care sa scrie ce ai voie sa repari.
Apoi mai trebuie o copie dupa buletin si permisul de conducere. Au si astia de la asigurare aparate si pot sa faca si ei copie dupa ele asa ca poti sa stai linistit.
Dar totusi, trebuie autorizatia aia de reparatie.

#3
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Pai pe spate la procesul verbal mi-a trecut politistul ce am de reparat: capota fata, far dr.+semnaliztor, bara fata, aripa fata dr. Banuiesc ca asta e.

#4
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Daca aia de la asigurare si service-ul auto le accepta asa, atunci e ok. In principiu, ar trebui sa fie ok.

#5
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Acuma observ ca in coltul dreapta sus a procesului verbal politistul mi-a trecut:"Tine loc si de autorizatie de reparatie" si semnatura lui. Sper ca e ok asa...

#6
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Cam astea ar fi , dar o intrebare . Ce firma de asigurare avea cel cu BMWul ?

#7
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Cel cu BMW-ul avea asigurare la GENERALI. Am fost astazi la ei si mi-au dat ceva hartie cu care m-am prezentat azi la un service auto. Ei mi-au retinut masina, talonul si acea hartie si mi-au spus ca ma vor suna sa imi dea devizul sa-l duc la Generali. I-am intrebat cam pe cand ar fi gata, iar cel care mi-a preluat masina mi-a spus ca pe vineri. Oricum eu nu cred lucrul asta dar no... Ce ma intreb eu acuma: pana nu imi dau devizu, pana nu il duc la generali si pana nu dau acceptul generali la service ca sunt de acord cu devizul astia din service nu se apuca de masina mea nu?

#8
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Astazi am concluzionat si accidentul meu. Am ridicat astazi masina. A iesit foarte bine. Nu ma plang. Pt cei care nu stiu, dupa predarea masinii la un service, ei se vor apuca de masina iar cand e gata o sa va dea devizul sa-l duceti la asigurator pt obtinerea acceptului de plata. Dupa ce veniti cu acceptul de plata de la asigurator o sa va primiti masinuta. Uhhh cat am mai umblat dupa ea. Saracuta asa bine arata acum :D

#9
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ce idioti, exista mail si fax!!! De ce sa umbli tu! Sper ca nu ai lasat bacsis la service!

#10
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Nu am lasat dar asta e in romanica, si daca stau sa ma gandesc cred ca e un lucru bun sa te puna pe drumuri daca zic asa, de ce? Simplu. Pai daca ei trimit devizul prin fax sau mail sa zicem si aia de la asigurare nu-s de acord cu devizul tu ti-ai luat masina dar service-ul ramane cu paguba, nu? Asa te trimit pe tine si pana nu se rezolva treaba nu primesti masina. E si asta o politica de ati asigura veniturile, nu de alta dar serviceurile tind sa-ti faca niste chestii in plus la masina cand vine vorba de banii asigurarilor. Mie de ex. mi s-a facut echilibrare toate 4 roti chit ca accidentul nu avea treaba cu rotile, mi s-a vopsit toata capota care era doar putin indoita la colt si shimbat contra-aripa in partea unde era lovita masina care nu necesita lucrul asta pt ca era intraga dupa accident. Normal ca nu ma plang dar pot aparea probleme daca asiguratorul e mai cu mot. Mi s-a mai spus ca daca respectivul nu avea asigurarea la Generali nu-mi mergea treaba asa usor la asigurator. Se zice ca de ex Ardaf sau Uniqa ba chiar Asirom sunt foarte nesimtit si nu accepta multe la repararea masinii decat ce scriu ei pe deviz, strict strict...

#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Masina ti-au dat-o pe baza acceptului de plata, care se putea rezolva si fara tine ! Doar nu crezi ca daca te-ai dus tu le-au virat aia banii instat. Platile cate serviceuri se fac cam la 3 saptamani.

Interesant cu contraaripa care sustin ca ti-au schimbat-o desi era doar un pic indoita! Poti fi sigur ca nu ti-au schimbat-o ci ti-au reparat-o. Bineinteles ca asiguratorul o plateste si banii intra in buzunarul service-ului. De aceea se fereau de alte firme de asigurari, ca poate aia nu ar fi inghitit gogoasa si nu ar fi acordat-o la inlocuit.

#12
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Acolo nu vorbeam de contra-aripa ca ar fi fost doar indoita ci despre capota ca a fost doar putin indoita, de contra-aripa spuneam ca era in regula dupa accident si nu am vazut motivul pt care mi-ar fi schimbat-o, era noua cand m-am uitat sub masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate