Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Casa mea de vacanta din ..."lemn" la cheie=99.99 Euro/mp..ieftina ca bradu:D

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Aici le spune mobile-home sau trailers (trailer-home),in general sunt case low-cost si am vazut sub-divizii intregi de astfel de case.Nu am avut ocazia sa lucrez la vreo astfel de casa,insa din cate stiu eu nu sunt diferente mari de constructie fata de casele clasice,decat ca sunt mai mici si au o arhitectura foarte simpla(pt consturi reduse,banuiesc) ,nu au basement (subsol sau demisol) nu au etaj.....,in principiu nu au fundatie,de aia le zice mobile,unele sunt pe un fel de sasiu de remorca,altele pe niste piloni,destul de rar se face o fundatie micutza,insa podeaua e tot din lemn.
    Erau in Michigan astfel de ''cartiere'',mai degraba mici complexuri in care lumea locuia permanent,adica si pe timp de iarna si in Michigan cand e iarna....apoi e iarna.Va pun o poza facuta de mine din masina cand mergeam la lucru iarna,pt exemplificare.Ma gandesc ca nu ar fi probleme sa fie locuite iarna.Analizezi structura casei , datele tehnice...si hotarasti daca e ce vrei.Cum am zis,aceste case sunt low-cost si ,sa nu fiu interpretat gresit,insa iti puteai da seama de acest lucru si dupa ''junk-urile''parcate langa acestea.
     Pune niste date concrete,adica alege un model de casa,ce date tehnice are,cat te consta sa o ai la gata pe terenul tau (adica toate cheltuielile) si atunci putem sa ne dam cu parerea mai exact despre ce...si cum... ;)

Attached Files



#20
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc de raspuns.

Uite aici cateva caracteristici ale modelul de iarna:

http://www.willerby....uropean-m39.php

si dimensiunile:

http://www.willerby....uropean-m39.php

Problema e ca nu-mi place floor-planul acestui model, ci as prefera pe acesta:

http://www.willerby....uropean-m55.php

insa acesta se pare ca nu are toate izolatiile si imbunatatirile care l-ar face locuibil si iarna.

Ca si pret, este in jur de 40.000 de Euro noua, ceea ce nu imi pare chiar low-cost...e aproximativ cat un apartament de 2 camere intr-un bloc dintr-un cartier al Bucurestiului.

Acu' stau si ma intreb si va intreb iar: daca ar fi sa fac acelasi floor plan ( 40m2 - 50 m2, cat suprafata unui apartament de bloc ), dar constructie " normala " ( caramida / lemn etc ), cu arhitectura aceasta simpla a unui mobile-home, fara subsol, demisol, etaj....insa cu ceva caracteristici moderne ( printre altele incalzire prin pardoseala, dar si pereti trainici ), cam cat ar costa ( desigur foarte aproximativ, modo-grosso ) ?

Daca de exemplu ar fi jumate, as putea accepta si as trece cu vederea toate inconvenientele unui santier la fata locului. :D

Multumesc pentru pareri !

#21
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Nu-si mai da nimeni cu parerea ?

#22
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2007

View Posthappyhippie, on 30th June 2009, 12:13, said:

Nu-si mai da nimeni cu parerea ?

mr. happy, e buna idea.  hai sa iti impartasesc si eu niste impresii din SUA.  am vazut case mobile din astea in Florida pentru prima data in 1991.  in California si toata America la fel.  foarte frumoase si ieftine in comparatie cu celelalte clasice.  aveau spatiu inauntru cit vroiai, dimensiuni la alegere.  am intrat in case din astea noi si am vazut care era treaba.
deci daca la caldura faceau fata inseamna ca si la zapada.  chestia e ca au insulatie in pereti cu vata de sticla si acolo e secretul.  poti sa pui casa pe piloni de ciment sau daca preferi pui pe fundatie mai slaba, adica o placa de ciment.  eu am vazut ca toti aveau puse pe piloni de ciment.  am vazut trailere portabile folosite la scoli.  chiar linga mine era o scoala noua facuta numai din portabile.  nemaipomentit de frumose.  in fiecare seara mergeam pe acolo si le admiram.  ba am intrat si in ele, am facut munca voluntara acolo si basca si baiatul mai mic era la scoala acolo. toate erau pe piloni de beton:  niste forme cam de 50/50cm, patrate sau trapezoidale in forma, sa stea trailerul pe ele, normal ancorat ca lumea sa nu o ia intr-o parte sau in alta.
alte case din astea mobile sint facute din 2 bucati si pe urma le pune spate in spate si uite ce casa mare ai.  pe dedesupt ies tuburile pentru apa, canalizare, la fosa, etc.
pe google vezi o gramada.  acum eu cred ca daca ai planul iti poti face singur,sau cu un meserias sa te scoata ieftin, foarte ieftin.  

ma uitam la olandezi de rulote, campere.  alea foarte lungi nu sint mai scumpe si arata in stare foarte buna.  pina la 2500euroi iti iei pe cea mai lunga si stai in ea si ai rezolvat toata treaba pina la urma sau pina iti faci ce mai vrei tu.  au de toate in ele, aragaz, frigider, baie, wc, paturi, masa, ieftin, si ramii si cu bani in buzunar.  
pe urma poti s-o muti unde vrei daca ai loc unde s-o duci.  
deci cu 10000 de euroi iti iei si Sandero si casa pe roti.  daca vrei sa vezi rulote la romanasi care isi aduc campere din afara, e un site al rulotistilor infiintat de unul din Brasov.  au poze oamenii, preturi, tot felul de informatii.
viata usoara!

#23
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Are dreptate PH7,insa doar pe jumatate :D .
Casele astea sunt considerate si chiar sunt low-cost aici in SUA,pt ca raportat la pretul mediu al caselor normale,locuinte permanente,acestea au pret mic.Insa cum spui tu ca ar costa pe la 40 000 euro in Romania....eu nu prea reusesc sa te inteleg de ce ai vrea asa ceva.Oricat de haotica ar fi piata in Romania,cu 40 000 euro am convingerea ca iti poti face o casa normala ,permanenta cu un minim de confort in limita bunului simt,macar la nivelul unui apartament cu 3 camere si un petec de iarba.Sunt chiar exemple pe forum.Terenul nu il pun la socoteala pt ca si pt trailer iti trebuie un spatiu ,ca doar nu-l parchezi la Metro.
    In conditiile precizate de tine,nu m-ai convins ca e vreo sfaraiala.Oricum,e doar o parere,decizia iti apartine.

   Mai bine cum zice ph7,iti iei o rulota mai mare,daca chiar e musai,pana te pui pe picioare,si ai si sanse mult mai bune sa-ti recuperezi investitia.

Edited by bobodinvs, 01 July 2009 - 05:50.


#24
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbobodinvs, on 1st July 2009, 05:48, said:

Are dreptate PH7,insa doar pe jumatate :D .
Casele astea sunt considerate si chiar sunt low-cost aici in SUA,pt ca raportat la pretul mediu al caselor normale,locuinte permanente,acestea au pret mic.Insa cum spui tu ca ar costa pe la 40 000 euro in Romania....eu nu prea reusesc sa te inteleg de ce ai vrea asa ceva.Oricat de haotica ar fi piata in Romania,cu 40 000 euro am convingerea ca iti poti face o casa normala ,permanenta cu un minim de confort in limita bunului simt,macar la nivelul unui apartament cu 3 camere si un petec de iarba.Sunt chiar exemple pe forum.Terenul nu il pun la socoteala pt ca si pt trailer iti trebuie un spatiu ,ca doar nu-l parchezi la Metro.
    In conditiile precizate de tine,nu m-ai convins ca e vreo sfaraiala.Oricum,e doar o parere,decizia iti apartine.

   Mai bine cum zice ph7,iti iei o rulota mai mare,daca chiar e musai,pana te pui pe picioare,si ai si sanse mult mai bune sa-ti recuperezi investitia.


La 40000 de euroi iti faci o pensiune in Bucovina: pamintul e ieftin, adica daca cauti la sate, si cu 10 rulote de 50-1000euroi bucata ai locuri si pentru indragostitii de natura, faci si o mica ferma cu animale pentru bucuresteni si straini, un barn (sopron) unde tii finul, si alte dracii, una, doua motociclete din alea
pe 4 roti, sau daca nu ai te asociezi la nevoie sau sa stii de unde sa le iei pentru clienti, si un anunt pentru englezi sau vest europeni sa vina sa intinleasca viitoarea sotie, atunci afacere....
sa vezi ce viata hipista o sa ai....vin si eu acolo....in vacanta!

#25
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc de raspunsuri.

Stiu forumurile rulotistilor si din ce am vazut si la ei si pe site-urile olandeze, o rulota sh mai ca lumea o poti lua pe la 5-10.000 euro. Ideea e ca din ce am vazut multi se plang de umezeala, condens, aparitia mucegaiului si a mirosurilor neplacute dupa un anumit timp si cu cat rulota e mai veche, cu atat e mai ieftina si sansele ca ea sa aiba astfel de probleme sunt mai mari. De aceea am intrebat de aceste case mobile...ma gandeam ca o parte din aceste neajunsuri sunt inlaturate prin insasi constructia si conceptia ei, pentru ca aceasta casa sa poata fi locuita permanent.
Deasemenea, ca si la masina, cu cat e mai veche, cu atat ii scade valoarea, pe cand la o casa e invers.

De ce nu as fi vrut casa clasica....ca sa nu am stresul autorizarilor, santierului, muncitorilor etc.

Ideea cu pamantul din Bucovina sau oriunde in alta locatie pitoreasca de genul acesta...o " rumeg " de mult ;)

#26
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Eu zic sa bagi picioarele in niste apa rece intr-un rau din Bucovina si cu siguranta o sa-ti treaca.La urma urmei sunt banii tai,iar partea cu stresul..santierul....cumperi una gata facuta,sunt firme care fac la cheie pe proiectul si dimensiunile tale,sunt proiectanti care se ocupa de toate avizele si aprobarile,daca vrei,contra-cost,tu doar sari cu banul:pac-pac.
    Eu am tendinta sa cred ca tu doar vrei sa dezbati subiectul asta,nu cred ca tii neaparat sa ai asa ceva....poate gresesc...

Edited by bobodinvs, 01 July 2009 - 19:03.


#27
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Nu tin cu tot din-adinsul sa am asa ceva, ci doresc sa doresc sa dezbat subiectul tocmai pentru a vedea avantajele si dezavantajele ale acestor case fata de cele " clasice "...tocmai pentru a vedea daca tin neaparat la asa ceva. :)

Mi se pare super sa ma " duc la magazin " sa cumpar o casa, aia vin a doua zi, o pun pe teren pe piloni si seara pot sa dorm in ea. Normal ca pretul pentru o asemenea comoditate e pe masura, dar daca as stii ca o astfel de casa este la fel de calitativa ca una " normala " si rezista zeci de ani, nu as ezita...dar probabil ca nu prea are cum sa fie asa, ca toata lumea si-ar lua, nu ? ( cred ca visez prea mult :D )

Asta vroiam sa aflu dar din pacate nu-s prea multi oameni in Ro care sa locuiasca in asa ceva sau daca-or fi, poate nu-s pe forumul asta. Ma gandeam ca poate-poate....

#28
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Eu guess ca not.. ;)

#29
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2007
vad ca romansii merg in Ungaria si isi cumpara case ieftine ca braga, si sint convins ca nu iau jafuri.  acum 2 ani era interview cu cei care treceau granita pe la Oradea si cumparau  2 case si cu teren mare pe 2000 euroi.  acum e si cu 8000 spun  baietii prin ziare.  mergi si vezi si convinge-te.  eu asa as face.
poate si acum iei cu 2000euroi o casa la tara acolo si pamint, dar mai departe de granita.  deci mai ieftin ca o rulota :)




View PostPH7, on 2nd July 2009, 03:29, said:

vad ca romansii merg in Ungaria si isi cumpara case ieftine ca braga, si sint convins ca nu iau jafuri.  acum 2 ani era interview cu cei care treceau granita pe la Oradea si cumparau  2 case si cu teren mare pe 2000 euroi.  acum e si cu 8000 spun  baietii prin ziare.  mergi si vezi si convinge-te.  eu asa as face.
poate si acum iei cu 2000euroi o casa la tara acolo si pamint, dar mai departe de granita.  deci mai ieftin ca o rulota :)

citeste aici articolul asta: http://www.adevarul....prima-casa.html

#30
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Si daca stai mai departe de zona respectiva (oltenia,moldova..),cum aduci casa in tara? :scratchchin:  :lol:

#31
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
PH7 vorbea de case pe pamant :)

Merci de info !

#32
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009

View PostPH7, on 1st July 2009, 05:28, said:

mr. happy, e buna idea.  hai sa iti impartasesc si eu niste impresii din SUA.  am vazut case mobile din astea in Florida pentru prima data in 1991.  in California si toata America la fel.  foarte frumoase si ieftine in comparatie cu celelalte clasice.  aveau spatiu inauntru cit vroiai, dimensiuni la alegere.  am intrat in case din astea noi si am vazut care era treaba.
deci daca la caldura faceau fata inseamna ca si la zapada.  chestia e ca au insulatie in pereti cu vata de sticla si acolo e secretul.  poti sa pui casa pe piloni de ciment sau daca preferi pui pe fundatie mai slaba, adica o placa de ciment.  eu am vazut ca toti aveau puse pe piloni de ciment.  am vazut trailere portabile folosite la scoli.  chiar linga mine era o scoala noua facuta numai din portabile.  nemaipomentit de frumose.  in fiecare seara mergeam pe acolo si le admiram.  ba am intrat si in ele, am facut munca voluntara acolo si basca si baiatul mai mic era la scoala acolo. toate erau pe piloni de beton:  niste forme cam de 50/50cm, patrate sau trapezoidale in forma, sa stea trailerul pe ele, normal ancorat ca lumea sa nu o ia intr-o parte sau in alta.
alte case din astea mobile sint facute din 2 bucati si pe urma le pune spate in spate si uite ce casa mare ai.  pe dedesupt ies tuburile pentru apa, canalizare, la fosa, etc.
pe google vezi o gramada.  acum eu cred ca daca ai planul iti poti face singur,sau cu un meserias sa te scoata ieftin, foarte ieftin.  

ma uitam la olandezi de rulote, campere.  alea foarte lungi nu sint mai scumpe si arata in stare foarte buna.  pina la 2500euroi iti iei pe cea mai lunga si stai in ea si ai rezolvat toata treaba pina la urma sau pina iti faci ce mai vrei tu.  au de toate in ele, aragaz, frigider, baie, wc, paturi, masa, ieftin, si ramii si cu bani in buzunar.  
pe urma poti s-o muti unde vrei daca ai loc unde s-o duci.  
deci cu 10000 de euroi iti iei si Sandero si casa pe roti.  daca vrei sa vezi rulote la romanasi care isi aduc campere din afara, e un site al rulotistilor infiintat de unul din Brasov.  au poze oamenii, preturi, tot felul de informatii.
viata usoara!
In RO. inertia este mare (vezi istoria mamaligii nepripite ) si aparitia celor care apreciaza acest tip de casa este in crestere.
Este o solutie de inceput cu bani foarte putini.
Dai 5.000 Euro pe ceva bun + transport ( fiecare cum se descurca ) si gata ...
Deja ma tem pentru dezvoltatori + cei care au gandit Prima casa.
Cu 60.000 iti faci rost de casa ( cu reamenajari si igienizari cu tot ) + teren, o mica fosa ( daca nu-i canalizare ), pana la iarna te-ai mutat (daca ai banii, daca nu la mila lui Pogea),
faci un pol de interes in zona si ... casa la curte.

#33
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

View Posthappyhippie, on 2nd July 2009, 06:13, said:

PH7 vorbea de case pe pamant :)

Merci de info !

Am inteles de la inceput si i-am raspuns in consecinta! :D Ideea nu e rea,da nu e aplicabila la noi,ca nu ne putem muta cu totii in Ungaria.Poate doar cei care locuiesc in zona respectiva de granita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate